Sari la conținut

Sari la conținut


Gravidute cu trombofilie - cap. 24

gravide trombofilie mutatii

695 raspunsuri la acest subiect

#31
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 11:13

Asa-i ca medicii cam prefera cezariana in general? Ma intreb de ce....



#32
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:55

Cristina, eu am fost foarte dezamagita cand medicul meu mi-a recomandat cezariana, asta era undeva la 18 saptamani de sarcina si nu intelegeam de ce gandeste asa, mai ales ca eu aveam si am mare incredere in el. M-am lamurit doar cand am povestit detaliat cu el si mi-a explicat frumos ca in cazul trombofiliei si a tratemntului cu heparina sunt niste riscuri, nu mari dar exista si el nu prea ar vrea sa si le asume, in procent spunea ca undeva la 5%, dar daca eu vreau neaparat si imi asum el nu are nimic impotriva. Am stat si m-am gandit si mi-am dat seama ca omul chiar are dreptate...era o sarcina obtinuta mai greu putin, o sarcina foarte bine urmarita si la o adica pretioasa pentru mine si sotul meu si pentru ce sa risc? Medicul meu  e un om deosebit si un profesionist, dar clar nu putea sa stea langa mine non stop intravaliu si sa urmareasca absolut totul, erau implicate si alte persoane care nu stiu cu ce se mananca trombofilia. M-am chinuit si rugat 9 luni de zile ca totul sa fie bine si sa dau cu piciorul la final...am ales pana la urma cezariana programata intr-un spital privat din TM si am facut bine ca oricum am sangerat mai mult, copilul a avut circulara de cordon si operatia s-a vindecat bine, dupa doua saptamani eram ca noua.

Nu vreau sa deshid polemici si discutii pe tema cezariana versus naturala (stiu ca se provoaca multe discutii) ci efectiv am descris de ce si cum am gandit si ales eu la momentul respectiv.



#33
MariaBcf

MariaBcf

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.923 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:56

Fetelor mi-au ramas in jur de 100fiole de Clexane de 0,4 mg valabile pana in 2016 , daca are cineva nevoie sa imi trimită un email : mariapop2323@yahoo.es

#34
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:01

Suzieq, are sens ce spui tu...doar ca eu am observat ca ei prefera cezariana si la sarcinile fara risc...



#35
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 18:31

Fetelor, sunt si eu insarcinata in 5 saptamani. Azi am avut o scurgere maronie, am fost la eco, sarcina e ok dar am si un hematom de 2cm x 1cm. Doctorul mi-a zis sa iau Utrogestan de 200 de 2 ori pe zi. Eu in momentul de fata iau aspenter si urmeaza sa ma duc saptamana viitoare, miercuri sau joi, la dr Uscatescu. I-am scris si email si i-am povestit despre acest hematom, inca nu am primit un raspuns. Credeti sa aiba vre-o legatura cu aspenterul sau cu mutatiile de trombofilie?

Anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie la 7s, dar la 5s am avut aceiasi scurgere maronie ce a disparut dupa ce am inceput sa iau utrogestan, insa atunci nu aveam hematom.

Oricum, m-ar ajuta sa stiu daca v-ati mai confruntat cu asa ceva si cum a fost.  [flo2]



#36
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 19:23

Intre timp mi-a raspuns dr U la email si mi-a spus sa nu mai iau aspenterul in fiecare zi, ci la 3 zile, si sa iau si actovegin. Ati mai luat asta?



#37
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 20:07

Intre timp mi-a raspuns dr U la email si mi-a spus sa nu mai iau aspenterul in fiecare zi, ci la 3 zile, si sa iau si actovegin. Ati mai luat asta?

Didi am luat eu actovegin, injectabil , in sarcina trecuta. Este pentru imbunatatirea circulatiei periferice si cel injectabil este destul de scump... 



#38
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 21:23

Da, si capsulele au fost scumpe...



#39
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 10:02

didi felicitari [flo2]

 

si eu am avut hematon langa sacul embrionar si am oprit aspenterul si am trecut pe clexane ..s-a resorbit dar e drept nu am avut sangerare..dar sacul nu arata ff bine dar dupa ce am trecut pe clexane...totul s-a schimbat..

 

multa sanatate si sarcina usoara in continuare..



#40
Ioana.P.

Ioana.P.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 10:39

Didi, si eu am descoperit in urma unei ecografii un hematom pe la 7-8 sapt, era si cu decolare de placenta, dar nu am sangerat. Ginecologul mi-a recomandat progesteron 200 mg ( utrogestan) 1 la 8 ore, no-spa tot 1 la 8 ore si uscosin supozitoare 1 la 12 ore. Si mi-a recomandat odihna, fara efort mare. Si repaos sexual. Cred ca am luat cam 1 sapt, doua, si la urmatoarea ecografie hematomul se retrasese. Progrsteronul l-am luam pana pe la 20 sapt, ce-i drept am redus la 2, apoi 1 pe zi. Iar dr U si mie mi-a rarit Aspenerul de la 1 pe zi, la 3 pe saptamana. Stai linistita, caci totul va fi bine.



Etichetat si cu gravide, trombofilie, mutatii

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -