Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011(55)


304 raspunsuri la acest subiect

#31
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 11:52

Buna dimineata,

 

Multumesc de primire!  [flo2]

 

Despre noi... Locuim in Irlanda de un an si ceva, si am ajuns aici cand Felix nu prea vorbea nici romana, iar dupa ce a dat cu nasul de engleza, s-a resetat de tot. Adica a stat cam 8-9 luni fara sa mai zica nimic, doar arata, mima, ingana, probabil inmagazina cuvinte noi.

Iar acum, pentru ca petrece mai mult timp la babysittera decat cu noi (de pe la 8 la 16), ii vine mai usor sa raspunda in engleza, desi intelege fiecare echivalent din romana. Si uneori frazele sunt amestecate, de genul "pun orange juice in cana myself" si tot asa  [alcool]

 

Mai avem si o fetita de 7 ani jumate, care e in clasa a doua.

Iar momentan ne pregatim si noi, in pas cu lumea, de Halloween. Am vazut ca unele dintre voi nu sunt de acord cu serbarea Halloween-ului in Ro, si mie mi se pare aiurea nefiind sarbatoare locala. Dar daca stam sa ne gandim are acelasi corespondent, e lupta noptii cu ziua de la solstitiu, e sarbatoarea mortilor, si a prins bine la public, ca sa zic asa.

 

In rest.. cam atat. 

Va doresc tuturor o zi frumoasa!  [flo2]



#32
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 11:57

Ah, m-am intors!

 

Strumph, ce frumos ati lucrat cu nastureii!! Si Sophia e la fel de frumoasa, ba chiar din ce in ce mai frumoasa!  [il]

 

Pentru Craciun, m-am scos, fii-mea si-a pus lista ieri in geam, si corespunde cu lista pe care ne-o facusem si noi, si taman bine ca Mosu' a apucat sa ia lista inainte sa adauge nu stiu ce prostie de Moxy Girls, ceva ce oricum nu i-ar fi adus....  [soricel]

Pentru ai vostri mici aveti deja idei?

 

Noi ii luam un laptop din ala pentru copii, si o masuta de tamplar, cu unelte si suruburi si tot felul de minuni, macar sa aiba unde bocani...

Ah, si niste carti, printre care si Guess How much I love you, si ABC-ul lui Dr. Seuss.



#33
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 13:08

Neata!

 

A trecut si furtuna! cu multe pagube materiale si umane.. off, am vazut niste poze de groaza pe siturile de stiri si ziare! Nick a meu a fost blocat in tren vreo 2 ore, trebuia sa mearg ain nord intr-un oras la o conferinta, nu a mai ajuns.. s-a dat jos din tren sa ia metroul, ca abia ieseau din Londra la Wembley si s-au impotmolit ca au cazut copaci pe sine.. nici metroul nu merge, nu stiu ce o sa faca, cum o sa ajunga in oras la birou sau habar nu am... asa ceva nu am mai vazut, nu s-a mai intamplat! Metroul, overgroundul, trenurile, zborurile anulate... haos total pe commute , haos in Londra intr-o luni dimineata! Au cazut macarale, copaci peste case, masini, autobuze, garduri, cladiri, schele... dezastru! La noi in gradina e jale, totul la pamant: gardul, gratarul, incalzitorul de terasa, ghivecele cu flori! Trebuie sa ies sa fac curat! 

 

Ziki, la voi cum a fost? cum v-a lovit? sau pe voi v-a ocolit?! sper ca da si nu ati avut probleme, sau macar mai putine si mai light decat aici! 

 

Miki, pai am micsorat numarul de "prieteni" sa nu spun admiratori pentru ca eu mereu aveam un cuvant de spus/comentat la cate o poza/status/mesaje, dar in schimb nu primeam nici un semn de la ei... deci?!...de ce sa tin admiratori in lista doar ca sa am un numar mare ca doar nu vand nimic si nu am nevoie de publicitate.. am decis sa tin in lista doar pe cine/cu cine mai interactionez, macar din cand in cand, daca nu mereu ! Si cum as putea sa nu fac curat in lista cand de ziua mea nu s-au obosit sa imi spuna un simplu la multi ani? de ce sa ii mai tin in lista de prieteni daca nu si-au rupt 2 min sa imi scrie un simplu La multi ani? sa nu mai zic ca de ziua sophiei cateva persoane, sa nu dau nume acum, au spus la multi ani celor 2 baieti nascuti in aceeasi zi cu Sophia dar la albumul cu poze de la ziua sophiei nu au spus nimic, asta cum se cheama? de ce as mai tine in lista mea de prieteni asemenea persoane?! Stiu, poate am prea mult timp la dispozitie cum s-ar spune, sau ma gandesc si despic firul in 4, dar asta e decizia mea si am sa o respect! ...si da, mai am cateva persoane pe lista de ignore total si asa or sa si ramana, nu e nevoie sa fiu prietena cu toata lumea, mai sunt locuri de socializat si persoane de vorbit, in afara de Fb. 

 

Ma duc sa fac curat in gradina. Ma doare capu rau, cred ca de la presiunea atmosferica...ca dupa furtuna!

 

 

 

 



#34
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 14:48

Wow, Strumph, asa rau a fost?

Eu nu ma prea uit la stiri, nici locale, nici UK, dar au anuntat si aici vanturi puternice, "gales"doar ca nu a fost chiar asa ca la voi.

Fii-mea a si iesit cu bicicleta ieri, dar intr-adevar a venit sa spuna ca la curbe o cam ia bicicleta aiurea, si a cerut o caciula, dar in rest nu a fost ca la voi.

Sper sa fi trecut. Nu?

 

Apropo de FB, eu nu mai am, tocmai pentru grijile astea de care spui si tu, mai ales dupa ce am plecat, mi s-a parut ca sunt mai singura pe FB decat cu el, asa ca mi-am anulat contul si de atunci parca respir altfel. Dar asta e doar parerea mea, si o inteleg si pe a ta.  [flo2]



#35
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 15:53

pffu ce vulcan am declansat, pana la urma ma bucur ca te-ai descarcat..

 

imi pare rau ca despici firul in 4, dar e alegerea ta..eu recunosc ca da, uneori n-am timp nici sa ma duc la wc ( scuzati comparatia ) dar asta-i adevarul! am zile cand dorm 3-4 ore pe noapte, am zile cand nu inchid okii si a doua zi sunt pe baricade la servici!

 

am zile ratate de zile de nastere la prieteni buni, la frati/parinti, sarbatori de care am uitat..ehe si multe altele, dar macar ei ma inteleg si ma accepta asa ... recunosc ca sunt vraiste, nu mai stiu de mine si de cei din jurul meu..

si aici cand intru apuc sa scriu cateva cuvinte, poate pe multa lume am ratat,..pe FB intru si arunc un oki din zbor pe poze, e singurul motiv pentru care folosesc FB, nu-l folosesc pt creare prietenii sau lasat comentarii la poze, pur si simplu n-o fac..nici vorba sa socializez pe acolo..asa mi-am dat seama de altfel ca nu va mai vad, ca stiu ca inainte parca zaream pozele..

nu-i bai, eu n-am apucat nici pozele mele din concediu cu copilasii sa le descarc si sa vi le arat voua dar nici familiei, pe picasa cred ca am 1 an de cand n-am mai intrat ca n-am cum pur si simplu, poze n-am apucat sa mai scot niciuna de cand s-a nascut andra..si pot continua cu multe nu-uri... [alcool]

 

nu-ti spun astea ca sa ma justific, fiecare avem dreptul la propria interpretare..pe mine de ex nu ma doare daca de ziua mea sotul e singurul care imi spune LA multi ani, ba sunt super multumita si linistita...n-am astfel de pretentii nici macar de la prietenii mei adevarati..dar na, fiecare avem propriile asteptari..

 

si crede-ma ca timpul poate fi dusmanul fiecaruia, face din om neom..dar asta n-o realizezi pana n-o traiesti..

 

fetele, ma scuzati de off-topic [asia]



#36
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 17:24

Ziki, cred ca in curand urmeaza sa fac si eu acelasi lucru ca tine, dar mi-ar parea tare rau ca voi pierde din legatura pe care o am cu anumite persoane, si nu stiu daca si la tine e la fel situatia, dar eu aici nu am prieteni/amici, nici familie, imi vine tare tare greu sa fiu rupta de lume, eu sunt o persoana sociabila si imi place sa am cu cine vorbi, chiar si nimicuri de zi cu zi, dar sa impart si necazul si frustrarea. Deci cum ziceam, as vrea sa scap de Fb, serios, nu stiu de ce am ajuns acolo, abia anul trecut in iunie mi-am facut cont, dupa multi ani de rezistenta anti fb, m-am lasat sedusa, tot din cauza singuratatii, toata lumea, mamicile mele dragi nu mai aveau timp de forum ca se mutasera pe fb si cu ele creasem o legatura stransa de cand eram gravidute si fiind singura aici m-am lasat sedusa, na...macar online sa am prietene/amice daca in real life aici nu prea...

 

Miki, serios ca nu are rost sa ne scuzam si sa ne explicam acum care de ce a facut fiecare. Tu nu ai timp de buda, desi eu iti doresc, dar eu una nu as compara prietenia, chiar la distanta, cu timpul de pe buda... acolo cred ca meditam cam toti, nu ? mai punem ordine in ganduri si nu numai. Eu stiu cateva persoane, cu care vorbesc pe fb, pot sa le numesc prietene, cu situatie mult mai grea decat a mea si a ta la un loc si timp nici de baut o cafea, copii bolnavi, situatie grea financiara si nu numai, dar serios ca isi gasesc timp sa ma salute si sa ma intrebe ce mai fac, macar odata pe sapt sau la 2 sapt, daca nu mai des. Deci cum ziceam, depinde numai si numai de prioritati si cum iti organizezi timpul, daca vrei cu adevarat ceva, poti.... si da, timpul ne e dusman la toti, nu numai la unii, doar ca la unii are alte forme.



#37
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 20:52

buna feteleeee

ce faceti voi?

nu mai scrieti ca pana acum?

miki stiam de virusul asta cu laringita

adrenalina e sub forma pura ca si serul in sticlute mici? sau ea e in fixotide?

cum ii dai andrei?

stiu ca si nasica noastra la fel a patit saptamana trecuta avea cea mijlocie si i-a trecut si acum e cea mica care nu are decat 8 luni

offfffffffffffff

si ei sunt in brasov nu in bucuresti

acu am dus-o si eu azi pe antonia la gradi

nu va imaginati ce bucurie pe ea ca nu a mai mers de ceva vreme

si maine o mai duc apoi o tin ca nu mai am cum iar

brrrrrrrrrr

si dupa vacanta tre sa ma straduiesc sa o duc mai des



#38
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 21:01

strumph foarte dragute decoratiunile cu nasturei

o sa iti fur ideile si voi face si eu cu fetele in week-end

cred ca vor fi mega incantate Ș)))

 

cat despre pro sau contra prietenii totale ca sa zic asa

cred ca fiecare are dreptatea lui in felul lui

adica eu consider ca da e foarte dificil cu doi copii si job plus casa curatenie etc si chiar nu ai timp de buda

sunt total de acord cu miki

uneori uit sa sun la mama si ea ma cearta exact ca si dorina pe noi

si imi zice vruteeeeeeeeeeee

in schimb si daca nu relationam cu prietenii nii pierdem foarte usor si de multe ori avem nevoie om de om

caci noi in viata asta cel mai mult ne-aqm sprijinit intotdeauna pe prietenii si nu pe neamuri neaparat

si abia la varsta asta am concluzionat ca nu putem sa schimbam pe nimeni

adica daca chiar vrem sa avem prieteni, amici etc. tre sa ii suportam asa cum sunt ei cu bune si cu relele lor

importanta e toleranta si intelepciunea



#39
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 21:04

miha da cicaa ultima zi de DULCE E PE 14

cat despre personajele de care ziceam sunt de la disney junior

la desene

si sunt superbeeeeeeeeeeee

si le-am gasit si pe un site care le importa direct din londra

acu m-am uitat si pe site-ul disney din londra si sunt preturile mult mai mici evident

si nu livreaza in tara

dar vad eu

macar dau o comanda mica sa vad daca sunt seriosi si apoi ma hotarasc

da ale mele fete sunt innebunite dupa aceste personaje din desene frumoase

 

deliaaaaaaa te imbratisezzzzzzzz



#40
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 22:17

Buna seara!
Ziki bine ai venit!
Cami pe google am cautat si gasit diverse magazine online care aveau pe Plusica si personajele. Eu as vrea papusa mare, interactiva.
Ar mai fi varianta in miniatura + celelalte personaje, precum si trusa de doctor.
Ce bine ca a vrut Antonia la gradi. Ioana imi spune de pe acum ca ea nu mai merge la gradi.. Sapramana asta o mai tin acasa ca inca mai tuseste putin si apoi o duc.Clar va fi cu scandal cateva zile..
Strumphitza ff rau cu furtuna si pagubele produse, bine insa ca sunteti sanatosi cu totii!
Superbe pozele, am admirat decoratiunile, dar mai mult pe Sophia! Mi se pare ca a crescut mult, are alura de domnisorica:)). Cred ca s-a mai inaltat si a nai slabit, nu?Este o frumusica, eu sunt fascinata de buclele ei roscate. Pot intreba cu cine seamana la par?
Ma bucur ca ai reusit sa gasesti un echilibru cu pastilele pentru spate, ai nevoie de multa putere sa poti avea grija de Sophia .
Miki ai grija cu laringita, noi am trecut prin asta in primavara, chiar de ziua Ioanei. In loc de petrecere a avut parte de camera de garda a spitalului. Sanatate multa!!
Putere multa cu puii! Stiu ca e tare greu cu toate pe cap! Astazi am baut primul paharcu apa la ora 19 cand am ajuns acasa...
Roxy voi sunteti bine? Cum e la munte? Cred ca peisajul este minunat acum toamna! Tare ma incearca un gand de un weekend la munte sa vad cum reusesc sa ma organizez:))
Delia ma bucur ca ne-ai scris! Te pup !!!
Somelac, dar nu ar fi potrivit de craciun daca le-ai lua un cadou comun? Spre exemplu jocuri pe care le pot juca impreuna ( catan, monopoly, etc ptr cei mari si ceva puzzle-uri pentru cei mici) ma gandesc ca dincolo de bucuria momentului jocurile sunt de departe cea mai buna investitie. Sper sa nu te superi ca am indraznit sa sugerez.. Te pup!!!
Deea cum e Ana ? A trecut de tot raceala? Delic nu mai tuseste? Ioana parca inca mai tuseste in somn, dupa ce adoarme... Si sunt 2 saptamani de cand a inceput..
Mada ce fac micutii? Cum mai e Cata la gradi?
Va pup pe toate!!!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -