Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Stelute de iulie 2015 - cap 3

rac leu mamici iulie 2015 vara gravide trimestrul 2

733 raspunsuri la acest subiect

meea_09

meea_09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 15:27

Eu si bebe suntem bine,ma odihnesc cat pot si am renuntat la ideea de a face curatenie de primavara pt a nu declansa probleme☺. Cu sarcina sunt bine dar de o saptamana am dureri de coloana,cred ca este afecatat nervul sciatic de cum imi creste burtica si durerile sunt fff mari si ma obliga sa stau in pat. Bebe e activ si marisor il simt dupa cum loveste si cand stiu ca el e bine orice alta problema trece a fi secundara.
  • 0

lore27

lore27

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 19:29

Sanatate Petra. Am mai patit si eu asa, dar cu un pic de odihna si cu ovule s-a rezolvat.
  • 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.713 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 00:19

Sanatate multa Petra! Si eu am avut in sarcina asta si s-a rezolvat cu tratament. Sa fie bine! [flo2]

meea, ma bucur ca sunteti bine. Ai dreptate, bebicii sunt acum cei mai impirtanti si  restul lucturilor trec pe plan secund. Nici eu nu ma agit cu curatenia insa in seara asta Balaurul mi-a facut o surpriza frumoasa si am gasit bucataria luna, cu hota curatata, dulapuri, tot!

eu am fost la eco azi si vestea cea mai buna este ca nu se vad efecte ale anticorpilor, ceea ce confirma un nivel scazul. Nici nu puteti sa va imaginati cat sunt ce fericita!

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.713 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 00:24

Multumim Ioana pt capitol nou !!:d
O saptamana frumoasa tuturor!!
Eu mai merg 3 saptamani si dupa stau acasa!! Yeyy:))

M4riuk, te invidieeeeeezzzz!  [soricel]  [soricel]

• 0

gul_p3mb3

gul_p3mb3

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 06:44

Buna dimi....eu azi ma duc sa-mi fac niste analize si sa incep o cura de perfuzii vreo 2-3 zile poate ma mai lasa greata asta :)
Odihniti-va cat mai mult...pe mine deja ma trezeste noaptea si tare rau e :) va dati seama cand o sa fie cu "sunet" si din cate am inteles cam ce program au acum asa vor avea si dupa nastere :)
Pupici si zile linistite va doresc
  • 0

Batranica

Batranica

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 08:58

Batranica, cum te mai simti? A trecut raceala?

Tania si Meea (si daca mai erau fete care avea recomandare de repaos), sper ca totul este bine si ca bebicii stau cuminti la locul lor.

Irina, ai decis la care dintre cele doua spitale mergi sa nasti?

Doamne-Dumnezeule, am crezut ca moooor!!! Nu am fost racita in viata mea, de fapt gripata, atat de tare. Am zacut 4 zile in pat, de abia puteam merge la toaleta. Maine ma duc la eco, sper sa fie totul bine cu Bebe. 

Fetelor, va multumesc ca v-ati gandit la mine si mi-ati dat sfaturi (unele le-am pus in aplicare). Multa sanatate si paziti-va, ca e nenoricire.

• 0

Batranica

Batranica

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 09:02

Dar am fost saptamana trecuta la morfo de trim II.Bebe e in grafic, in limite peste mediu, dar normal. Are 544 gr (hmmm, cam grasunica), si 28 cm. (cat o rigla).

Toate sunt bune, inima, rinichii, maini si picioare, degetele, etc. 

• 0

lore27

lore27

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 11:34

Ioana ma bucur ca te-ai mai linistit,
Batranica bine ca ti-a trecut gripa, sigur e bine si bebele tau
  • 0

Irina86David

Irina86David

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 16:42

Ioana multumim pentru noul capitol. Sa fie umul plin de vesti din cele mai bune.

Irina, ai decis la care dintre cele doua spitale mergi sa nasti?

Cu spitalul inca nu m-am hotarit, mai vorbesc cu ginecologul, dar cred ca voi alege spitalul regional unde au mai multe nasteri deci si o experienta mai bogatasi utilaje mai moderne. 
Eu de ceva zile ma lupt cu durerile de incheieturi. Ma dor genunchii groaznic si desi aplic unguient ma lasa durerea dupa care reapare.Am 15 minute pina la serviciu si prefer sa merg pe jos dar cind ma intorc acasa vine sotul sa ma ia cu masina caci uneori am impresia ca o sa mi sa se rupa picioarele, desi port incaltari comode si nici nu stau prea mult in picioare- vreo 10-15 minute cat dureaza pauzele dintre lectii.
Saptamina viitoare ajun la medic la consultatie si vad ce imi spune.
Cel putin din 10 aprilie elevii eu vacanta si am liber vreo 15 zile si eu.Si dupa cum in 29 aprilie facem 30 saptamani ies in concediu prenatal si adio serviciu. Inca putin si gataaaaaaaaaa cu serviciul [batcap] . Abea astept.
Momentan ma bucur de sarcina. desi la ultima ecografie bebe era un pic sub limita ma bucur ca e activ si face sport din plin. Aseara la bucurat si pe tati cu niste miscari ceva mai palpabile, caci dupa cum povestea Ioana in capitolul anterior ,, parca venea la mangaiat''.

• 0

floricica0vesela

floricica0vesela

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 20:13

buna

nu am scris de ceva vreme, dar am citit tot din urma

noi suntem bine, tot cu doza mare de anticoagulant, la morfo la Cluj toate erau ok, nici urma de retard de crestere, la 23+4 aveam 620 g, doctorita era foarte multumita.

analizele de sange usor mai ok, dar tot mult peste limita

hemoleucograma normala, lipsa de fier ioc, desi nu mai luam vitamine, doar acid folic

bebe se joaca in burtica in fiecare zi, are program, dar e cuminte, nu loveste

pe mami o omoara spatele, seara nu ma pot misca de sale, dimineata in schimb sunt fresh

nu stiu voi cum va descurcati, dar eu cam dorm noptile, ma trezesc o data sau de doua ori doar la schimbarea pozitiei.

la baie merg rar noaptea, uneori la 5-6 dimineata, si doar in noptile chiar proaste ma trezesc din ora in ora cand ma intorc in pat. in rest dorm bustean

• 0

Etichetat si cu rac, leu, mamici, iulie, 2015, vara, gravide, trimestrul 2

Intrebari Panica

• Temperatura 37.3

Eugenya1
    - Astăzi, 11:04

• Col scurt

Guest__* - Ieri, 21:35

• Al?
    - Ieri, 19:54

• ???

niculi3
    - Ieri, 18:31

• Este constipat?

alina_stoian92
    - Ieri, 18:22

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Vestea cea mare

mirunadeea99
    - dec 07 2019 10:46

• Mâncarea în sarcină

LaviniaMicu
    - dec 06 2019 19:19