Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#471
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 13:31

Sper ca e o gluma asta cu "a ramas cu un vocabular de clasa a sasea", totusi... [:)]

Altfel, chiar are legatura cu subiectul asta discutia si ar fi trist iar... Nu  cred ca pot exista multi copii in Romania promovati in clasa a saptea cu un asemenea "vocabular".

Personal cred ca sunt putini dar acestia in mod sigur, repet esenta: nu isi pot exprima o parere in legatura cu altii  .

 

Personal nu ma deranjeaza "romegleza"  pe forum si chiar daca m-ar deranja nu mi-as permite observatii (observatiile asupra tuturor le las altora) , dar ma deranjeaza enorm etichetarea altora venita de la persoane al caror nivel in domeniul respectiv nu le da acest drept, vizibil.

 

Daca nici acum nu s-a inteles probabil este nevoie de schema [:)]


Editat de mamica11, 19 ianuarie 2014 - 13:32 .


#472
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 14:05



Sper ca e o gluma asta cu "a ramas cu un vocabular de clasa a sasea", totusi... [:)]

mamica 11 ,tu ai facut lectzii in limba romana cu copii,paralel cu invatzarea intenisva a limbii  greaca?

 

Daca da,jos palaria...n-am ce spune,in general (si eu printre astia)parintzii se concentreaza spre invatzarea limbii tzarii de adoptzie,limba materna raminind in general la stadiul de ...conversatzie.

 

Plus ca tu excluzi din start alte ipostaze,decit cea care tzi-o imaginezi tu(respectiv ambii parintzi vorbitori d elimba romana,care chiar dialogheaza in limba materna cel putzin in mediul familial).

 

edit.etichetele le-ai pus tu,chiar daca te erijezi in "non etichetare"

 

Dana


Editat de andacos, 19 ianuarie 2014 - 14:06 .


#473
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 17:35

Andacos am impresia deja ca nu vrei sa intelegi ceea ce scriu doar pentru a prelungi o discutie inutila.



#474
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 17:46

Andacos am impresia deja ca nu vrei sa intelegi ceea ce scriu doar pentru a prelungi o discutie inutila.

mamica,atita timp cit nu lucezi cu copilul acasa ,e clar ca limba materna va ramine la stadiul ,la care copilul a plecat din tzara.Nu stiu ce e asa greu de intzeles.Inclusiv vocabularul.

 

Itzi potzi imagina cum e intr-o familie bilingva?

 

Nu,tzi-am mai spus (cel putzin pina acum)nu-tzi intzeleg pozitzia,discutzia am continuat-o in lumina celor scrise de tine.

 

Tu in afara de a ma acuza de etichetare,neintzelegere,rea vointza sau mai stiu eu ce...nu ai adus niciun raspuns concret,in afara de acuzatziile personale.

 

Dana



#475
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 17:59

Eu vorbesc cu Marcia doar in romana, desi ea imi raspunde in general in germana/elvetiana, asta pt ca ii e mult mai usor  sa se exprime; cand vorbeste in romana si trebuie sa spuna lucruri complicate, tb sa gandeasca destul de mult; cateodata ies niste fraze si cuvinte haioase (asta pt ca traduce din germana si ies cuvinte care nu exista in romana); mie mi-e draga rau cand o aud cum vorbeste (cand e si sotul vorbim in germana; ei de fapt vorbesc mai mult in elvetiana, eu in germana). Ceea ce vorbim noi nu e de ajuns pt a-si dezvolta vocabularul in romana, oricat as vrea eu lucrul asta. Eu insa sunt multumita ca vorbeste corect si scrie cat de cat acceptabil (scrie dupa ureche, eu nu am invatat-o sa scrie in romana, consider ca acum e mai importanta germana; sa scrie in romana perfect poate invata si mai tarziu). Cand ne vedem cu prieteni romani (ambii parinti romani), copiii nostri vorbesc in germana/elvetiana. Romanii cu care m-am intalnit m-au felicitat pt faptul ca Marcia vorbeste atat de bine romaneste. 


Editat de Marcia03, 19 ianuarie 2014 - 17:59 .


#476
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:07

Nu te opresti.

 

 

,e clar ca limba materna va ramine la stadiul ,la care copilul a plecat din tzara.

 

 

Acest" stadiu" al acestei persoane la plecarea dintr-o tara in care a absolvit cursurile unei scoli timp de sase ani (indiferent ce tara si ce limba este) ce in acest caz este foarte jos, nu ii da posibilitatea de a judeca real nivelul la care este invatamantul in alta parte.

 

Asta este tot.Cred ca pur si simplu nu citesti ce scriu.

 

Nu conteaza daca dupa aceea a mai vorbit sau nu romana . Deloc.

Nu avea la acel timp capacitatea necesara pentru a intelege nivelul de cunostinte gramaticale predate in Italia in primul an dupa ce a ajuns acolo.



#477
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:35



Nu te opresti.

 

 

 

Acest" stadiu" al acestei persoane la plecarea dintr-o tara in care a absolvit cursurile unei scoli timp de sase ani (indiferent ce tara si ce limba este) ce in acest caz este foarte jos, nu ii da posibilitatea de a judeca real nivelul la care este invatamantul in alta parte.

 

Asta este tot.Cred ca pur si simplu nu citesti ce scriu.

 

Nu conteaza daca dupa aceea a mai vorbit sau nu romana . Deloc.

Nu avea la acel timp capacitatea necesara pentru a intelege nivelul de cunostinte gramaticale predate in Italia in primul an dupa ce a ajuns acolo.

Sigur ca e doar parerea ta!

 

Iar eu ,am o mie de argumente sa te contrazic,insa imi dau seama(am realizat demult de fapt)ca nu are rost sa continui o discutzie cu o persoana cu gindire obtuza!

 

Sunt persoane (chiar si pe forumul asta)care de indata ce au pasit pe alte tarimuri,nu mai vorbesc nici macar in familie ,cu proprii copii limba materna(deci clar ca ei ramin la nivelul cu care au plecat),care sufera cu devarat de fenomenul Raducioiu mentzionat anterior(ma rog daca ei si o parte din interelocutori considera ca daca vorbesc engleza...deja nu mai sunt din categoria Raducioiu [:D] ),insa sunt si persoane ca Marcia(sau ca mine)de exemplu care continua sa vorbeasca in limba romana ,insa copii nostri nu vor avea niciodata nivelul si vocabularul unui copil crescut in Romania.

 

Este si cazul baiatului astuia(banuiesc)...dar repet,e mai usor sa ridici degetul sa acuzi,apoi piatra.

 

edit,Putea fi premiant din clasa I pina in a VI a,si tot facea greseli,pentru ca i timp isi face loc automatismul,gindirea in alta limba decit limba materna,plus vocabularul .

 

Dana


Editat de andacos, 19 ianuarie 2014 - 18:45 .


#478
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 19:01

Cunosc si eu persoane aici care nu vorbesc romana cu copiii lor (de ex. o romanca maritata cu un turc, ea vorbeste cu copiii in engleza, el in turca, limba comuna  fiind engleza....raspunsul ei a fost ca ii e rusine ca e romanca, de-aia nu vorbeste in romana cu copiii). Pacat, asta pt ca limba romana ii va ajuta mai tarziu sa invete mai usor franceza, italiana, spaniola (chiar retro-romana....nu cred ca stiti, dar limba asta e sora cu limba romana [:)]  -  e a 4a limba oficiala in Elvetia, pe langa germana, franceza si italiana...si da, Elvetia are 4 limbi oficiale). Acum multi ani mi-a spus clar o logopeda de aici ca fiecare parinte trebuie sa vorbeasca cu copiii in limba materna (nu conteaza ca propriul copil iti raspunde in alta limba) ; de ce ? pt ca oricat de bine ai stapani o limba straina, tot faci greseli, iar copilul va invata acea limba cu greseli. Fiica-mea ma taxeaza imediat cand fac o gresela in germana (si pot spune ca o vorbesc la nivel de limba materna, dar tot mai fac greseli...mai incurc aticolele la unele substantive). Eu una nu as inceta sa vorbesc cu Marcia romaneste. Iar in momentul in care ea vorbeste romana amestecata cu germana ii spun ca clar sa imi explica in romana sau germana, pt ca nu am inteles. Marcia a fost ft incantata cand a inceput sa invete franceza la scoala; mi-a spus : "wow, seamana asa de mult cu romana, ce bine-mi pare ca vorbesc si romaneste".  


Editat de Marcia03, 19 ianuarie 2014 - 19:02 .


#479
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 23:19

Cunosc si eu persoane aici care nu vorbesc romana cu copiii lor (de ex. o romanca maritata cu un turc, ea vorbeste cu copiii in engleza, el in turca, limba comuna  fiind engleza....raspunsul ei a fost ca ii e rusine ca e romanca, de-aia nu vorbeste in romana cu copiii). Pacat, asta pt ca limba romana ii va ajuta mai tarziu sa invete mai usor franceza, italiana, spaniola (chiar retro-romana....nu cred ca stiti, dar limba asta e sora cu limba romana [:)]  -  e a 4a limba oficiala in Elvetia, pe langa germana, franceza si italiana...si da, Elvetia are 4 limbi oficiale). Acum multi ani mi-a spus clar o logopeda de aici ca fiecare parinte trebuie sa vorbeasca cu copiii in limba materna (nu conteaza ca propriul copil iti raspunde in alta limba) ; de ce ? pt ca oricat de bine ai stapani o limba straina, tot faci greseli, iar copilul va invata acea limba cu greseli. Fiica-mea ma taxeaza imediat cand fac o gresela in germana (si pot spune ca o vorbesc la nivel de limba materna, dar tot mai fac greseli...mai incurc aticolele la unele substantive). Eu una nu as inceta sa vorbesc cu Marcia romaneste. Iar in momentul in care ea vorbeste romana amestecata cu germana ii spun ca clar sa imi explica in romana sau germana, pt ca nu am inteles. Marcia a fost ft incantata cand a inceput sa invete franceza la scoala; mi-a spus : "wow, seamana asa de mult cu romana, ce bine-mi pare ca vorbesc si romaneste".  

 

Si fi-mea ma corecteraza (mai nou) in engleza.  Eu fac cu ea programa romaneasca la literatura, ne miscam mai incet, dar ne miscam, dar mai greu este ca la noi in casa se vorbeste mai mult engleza (sotul fiind american vorbitor de limba romana) pentru ca ne este mai comod.  Dar tot sunt fericita, ca macar copilul poate sa comunice in romaneste si intelege ce se vorbeste.  Mai face greseli gramaticale, dar e de inteles din moment ce nu prea are acces la anturaj romanesc.  Chiar ma gandesc ca trebuie sa fac ceva mai concret.  Nu prea i-am mai citit in romana in ultimul timp, trebuie sa reincep.



#480
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 07:22

 Acum multi ani mi-a spus clar o logopeda de aici ca fiecare parinte trebuie sa vorbeasca cu copiii in limba materna (nu conteaza ca propriul copil iti raspunde in alta limba) ; de ce ? pt ca oricat de bine ai stapani o limba straina, tot faci greseli, iar copilul va invata acea limba cu greseli. Fiica-mea ma taxeaza imediat cand fac o gresela in germana (si pot spune ca o vorbesc la nivel de limba materna, dar tot mai fac greseli...mai incurc aticolele la unele substantive). 

Asta e un mit. Merge vorbit cu copilul exclusiv romaneste cand ambii parinti sunt romani. in cazul nostru, de ex, eu vb romaneste cu cea mare cand suntem singure, altfel, numai in engleza. Cum ar fi sa vorbesc eu cu ea romana si partenerul meu sa se uite ca vitelul ca nu pricepe? Sau invatatoarea ei? Sau alti parinti, sau alti copii?

 

In plus, copilul nu va invata sa vorbeasca limba tarii respective cu greseli, si nici cu accent. Expunerea pe care o are in afara parintelui nevorbitor nativ e covarsitoare. Numai la gradinita/scoala petrece toata ziua vorbind limba respectiva, media e in limba aia, prietenii vorbesc toti limba aia, cartile sunt in limba aia, asa ca un dezacord gramatical facut de mama nu va avea nici o influenta, ci dimpotriva, copilul va corecta parintele- cum face Marcia ta sau fie-mea.

 

Evident, in cazul in care nu discutam de o enclava in care singura expunere a copilului la limba straina se face doar prin intermediul mamei romance.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -