Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neinteresat de nimic din jurul lui


86 raspunsuri la acest subiect

#81
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 11:38

eu imi impartaseam experienta ca poate primesc sfaturi de cum sa (mai) abordez (mi s-a parut ca situatia noastra relationeaza cu a ei)  .... nu ma dadeam exemplu despre cum sa (nu) faci 


Editat de MariaG, 25 noiembrie 2013 - 11:38 .


#82
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 12:27

Am inteles, e alt tip de copil doar,  asta spuneam.

Partea buna a situatiilor de acest gen este ca eu  am observat in timp  la copii (si am termene de comparatie destule pentru ca am si copil de gimnaziu si copil de liceu) ca 'performantele scolare" de la clasele mici nu au neaparat  valoare in ceea ce priveste rezultatele copilului de la anii mai mari .

Adica, intre cei cu o atitudine scolara buna si cu rezultate remarcabile la 15-16 ani si mai sus  sunt si copii de A in clasele mici dar si copii de B in clasele mici . A mea cea mare are acum bursa la un colegiu particular  ce altfel ar fi costat foarte mult pentru anii de liceu si din cele 3 locuri cu bursa doar ea a fost de 10 pe linie inca de la 6 ani, ceilalti doi baieti ce au luat  bursa la examenul dat la 14 ani au avut si calificative mici la diferite materii  la clasele mici .  Acum se pregatesc pentru facultate cu profil real si sunt "fantastici" dupa cum spune fiica-mea.

Un alt vecin din blocul maica-mii din Bucuresti tin minte ca in primii ani de scoala ne imaginam ca nici clasa a opta nu o sa o termine la cat de imprastiat era si la cat se plangea tatal lui de el. Si acum lucreaza  intr-o universitate in SUA  asistent, lector nu mai stiu exact ce dar a avut vointa si putere sa-si echivaleze zeci de examene dupa ce a terminat in Bucuresti ceea ce parea de necrezut pe la 8-9 ani. Ii explicau de zeci de ori aceleasi lucruri de le invatam noi vecinii vara cand aveam toti geamurile deschise. :)


Editat de mamica11, 25 noiembrie 2013 - 12:42 .


#83
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 12:46

Odata cu evolutia acestui subiect incep sa ma conving tot mai mult ca si copilul meu cel mare e atipic si pentru a invata si a fi eficient va trebui sa apelez si eu la metode atipice. Nu stiu inca si care ar fi astea.

Vad ca-i place sa-l cronometrez, incepem de-aici.

 

Si m-am linistit si in privinta timpului pentru lucru suplimentar: m-am intalnit in weekend cu mai multe mame de copii din clasa de la el la o petrecere si toate spuneau ca nu mai este timp pentru lucru suplimentar.



#84
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 12:49

Androix, si noi am avut o perioada de genul asta cu cronomentratul cu baiatul si a mers super cu o clepsidra foart faina pe care o cumparasem de la muzeul satului mai demult.



#85
mama_Mihaela

mama_Mihaela
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 11:33

Cred ca un sport ca tenisul e mult mai indicat, deoarece presupune o "joca"in doi, multa miscare, si telul "victoriei" care ii mobilizeaza. In plus treptat se dezvolta atentia, rezistenta. Nu neaparat tenis, dar un sport ce implica relationarea concreta cu alt copil e mult mai potrivit, dupa opinia mea. 

Cu totii ne "luptam"cu noile mijloace de "distractie". Noi inca nu i-am luat tableta ... si cred ca nu ii vom lua curand, poate un laptop, mai incolo.



#86
OanaP

OanaP

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 16:02

Ai noroc ca nu ai un copil melancolic care sa iti planga toata ziua. Probabil este flegmatic.

Uite ce m-a ajutat pe mine foarte mult in a lucra atat cu sotul (flegmatic) cat si cu copilul (sanguin-coleric) diferentiat pe gradintia si pe scoala.

 

http://waldorf-educa...pii-de-8-9-ani/

 

In plus d-na Vasilescu are si niste carti foarte interesante care respecta ritmul specific pentru fiecare din cele 4 tipuri temperamentale. M-a ajutat sa inteleg mai bine cum sa ma adresez fiecarei stari si sa nu intru in panica. In plus sa nu afisez numai un tipar comportamental.

 

 

http://www.scoalalibera.ro/magazin/



#87
VASILE78

VASILE78
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 iulie 2021 - 17:25

Buna! Iti recomand sa incerci lucruri noi. Eu am descoperit ca micutilor mei le place sa gateasca si sunt tot felul de activitati educationale si interesante pentru a le face impreuna. Un blog interesant: https://www.twinkl.r...inare-cu-copiii

 

Succes, sper sa te ajute!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -