Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#461
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:04

Sa se exprime in ce limba vrea si in ce fel vrea. este alegerea proprie.  Tine doar de un anumit Standard individual .

Nu are insa dreptul a improsca cu noroi in ceva necunoscut .

O persoana ce la  12 ani inca nu a  invatat  limba materna corect desi este limba tarii in care a frecventat scoala nu poate din primul an sa inteleaga ce se intampla in alta parte si sa emita apoi consideratii asupra nivelului "academic" [:)] al altora  doar pe baza faptului ca are : " dar de la dumnezeu sa mananc orice limba mie straina ca painea" [batcap]

 

Nu este nimeni obligat sa scrie corect in nici o limba, personal nu am nici o problema cu cei ce scriu incorect pe forum, ma deranjeaza insa incurajarea atitudinii critice a celor ce nu au capacitatea de a critica intr-o anumita situatie .(O singura data am atras atentia exact redactorului forumului pentru un titlu [:)], in rest nu mi-am permis asta )

 

Edit : imi place inversunarea cu care notezi orice mesaj al meu. [:)]


Editat de mamica11, 18 ianuarie 2014 - 18:19 .


#462
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:13

Eu nu intzeleg ce te framinta pe tine expresia aia,al carei sens este foarte usor de intzeles.

 

Dar ma rog,asa e ...cind vrei neaparat sa gasesti ceva...gasesti.

 

PS:Ba da poate,si fii mio era foarte avansat la matematica (el a facut clasa I in Romania),asa ca mi-a spus de foarte multe ori ca e simplu si colegii lui"cam fraieri"(da...asa a spus,l-am facut sa intzeleaga ca expresia nu e corecta)ca el strain intzelege ce vrea sa spun invatzatoarea si el afacut deja in clasa I ce fac ei in clasa a II a. [:D]

 

Dana



#463
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:17

Si aici se face totul mai incet, de-aia scoala primara e de 6 ani; asa au copiii timp si pt altceva decat scoala. Plus ca invata lucruri care le folosesc in viata, nu numai chestii teoretice. 



#464
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:20

Si invata si sa nu critice ceea ce nu cunosc.

 

Andacos, pe mine nu ma "framanta" nimic. Pur si simplu am dat un vot negativ acum mai mult timp acestui user si l-am explicat apoi pentru ca asa mi s-a parut normal.

Vad ca tu ai o problema cu ceea ce reprezinta parerea Mea si cu postarile mele. Subiectul nu este despre mine insa si despre parerea Mea in legatura cu userul George 1990 ci despre cu totul altceva.


Editat de mamica11, 18 ianuarie 2014 - 18:24 .


#465
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 18:21

mamica 11,nu e inversunare...eu chiar zic ca tu esti inversunata...nefondat.

 

Insa iar nu intzeleg(sau iar nu te intzeleg pe tine),cum d etu,care traiesti de atitzia ani in afara granitzelor Romaniei,te comportzi d eparca ai fi in buricul Bucurestiului.(de exemplu)

 

Dana



#466
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 22:27

Este cumva un concurs "Cine știe câștiga?"



#467
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 23:41

Cum ar zice Aznavour, e vorba de o vreme pe care cei de mai putin de 20 ani n-o pot cunoaste...In 1990 exista un tinerel frumusel, Raducioiu pe numele lui, fotbalist ca ocupatie. Baiatu a plecat in Italia si dupa 6 luni dadea un interviu in româna. Sau in ceea ce credea el ca este limba româna, greseli de sintaxa, plus intrebarea "cum se zice in româneste la...". Dupa aceea, orice individ care se intorcea in România si ezita la un cuvint era diagnosticat cu sindromul Raducioiu. Pe undeva justificat; româna si italiana sint asa de inselator asemanatoare incit tendinta de furculitioane este mare.

 

Eu am o colega care a plecat cu parintii in State la 13 ani. Alta care a plecat la 11 ani in Canada. Fetele astea au pastrat o limba româna excelenta, la scris, cit si la oral, dupa mai bine de 25 ani de la emigrare. Jos palaria in fata lor!



#468
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 06:27

Poate sunt eu prost, poate nu pricep, nu stiu, dar eu am 23 de ani si sunt in Italia de 11, iar clasa a VI care la noi aproape o terminasem (am plecat din tara pe 10 mai, deci mai aveam o luna si cateva zile), aici a trebuit sa o repet in urma unui procediment similar acestuia si, scuzati-mi opiniunea, dar asa mi se pare si corect. Este adevarat ca ceea ce am invatat in a mea "a doua clasa a VI" aici, era echivalent cu ce faceam in a patra la noi si ca am dar de la dumnezeu sa mananc orice limba mie straina ca painea (nu mai departe in vara acea deja vorbeam limba italiana foarte bine si prima lucrare din anul acela a fost de "ottimo" adica de nota zece, singura din toata clasa, fara lectii suplimentare si tot iterul ce multi sunt constransi sa consecveze, norocul meu) dar oricum, daca nu aveam acest talent si poate, ba din contra, eram un pic batut in cap si aveam probleme cu limba noua, cum as fi putut sa merg inainte, ne pricepand o boaba din ce mi se explica, sau pricepand ceva asa, "pe ici, pe colo", cum se zice la noi? Eu nu vad nimic gresit, ba din contra, mi se pare necesar un astfel tip de procediment, 1 pt a da posibilitatea profesorilor de a intelege la ce nivel este studentul si deci ce iter va trebui sa adopteze cu el, 2 pt a ajuta studentul a se adecva la sistemul nostru de invatamant, care nu este deloc printre cele mai usoare din lume, ba din contra, parerea mea este ca e prea incarcat. Si apoi, cate zile vrei sa i se dea baiatului pentru un test apropo de nivelul lui, doi ani? Pai la ce mai facem testu atunci? Dupa acea ca chestiunea trebuia sa fie spusa si explicata parintiilor de la bun principiu, ca organele guvernative la noi nu funczioneaza si asa mai departe, aia partea a paispea, era asa cand am plecat, este asa acum (banuiesc), si asa va si ramane (sper ca nu); face comod la prea multe persoane sa fie asa. Asta... Asta este alta poveste!

 

Nu, Chiar nu am inteles,Viviana, 

Probabil ca procediment seamana cu procedure, dar tot nu se intelege. Tot iterul nu stiu ce e. 

Chiar e asa de greu de crezut ca nu se intelege un astfel de text? Dar nu-i bai, trecem peste si atunci la ce bun sa mai scrie, daca or fi mai multi useri care "sar" peste astfel de postari? Eu scrisesem in speranta ca cineva va  traduce cuvintele care nu exista in limba romana.

 

P.S. Prieteni veniti aici cu copil de 9 ani, si acum scrie in romaneste si n-are astfel de probleme. Da, in vorbire ii e mai usor sa amestece cuvintele, dar cind scrie se concentreaza pe romana, daca scrie in romana. De 10 ani in US, nu de citiva ani. Adica un exemplu asemanator.


Editat de Siminaf, 19 ianuarie 2014 - 06:28 .


#469
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:33

Mdaaa...adultzi plecatzi de citziva ani folosesc la greu romengleza pe forum si nu se mai agita lumea asa(in afara d emine bineintzeles [:-)))] [:-)))] ),in cazul tinarului astuia...gata,ridicam piatra.

 

Inca o precizare pentru cei ce nu accepta...daca in mediul familial nu se vorbeste decit italiana(luam exemplul de fatza)atunci copilul asta a ramas cu un vocabular de clasa a VI a ,chiar daca are acum 23 de ani.

 

Ma rog,asa cum a spus viviana,cine vrea intzelege,cine nu...nu si gata!

 

Dana



#470
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:48

Pe doamna care isi pune cumparaturile pe "tapet" si care locuieste tot in Italia vad ca nu o taxeaza nimeni.

Cred ca bietul baiat e atit de speriat cum au sarit doamnele cu gura , ca nu mai are curaj sa scrie

 

"Si pe mine ma enerveaza sa cumpar la Kaufland cand mergem in Romania.De obicei controleaza tot in cutii si asta ma irita la maxim,odata am cumparat 10 sticloante de 5 litri de apa plata si am pus pe tapet doar 1(in Italia ajunge sa-i dai 1 si ti-o multiplica per 10),acolo au avut tupeul sa-mi ceara sa le pun pe toate.Am refuzat si am spus ca daca vor ,sa le puna ei pe tapet si apoi din nou in cos ca nu sunt la sala sa fac exercitii.Nu au vrut si eu am refuzat sa le platesc si am iesit fara cumparaturi.Sincer acum evit sa mai intru in magazinul ala."




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -