Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (54)


252 raspunsuri la acest subiect

#231
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 21:06

Miki imi cam retrag pupicii [:)]  ,vb lui Somleac....ne-ai zapacit cu bilutele minune dar nu ai facut-o complet...adica pentru copii ce concentratie au homeopatele CH cat 9,15,20
si cate granule pe zi.....si tea tree asta il dai asa ca imunizare cate 2s....sau doar cand au probleme copii ,iar tratamentul nu trrebuie sa depasesca 2s???

si daca mai vreii pupici zi-ne si schema de imunizare



#232
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 22:11

Dea dilutiile mici sunt pt boala acuta cum sunteti acum si dilutiile mari-30,200 pt boli cronice cum a fost andra mea cu infectia de peste 1 an. Se dau3-4 bilute din fiecare de 3-4-5 ori pe zi. Daca esri pe faza cand debuteaza muci sau vreo raceala poti da dozele de3-4 ori din ora in ora si poti scapa doar cu atat. De asemenea ele rebuietot timpul adaptate in functie de evolutia bolii..mie mi-a luat ceva timp pana am invatat si multe telefoane la homeopata...

#233
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 22:16

Picaturile de biosept plus sau tea tree il dau in boala mac 2sapt ca asa scrie si pe prospect. Pauza si poate di reluat daca e cazul. Uite vlad il ia de 1saptamana si inca avem muci verzi dimineata, maine i recoltez din ei si duc la analiza. In rest n-are nimic dar nu mai stiu cum sa scap de ei. Si gomeopatelw le-am oprit ca le dadeam de peste o saptamana si era degeaba...om vedea poate avem noroc si trec. Eu am fost cu el la orl si mi-a dat sinupret si rinonef-t care are si ceva antibiotic local. Nu i l-am dat inca decat sinupretul pt fluidificare..dar eu zic ca mai bine un antibiotic local decat pe gura..

#234
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 22:21

Si inca ceva important in homeopatie. Fiecare are un remediu constitutional pe care ti-l stabileste dr in functie de firea ta,de preferinte,de trasaturi. Cu acest remediu daca il nimereste corect poatw vindeca orice boala a respectivului...asa se zice...sau cel putin alaturi de celelalte remedii ajuta la o vindecare mai rapida. Schema de imunizare nu mi-e greu sa vi-o spun dar se bazeaza pe acese remedii constiutionale ale fiecaeuia din copii si pe istoria bolilor lor..sunt si cateva produse mai generale si alea ced ca sunt ok...

#235
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 22:24

Astea sunt: melcalcin pt fixare ca in oase in sezonul rece..polygema imunitate..propolis glicolic, osteocynesine si oscilo..o luna toate si pe urma mergem la ea...dozele de 3 ori pe zi doar oscilo un capacel pe saptamana ..

#236
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 18:40

[hia] azi nu a trecut nimeni pe aici...se pare ca v-ati p-limbat prin parcuri pe la soare...

noi nu am iesit pe nicaieri....

 

Miki mersi de info...stii ca am glumit cu pupici...ms ca m-ai lamurit si cu dilutiile....in legatura cu schema ai dreptate si o stiam si eu....dar eu am mai dat annei ceva pt nas anul trecut ,de la Somleac si au fost ok....

acum am scris o listuta sa mi mai iau una alta....chiar maine ajung la farmacia din zona de unde le pot lua fara comanda ,dar nu cred ca pot lua toata lista....din cauza banilor....merg si eu la medic si desi am trimitere sigur mai platesc ceva pe langa [batcap] ....dar ce vreu sa iau e trea tee...si granulele pt muci verzi....

 

osteocynesine...mie mi l-a dat medical meu de famile cica sa mi fixeze Ca Mg Zn D3 in organism....parca 6 luni mi-a zis sa-l iau....ca o schema....am scris pe ceva ...dar inca nu l-am luat ca nu am ajuns la farmacia de care ziceam.....vad ca la voi are alta intrebuintare....



#237
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 18:47

ma duc sa I fac baie annei...oare fac vreo prostie ca o spal pe par....dar chiar se vede ca-i imbacsit de cremute/carmol baby cu care i-am mai dat eu pe frunte si maine cica vine iar nenea fotograf sa le faca poze pentru niste magneti....a se intelege ca o duc la gradi....o duc mai mult ca am eu programarea asta la dr. si daca nu ma duc pierd trimiterea ca imi expira....

nasul de la aerosoli ni s-a desfundat bine....azi nu s-a simtit incarcat decat dimineata ...si cu spray nazal si suflat bine am reusit sa I-l desfund.  peste zi uneori se mai simtea infundat....dar cand sulfa tot verzi sunt....

 

pupicei si maine sa citesc ca toti fluturasii sunt bine si au mers voiosi la gradi....iar voi mamici sunteti ZEN



#238
cris2ioana

cris2ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 21:14

Buna seara!
Miki multumim mult! Si eu ma ajut bine de naturiste si orice sfat imi prinde tare bine. La insanatosirea Ioanei ( a nu se intelege ca i-a teecut de tot.. Inca mai tuseste productiv, nasul nu ii mai curge insa) a contribuit si ideea Mihaelei cu sarea in apa ff calda si baita 15-20 min in ea. Ieri am facut si la pranz si seara, astazi pt ca am fist plecsti toata ziua doar acum seara!
In legatura cu schema cu osteocunesine si restul... Mare, mare grija cu mineralele homeopate si naturiste la copii pf ca absorb ff bine si depun inclusiv pe unde nu trebuie. Eu am o prietena cu un baietel de 5 anisori care a facut o mare piatra (12mm/8mm) la rinichi de la asa ceva.., spun medicii. Este adevarat ca msmica lui i-a dat ff multe pt ca racea ff des si in disperare de cauza si pt ca nu avea cu cine il lasa acasa a dat fc multe homeopate la recomandarea medicului homeopat si nu dupa ureche. Acum a fost operat pt ca se simtea rau, endoscopic a fost sparta piatra si apoi s-a chinuit 1 sapt sa o elimine in urlete continui si calmante non stop si de la chin s-a inflamat ureterul si in 1 luna a mai facut 2 pietricele ( urina nu a trecut ci doar a picurat) si acum din nou operat pt introducere de cateter pt largirea ureterului... Se chinuie groaznic micutul..,
Deea eu nu cred ca are ceva spalatul.. Ms gandesc ca ar afecta doar dc ar avea otita altfel e ok. Cum se inteleg fetele tale? Ma gandesc ca este mare diferenta de varsta si la voi. Cati ani are Stefi?Apropo de scoala, Ruxi e la 311. A invatat o perioada la 205 pana a fost gata scoala lor.
Cami ce fac fetele? Cum este la serviciu?Ati reusit sa va intrati intr-un ritm? Stiu ca si la tine este dificil cu fetele si cu mersul la servici!
Noapte buna !
O saptamana usoara fara fluturasi bolnaviori!!!

#239
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 23:52

Somleac ma intrebai ce fac! 

 

Sunt tare necajita, azi pe seara a plans tare ca o doare burta, deci ma astept iar la o enterocolita, ca doar nu era de ajuns cate am facut pana acum (doar vreo 7 la numar)...  [q] 

 

 

Fetelor nu va urez decat sanatate, este cea mai importanta, de fapt singura care conteaza ca in rest....


Editat de yvyana, 21 octombrie 2013 - 00:05 .


#240
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:32

neata, haideti la cafeluta

 

yvy, sper ca sunteti bine, macar febra sa va ocoleasca..la voi la gradi e catering mancarea ? ca si eu aveam probleme la prima gradi unde a fost vlad-acolo aveau catering si saptamanal dadea afara ce manca..aici unde au bucatarie proprie n-am patit-o..

 

crisioana, off m-ai cam speriat cu astea..e bine de stiut, o sa o intreb si eu pe dr mea daca sunt riscuri la cantitatile astea..eu am o tableta sau 2 /pe zi..melcalcinul e ceva cu polen, deci banuiesc e un produs apicol..iar din curiozitatea m-am uitat pe osteocynesine si e din 4 produse homeopate..m-as mira sa faca depuneri mari de CA de la astea 4..mai degraba mi-ar fi frica, si la ai mei nu le-am dat niciodata, suplimente farmaceutice, siropele, cu complexe de B-uri, Ca, Mg, Fe, etc...de astea mi-e frica ca le modifica metabolismul, apetitul, cresterea normala...dar la granulele astea homeopate, bazate din ce am citit eu mai mult pe latura energetica ( nu ca as intelege f multe eu [alcool] ), parca nu as crede..mamica respectiva il indopa si cu suplimente din astea gen siropuri ?

 

deea, n-am apucat sa-ti spun dozele exact dar revin cu info..sper sa va foloseasca la ceva, si eu m-am ajutat de sfaturile lui somleac cand eram in initiere..

 

pup si mai revin ca fug la un curs..




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -