Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#81
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:49

E vineri dupa amiaza...  [:-)))]

Categoric...  [pk]  Off-line  - da-o-ncolo de haraiala.  [flo2]



#82
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:56

bai da' cu toate riscurile, ma enervati.

 

in primul rand, siva...., invata mama sa citesti romaneste (btw, intelegerea e partea care valideaza procesul citirii, da? nu-mi spune sa stii sa legi i-n-c-e-a-r-c-a si reiese = reorienteaza)

 

Tu stii mai bine, da daca e asa copil talentat si doritor sa faca sport, mea culpa, da asta nu-ti da tie voie sa maturi de pamant cu bunele intentii ale altora. 

 

si tu marius, exemplu viu de obiectivitate, ai tu dovezi clare si nu generalizezi cand vorbesti de exemple nesustinute?

 

Bai, chiar imi pare rau ca imi e draga fata asta, stiu ce inseamna sa ai copil cu dificultati de citire, chinuiti de invatatori stupizi si cat te poti zbate si investi ca sa-l ajuti si numai un mm si cred ca nu de putine ori am internevit la subiectele fetelor astora, anuscha si oana, dand resurse si impartind informatii pt care eu am platit la greu.

 

dar da, unele pareri sunt chiar nefondate. spun niste oameni care n-au avut veci dificultati de invatare cu copiii si care PROBABIL au citit tona de literatura despre cum sa ii sustii si ajuti sa progreseze U rock, guys!



#83
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:57

Categoric...  [pk]  Off-line  - da-o-ncolo de haraiala.  [flo2]

 

 Si pt tine o floricica. [flo2]



#84
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:04

bai da' cu toate riscurile, ma enervati.

 

in primul rand, siva...., invata mama sa citesti romaneste (btw, intelegerea e partea care valideaza procesul citirii, da? nu-mi spune sa stii sa legi i-n-c-e-a-r-c-a si reiese = reorienteaza)

 

Tu stii mai bine, da daca e asa copil talentat si doritor sa faca sport, mea culpa, da asta nu-ti da tie voie sa maturi de pamant cu bunele intentii ale altora. 

 

si tu marius, exemplu viu de obiectivitate, ai tu dovezi clare si nu generalizezi cand vorbesti de exemple nesustinute?

 

Bai, chiar imi pare rau ca imi e draga fata asta, stiu ce inseamna sa ai copil cu dificultati de citire, chinuiti de invatatori stupizi si cat te poti zbate si investi ca sa-l ajuti si numai un mm si cred ca nu de putine ori am internevit la subiectele fetelor astora, anuscha si oana, dand resurse si impartind informatii pt care eu am platit la greu.

 

dar da, unele pareri sunt chiar nefondate. spun niste oameni care n-au avut veci dificultati de invatare cu copiii si care PROBABIL au citit tona de literatura despre cum sa ii sustii si ajuti sa progreseze U rock, guys!

Weekend  [pk]  offline....



#85
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:06

Le cam exagerezi, nimeni n-a maturat nimic pe aici.

Mi s-a parut absolut hilara propunerea de a reorienta copila.

Ok, de ai deschide noi orizonturi nemaintalnite, adica sa nu-l lasi in negura ... sportului.

 

Unu: costa enorm de mult toate incercarile astea, pt care daca n-ai bani, n-ai cum duce odorul sa vezi daca nu cumva ii place astronomia sau gastronomia etc

Doi: Daca deja un copil merge bine la ceva, gen sport, de ce sa-l schimbi ? E grav tare sa ai asa un talent ?!

La ele e clar: dintr-a cincea se merge la liceul sportiv. Punct.

Trebuie vazut cum se ajunge pana acolo in siguranta fizica si psihica, 1 an scolar.



#86
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:10

Mai, eu nu inteleg de ce e asa grav ca aratam experienta noastra pozitiva cu mutarea copilului.  Ca doar nimeni nu vrea raul nimanui.

 

Eu sustin ca un copil nu poate fi bine intr-un mediu ostil. Din toate postarile anoushcai de la diverse subiecte (sper ca-i corect) asta se intelege ca acea invatatoare e ostila copilului ei.

 

Noi astea de sustinem mutarea, am trecut prin asa o situatie...nu identica, desigur. Copilul meu nu avea dificultati de invatare...cu toate astea invatatoarea imi spunea niste bazaconii despre el cum nu va puteti imagina, avea o atitudine ostila fata de el...care i-au facut foarte rau.

 

Pot intelege ca nu exista solutii acum si nu poate sa o mute, dar nu inteleg de ce tu, marius ne dai cu rigla peste degete.



#87
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:13

incearca <> reorienteaza. mai spun o data

 

pt un copil cu ADHD/ dificultati de concentrare, e chir benefic (si pt starea lui pihica si pt concentrare si motricitate fina) sa incerce muzica, desen, cum se numesc chestiile alea cand lucrezi cu lut. si se pot face cu minim efort, de ex exista clay care nu se intareste, il cumperi o data, te tine cu anii dac ail pastrezi inchis intr-o punga.

 

o ajuta sa treaca mai bine peste dificultatile unei zile de scoala.

 

yup, stiu, lucrurile atea suna hilar, e usor sa vorbesti din anumite perspective... 



#88
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:14

Mai, eu nu inteleg de ce e asa grav ca aratam experienta noastra pozitiva cu mutarea copilului.  Ca doar nimeni nu vrea raul nimanui.

 

Eu sustin ca un copil nu poate fi bine intr-un mediu ostil. Din toate postarile anoushcai de la diverse subiecte (sper ca-i corect) asta se intelege ca acea invatatoare e ostila copilului ei.

 

Noi astea de sustinem mutarea, am trecut prin asa o situatie...nu identica, desigur. Copilul meu nu avea dificultati de invatare...cu toate astea invatatoarea imi spunea niste bazaconii despre el cum nu va puteti imagina, avea o atitudine ostila fata de el...care i-au facut foarte rau.

 

Pot intelege ca nu exista solutii acum si nu poate sa o mute, dar nu inteleg de ce tu, marius ne dai cu rigla peste degete.

Una este sa iti spui opinia in mod echidistant - adica asa cum ai scris tu... la mine, pentru mine pentru copilul meu eu ... si a fost bine. Si cu totul alta sa faci afirmatii de genul "muta-l" "scoate-l" ... "ca altfel sa vezi ce...." Acest gen de raspunsuri le-am criticat. Atata tot.



#89
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:15

Sigur Aqai, dintr-un punct de vedere e mereu usor de vorbit .



#90
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:20

Adevarul e ca Anuscha este mama singura, care lucreaza 7 zile din 7.

Cred ca ea doar isi varsa oful pe DC, nu se gandeste sa o mute pe fetita, fiindca i-ar fi mult prea greu sa faca asta. A spus clar.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -