Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ziua de nastere la Mc Donalds

zi de nastere mcdonalds

64 raspunsuri la acest subiect

#31
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 18:12

De cateva ori  pe an la McDo, la zile de nastere, nu e asa grav.

Nu stiu cum sunt acolo locurile de joaca, aici e un spatiu special amenajat, unde se catzara, sar, etc. Copiii adora, chiar daca noua ni se pare stramt, inconfortabil. Ei nu au standardele noastre... se amuza teribil.

Este o solutie de compromis, rezonabila pentru buget, si care bucura copiii.

Ca meniul nu e cine stie ce, ca nu le face nu stiu ce program creativ...pentru cei mici nu prea conteaza.

 

Am asistat o singura data la o astfel de petrecere la McDo si de multe ori cu copiii consortului meu (12 si 8 ani) am mers acolo ca sa se joace.

La petrecere, parintii ce asistau au primit cate o cafea si o felie de tort...in rest daca au dorit ei altceva si-au comandat.

 

Eu nu as sfatui pe nimeni sa faca petrecerea acasa, fie si cu 2, 3 sau 4 copii.



#32
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 19:02

Eu recunosc ca intre varsta de 4-6-7 ani nimic nu era mai frumos si mai interesant pentru Andrei decat o vizita la MacD si asta o facem o data pe saptamana.

 

I-am facut de 2 ori ziua acolo (la 5 si la 6 ani) si trebuie sa recunosc ca a fost super pentru copii. Exista ceva magic pentru copilasii de aceasta varsta la MacD. Asta este.

 

Cu timpul interesul scade  - acum nu mai mergem deloc acolo - nu am fost de vreo 4 ani.



#33
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 19:13

Ramonika, nu poti sa vorbesti cu educatoarele pt a-i serba ziua fetitei tale, la gradinita, unde ar fi cu toti copiii din grupa ? E o mare bucurie pt copii, indiferent de varsta, sa fie sarbatoriti de colegii lor si sa li se cante la multi ani. 

Mananca prajiturele, niste felii de tort, beau un suc si se veselesc intre ei, fara a mai avea tu grija parintilor. Important este ca fetita sa fie fericita; si, va fi.  [:)]



#34
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 20:12

Zilele trecute , fii- mea mica imi reprosa ca ei nu i- am facut niciodata ziua la MC , iar  cea mare , asa cat isi mai aminteste , ca avea 4 ani , a fost cea mai " tare" petrecere.  Important este ce vrea fetita ta, si daca aveti invitati putini , chiar e locatia ideala dpv financiar.



#35
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 20:57

Mie mi se pare normal sa dai de mancare si parintilor daca tot au facut efortul sa vina si sa aduca copiii. Mai ales daca petrecerea e de la ora 18, dupa servici, nimeni nu apuca sa manance acasa.

La ce petreceri am fost si am organizat eu, in Romania, obiceiul e asa: Daca petrecerea e la Mac, copiii primesc meniul standard, parintii isi comanda care-ce vrea de mancare, gazda plateste. La unele petreceri organizate, de exemplu sambata dimineata, parintii s-au limitat la o cafea.

Parintele ala a alergat dupa cadou (si l-a platit), a facut efortul sa vina la petrecere, e cam aiurea sa-l trimiti sa caste gura de unul singur, prin mall.

La petrecerile organizate la locuri de joaca se comanda meniu pt copii si niste platouri pentru parinti. Daca locul de joaca nu ofera mancare se comanda pizza pentru toata lumea.

Asa e obiceiul in Romania. In strainatate o fi altfel.

Eu am fost la multe petreceri la Mac (Bucuresti) si am si organizat cateva, a fost foarte in regula. La 4 ani copiii sunt incantati.

O petrecere la un loc de joaca in Bucuresti duce undeva la 2000 lei si peste, pentru 12-13 copii.

Mai exista varianta sa chemi un animator la gradinita, sa distreze copiii iar tu sa le servesti tort. Daca nu duci animator poti sa le cumperi copiilor din grupa diverse accesorii: suflatori, masti, coronite, confetti, plus tortul si sucurile (copiii si educatoarele le prefera pe cele la cutie, cu pai) si iese de o petrecere.

Nastere usoara!

P.S. Varianta la restaurant nu e distractiva pentru copii la varsta asta. Se plictisesc si nu au voie sa faca taraboi, sa se simta in largul lor, ca la un loc de joaca. Vor sfarsi jucandu-se pe tablete sau telefoanele parintilor. [bang]

Varianta acasa mi se pare cam dificila pentru o mama gravida.

Editat de lavi02, 19 noiembrie 2013 - 20:57 .


#36
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:26

Lavi, pe aici chiar nu iti trebuie sa iti dea nimeni cafea sau de mancare la o petrecere, tu te bucuri  ca timp de 2-3 ore e ocupat copilul, ca petrece si e supravegheat de altii si tu, in functie de unde e locul de joaca, poti sa bei o cafea in liniste, sau sa faci cumparaturi, sau sa iesi la un pranz sau cina cu sotul (de obicei locurile de joaca sunt deschise pana la 7 seara).

In principiu, in costul petrecerii se include mancarea copiilor, tortul, programul de joaca in "softplay" si inainte, si dupa masa festiva, pungutele cu cadouri (dulciuri, o jucarie mica, baloane) pe care le primesc invitatii, persoana care se ocupa de ei, si o cafea/ceai/suc pentru parinti. Nu se supara nici un parinte ca nu primeste si el mancare/bautura in afara de suc sau cafea, petrecerea e a copiilor, si bucuria e tot a lor. Cat despre cadou, ca parinte te gandesti ca si tu la randul tau vei invita copii la ziua copilului tau, deci si al tau va primi cadou cand va veni vremea - iar aici cadourile la copii sunt simbolice, nu iei ceva scump, se cheltuie cam 8-10 lire/cadou - iar pretul de persoana pentru petrecere e cam tot atata.



#37
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:29

Niciodată nu se da de mâncare părinților - la o zi de asta- in Olanda. Treaba lor ce fac si unde mănâncă !!!
Corect, te bucuri ca e copilul in mâini bune si mănâncă si se distrează. Atât.

#38
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:30

Da` chiar ,de ce neaprata mancare pentru parinti ca doar e petrecerea copiiilor..pai 10 copii plus 10-15 parinti ca unii vin cate doi face cat o cumatrie...



#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:45

pe aici la petreceri organizate nu se da mancare la parinti, eventual daca tortul e mare se servesc cu o felie de tort sau un suc, apa...

 

parerea mea personala e ca la 4 ani, copilul nu treb sa faca mutre, sa aiba pretentii din astea.

 iar parintii daca au inceput sa se ia dupa ce au sau fac alti copii...ehe...asta e de-abia inceputul ...si treb sa se gindeasca ca nu mereu poti tine pasul cu cei din jur.

 

eu cred ca in lipsa de bani tot mai bine e sa invite 2 -3 copii acasa cu parintii , sa cumpere/faca o pizza, si un tort si cu suc...si gata.

 sa pregateasca jocuri, activitati de facut...sunt mii de idei prin care poti tine ocupati copiii de 4 ani...si in felul asta toata lumea e multumita si fara gaura la buzunar.


Editat de michelle-usa, 19 noiembrie 2013 - 21:47 .


#40
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:53

Si noi le-am facut copiilor petreceri la MD. Cu Ana am mers pana de curand si mai mergem inca pe la alti colegi. Nu stiu, e drept, cum e in Iasi. Insa nu trebuie sa va ganditi voi daca va place sau nu, ca nu-i nevoie, eu am vazut doar copii incantati ca sunt pictati, ca se joaca, canta. Pretul e convenabil, o ora jumate e acceptabil. Parintii au mese rezervate. O cafea, o inghetata...n-am vazut sa se sature cu ce stiu eu ce meniuri...

Noua ne-a placut.





Etichetat si cu zi de nastere, mcdonalds

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -