Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neinteresat de nimic din jurul lui


86 raspunsuri la acest subiect

#1
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 09:31

Buna dimineata!

Kinder-ul meu, in varsta de 9 ani si care este in clasa a treia nu este interesat de nimic din ce se intampla in jurul lui. Pentru el o zi obisnuita incepe la ora 7.00, spalat, mancat, mers la scoala. Vine la ora 12.00, se spala, mananca si merge la somn. Nu tot timpul doarme dupa amiaza... Se trezeste la ora 13.30 si se apuca de teme. De aici incep problemele deoarece asta ii ocupa tot timpul. Termina de scris si invatat cam in jurul orei 20.00 ceea ce mie mi se pare ffff mult timp! Nu se concentreaza asupra temelor si de cele mai multe ori asteapta sa il ajut iar daca greseste, nu prea il intereseaza... Daca nu intelege ceva, ii explic, imi spune ca a inteles iar daca ii dau aceeasi problema peste 10 minute, nu o face... Nu stiu ce sa cred... nu a inteles sau nu vrea... Am incercat sa ii ofer cam tot ce vrea.. in limita posibilitatilor... am incercat si varianta doi, cea cu pedeapsa... dar spre rusinea mea, nu reusesc sa o duc pana la capat... El stie asta si cred ca din acest motiv nu il afecteaza ff tare pedepsele... L-am dus si la psiholog... nu vad nicio imbunatatire.... Daca l-as lasa toata ziua in fata televizorului sau calculatorului ar fi cel mai fericit! Nu il vad interesat de ceva anume... Am vrut sa faca un sport, l-am dus la karate dar s-a plictistit repede... Il intreb ce ar vrea sa faca si l-am lasat pe el sa vina cu ideea dar pana in momentul de fata, nimic... La scoala nu isi da interesul, nu il intereseaza.. cred ca doar pauzele.. Mi se pare ca traiesc "Ziua Cartitei"! Fiecare zi se desfasoara la fel!!!! Nu stiu cum sa il impulsionez si sa vad totusi o schimbare in bine... 

Ce pot sa fac in situatia asta?

Multumesc



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 09:42

Primul sfat pe care ti-l pot da este sa reduci timpul de jocuri pe calculator. Noi avem un program in casa - lipit pe frigider - nu maimult de 1 ora de digital (jocuri) (pe zi) - care include xbox, sau mindcraft - in timpul saptamanii si max 2 ore in weekend.

Iar pedepsele - trebuiesc aplicate si sa fie de genul - ai depasit limita de digital - 2 zile fara digital deloc.

 

[flo]



#3
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:05

Parca vorbesti de copilul meu. Singura diferenta e cu somnul de amiaza si cu varsta ca e mai mic cu un an si la scoala la fel.

Si al meu la fel daca l-as lasa la Wii sau la televizor ar fi cel mai fericit. Asta nu inseamna ca asta face toata ziua, dimpotriva, la noi sunt deja ani de zile de cand este restrictionat accesul pentru doar 2 zile pe saptamana, de obicei in weekend, iar in 80% din weekenduri suntem plecati sau facem alte activitati incat nu mai ramane timp pentru wii sau televizor.

Cu sportul la fel, acum face baschet dar nu il vad pasionat, ii place, dar nu e asa impatimit cum e sor-sa cu dansurile de exemplu, activitate care ei i-a placut de la inceput si la care nu a vrut sa renunte. Nu e un capat de tara, bine ca merge si face miscare si nu merge dus cu forta, dar nici nu l-ar durea prea tare daca de maine n-ar mai merge.

Cu temele la fel ne chinuim cate o zi intreaga, numai ca sa ajungem seara si sa aiba motiv sa planga cu lacrimi amare ca nu a avut timp sa se joace. Daca il las sa se joace inainte de a se aseza la teme plange cand il intrerup, chiar si dupa o ora, ca el nu a apucat sa se sature de joaca.

Am incercat si sa-l las sa se descurce singur si sa stau langa el, merge la fel de incet si la fel de prost. Singura diferenta este ca il pot atentiona inainte de a gresi, altfel ar fi tot in situatia de a sterge toata tema.

Nu stiu nici eu cum sa mai fac si ce sa mai fac sa il ajut, sa-i fie lui mai usor, sa fie el fericit si sa faca tot ce are de facut cu placere nu ca pe o corvoada.

 

Asa ca astept si eu cu nerabdare sugestii care sa ma lumineze, poate e ceva ce-mi scapa mie, poate nu am incercat chiar tot.



#4
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:08

Multumesc pentru raspuns!

Programul la calculator este redus aproape in totalitate din motivul "teme" pe care nu reuseste sa le faca intr-un timp mai scurt... Sta la calculator doar in week-end, cam doua ore..atat! In schimb, in timpul saptamanii, uita de el la birou cu facutul temelor... De multe ori, il gasesc uitandu-se pe pereti... nefacand nimic... iar daca il intreb ce face, spune ca se gandeste la exercitiul pe care il are de facut... Stiu ca gresesc in privinta pedepselor... Sper sa reusesc sa le duc pana la capat... Oricum, sunt disperata pentru ca nu stiu cum sa il fac sa constientizeze ca scoala este fff importanta pentru viitorul lui! Se supara pe moment, cand avem discutii dar in secunda doi trece mai departe ca si cand nimci nu s-ar fi intamplat...



#5
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:25

Ma incurajeaza raspunsurile voastre si va multumesc pentru ca vad ca nu sunt doar eu in situatia asta! Credeam ca doar copilul meu este nepasator... Si la noi week-end-urile nu sunt plictisitoare... plecam destul de des, a vazut aproape toata tara, locuri pe care alti copii ar dori sa le poate vedea.. dar lui acum, cred ca i se pare ceva normal sa plece peste week-end... parca il vad dezinteresat si de acest lucru.. spune ca se plictiseste in masina pana ajungem la destinatie... Cred ca este prea rasfatat... cu toate ca am incercat sa fie constient de ceea ce are si sa nu profite... Sincer, nu stiu, in acest moment ce pot face sa il trezesc la realitate! Mai are putin si face 10 ani... consider ca este destul de mare pentru a avea anumite responsabilitati! Are facut si program, facut impreuna cu doamna psiholog! Program agatat deasupra biroului  de lucru din camera lui... dar de care bineinteles ca nu se tine... 



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:26

nu mi se pare normal ca un copil de 9 ani sa petreaca aproape 6 ore facand teme. adaugam si cele 4 ore petrecute la scoala, el 10 ore pe zi tot are de-a face cu scoala si invatatul, si mie mi s-ar face lehamite...

gabriela, stai langa el cand face temele ? ati incercat sa le faceti impreuna ? tot atat de mult timp a durat ?

cand eram eleva si n-aveam chef sa fac lectii, si eu visam cu ochii deschisi, sau citeam dintr-o carte politista ascunsa sub caiet. orice, dar sa nu fac lectiile alea nesuferite, in clipa aia. amanam cat de mult puteam. dar le faceam pana la urma. singura. ceream ajutor doar cand nu stiam sa le fac sau nu intelegeam ce se solicita in tema respectiva.

eu cred ca multi dintre micii scolari sunt deja plictisiti de scoala si de invatat, sunt prea mici pentru a intelege rostul si importanta invataturii, nu pot vizualiza sau intelege cum iti poate afecta viitorul modul in care tratezi scoala.

temele pentru acasa ti se par multe ? ai incercat sa vorbesti la scoala sau cu alti parinti, copiii lor tot atata timp lucreaza pe zi pentru terminarea temelor ?

o metoda ar fi sa faca lectiile impreuna cu un coleg sau colega, la voi acasa sau la coleg acasa.

alta metoda ar fi un meditator/supraveghetor care sa-i explice ceea ce nu intelege la clasa si sa-l ajute cu rezolvarea lectiilor. poate la after-school ?

pentru ca se vede treaba, lasat de unul singur, baiatul tau nu isi face lectiile intr-un ritm sustinut, pierde timpul aiurea. a intrat cumva intr-un cerc vicios si singur nu va reusi sa iasa din el.



#7
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:41

In momentul in care il ajut la teme, evident ca le termina mult mai repede dar asta doar datorita faptului ca sunt acolo langa el si nu mai pierde timpul... Teme pentru acasa nu ar fi atat de multe fata de alte clasa unde doamnele invatatoare le dau elevilor mult mai mult de scris... deci, nu are foarte mult de scris. Il las sa isi faca singur temele tocmai pentru a-l invata cu anumite responsabilitati iar daca are nevoie de ajutor, sunt acolo! De fiecare data ii explic unde nu stie sau nu intelege... iar colegii lui, majoritatea, au si timp liber, deci, termina temele mult mai repede! Pe el, pur si simplu nu il intereseaza! Nu cred ca ar fi intrat intr-un cerc vicios.... este inca mult prea mic pentru asa ceva dar, o sa fiu mult mai atenta... Nici nu ar avea cand, pentru ca el merge la scoala si la 5 minute dupa terminarea cursurilor, vine acasa... deci, acest lucru, pica din start... Pur si simplu, ii este lehamite de ce se intampla in jurul lui.... si nu stiu motivul... Tocmai de asta am scris aici, mi se pare enorm de mult timpul de lucru pentru 4-5 probleme la matematica si cateva propozitii sau o compunere la romana... plus ceva de scris la engleza sau stiinte... 



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 10:44

si eu am unul identic. daca nu stai langa el poate pierde o ora la 3-4 exercitii. de lipsa concentrarii si a chefului.

 

numai ca eu nu mai stau langa el, si nici bunica lui cu care sta pana dupa-amiaza. asta pentru ca trebuie sa constientizeze ca e timpul lui cel de care isi bate joc. daca sta tot timpul pe 3 exercitii la care ar trebui sa fluiere dupa 10 minute... nu mai are vreme nici de ii, nici de tableta, nici de altceva.



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:01

Eu il vad perfect normal pe fiul tau.

Orice e mai interesant decat facutul temelor. Chiar si privitul pe perete.

Eu zic sa ne spui si ce cantitate de teme primiti, poate chiar e mai mare decat avem noi.

 

Si apoi mai adaug ceva ce mi au zis si mie: nu toti copiii sunt sportivi, unii s matematicieni, unii s artisti.

 

Ce ati explorat in materie de extrascolare, inafara de karate ? Poate totusi este ceva ce ar vrea sa incerce.



#10
gabriela_st

gabriela_st

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:13

In afara de karate nu am incercat nimic pentru ca am lasat sa vina el cu idei, vreau sa vad ce i-ar place lui sa faca, sa il vad pe el entuziasmat de ceva anume... si asta pentru ca nu vreau sa ii impun eu sau sa gandesc eu pentru el... Vreau sa vad ce gandeste el si ce viseaza el! Imi aduc aminte si eu de copilarie, atunci cand nu aveam chef de facut teme si mai uitam de mine dar in  final tot eu constientizam ca trebuie facute si terminam cu ele o data ca sa am si ceva timp liber... El nu face asta... lasa totul pana la limita... iar a doua zi se intampla acelasi lucru. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -