Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (54)


252 raspunsuri la acest subiect

#241
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 13:19

Miki, multumim de cafea

 

Off mai Ivy hai ca poate n-o fi enterocolita. Multa sanatate va doresc. In rest cum sunteti. La mine s-au mai calmat spiritele ca m-am calmat eu de cand am tanti la mancare. Doamne cat de mult conteaza starea noastra pentru intreaga familie...... pfui stiam asta, dar tot uit si iar imi reamintesc si iar ma minunez si ma sperii cata putere de rau si de bine sta in mine si de fapt in noi mamele.

 

Miki nu cred ca homeoptatele pot determina depunere aiurea daca nu sunt insotite de suplimente. Osteocinezinul de ex ajuta doar la transportul mineralelor din alimentatie si fixarea lor unde e deficit. Deci daca nu dam suplimente de ca si minerale eu personal cred ca din alimentatie n-ar trebui sa rezulte asa depuneri urate.

Multumim ca ne impartasesti din experienta ta. Ma iei deja de departe, eu am ramas in urma, multumesc lui Dumnezeu ca asta inseamna ca n-a fost nevoie sa ma specializez. Oricum ti-ai dat singura seama cat rau poate face antibioticul si cum capata organismul putere cu fiece boala invinsa fara el. Bravo mami, ca stiu ca n-a fost usor, trebuie mult curaj sa apuci pe calea asta.

 

Criss ma bucur ca v-a facut bine baia cu sare. Este valabila si pentru noi si pentru detoxifiere, ori de cate ori ne simtim greoaie si obosite o baie cu sare inainte de somn face minuni.

 

Cami, am visat cu tine ca m-ai purtat pana la Constanta sa=ti aduc nu stiu ce carte si acolo nici nu m-ai bagat in seama ca erai la ore. Pfuiii ce m-ai enervat, norocul tau ca nu-s suparacioasa [soricel] 

 

Strumph , sper ca esti mai bine. Sper sa reusesc sa te sun deseara. Multi pupici si imbratisari.



#242
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 13:26

miki eu vreau urgent sa mai scrii daca cele pt laringita ,sufocat in somn tuselartata trebuiesc toate luate ...nepotul meu s-a sufocat asera in somn...a vebnit cumnatul si a luat ap.de aerosoli pe la noi....m-am simtit si vinovata ca l-am imprumutat de la ei....apoi a venit si smurdul....naspa....si I-am zis la cumnata despre homeopatele astea....nu scriu acum cum le zice exact..dar ai scristu mai sus de ele ....si vreu sa stiu daca se iau toate...nu cred ca ma fac inteleasa ,dar am fost la un control oftalmo si inca nu vad bine de la dilatarea pupilei..asa ca nu caut din urma.....daca nu revii tu nu raspuns scriu diseara despre ce zic exact..pup



#243
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 13:58

Buna ziua!
Intru 5 min pt Deea: a avut Ioana laringita in primavara si noi nu stiam ce are si ea se sufoca ... Si eu m-am speriat, dar mai tare dupa ce am aflat ce avea, cat era de periculos si cat eram de aproape sa o pierdem . Pe moment am dus-o la geam la aer rece instinctual si asta e de fapt primul remediu, apoi dupa ce se linisteste putin ( noi am facut flixotide ca eu credeam ca se ineaca cu muci) se face 1ml adrenalina+ 2 ml ser si dupa 20 min 1 ml flixotide ( 0,5ml/ 2 mg pt copii mici si 2ml/2mg ptr mai mari)+ 2 ser si asta rezolva criza. Noi acum stim ca am patit-o si avem in casa mereu adrenalina.
Sanatate multa! Intru mai pe seara mai mult

#244
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 16:12

deea scriu repede ca sunt pe fuga..

 

ca si crisioana, si eu stiam ca scosul la geam sau in baie cu vapori si tinut 15 min ajuta pe moment in criza..

eu tratam tusea metalica a lui vlad cu accese de sufocare cu aconitum de 200 in prima faza, adica prima doza si unica...pe urma cuprum metalicum, spongia, causticum..eu ii dadeam cate 3 din toate daca le aveam, daca nu din ce aveam..si culmea ca acum dupa multe incercari functioneaza stodalul de minune..pana sa ajung la naturiste/homeopate era apa de ploaie..abia acum isi face cu adevarat efectul, adica ultimele 2 crize ( una aparuta duminica dimineata) am tratat-o pe langa homeopate cu acest stodal..nici mie nu-mi vine sa cred ca merge..

 

tratamentul e complex insa si tine de caracteristici, eu m-am ghidat cam dupa ce mi-a dat dr noastra in laringitele pe care le-a facut..bine ca nu era singulara fie avea un rosu in gat, fie o durere de urechi si m-ai primeam si alte bilute pe langa..

 

uite un articol interesant despre laringite, se cam potriveste cu ce-i dau si eu..

 

http://www.farmaciat...ingitelor-acute

 

 

in principiu daca il nimeresti ar trebui sa mearga si cu un singur remediu, nu vad de ce nu..

 

oricum daca a venit salvarea, banuiesc ca e deja pe aerosoli cu adrenalina/dexa..

 

pup si sanatate


Editat de miki1979, 21 octombrie 2013 - 16:13 .


#245
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 21:42

hello

 

ioana, si eu le-am dat alor mei Propolus C kids si le-a facut fff bine, acum le dau vit c cu propolis si ursuleti cu echinaceea.

Siropul l-am descoperit din intamplare dar a fost suuper bun.

 

deea, asta iarna cand erau copilasii f infundati dr ne-a spus ca sa-i desfundam sa facm asa: spray apa de mare+aspirat+aerosoli+aspirat+picaturi, in ordinea asta de 3 ori pe zi. Dura cate o ora sa le fac la amandoi, dar chiar se desfundau.

Acum stiu ca multi nu recomanda, dar cand sunt super infundati, la culcare le dau cu Olinth pt copii, e muult mai bun decat, vibrocil, bixtonim sau inca unul..nu-l mai stiu acum. Le-am incercat pe pielea mea, si asta desfunda cel mai bine. Ca sa nu creeze dependenta dadeam doar seara sa doarma mai linistiti,

 

strumph, ma bucur ca te-am citit, dar imi pare rau ca inca nu ti-ai revenit. dar ce pastile sunt astea de iti fac asa rau? parca te-ar intoxica [alcool]

 

somleac, ma bucur sa te vad fericita [pup]

 

yvi, sanatate Larisei [pup]

 

noi la munte am avut o vreme suuper frumoasa, s-au jucat copii, s-au catarat, au cules brebenei, s-au dat cu ATV-ul,  a fost minunat! In casa au canapea si fotolii din perne pe care le-au intins copii pe jos si se dadeau peste cap, se aruncau, a fost distractie si in casa, a invatat si Cata sa se dea peste cap [pk] . Erau 5 copii ai nostrii +3 cu care ne-am intalnit acolo, deci nebunie [:)]

In schimb am fost dezamagiat de peisaj...toate frunzele erau scuturate, nu mai erau culorile de aramiu si galben la care visam eu...asta e..Sambata spre duminica noaptea a inchetat totul era alb pe copaci, iarba, masini, iar duminica la pranz se putea sta si in maneca scurta la soare [pk]

 

al meu e plecat la o intalnire cu sefii, eu am culcat mai devreme copii si acum ma pun sa tai un dovleac imens luat de la soacra, sa-i dau si mamei si prietenei, ca noi nu apucam sa mancam atat de mult, este gigant [:)]

 

va pup, o seara placuta [pup][pup][pup]



#246
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 08:09

Neatza,

 

poftiti la cafelutza.

 

Eu sunt in deficit de somn de noaptea trecuta ca l-a durut pe Matia maseaua si pana l-am alinat pe el mi-a sarit mie somnul, iar azi noapte s-a trezit Ilinca la toaleta si avea o buna dispozitie si o logoree abia am culcat-o. Bineanteles ca eu iara am sarit vreo 2 ore de somn.

 

Mada cum e Cata la gradi?

 

Ilinca a facut ieri un scandal de zile mari. N-am putut nici sa o imbrac, asa dezbracata am dus-o la masina. Am imbracat-o acolo dupa ce s-a mai potolit.

 

Deea , aconitul ch 15 e bine sa ai tot timpul in casa. Face minuni la laringita. Eu am dat din ora in ora noaptea cand se declansa. Si beladona e buna ca e antiinflamator.  Si la orice boala din asta cu congestie e bine sa se dea in primele 24 h.

 

Am vorbit cu Strumph aseara, e mai bine dar pe calmante.  Strumph ai o voce asa moale, eu ma asteptam sa fii mai barbatoasa asa dupa cum scrii.

 

Ivy cum e Lari?

 

Stiti la cine ma gandeam ieri? La Alina6 . oare ce mai face? Ea nu intra nici pe fb. Pacat ca nu mai da pe la noi.

 

Si Msbb a disparut tot asa de brusc pe cum a aparut. S-o fi suparat?

 

Na va las, azi sunt toata ziua la birou asa ca pot intra mai des.



#247
MsBB

MsBB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:03

Buna dimineata,

 

Nu, nu sunt suparata! N-am avut inspiratie in ultimul timp si nici prea multe de raportat. Va citesc, invat de la voi , mai culeg informatii si incerc sa aplic si la noi ce a mers la voi.

O am pe Sofia bolnavioara. A facut vinerea trecuta febra si a tot tinut-o asa pana duminica - am incercat sa o tinem din scurt cu Biosept , vibrocil , frectii , ceaiuri si tot ce mi-a mai dat prin cap dar de la stadiu de muci si febra atunci acum suntem cu otita si cu tuse nonstop - ma duc acusi cu ea la medic.

 

Imi pare rau sa aud de fluturasii bolnaviori si de Strumph - te pup si sper sa-i dai de cap la durerea asta de spate.

 

Tre sa fug la medic ...

Va pup!



#248
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:41

Msbb ce ma bucur ca ai intrat.  Multa sanatate Sofiei. Hai mai intra si da de veste despre voi. N-ai nevoie de mare inspiratie.



#249
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 21:08

Buna seara!
Noi suntem bine insa nu am curaj sa o duc chiar acum la gradi.. Mai astept o saptamana doua sa treaca valul asta de viroze ca am inteles ca i-au cam lovit pe toti copilasii pe rand. Vb cu educatoarea si spunea ca au fost extrem de putini copii saptamana trecuta in gradinita. Stiu ca nu e bine si ca ar trebui dusa dar.... Nu am curaj, aman momentul sa mai prind si eu ceva nopti de somn legat si fara griji ca deja sunt chiauna..
Deea ce face Ana? Este bine acum? Trece ff greu tusea sa stii, vad insa am scapat fara antibiotic si sunt tare fericita.
Miha te rog impartaseste-mi si mie putin din experienta cu cei mari. Ruxandra ne necajeste tare ca nu este atenta deloc la scoala, ia mereu B si asta pt ca face greseli de neatentie, este cu gandul aiurea. Si acasa este tare aeriana, la ea in camera zboara totul, pe birou poti gasi de la caiete si stilouri pana la chiloti si ciorapi.. Si ne ingrozim ca este fetita...De citit nu ii place, la lectii pierde vremea pana seara cand venim noi, pe bunica-sa o pacaleste de ii da chiar si apa( ca ii e lene sa-si ia singura) . Pedepse... Ii luam televizor, telefon, tebleta. Acum sta la colt ca a pedepsit-o taica-su . A rugat-o sa fie atenta la tema la mate si cica s-a verificat, dar tot plina de greseli e. Greseli la adunari si scaderi ca problemele le judeca corect..Nimic nu pare sa ajunga la ea.Suntem disperati.. Nu mai stim ce sa-i facem.
Strumph cum mai esti cu durerea de spate? Ai mai reusit sa te obisnuiesti cu pastilele?Sanatate multa !!!
Yvy cum e Larisa? Ati scapat totusi de enterocolita? Ai vaccinat-o ptr rotavirus? Ma gandesc ca daca face asa des poate era o solutie.. Cu toate ca poate fi orice alt tip de virus si atunci vaccinul devine inutil...
Mada cum mai e Cata la gradi?
Roxi ma intrebai de dulciuri, din pacate nu am mare inspiratie. Alternez: fursecuri, chec, placinta cu mere/branza, cornulete cu nuca, lapte de pasare, gris/orez cu lapte, clatite( insa Ioana nu mananca), foetaj cu branza sarata/ mere/gem, panduspan cu mere, praji cu fructe.Daca mai stii retete simple te rog sa mi le spui si mie.. Din pacate nu am timp deloc, tb sa fac dimineata mancare, eventual si ceva dulce si odata la 2zile si supa/ciorba.Apoi pot pleca la serviciu..Astia ai mei nu mananca decat mancare facuta in aceeasi zi, nici la dulciuri nu se mai inghesuie a doua zi..
Cami ce fac fetele? Sunteti bine?
Ms Bb sanatate multa printesei! Din pacate si noi am avut viroza asta pacatoasa.. Abia am scapat de ea.
Va pup pe toate si va urez noapte buna!!

#250
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 08:22

Neatza,

 

poftiti la cafea

 

cris nu stiu ce sfat sa-ti dau. Ideea e ca ar trebui stat langa ea pana prinde obisnuinta de a sta la teme cand face teme si nu sa fuga in 10 directii. Apoi cand se prinde ca e mult mai bine asa nu mai ai treaba. La fel e si la Daria mea pe birou, carti caiete, chiloti, tampoane, prinzatoare de par, cd-uri, batiste curate si folosite...etc) si pe un coltisor scrie ea. [batcap] 

 

Sunt adormita rau, nu mi-a sunat ceasul si am dormit ca valiza pana la 6 si 15 min. [smulgpar] 

 

Cu Ilinca a fost bine pana am ajuns la gradi unde a fost scandal facut de un baietel dimpreuna cu mama lui si ea s-a speriat si a inceput sa planga. Nu le inteleg defel pe mamele astea care incearca cu orice chip sa-l faca pe copil sa nu mai planga si stau la parlamentari si copilul plange tot mai tare si ele vorbesc tot mai tare peste el, un circ de-a dreptul. Nu stiu ce sa fac cu mamica asta sa o abordez sa-i spun ca nu procedeaza cu folos sau sa-i dau pace. Dar ne cam strica noua diminetile. Pfui ce bine e cand nu ne nimerim cu ei deodata.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -