Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cea mai mare (regretabila) greseala din viata ta?


42 raspunsuri la acest subiect

#31
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 11:19

mai multe fete zic ca regreta ca nu au mai facut un copil.

eu intreb chiar e prea tarziu pt. asta? [:)]



#32
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 07:11

mai multe fete zic ca regreta ca nu au mai facut un copil.

eu intreb chiar e prea tarziu pt. asta? [:)]

 

Nu poti stii conjuncture fiecarei familii. Cunosc o familie cu un singur copil, deoarece ea a avut diabet de sarcina si la 34 de ani (cu cezariana) nu s-a mai riscat cu al doilea. (la scurt timp dupa nastere diabetul a disparut de la sine, dar nu-I mereu sigur 100%). I-au spus la spital ca la a doua sarcina sunt 90% sanse sa faca diabet ( tratat cu insulina).

Mai este apoi factorul material. Nu stiu cum e prin alte parti insa in US e jale cu concediul de maternitate. The best este 3 luni de stat acasa (neplatit), iar apoi copilul la cresa costa cam 1500$/luna.

Neavand familie ori bunici tot timpul copilul sta numai la after school sau prin summer camp (personal platesc cam 700 - 1000/luna pentru un singur copil) in timpul zilelor de vacanta. Nu aleg nimic fancy, ci este doar pretul impus de park district. Toti prietenii lucreaza, cine se invoieste de la serviciu sa stea cu fiica-mea mereu acasa daca se imblonaveste de 1-2-3 ori/ an? Eu.

Eu stiu o bulgaroiaca care si-a pierdut jobul de 2 ori pentru ca trebuia sa stea cu ala micu' acasa.

 

Apoi viata este mult mai agitate in zilele noastre si timpul mult mai scurt parca.

 

Este tare greu sa iei o asemenea decizie. (si sa-l faci si sa nu-l faci).



#33
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 05:57

Început de săptămână introspectiv... Greşeli pe care le-am făcut? Hmmm, sunt multe probabil, dar majoritatea sunt lucruri care trebuie privite în context, îân circumstanţele din trecut. Şi totuşi... cel mai mare regret al meu este faptul că nu am avut puterea să fiu eu însămi întotdeauna, din teama de a nu dezamăgi... Şi cel mai tare regret că nu am ştiut să fiu eu însămi faţă de părinţii mei, să am curajul să le spun răspicat ce simt, ce vreau, ce îmi doresc de la viaţă... Am făcut-o târziu, mult prea târziu pentru a putea fi înţeleasă cum trebuie, dar... cine ştie... În rest, sunt greşeli care merită analizate, dar din care am învăţat şi învăţ constant...



#34
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 08:28

Mda ...asa e batranetea asta si asa e cu nepotii si bunicii. Bunicii dau, nepotii primesc si de multe ori ii desconsidera si cand ajungi sa le multumesti, nu-i mai gasesti prin viata.

Observ asta si la copiii mei. Devin din ce in ce mai obraznici cu bunicii, rad de neputinta lor fizica ...imi aduc aminte si de mine, care l-am ratacit pe bunica-meu venit in Bucuresti din Moldova, cu buna stiinta si l-am lasat acolo, singur pe o banca, de l-a cautat toata familia o dupa amiaza...Cam trist, macar stiu sa imi setez asteptarile mici cand o sa fiu bunica.

Da... 

"Enervanti pot parea, cand n-ai ce sa-i mai rogi,

Si in genere sunt si nitel pisalogi.

Ba nu vad, ba n-aud, ba fac pasii prea mici,

Ba-i nevoie prea mult sa le spui si explici,

......

Nu-i asa ca te-apuca o mila de tot,

Mai cu seama de faptul ca ei nu mai pot?

Ca povara ii simti si ei stiu ca-i asa

Si se uita la tine ca si cand te-ar ruga..."

 

Repetabila povara



#35
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 13:53

Nu poti stii conjuncture fiecarei familii. Cunosc o familie cu un singur copil, deoarece ea a avut diabet de sarcina si la 34 de ani (cu cezariana) nu s-a mai riscat cu al doilea. (la scurt timp dupa nastere diabetul a disparut de la sine, dar nu-I mereu sigur 100%). I-au spus la spital ca la a doua sarcina sunt 90% sanse sa faca diabet ( tratat cu insulina).

Mai este apoi factorul material. Nu stiu cum e prin alte parti insa in US e jale cu concediul de maternitate. The best este 3 luni de stat acasa (neplatit), iar apoi copilul la cresa costa cam 1500$/luna.

Neavand familie ori bunici tot timpul copilul sta numai la after school sau prin summer camp (personal platesc cam 700 - 1000/luna pentru un singur copil) in timpul zilelor de vacanta. Nu aleg nimic fancy, ci este doar pretul impus de park district. Toti prietenii lucreaza, cine se invoieste de la serviciu sa stea cu fiica-mea mereu acasa daca se imblonaveste de 1-2-3 ori/ an? Eu.

Eu stiu o bulgaroiaca care si-a pierdut jobul de 2 ori pentru ca trebuia sa stea cu ala micu' acasa.

 

Apoi viata este mult mai agitate in zilele noastre si timpul mult mai scurt parca.

 

Este tare greu sa iei o asemenea decizie. (si sa-l faci si sa nu-l faci).

 

Aia cu diabetul si varsta este o scuza ieftina ...diabetul de sarcina apare si dispare, nu lasa urme si nu conteaza de cate ori il ai in sarcina. Daca l-ai facut in sarcina exista risc marit sa il faci pe parcursul vietii dar riscul nu creste cu sarcinile.

 

De unde stiu ? Pai eu am avut diabet de sarcina cu ambii copii, la diferenta de 1 an si la 35 si 36 de ani ai mei. Cu ambii a fost atat de rau incat am ajuns la insulina injectii de doua ori pe zi, nimic altceva nu a mers.

 

Sunt 9 ani de atunci si inca nu am facut diabet ...e posibil sa-l fac, ca am risc mare, dar deocamdata sunt ok.

 

Resursele care trebuie investite in copil sunt insa un motiv viabil ...cand spun resurse ma refer si la bani si la timp si la atentie si la perspective ...sigur, depinde ce vrei sa faci cu copilul / copiii aia, ca daca scopul este doar sa aiba un acoperis si o lingura cu mancare, atunci e mai simplu.


Editat de buflea, 27 noiembrie 2013 - 13:55 .


#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 20:40

conform statisticilor ...la 44 si 52 de ani...deh...suntem cam trecuti...



#37
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 23:39

Cea mai mare greseala? As putea spune ca se incadreaza la regret... Din cauza timpului prea scurt, a serviciului solicitant si a avansarii din punct de vedere profesional,ne-au parasit prietenii... Din cand in cand mai simti nevoia de-a vorbi,de-a te sfatui si de a iesi cu prietenii,din pacate,noi nu-i mai avem. Stiu ca multi dintre voi o sa ziceti,ca aceia nu erau prieteni adevarati,insa eu as putea adauga ca nimeni nu este perfect si ca nici fara ei nu se poate...

#38
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 01:03

Toti facem greseli, mai mari sau mai mici, din care invatam cate ceva. Multe sunt greseli ale trecutului, care trebuie privite in contextul respectiv. Dar raman si regretele unor momente care ne-am marcat.

Regret ca nu am stiut sa spun raspicat si nici cum sa dovedesc ce simt, ce vreau si am suferit foarte mult din cauza asta. Desi am fost sincera, uneori am fost gresit inteleasa si regret ca nu am stiut sa repar acest lucru. Regret ca la un moment dat mi-am pierdut sperantele in iubire si poate am acceptat prea usor esecul si nefericirea.



#39
GabiIuli

GabiIuli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 08:12

Am avut prea multa incredere in anumiti oameni. Dar a trecut.Si sunt fericita acum !

#40
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 16:11

Cea mai mare greseala? As putea spune ca se incadreaza la regret... Din cauza timpului prea scurt, a serviciului solicitant si a avansarii din punct de vedere profesional,ne-au parasit prietenii... Din cand in cand mai simti nevoia de-a vorbi,de-a te sfatui si de a iesi cu prietenii,din pacate,noi nu-i mai avem. Stiu ca multi dintre voi o sa ziceti,ca aceia nu erau prieteni adevarati,insa eu as putea adauga ca nimeni nu este perfect si ca nici fara ei nu se poate...

 

Ce inseamna "i-am pierdut""?

suna-i. S-ar putea sa reluati ceea ce a fost intrerupt.

 

Apoi...de ce spui ca nu erau prieteni adevarati? Nu cred ca trebuiau sa se taraie implorand pentru o intalnire. Cand aveti timp, va intalniti; cand nu aveti, nu va intalniti.

 

totusi s-ar putea sa ai o surpriza frumoasa daca ii suni. Sa vezi ca nu-ti poarta nimeni pica...si ca niste relatii pot fi reluate oricand.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -