Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neinteresat de nimic din jurul lui


86 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:17

Noi nu primim teme multe, este rezonabil. Daca nu ar face vesnic pauze sa piarda vremea le-ar termina in maxim doua ore. Asa, el vine de la scoala, nu doarme de amiaza, in schimb petrece O ORA ca sa se dezbrace, sa se spele pe maini si sa-si despacheteze ghiozdanul. Jur! O ora pe ceas. Nu mai pot, ii zic din 5 in 5 minute, te-ai spalat pe maini? te-ai schimbat? Haide o data! Pe bune, ajung ca ma simt proasta tot repetand ca la surzi acelasi si acelasi lucru over and over again, si tot degeaba. Ce sa fac sa stau langa el sa se spele pe maini? Sa stau ca un politist sa il asist in timp ce-si schimba pantalonii?

Cand in sfarsit reuseste sa termine aceste lucruri simple si dau sa dechid gura ca ar fi timpul sa se aseze la birou imi spune ca lui ii este foame si nu misca nimic pana nu mananca. Mai trece o jumatate de ora pana mananca. Abia apoi se pune la birou.

Toate astea cu sor-sa impreuna care e la pregatitoare si nu are teme, dar care cand el se asaza la birou ii respecta timpul de teme si il lasa in pace.

 

Hai ca trebuie sa fug sa-i iau de la scoala, revin mai tarziu.



#12
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:25

Cand am citit ce ai scris "Androix", parca m-am vazut pe mine! Acelasi lucru se intampla si cu fiul meu... Vine de la scoala si se baga in baie... Trebuie sa strig la el! Nu mai iese de acolo.. uita de el! Am zis ca o sa ma inregistrez si o sa ii pun pun sa asculte pentru ca deja ma simt absurda sa tot repet la infinit aceleasi lucruri: Spala-te pe maini mai repede! Iesi din baie o data! Mananca ca s-a racit mancarea in farfurie!!!! Si multe altele.... Iar cu temele, la fel.... Nu stiu ce este de facut... 



#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:25

Andro, a mea nici nu s ar descalta , dimineata s ar trezi direct sa iasa pe usa ... asa ca te inteleg perfect.



#14
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:45

Problema mea cea mare este faptul ca dureaza prea mult pana isi termina temele! Aici este "buba" mare! Astept sfaturi... sunt deschisa la orice incercare, inteleapta si de bun augur!!!! 

Multumesc!



#15
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:47

Dupa ce isi termina temele ce poate / vrea sa faca ?

Adica ce il asteapta si merita sa termine repede ?



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:48

ok, daca nu merge cu pisalogeala si batutul la cap (care normal ca genereaza sindromul "pe o ureche ii intra si iese pe cealalta"), cu recompensele functioneaza ?

 

sau metoda extrema (dar nerecomandata, cred eu, pentru ca pune copilul intr-o situatie nasoala) : te las de capul tau, o zi - doua -trei si mai mult, sa te duci la scoala cu temele nefacute, sa vedem daca iti convine sa primesti note mici si sa fii facut de ras fata de colegi.

 

cat priveste timpul pierdut in baie sau cu dezbracatul : si eu pierdeam, adult fiind, notiunea timpului, dimineata in baie. nah. ca omul, pana iti faci toate treburile si ritualurile...asa ca am ajuns la concluzia ca am neaparata nevoie in baie de un ceas, sa vad exact cat e ora, sa imi ramana timp sa ma imbrac, fardez, ajung la job. prezenta ceasului in baie m-a ajutat enorm sa nu mai pierd notiunea timpului in baie. daca si copiii vostri stiu sa citeasca ceasul, poate i-ar ajuta un ceas in baie, altul in camera lor, altul in bucatarie, si atentionati periodic : pana la ora cutare ai timp alocat sa faci anumite activitati.

gabriela, incearca varianta temelor facute impreuna cu un coleg/colega, cel mai bun prieten din clasa, cu care baiatul tau se intelege bine.



#17
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:51

Toti avem cam aceeiasi problema.  Sculatul de dimineata e o problema , e obositor pentru oricine , mai ales pt copii.Eu as fi facut macar de la 9 programul insa nu este comod pt unii parinti din cauza serviciului .

Scoala nu este atragatoare , metoda de invatare este aceeasi ( plictisitoare si deloc atractiva ).

Si ma refer ca ar putea schimba mai ales in invatarea limbilor straine , ar putea deveni o placere , o relaxare si sunt multe de spus in acest sens .

E normal ca ei sa vina plictisiti si obositi si apoi acasa o iau de la capat .

Sa nu uitam ca sunt copii iar din cauza  acestui mod de a se face scoala ei uita sa mai copilareasca ...

E corect ca trebuie sa ii pregatim pentru viitor si ma gandesc cum sa gasesc o metoda sa ii fie mai usor .



#18
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:52

 Am si eu un copil in categoria asta de varsta si , nu , nu ii place sa faca teme dar ii place sa faca mereu ceva .

 Succesul la scola nu e garantat de cat timp acorzi temelor . Cand eram la scoala profesorul de geografie ma intreba de cate ori citesc lectia acasa ca sa ma dea exemplu celor care nu invatau , si eu raspundeam : de doua ori . dar in realitate citeam o singura data pentru ca el preda ata de frumos ca tineam minte din clasa tot ce se preda. Uneori copiii sunt plictisiti de teme, repeta aceleasi lucruri . Poate copilul tau este creativ , vrea sa faca altceva.

 

Eu am raspuns pentru ca mesajul tau mi se pare foarte trist. Nu m-am putut abtine.

E trist sa lasi un copil in fata unui caiet si a cartii doar pentru ca trebuie sa-si faca tema. Cand vezi ca nu are chef iesiti in parc sau cu bicicleta .Spune-i : Vreau sa azi sa-ti petreci doar 2 ore pentru teme, apoi gandeste-te sa mergem undeva sa te destinzi . Copiii nu sunt niste robotei.  Noi iesim si jucam un pic de tenis in parc , uneori fotbal , chiar daca am si eu o varsta , mai are prieteni acasa dupa amiaza .



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:53

Sa ti dau un exemplu: a mea a uitat ca are teme la engleza in particular, a uitat sa repete la chitara, a uitat sa citeasca habar n am ce la lectura. A mai avut si 4 pagni la mate culegere si 4 la romana, din culegere. Am anuntat o dimineata la 09,00 ca pana la 15,00 daca nu e gata cu tot nu vine la cinema. Punct.

O verificam din ora n ora, ii reaminteam si i aratam ceasul.

Ii reaminteam ca eu trebuie sa merg la film pentru ca i am promis fiului prietenei si ea va ramane acasa singura cu cainele.

A terminat tot si mai repede. I am scos din camera obiectele de bricolat, celularul, tableta, sa nu aiba altceva mai interesant de facut.


Editat de szivarvany, 19 noiembrie 2013 - 11:55 .


#20
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 12:03

E ca un cerc vicios , trebuie sa scapati de el , lasa-l sa mearga intr-o zi cu temele asa cum si le face el . Vezi care va fi reactia lui dupa . Nu trebuie sa gandim doar intr-o singura directie . Eu nu prea sunt adepta pedepselor , a recompenselor ,da . Mi se pare crud sa-l pedepsesti luindu-i ce ii place. Asta nu e educatie , ii arati doar ca tu esti mai puternica. La noi se stie ca nu ne uitam la TV in cursul saptamanii , mai ales dimineata , dar daca dupa amiaza deschide un pic Tv -ul nu fac o tragedie , incerc sa nu dau importanta , intreb cand se termina ceea ce vede si ii propun ceva ce stiu ca o atrage mai mult, mersul afara .
Nu trebuie sa ne asteptam ca ei , copiii , sa fie perfecti .
El iti spune ca se gandeste la problema pentru ca stie ca asta vrei tu sa auzi.Daca esti cu el dupa amiaza nu ii mai permite sa stea cu orele infata temelor .
Scriu toate astea asa cum le vad eu din afara , nu ca sa te critic .



Lentoarea poate fi determinata si de schimbarile majore care apar datorita hormonilor.

Editat de missdarcey, 19 noiembrie 2013 - 12:28 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -