Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (54)


252 raspunsuri la acest subiect

#221
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:17

[hia]

miki te pup....ms mult ptentru info....am notat si eu ceva....off avem niste muci de parca sunt prelandez.....nu am intalnit asa ceva nici la S....frate sa nu cedeze cu nimic....a dormit iar rau de tot..nu poate respire....desi am dat cu detoate....azi vreau sa mi command si un aparat de aerosoli ....am inteles ca astea mai noi sunt silentioase....azi noapte m-am gandit continuu cum sa fie bine si sa nu dau banii pe ceva care sa nu-l suporte anna.....



#222
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:23

pup toate fetele nu mai stau....ma duc fac ceva de papa



#223
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 13:49

Salut,

 

de cafea ati uitat?

 

Pfui ce de copii bolnaviori.

 

Deea bag-o in vana cu un kg de sare si las-o sa se joace acolo. II inmoaie mucii si incep sa curga singuri, apoi bag-o urgent in pat.

 

Strumph multa sanatate. mama ta nu poate veni la tine sa te ajute putin?

 

Miki, da e foarte buna pentru copii cu retard de orice fel. Cu mine odata a venit o tipa cu o bebica  de 2 luni. A iesit din matern cu recomandarea sa mearga la otoped sa puna in gips picioarele micutei ca erau stambe din cauza pozitiei defectuase in uter. Dupa o luna de tratament micuta nu mai avea nimic. Un alt baietel de 4 ani care vine la tratament, a venit leguma, nu putea nici macar capul sa si-l tina, era leguma efectiv. Dupa o tura ( 23 sedinte) de tratament isi tinea capul, putea sa tinna lingurita in mana, incerca sa duca la gura si gangurea. Se asteapta la evolutii si mai spectaculoase la a doua tura de tratament care cica are efecte mai puternice asupra organismului.

 

Eu azi am frecat menta la lucru.

 

Azi Ilinca a plans la gradi, asa ca puteti sa va retrageti felicitarile.

 

Mada distractie placuta la munte.

 

Cami , spiritii sunt ceva rataciti din cadrul bisericii ortodoxe, se intalnesc dupa biserica in locuri de rugaciune ( de regula acasa la vreunul) si pretind ca si ei pot sfinti paine, vin...casa.... dar sunt ceva local si de mica amploare asa ca nu e de mirare ca nu ai auzit de ei.

 

Delia chiar nu-ti lipsim nici un pic? De Andra nu ne-ai mai zis nimic de nici nu stiu cand.

 

Nu mai stiu cui si ce sa zic, ca nu mai tin minte ce-am citit.  Nu va suparati nu?

 

Un sfarsit de saptamana cu bucurie alaturi de cei dragi.



#224
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 15:00

Hello!

 

Deea sa stii ca noi la ultima tura de muci n-am scapat fara antibiotic! Am lungit-o aiurea 3 saptamani cu toate siropelele si picaturile de nas, scadea febra o zi-doua apoi revenea si cu ea si mucii, a dat in tuse urata, degeaba i-am facut aerosoli cu acc, adrenalina etc. n-am dus-o la gradi toata luna aia ca pe urma tot la augmentin sa ajung, dupa a doua doza nu mai avea muci, febra deloc, tusea a trecut!  Eu am tot sperat ca tine ca poate scapam fara antibiotic, dar cred ca daca persista febra peste 3-4 zile mai bine-i dai direct, e clar ca e o viroza mai puternica si s-a suprainfectat apoi bacterian.



#225
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 07:57

Buna dimineata!
Poftiti la cafea cu lapte.. Sau simpla functie de preferinte.
Noi suntem bine, Ioanei i-au trecut toate sipmtomele dupa Biorinil de 3ori/zi si Propolis C Kids de la Fiterman. Desi tusea groaznic, inca dupa prima doza nu a mai tusit aproape deloc. La noi acesta a avut efect miraculos.
Miki multumim mult pentru sfaturi!! Minunate sunt, notez si daca nu te superi, iti mai cer sfatul in episoadele viitoare de raceala. La Ioana au mers ff bine naturistele pana acum. Ea nu a luat deloc antibiotic pana acum si speram la cat mai putin si doar in cazuri ff grave asa ca pentru mine sfaturile tale sunt o comoara.
Somelac bravo pentru Matia! Ce sa mai vb ca toti copilasii tai sunt minunati ! Felicitari pentru cum i-ai crescut/educat! Ai de ce sa fii mandra!
Deea trebuie rabdare, si la noi a fost rau.. Tusea de nu mai stiam ce sa ii fac, dar i-am gasit leacul:)) si i-a trecut numaidecat.
Strumph Sophia sta la picaturi? Poate gasesti ceva sa ii faca bine. Daca te putem ajuta cu ceva de pe aici cu placere oricand!Sanatate multa si tie si Sophiei!
Un eeekend frumos cu mult soare va doresc!!

#226
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 09:55

netza fetelor!!!

Cris merci de cafea....chiar am nevoie.iar o noapte horror....desi ieri am vb cu fina si se oferise sa mi dea ap. ei de aerosoli...am refuzat ...apoi s-a nimerit sa ma sunt cumnata sa mi dea 2 borcanele de dulceta si am indraznit iar sa-i cer ap. ei....pe la 14.30 am facut o tura de aerrosoi...asa cu scandal....si apoi adormit vreo 2h....asera iar o tura..insa noaptea iar a fost naspa....a si tusit....cred ca au inceput sa plece din sinusuri mucozitatile si de aceea tusea asta expectoranta....am pus capsula din aceea de carmol pe perna...am pus sare (dupa idea lui somleac cu baia )cu apa clocotita ,intr-o caserola pe calorifer.....tot nas obstruictionat a avut....acum la trezire am bagat spray nazal si am coborat la aspirator...vai de mine...m-am ingrozit cand am tras....daca pana acum erau verzi-galbui c firisoare de sange.....acum erau roz spre rosu....am citit si despre cum se poater forma mucozitati cu sange....si ni se potriveste...dar cum sa fac sa nu se mai inflameze.....mai bag o doza de aerosoli cu dex acum sa vad ce se mai intampla.....si o mai las pana maine...apoi mai mult ca sigur trec la un sumetrolin ceva......nici a mea nu a luat antibiotic si chioar vroiam sa-l fentez...dar daca nu s-o putea asta e....luni am, programare la orl.....mai naspa e ca nu mai vrea mici un sirop....aseara mi-a scuipat bioseptul.....

ma bucur ca I-au gasit leacul Ioanei....am sa notez si astea ce I-ai dat tu..am notat si de la Miki....si de la Solmeac....ea m-a mai salvat de vreo 2 ori....cu ce mi-a zis....

 

Miki trec peste racelile vostre....ca sunt satula.....si iau numai partea buna din mesaj...buna si amuzanta cu Vladutz amorezatul....am mustacit pe aici....mi-l si imaginez [il]  [il] [il]  

 

Yvi dupa ce am citit mesajul tau ,aseara mai ca imi venea sa plec dupa augmentin....off....asera am avut si sedinta la gradi si sunt multi copii bolnaviori ,iar multi parinti au ajuns la antibiotic.....mai ales cei ai caror copii au racit in prima saptamna...si exact cum ai zis si tu, imi povestea un tatic ca au patit...il pune putin pe picioare...ceneau 2-3 zile la gradi iar febra....si saptamna asta au trecut la zinnat....o fi vreun crocobaur rezistent de nu le dam de cap.....

 

voi ce mai faceti?

 

Roxy ce faci?...cum a fost fara A....v-ati facut de cap cu cap [il]



#227
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 09:59

Somleac eu nu-mi retrag felicitarile....iau partea plina a paharului....adica a avut si fata o dimineta mai naspa....ce tu in fiecare dimineta te duci voioasa a munca....stiu eu ca si tu ai bazaii putin si de-I da cu ''cundu'' de pamant daca ai avea admiratori....



#228
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 10:09

Cami ce frumos ;la tine cu fetele....artistele lu' mami una canta si alta danseaza....

a mea nu vrea sa invete nimic..inschimb pictorita o fac....acum cateva seri a gasit o pensula de pictat (cu care dau eu cu lapte pe gogosi sa se lip[esca, cand fac din alea umplute:))))) si a bagat intr-un iaurt si dai s-a pus pe pictyat frigiderul....logic ca alb pe alb nu se vedea nimic,dar ea a cvontinuat si a mai pus si un scaun si ambele usi mi le-a facut numai iaurt....apoi eu cu spatele cu niste vase ,a trecut si la usa wenghe....aici wou...era tare incantata....ba se juca dea gradi si chema papusile (le aducea tot ea) si le zicea uitati copii ce a desenat david....sau flavia...(colegii ei)....vedeti vedeti....de la nervii ce-0i aveam ca facuse praf usa ,am lasdat-o si m-am amuzat teribil....

 

 

Mada distracite placutala munte...hai ca ati prins vreme frumoasa sa pueti admira in voie peisajul aramiu...

 

 

gata ma retrag la treaba...mai am niste gpogonele....pup fetele...



#229
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 14:04

Ha, ha ce m-am distrat de pictorita ta, Deea.

 

Miki tzuc tare si cu zgomot indragostitul. Ce fain e, si cu atat sunt mai crizati si mai rauti cu atat sunt mai simpatici cand ii vezi asa topiti.

 

Cris bravo ca ati scapat de raceala.

 

Ivy nu ne zici nimic de voi?

 

Cami , asa zici una canta si una danseaza? Sa le fie de bine iar tu sa ai grija sa nu-ti crape ficatii de mandrie.

 

Mai fetelor am inceput si eu sa-mi intru in normal, adica viata mea sa aiba niste coordonate mai normale de cand am pe tanti asta la mancare. Adica mai apuc si eu sa traiesc nu doar sa privesc cu groaza cat de repede se golesc oalele si sa ma reped sa le umplu. Nici nu mi-am dat seama cat am fost de uracioasa si de nervoasa, bine pe baza de stres si oboseala, atat cu sotul cat si cu copii. Acu ca mai apuc si eu sa pun lucrurile la loc prin casa, sa mai citesc o carte la ore normale, sa ma joc cu pruncii, s-a schimbat imediat atmosfera in casa.

 

Noi suntem pe afara trebaluim. Eu vreau sa-mi spal terasa si sa mai adun din jucarii sa le bag in pivnita. Va pupacesc.



#230
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 15:51

somleac ma bucur ca ti-ai recapatat echilibrul....eu cred ca o fac cand imi voi cumpara retea cu extraveral si inca unul ceva cu relax si nu mai stiu cum...
anna iar a facut crize....acum doarme de pe la 14.30 aici in living....da asa m-a enervate ca m-am dus chitita sa-i ard una peste bot....am zis barem sa planga cu folos ca altfel nu intelegeam de ce face asa fite si eu ma maimutaream in fel si chip sa o fac sa se potolesca sa nu mai produca alti muci....

in curte am fost si noi....si am zis ori la bal ori la spital dupa asta...ca A nu a vrut sub nici o forma sa tina caciula sau gluga hanoracului in cap si am stat si in spate unde juma de curte e cu soare si juma e umbra si current....ghiciti unde a stat Anna...numai in pareta umbroasa....asa parca in ciuda mea....dar am lasat-o ...cu mari strangeri din dinti....mi-am vazut de treaba .am smuls tulpinile de rosii,ardei si vinete....sa pregatesc terenul pt sapat.....


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -