Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (54)


252 raspunsuri la acest subiect

#21
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 07:52

Neatza,

 

va poftesc la cafea si salata de cruditati.

 

Pfuiii sunt varza, aseara iar am fost la sedinta, alte 200 lasate acolo, sotul e bolnav si nu stiu ce are, zice ca n-are putere si sta in pat.

 

Ieri sa vedeti ca l-am trimis fara caiete pe Matia la scoala. Seara le-am pregatit impreuna, l-am instruit care-i de mate care-i de romana si cred ca m-a deturnat careva ca nu le-am mai pus in geanta [batcap] . Casa arata ceva de speriat, clar trebuie sa-mi gasesc pe cineva sa vina zilnic la curatenie si sa ne faca mancare. Sunt disperata, la 5 dimineatza intind haine,. nu mai apuc sa le sortez , dimineatza bauna toti ca n-au chiloti, ciorapi..... Eu nu mai apuc sa ies din bucatarie , mananca pruncii astia ceva de speriat, le e foame incontinuu.

 

Ilinca plange cand o duc la gradi, azi ma implora sa nu o duc sa gasea tot felul de idei ba ca-i inchisa usa la gradinita, ba ca vrea sa mearga nu stiu unde, .... saraca nu mai stie ce sa inventeze sa nu mearga. In timpul zilei nu plange si nici cand merg sa o iau nu o gasesc plangand, in schimb cand ma vede bauna. Daca o intreaba cineva spune ca-i frumos la gradi , spune si care-s doamnele ei, na asta e perioada de acomodare , si mie mi-a zis la un moment data ca de ce sa nu planga ca toti copii plang.

 

In rest toti copii sunt incantati, Daria la maxim de materii si profesori, ieri a facut practica la o gradinita si a zis ca a fost singura care a intrat imediat in joc cu ei, la un moment dat toti baieteii din grupa o impuscau pe ea. Alex e si el incantat, are cativa profesori de care nu-i place, dar asta e, n-are decat sa se obisnuiasca. Vic primele zile a fost dezamagit, nu e prea placuta perioada asta de inceput cu tot felul de formalitati, dar acum a zis ca-i place. Matia e in largul lui, abia asteapta temele.

 

Delia nu ne-ai spus cum s-a acomodat Andra cu schimbarea.

 

Va pupic.



#22
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 10:07

neata,

 

somleac multumim de cafea [alcool]

 

am revenit si eu la munci, sunt cobza, am tras o gripa sau ce o fi fost nu stiu, de duminica m-a prins si imi e rau cu dureri de tot corpul, oase, muschi, frisoane, capul cu ameteala si greu de nici nu-l puteam intoarce, greata, gatul e praf cu infectie..tot e bine ca n-au nimic copiii..

 

gradi n-am inceput, ca n-au fost astia gata, inca se finalizeaza stiu ca nu aveau curentul tras, dar de luni incepem si noi [pk]  sa vezi jale ce-om avea, de pe acum plange ca lui nu-i trebuie, vroia sa ramana pe la socrii doar doar sa nu mai vina acasa sa inceapa gradinita..

 

cami, multa putere pt ei si pt voi in continuare..cu petra cred ca plange mai multa ca ramane singura, cred ca i-ar fi fost mult mai usor daca mergea cu antonia, simtea ca face si ea ca voi..aceeasi problema va fi si la noi cu andra, nu stiu cum voi gestiona, insa va fi jale mare..iti dai seama, toti sa plecam care pe unde si ea sa ramana acasa..si plus ca la noi e super atasata de bona, ba mi-a spus ca o iubeste, in concediu m-a intrebat de ea unde e ? cand ia-m spus ca e acasa, mi-a zis imediat ca vrea si ea acasa.. [alcool] [alcool]

 

delia, bine ai revenit..am inteles bine sau stati in afara bucurestiului ?unde mai exact ?

 

cris, parca tu intrebai de mancare..andra mea nu mai bea lapte deloc..acum e si intr-o faza in care nu mai manaca iar nimic, nu stiu ce are, am incercat de toate..are o saptamana de cand doar rontaie cateva cereale pe zi.. [batcap]

 

somleac, am ajuns la prislop, chiar daca mai pe fuga..am avut ceva peripetii, eu eram cu febra abia ma tineam pe picioare si cu andra la purtator ca pe bebelusi, cat am fost in excursii n-a fost chip sa faca 2 pasi singurica numai la masa in brate vroia altfel urlete de n-o recunoasteam ca-i andra mea..incepuse si ploaia..drumul pe valea jiului era inchis si am ocolit pe trans-alpina, mult mai lung si greu..

dar in fine, locul e rupt din rai, am plecat de acolo doar cu gandul la cand sa ma mai intorc [:)]

 

gata fug la treburi, am pierdut la timp... [biz]



#23
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:43

Buna ziua,

 

am spus sa intru repede sa las reteta pentru Cris, ma scuzi ca pana acum nu am reusit, dar am niste zile tare zbuciumate, va citesc dar nu mai apuc sa si scriu ceva... vad ca butoiul se aglomereza, poate iesim toate si facem loc de muraturi.

 

reteta e in poze, am fotografiat reteta , e de la soacra, asa mi-a dat-0... vezi ca acolo scrie aiurea la grade, eu dupa ce pun tavile la cuptor, le las cam juma de ora la 120 gr si apoi maresc usor usor pana se coace, adica devine maronie.... cam intr-o ora se coace... nu dau focul mai mare de 150 gr ca se arde pe afara si se inamroneste dar ramane moale si cruda la mijloc.. deci de asta o las eu la foc mic la inceput sa se faca sa nu ramana cruda la mijloc si iese excelent... choar sapt trecuta am facut pentru o amica de aici si s-au batut turcii la gura colegilor ei ca cica ei nu au mai mancat niciodata o asa buna banana cake :) 

 

daca mai ai intrebari, le astept, o sa raspund cand vad/citesc ...  

 

bananele trebuie sa fie ffff coapte!!! 

 

va pup, fug ca mi se ard vinetele pe foc 

 



#24
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 16:49

Buna ziua si de la noi!
Strumphy multumesc frumos, execut in we. Sper ca emai bine Sophia cu raceala si tu cu moralul:)
Miki au si ei perioade cu mancarea, isi va reveni ea. A mea mananca f bine, insa acum cu gradi mananca tot la gradi si acasa spune ca mancarea mea gatita e " bleah".Acasa doar sandwich si praji de casa mai serveste.
Cami multe ganduri bune Alinei si putere familiei.Se va obisnui si Petra cu noul program, dupa cum ne spunea directoarea gradinitei la sedinta : multa, multa rabdare sa avem.
Somelac tu rabdare ai cu carul, nervi de otel, putere de munca cat 10 mamici ai... doar putin noroc iti doresc sa se aseze lucrurile si sa reintre fiecare in normalul sau. Si la noi a fost o saptamana bulversanta si am doar 2 si o bunica disponibila sa o ia pe Ioana de la gradi si sa stea cu ea pana venim.Doar pe Ruxi tb sa o luam si tinem dupa noi ori eu ori sotul care are timp.
Delia multumesc pentru reteta, mi-a trimis Strumphy. Sunt indiscretag daca intreb unde langa Bucuresti? Si noi am vrea sa ne facem casa pe langa Bucuresti, nu stim inca unde, si cateva sfaturi mi-ar prinde tare bine. Cand vei avea putin timp desigur:))
Va pup si sper sa reusesc sa intru putin su diseara

#25
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 16:49

Buna ziua si de la noi!
Strumphy multumesc frumos, execut in we. Sper ca emai bine Sophia cu raceala si tu cu moralul:)
Miki au si ei perioade cu mancarea, isi va reveni ea. A mea mananca f bine, insa acum cu gradi mananca tot la gradi si acasa spune ca mancarea mea gatita e " bleah".Acasa doar sandwich si praji de casa mai serveste.
Cami multe ganduri bune Alinei si putere familiei.Se va obisnui si Petra cu noul program, dupa cum ne spunea directoarea gradinitei la sedinta : multa, multa rabdare sa avem.
Somelac tu rabdare ai cu carul, nervi de otel, putere de munca cat 10 mamici ai... doar putin noroc iti doresc sa se aseze lucrurile si sa reintre fiecare in normalul sau. Si la noi a fost o saptamana bulversanta si am doar 2 si o bunica disponibila sa o ia pe Ioana de la gradi si sa stea cu ea pana venim.Doar pe Ruxi tb sa o luam si tinem dupa noi ori eu ori sotul care are timp.
Delia multumesc pentru reteta, mi-a trimis Strumphy. Sunt indiscretag daca intreb unde langa Bucuresti? Si noi am vrea sa ne facem casa pe langa Bucuresti, nu stim inca unde, si cateva sfaturi mi-ar prinde tare bine. Cand vei avea putin timp desigur:))
Va pup si sper sa reusesc sa intru putin su diseara

#26
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:45

Buna dimineata!
Astazi dau eu cafeaua si omleta cu sunca si ardei.
Strumphy tu nu ii dai Sophiei nimic pentru imunitate in perioada asta? Eu ii dau Ioanei ceva siropele din plante f ok. Daca vrei eu pot sa le cumpar si sa ti le trimit. Nu stiu daca la voi sunt si daca se elibereaza fara reteta. Noi am trecut iarna fara macar un muc cu ele... acum am reinceput, dar am inceput si gradi asa ca sa vedem.
Va doresc we placut cu soare mult si caldura... cat se mai poate!

#27
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 13:31

Buna fetelor!

Multumesc de intrebari despre burtica, cum sa fie MARE, deja ma aplec greu si respir si mai greu si abia am 4 luni si jumatate pana la 9 imi ies ochii [fri] .

Sexul la bebe o sa il aflu saptamana viitoare,  abia astept, parerile sunt impartite dar majoritatea imi spun ca o sa am baiat [biz]  fie ce o fi doar sa fie sanatos la mine nu conteza!

Am visat noaptea trecuta ca am nascut foarte usor un baietel, acum sa vadem devine visul realitate?

Imi pare rau ca nu intru mai des acum mai o luna am mai aglomerata ca dupa vine iarna si relax ies si in concediu si visez sa stau mai mult pe net! [:-)))] [:-)))]

Pup toate fetele si va urez o duminica placuta in continuare!



#28
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 20:29

Buna seara!
Mary sarcina usoara si bebe sanatos si la termen!
Noi am fost astazi la gradina zoo. Fetelor le-a placut, eu insa am ramas tare neplacut impresionata. Cred ca este cea mai neingrijita din tara. Nu spun ca nu are a face cu nicii gradina zoo din afara tarii.Pacat insa ca desi au mai ramas doar cateva animale, deci nu cred ca este un superefort ingrijirea lor, sunt totusi lasate de izbeliste.
atasez totusi o poza:))
Noapte buna si o saptamana usoara!

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#29
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 21:35

Buna seara,

 

n-am avut vreme sa intru , sotul mi-e virusat, in pat de joi, eu pe baricade, am tras tare si mi-am mutat hainele de toamna/iarna din pod ca n-am mai avut cu ce imbraca copii. E tare rece seara si dimineatza. Cu ocazia asta am facut curatenie in pod, am aruncat o gramada de lucruri care au ramas asa, nu stiam ce sa fac cu ele dupa ce ne-am mutat. Acu am concluzionat ca daca 2 ani nu am avut nevoie , pot sa le arunc linistita.

 

Mary sa fie bebe sanatos. Asa e la a doua sarcina creste burtica mai repede. V-am admirat pe FB.

 

Miki, deci ati fost pe fuga. Mai bine va opreati la Oasa, e chiar pe Transalpina, o manastire deosebita , tanara cu calugari tineri toti profesori universitari in diverse domenii. Din pacate , cel putin asa am observat eu, daca n-ai timp la manastire sa stai cateva zile sa vorbesti cu calugarii sa patrunzi cumva in misterul locului, parca treci asa ca turist nu simti mare lucru. Cel putin eu asa sunt. Si daca esti cu copii dupa tine slabe sanse de sentimente inaltatoare.

 

Cami cum e Alina? Da un semn.

 

Mi-e groaza ca incepe saptamana. E jale mare.

 

Cris ma bucur ca n-am bifat gradina zoologica cand am fost in Bucuresti.

 

Deea la multi ani!!! Poate totusi te razgandesti si mai dai pe la noi.

 

Strumph , te imbratisez.

 

Noapte buna va doresc.



#30
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 07:43

Neatza, poftiti de cafelitzi,

 

eu sunt pe fuga la lucru si apoi fug acasa ca am pe sotul si Ilinca bolnavi.

 

o zi minunata.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -