Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.7


747 raspunsuri la acest subiect

#61
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 19:56

Monica si eu sunt de acord cu tine. Ultima tigara intreaga am fumat.o pe 2 iulie (inainte de a face testul) . Mi.e greu ce.i drept, credeam ca pana acum ar fi trebuit sa.mi treaca pofta de tigari. Cand nu mai pot de pofta, trag un fum cel mult doua, dupa care mi.e rau. E greu dar nu imposibil.

La inceputul lunii iunie, erau la mine cei doi nepotei, baiatul are 11 ani iar fata are 5. La un moment dat, Ana m.a intrebat: da, chiar mă, cum apar copiii? Eu m.am transformat intr.o tomata, iar baiatul incepuse sa rada pana s.a invinetit.
Pai, vezi tu, mamicile si tatici fac o prajiturica sau o placintica in care pun tot ce.i mai bun.
- pun si dovleac? Ma intreaba Ana.
Da, pun de toate. Apoi pt ca mami si tati se iubesc mult, se saruta iar din sarutul lor iese o samanta pe care o pun in placintica. Mamica papa placinta si in burtica ei incepe sa cresca bebelusul din samanta dragostei lor.

Am dus copiii acasa, iar fata a inceput sa le spuna tuturor ca ea a aparut pe lume pt ca mamica ei a mancat o placinta de dovleac.
Hai ca am iesit rezonabil din treaba asta.
Mai am mii de povesti cu nepotica, pritre care una cu un ceai infect pe care trebuia sa.l bea. L.a baut dupa ce i.am spus ca e ceai de frumusete.

#62
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 19:59

Monica, haideti sa nu ne atacam reciproc. Nu ti-am bagat tigara in gura si nici n-am stat cu pistolul la tampla ta ca sa fumezi. Dar constat ca paranoia e in floare. Avem o lume poluata, mancam doar e-uri (daca nu cumva mergem la pascut) pt ca eu una, chiar daca castig bine, nu-mi permit produse bio, pt ca mai am de crescut 2 copii singura. Asa ca nu-mi povesti ca daca imi masor caloriile sau mananc numai legume si fructe o sa am un copil care zbarnaie de sanatate iar daca mai trag o tigara o sa nasc un monstru care o sa moara la 20 de ani. Si eu vreau copii sanatosi dar nu-s absurda. Nu te-a rugat nimeni sa fii de acord cu mine. Fiecare face cum crede si suporta riscurile comportamentului sau. O sa pun iesirea ta pe seama hormonilor. Dar te rog nu ma mai ataca.

#63
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:04

Inca ceva. Am intrat aici pt ca am avut nevoie de cineva cu care sa vorbesc. Daca incurc sau se considera ca dau sfaturi, pot sa ies. E clar ca n-o sa stau ca sa se ridice tonul la mine, chiar si in scris. Nu vreau sa supar pe nimeni, nu vreau sa dau sfaturi, mi-am expus doar parerea. Sper ca asta am voie. Si da, ambii mei copii n-au avut vreodata vreo boala si ambii mei copii au iq peste medie. Fiica mea face parte din "Mensa", organizatie care nu primeste membri cu un iq decat peste 140. Si chiar sunt foarte mandra de ea.

#64
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:09

Babyboom dar nu o lua asa personal, nu cred ca asta a fost intentia Monicai, probabil si-a expus doar o parere. Sigur e doar o neintelegere. Repet, fiecare face cum stie si cum crede, slava Domnului, informatie e destula. Haide sa nu ne incarcam negativ si sa ne suparam, ca stresam bebei :))).

Ps. Imi cer scuze ca m-am bagat, poate nu era treaba mea, dar imi place pe forum , nu vreau sa fie neintelegeri.

Editat de AlexBzg, 18 octombrie 2013 - 20:14 .


#65
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:15

Babyboom, scuze ca intervin, nu trebuie sa te superi, toate suntem aici pt ca avem nevoie sa impartasim momentele prin care trecem. Nu iau apararea nimanui, insa nu cred ca a fost un atac la persoana ta. Si mama a fumat in timpul sarcinii, a fumat normal fara retineri, si eu si frateke meu am iesit foarte sanatosi in primul rand, eu nu am fost bolnava niciodata si vb ta cu un iq de invidiat. Dupa ce am terminat facultatea am si inceput sa profesez ca asistent universitar.
Dar, sunt de parere ca ce a fost acum 17 ani nu se mai aplica acum. E mult mai multa poluare si sunt mai multe toxine in mancare. Cum spune Alex, e o alegere personala, nimeni nu judeca. Eu mai am putin si fac 28 de anidar varsta mea biologica este 39, ceea ce eu nu consider a fi ok.

#66
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:16

A fost o izbucnire de hormoni, sper. Pt ca unul din apelativele pe care nu le suport e sa ma faca cineva proasta si iresponsabila pt ca fumez cateva tigari si pt ca nu m-am inchis intr-un turn de sticla pt ca a dat domnul sa raman gravida. Problema e ca e prea multa informatie in ziua de azi si devenim niste turbate si niste paranoice.

#67
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:18

Sa.mi fie rusine pt varsta mea biologica. Cel mai mult am scazut.o dupa un regim drastic si sala la greu. Asa am ajuns sa am 29 de ani cand varsta reala era 25

#68
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:19

Ei acum mi se pare ca tu esti cea care jigneste.

#69
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:19

N-as fi luat-o personal daca n-ar fi spus. / "asa cum mi-a zis mie o gravida aici" . Sau ceva de genul asta a zis. Si doar eu am deschis subiectul asta. Si am facut-o ca sa mai temperez grijile care vad ca bantuie pe-aici. Dar vad ca facerea de bine e incest. Asa ca o sa vorbesc de acum despre pasarele, floricele si n-o sa mai incerc sa incurajez pe nimeni pt ca e luat ca un afront. Din pacate./

#70
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:22

Am spus "devenim" . Asa am fost si eu pana m-am oprit din citit pe net toate prostiile. Ajunsesem sa cred ca am nu stiu ce boli, ca sarcina e oprita din evolutie pt ca o zi nu m-au durut sanii si plangeam ca o isterica. Ajunsesem un pachet de nerci. Dupa care am decis ca nu-s bolnava, doar gravida si ca as face bine sa-mi vad de treburi.


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

  • Tu ai înÈ›eles ce e sarcina?

    Ana1298
    - Ieri, 19:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -