Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#61
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 12:58

Eu, ca si Alizee..am fugit de la locul faptei. Unicul regret e ca n-am fugit mai repede. Mi-a luat 1 an, timp in care copilului nu i-a fost bine, iar eu m-am enervat inutil incercand sa gasesc solutii de compromis, sa comunic cu o invatatoare care in mod evident avea o agenda personala care nu avea nici o legatura cu binele copilului meu.

 

Multi, foarte multi mi-au spus ca gresesc, ca cel important pentru copil e stabilitatea..iar eu tarziu am realizat ca stabilitatea nu i-o dadea prezenta neintrerupta intr-o clasa in care invatatoarea nu era ok pentru el. Stabilitatea i-am dat-o eu acasa, asigurand-ul ca nu are nici o vina si ca locul lui este poate in alta clasa...ceea ce a fost foarte adevarat. In noua clasa, a fost super bine, fara conflicte inutile, nervi si plansete zilnice.

 

Exact.

Toti imi spuneau sa las copilul in acea clasa si scoala, ca s-a obisnuit cu colegii samd.

 

Anuscha, am mutat fetita intre cele 2 semestre a clasei a II a si bine am facut. Daca amanam transferul pt sfarsit de an, nu stiu daca ar mai fi avut sanse la aceasta scoala, fiindca era obligatoriu un examen la o materie pe care ea nu o cunoaste.

Din cate stiu, sunt foarte importante cunostintele acumulate in clasa IV a pt ca se da un examen de trecere intr-a V a. Ori, daca invatatoarea nu este interesata sau prea obosita sa se ocupe de elevi, este o mare problema.


Editat de Alizee, 20 septembrie 2013 - 14:17 .


#62
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:02

Despre ce examen vorbiti voi ???

Examen de trecere dintr-a 4-a intr-a 5-a ?! :-)



#63
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:26

Chiar asa, Alizee, despre ce examen vorbesti?



#64
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:35

ln multe scoli se da un examen in cls. a IVa pentru a ierarhiza copiii, si / sau pentru distribuirea lor in clasa speciala de engleza, clasa speciala de mate, clasa speciala de geniali :), etc, etc.

 

La noi la scoala nu s-a dat un astfel de examen, au mers cu totii mai departe, in aceleasi clase ca si pana atunci.



#65
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:42

Si are asa ceva copila Anushcai sau despre ce vorbim aici ?!

 

Cred ca e legitimata acolo la ei la club , la scoala de sport unde merge si gata :-)



#66
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:16

Spre exemplu, ca sa se intre la Gh Lazar din clasa a V a, se da un examen de admitere la sfarsitul clasei a IVa.

Despre astfel de scoli vorbesc.

Da, sunt scoli care ii repartizeaza elevi, dupa clasa aIVa, pe baza cunostintelor.


Editat de Alizee, 20 septembrie 2013 - 14:19 .


#67
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:29

Exact.

Toti imi spuneau sa las copilul in acea clasa si scoala, ca s-a obisnuit cu colegii samd.

 

Anuscha, am mutat fetita intre cele 2 semestre a clasei a II a si bine am facut. Daca amanam transferul pt sfarsit de an, nu stiu daca ar mai fi avut sanse la aceasta scoala, fiindca era obligatoriu un examen la o materie pe care ea nu o cunoaste.

Din cate stiu, sunt foarte importante cunostintele acumulate in clasa IV a pt ca se da un examen de trecere intr-a V a. Ori, daca invatatoarea nu este interesata sau prea obosita sa se ocupe de elevi, este o mare problema.

Si care este legatura intre cazul tau si cel al lui Anuscha? Nu retin sa fi spus ca da examen fiica ei si din cate am inteles este in cls a IV-a nu a II-a .... nu?



#68
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:31

Si care este legatura intre cazul tau si cel al lui Anuscha? Nu retin sa fi spus ca da examen fiica ei si din cate am inteles este in cls a IV-a nu a II-a .... nu?

Tocmai ca este a IVa, scriam ca sunt scoli care dau un examen pt intrare in clasa aVa. Nu stiu daca este cazul fetitei Anuschai.



#69
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:35

Pai si atunci daca nu stii, ce relevanta informationala are pentru Anuscha raspunsul tau conform caruia ai mutat fata ta in clasa a II-a si bine a facut pt ca altfel nu ar fi luat examenul sugerand astfel ca si fata lui Anuscha ar putea sa fie in aceeasi situatie?



#70
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:36

Daca pentru ele faptul ca scoala e aproape conteaza enorm (de fapt si pt mine a fost un criteriu sa aleg scoala la care e fie`mea), daca ele vor sa ramana in aceasta clasa pana la final de an scolar, nu inteleg pt ce dati sfaturi despre plecare.

Poate logistic chiar nu au cum organiza plecarea asta de la acea scoala si cumva trebuie gasita o modalitate de convietuire cu doamna si un sistem bun pentru copila sa fie la nivel cu invatatul si cu sportul.

 

 

N-am inteles nici de ce un copil care e bun la sport ar trebui reorientat spre arta [:-)))]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -