Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#41
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 11:04

NU am sa mut fata! Cred ca este mai bine asa cum a zis Marius si  Svirvavany sa-i ordonez programul, eu sunt pe principiul mut copilul mut problema si de ce sa o mut eu ca problema este la doamna si la ceilalti parinti care nu si asuma ca acest program nu le face copiilor lor bine. Nu sunt pe principiul m am suparat imi iau jucariile si am plecat. 



#42
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 11:54

NU am sa mut fata! Cred ca este mai bine asa cum a zis Marius si  Svirvavany sa-i ordonez programul, eu sunt pe principiul mut copilul mut problema si de ce sa o mut eu ca problema este la doamna si la ceilalti parinti care nu si asuma ca acest program nu le face copiilor lor bine. Nu sunt pe principiul m am suparat imi iau jucariile si am plecat. 

 

 

e ok, faci cum crezi tu ca-i mai potrivit. nu uita, problema e la profesor, nu la tine. dar tu stii cel mai bine. repet, este irealist sa astepti de la cei din jur schimbare. din punctul lor de vedere nu sunt probleme, sau poate nu-i intereseaza asa mult. 



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 12:09

ba da anuscha, stiu ca fetita ta e cu probleme. 

baiatul meu a fost la fel, si mai este intr-o mica masura, bine pe alta linie avea dificultati. tocmai de aceea stiu prea bine ce spun. stabilitatea nu inseamna ramanerea in locul unde sunt probleme. 

 

Exact.



#44
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 12:53

NU am sa mut fata! Cred ca este mai bine asa cum a zis Marius si  Svirvavany sa-i ordonez programul, eu sunt pe principiul mut copilul mut problema si de ce sa o mut eu ca problema este la doamna si la ceilalti parinti care nu si asuma ca acest program nu le face copiilor lor bine. Nu sunt pe principiul m am suparat imi iau jucariile si am plecat. 

Ordoneaza-i programul confera-i stabilitate si va fi din ce in ce mai bine. Nu uita ca nu exista un barem al persoanei, fiecare dintre noi facem atat cat suntem capabili sa facem.  Uneori mai mult alteori mai putin, important este sa fim sanatosi si sa facem atat cat putem. Am avut sute de copii sub mana si fiecare era altfel. M-a interesat un singur aspect. Atata timp cat suntem impreuna sa ajungi tu sa stii mai mult la sfarsit decat la inceput dar atat de mult cat tu chiar poti de mult. Nu cer mai mult decat poti si stiu ca poti pentru ca asa esti tu cum altul e alfel. Dar nici mai putin. Asa si cu fata ta. Are si ea o posibilitate. Asta trebuie gasita cu rabdare si atata trebuie mers. Asta e usa, asta e cheia. 

Ar fi ideal daca ai reusi sa gasesti o varianta prin care sa faca lectiile cu cineva care are rabdare, periodic, teme de casa. Conteaza mult si pentru ea pentru ca va merge din ce in ce mai bine si o sa capete incredere in ea cand o sa vada ca defapt chiar se poate descurca. Dar trebuie rabdare, calm, si.... sa nu fie lasate de azi pe maine ca se strang si e mai greu apoi.



#45
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 13:09

Ordoneaza-i programul confera-i stabilitate si va fi din ce in ce mai bine. Nu uita ca nu exista un barem al persoanei, fiecare dintre noi facem atat cat suntem capabili sa facem.  Uneori mai mult alteori mai putin, important este sa fim sanatosi si sa facem atat cat putem. Am avut sute de copii sub mana si fiecare era altfel. M-a interesat un singur aspect. Atata timp cat suntem impreuna sa ajungi tu sa stii mai mult la sfarsit decat la inceput dar atat de mult cat tu chiar poti de mult. Nu cer mai mult decat poti si stiu ca poti pentru ca asa esti tu cum altul e alfel. Dar nici mai putin. Asa si cu fata ta. Are si ea o posibilitate. Asta trebuie gasita cu rabdare si atata trebuie mers. Asta e usa, asta e cheia. 

Ar fi ideal daca ai reusi sa gasesti o varianta prin care sa faca lectiile cu cineva care are rabdare, periodic, teme de casa. Conteaza mult si pentru ea pentru ca va merge din ce in ce mai bine si o sa capete incredere in ea cand o sa vada ca defapt chiar se poate descurca. Dar trebuie rabdare, calm, si.... sa nu fie lasate de azi pe maine ca se strang si e mai greu apoi.

Da asa este. Merge deja la un ,,profesor psiholog'' de doua ori pe saptamana, sper sa dea randament cu  scoala si sa aiba mai multa incredere in ea.



#46
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:03

NU am sa mut fata! Cred ca este mai bine asa cum a zis Marius si  Svirvavany sa-i ordonez programul, eu sunt pe principiul mut copilul mut problema si de ce sa o mut eu ca problema este la doamna si la ceilalti parinti care nu si asuma ca acest program nu le face copiilor lor bine. Nu sunt pe principiul m am suparat imi iau jucariile si am plecat. 

 

Anuscha, mie imi esti draga si nu vreau sa fiu rea, dar cu un raspuns ca asta dai mai mult impresia ca nu principiul tau e NU vreau sa-mi ajut copilul. :(

Eu zic sa mai reflectezi care este solutia cea mai potrivita pentru copil, nu pentru principii.

Te rog nu te supara pe mine.

 

Off topic: Oare ce mai face Oana? Ca si ea avea o oribilitate de invatatoare. Oare a mutat fetita la alta scoala?



#47
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:29

Anuscha, mie imi esti draga si nu vreau sa fiu rea, dar cu un raspuns ca asta dai mai mult impresia ca nu principiul tau e NU vreau sa-mi ajut copilul. :(

Eu zic sa mai reflectezi care este solutia cea mai potrivita pentru copil, nu pentru principii.

Te rog nu te supara pe mine.

 

Off topic: Oare ce mai face Oana? Ca si ea avea o oribilitate de invatatoare. Oare a mutat fetita la alta scoala?

Nu sunt eu suparacioasa, din discutiile astea iau decat ce consider eu ca ma ajuta.

 

Si nu o mut frate ca nu vreau IO si cu asta basta, sa o stresez pe doamna, ca ne are pe noi pe cap. Eu nu astept schimbarea celor din exterior, eu sunt convinsa ca nu o sa se schimbe, dar nici nu pot si nici nu vreau sa plec din clasa a patra, la mama dr.....sa mai dau niste bani pe transport, bona, pe care nu ii am pur si simplu. Eu o sa iau fata sa plecam in a cincea. Pana atunci exact ne organizam, facem ce putem, dar si doamna tre sa mi dea niste explicatii si sa si faca meseria pentru ca nu e scoala ei proprie si personala. are niste obligatii si in ceea ce o priveste pe fata mea le va respecta de voie sau cu cantec. Asta e pe scurt.

 

Chiar ? Ce o mai face Oana, ma asteptam sa o mai vad si eu pe aici.



#48
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:31

Pana atunci exact ne organizam, facem ce putem, dar si doamna tre sa mi dea niste explicatii si sa si faca meseria pentru ca nu e scoala ei proprie si personala. are niste obligatii si in ceea ce o priveste pe fata mea le va respecta de voie sau cu cantec. Asta e pe scurt.

 

Corect!



#49
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 17:44

Anuscha, din experienta stiu ca degeaba te bati cu pumnul in piept sau cu pumnul in masa; invatatoarea ( in cel mai bun caz ) va zice ca tine si va face ca ea. Mai ales ca nu pare prea omenoasa. O sa se razbune pe copil, dandu-i note mici, persecutand-o parsiv.

Pt ca un copil sa fie tratat corect ( cel putin ), este obligatoriu sa ai o relatie civilizata cu invatatoarea, sa nu o deranjezi cu reprosuri, oricat de mici ai crede tu ca sunt.

La sfarsitul clasei a IV a nu se da examen pt trecerea in clasa a V a ? Daca nu ia examenul la scoala sportiva va ramane in continuare la aceasta scoala ?



#50
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 19:40

Anuscha, din experienta stiu ca degeaba te bati cu pumnul in piept sau cu pumnul in masa; invatatoarea ( in cel mai bun caz ) va zice ca tine si va face ca ea. Mai ales ca nu pare prea omenoasa. O sa se razbune pe copil, dandu-i note mici, persecutand-o parsiv.

Pt ca un copil sa fie tratat corect ( cel putin ), este obligatoriu sa ai o relatie civilizata cu invatatoarea, sa nu o deranjezi cu reprosuri, oricat de mici ai crede tu ca sunt.

La sfarsitul clasei a IV a nu se da examen pt trecerea in clasa a V a ? Daca nu ia examenul la scoala sportiva va ramane in continuare la aceasta scoala ?

Acestea sunt speculatii pure avand la baza asa cum spui o experienta personala si particulara. A generaliza este o eroare.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -