Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.7


747 raspunsuri la acest subiect

#81
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:36

Sasha, eu am facut nuci cu zahar ars. nu stiu ce-mi veni,dar n-am mai mancat din copilarie. a iesit bun, cu multe multe nuci, am mancat din ele si bebe a luat-o la fuga, nu stiu ce face, dar ma lucreaza de zor. cred ca din cauza zaharului:)

mmmmmmmmmmmmmmm nuci cu zahar ars!!!!!!   Sotul da din cap aprobator. Zice ca: Mno, incepe sa-mi placa forumul  asta al tau... [:-)))]  [:-)))]



#82
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:36

Cred ca face clatite. Sau scutura covoare

#83
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:39

Sasha, eu am o prietena care lucra la un salon de remodelare corporala si acolo mergeam. Ma urcam pe un cantar destept si nu prea galant, care.mi spunea sa slabesc si sa tin regim ca altfel risc imbatranire prematura. Ce sa fac daca.s putoare :p. nu ma omor cu sportul dar nici nu sunt chiar sedentara.
Ahh si mai mi.am aflat varsta bio de la jucat tenis pe wii

#84
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:41

Babyboom scrisesem un mesaj de iertare dar s.a sters.
Imi pare rau daca te.ai simtit jignita nu a fost cu intentie.
Tocmai ma intalnisem cu o gravida in 35 sapt care fuma cu nesat si mai si pleda pt binefacerile fumatului in timpul sarcinii.
Dar saraca ea e "simpla" n.am ce sa.i cer.
Mai spunea si ca la primul copil a fumat si ca a nascut prematur si nu stia de ce.
M.am simtit eu "atacata " indirect ca ea nu are nicio vina ca eu am nascut prematur fara nicio explicatie medicala cu regim sanatos doar cu f mult stres.
Tot nu sunt de acord cu fumatul si alegerile noastre se rasfrang asupra unei fiinte nevinovate di fara aparare.

#85
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:41

Ati scris 7 pagini si vad ca v-ati si certat. Bataita, bataita.

 

Sa vedem ce imi mai amintesc:

 

1. BabyBoom: bebicul e tare dulce in pozica :)

 

2. AnaMaria: phew, ce bine ca ati scapat cu bine amandoi. Ti-a dat cumva vreun antibiotic preventiv? doar de curiozitate. Sau poate ti l-a bagat pe vena? Dr Albu e f f f bun. Si rezultatul va fi bun, ai sa vezi :)

 

3. Pocaaaa: felicitari pentru putica si pt bebe sanatos la eco. Dar ce maricel e. O-ho! Vorba lui frate-miu: acum e nitel mai mare decat un pahar de Fanta.

De al meu zicea mai intai ca e cat un Actimel, apoi cat un pahar de iaurt [:-)))]

 

Tot din perlele copiilor: frate=miu are 8 ani si a auzit de la o vecina, proaspata mamica, despre natural si cezariana. Si m-a intrebat cum se nasc copiii natural? I-am zis ca ii aduce o barza. Si la cezariana? Aici m-am blocat si i-am zis ca ii aduce un caine [:-)))]

 

4. Babyboom, monic@ nu a vrut decat sa isi exprime o parere, pe care multe dintre noi o impartasim, la fel cum multe nu o impartasim. Nu esti singura care fumeaza. Sunt alegeri personale. Eu stiu cat de greu e sa te lasi de fumat. M-am lasat acum 3 ani, de la 90 de tigari la zi la 0. A fost greu. Aviz Juliei. E greu in primele 3 luni, dar apoi e din ce in ce mai usor. Si da, va veni o zi in care nu vei mai dori, in care nu iti mai imaginezi viata cu tigara, in care nu mai suport fum. Trust me, i know. Nu cunosc persoana care sa fi fumat mai mult ca mine.

Celor care vor sa citeasca, va recomand: Easy way to quit smoking by Allen Carr. Nu e o reteta catre succes, e o carte care ridica intrebari pt fiecare. Pt fiecare altele. Eu am descoperit ca nu am incercat nicioadata sa ma las de tigari de teama ca voi reusi. De teama ca deodata, dupa 13 ani de fumat, ca fumam de la 14 ani, nu as mai fi stiut sa imi traiesc viata fara tigara cu cafea, pauza de tigara, tigara de la cinema, tigara de dupa sex, aveam multe tigari ca doar erau minim 90/zi [soricel]

 

Acum? Acum nu imi dau seama cum si de ce am fumat atata. Acum mi-as dori sa nu fi inceput nicioadata. Dar inteleg dependenta. Este una reala, este una chimica si tine de reactiile creierului la nicotina care elibereaza dopamina, hormonul fericirii.

Tot acum am un unchi care mi-a murit acum 1 luna de cancer pulmonar, stadiu III. O soacra care se lupta tot cu cancer pulmonar, stadiu II. O mama care s-a lasat de fumat la 51 de ani (fuma de la 14), dar cum fi-su n-are decat 8 ani i-a fost frica. De moarte. Pt ca are un copil mic si fara tata care ar ramane singur (ma rog, cu mine, dar fara parinti). Da, mie mi-e frica de boli. Poate pentru ca riscul pentru aceste anumite boli, mai ales cele cardiovasculare, chiar e real in cazul fumatului. Si pentru ca vreau sa traiesc sa imi cunosc nepotii. Si daca primul copil il nasc la 31, va trebui sa traiesc destul de mult pt a cunoaste nepotii. A

 

Maica-mea a fumat cu mine in sarcina. Nu am fost cel mai sanatos copil, dar nu mai bolnav ca altul nascut dintr-o nefumatoare. IQ? mediu, zic eu. Nu;s vreun geniu. Dar intrebarea pe care mi-o ridic este: ce ar fi fost diferit daca nu ar fi fumat? La ea, la sarcina, la mine?

A fumat si cu frate-miu, 23 de ani mai tarziu. Deci avea 43, sarcina cu baiat, 5 fibroame mari pe uter. Bea 2 cafele pe zi si fuma cel putin 1 pachet. Intrase in depresie pt ca tatal copilului o parasise si era din nou, singura si cu un copil la batranete. Copilul s-a nascut la termen, scor apgar 8, prin ceza. A suferit nenumarate pneumonii pana in 4 ani, vreo c a vreo 5. Si multe raceli. Sistem imunitar varza. Acum si-a revenit, e ok, si-a cladit imunitarul. O fi sau nu de la tigari? nu stiu. Banuiesc ca totusi suspiciunile de ADHD cand era mic s-ar putea sa fie de la stresul, nervii si cafeaua in exces din sarcina. Acum e un copil normal, fara ADHD, dar mai energic si hiperactiv decat altii.

 

Nu o judec pt alegerile ei, e mama. Cum nici ea nu ma judeca pt ale mele: nu m-am mai machiat, nu ma dau cu oja, nu ma dau cu antiperspirant decat natural si care sa nu contina peg, laureth si altele, nu ma spal decat cu sampon fara parabeni, nu mananc chestii cu E-uri, nu ma vopsesc. Ar putea spune ca ma stresez si sunt paranoia. Deloc.

Nici inainte nu ma omoram cu toate cele de mai sus. Asa ca mi-a fost usor.

Ah si fac parte din persoanele care citesc totul despre o boala si pe care o fascineaza procesul din spatele unor substante chimice asupra organismului. Deci da, am citit mult, uneori atat de mult incat devin paranoia, dar am invatat sa ma calmez cu cat citesc mai mult, cu cat cunosc mai mult. Maica-mea e invers, ea nu vrea sa stie nimic, pt ca asa e mai linistita. Deci, oameni si oameni. Pareri si pareri.


Editat de Arrya, 18 octombrie 2013 - 20:49 .


#86
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:42

http://www.florentin...ta_de_viata/609

mie mi-e lene sa-l fac acum:)



#87
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:42

Andika , haha,fiecare cu pacatele lui.
Julia hai spune-ne cum, ca suntem curioase.
Babyboom, stie bebe ce stie, te cearta imediat :)).
Eu am gatit pulpe dezosate cu iaurt si lamaie la cuptor, ieri le-am papat cu legume la.tigaie si azi cu cartofi copti la cuptor si o supa de pui cu cartofi si ciuperci si acum seara m-a palit o pofta de clatite si iar m-am dus la cratita :).

#88
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:46

Arryaaaaaaaaaaa, 90/zi???? 4 pachete si jumatate??? enorm de mult, bine ca te-ai lasat...



#89
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:51

Monica, multumesc. Imi cer si eu scuze. Sunt o bomba cu ceas si cateodata mai explodez. De obicei pe nevinovati. Si dup-aia plang ca imi pare rau. Aria, m-am distrat copios. Cainele? :))))

#90
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:52

Haha, am scris asa de mult toate, ca in timp ce scriam un msj scurt s-au mai scris altele 7. Imi place asa, muuulta, multa activitate. Dar ma luati de la clatitele mele, cand le mai termin???
Arrya, chiar ca 90 tigari pe zi, wow. Nu am mai auzit asa ceva. Cred ca ai avut o vointa de fier sa te lasi! Bravo!

Editat de AlexBzg, 18 octombrie 2013 - 20:53 .



Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Astăzi, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Astăzi, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Astăzi, 15:07

  • Risc de nastere prematura

    kiki_2024
    - Astăzi, 14:46

  • Bebe e pe drum

    BeckyGaie
    - Astăzi, 11:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -