Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:56

anuscha, te cam lupti cu morile de vant.

sunt patita, stiu prin ce am trecut cand am avut probleme cu inscrierea la clasa 0, probleme generate de inspectorat (blocul in care locuim nu fusese arondat la nici-o scoala din zona, a fost o omisiune din partea lor, si nu de anul acesta, nici anul trecut nu era), eu ca parinte picasem nevinovat in toata incurcatura. la inscriere mi-au validat fisa, aparent apartineam de acea scoala chiar daca blocul nu era pe lista lor, ca pe urma sa constate ca nu apartineam de acea scoala, ci de alta, indepartata, prost cotata si aflata intr-o zona rau famata, cu multi tigani. si asta am aflat-o miercuri spre seara, in conditiile in care luni se termina prima etapa de inscrieri in clasa 0.

degeaba m-am dus la scoala, la inspectorat, problema am rezolvat-o la modul ilegal, facandu-mi viza de flotant la o adresa care sa apartina de scoala. de joi pana luni am fost din om - neom, imi venea sa-i musc pe toti de gat, cum m-au bagat ei in probleme fara ca eu sa am vreo vina, fiind de buna-credinta, bazandu-ma pe spusele lor...

pe acelasi principiu au actionat si alti parinti, de ne-am trezit ca pe 100 de locuri s-au inscris 165 de copii, s-a suplimentat numarul claselor cu una (erau 4, acum sunt 5), iar in fiecare clasa sunt 34-35 de copii, in loc de 25 cat ar fi normal.



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 10:18

Tot ce poti sa faci e sa te duci la director si la inspectorat (eventual trimiti o plingere scrisa, nu stiu cum se procedeaza in Romania). E greu sa muti copilul numai pentru un an, il inebunesti si mai mult. Eu l-am mutat pe al meu in clasa a 3-a si un trimiestru intreg mi-a plins ca vrea inapoi la scoala veche, in fiecare dimineata, chiar daca el e foarte sociabil de felul lui. Daca as fi stiut ce greu o sa-i fie, nu l-as fi mutat niciodata.

 

Daca nu primesti raspun si nu se rezolva nimic, gindeste-te ca e numai pentru un an si incearca sa ii organizezi de asa maniera programul incit sa nu o afecteze foarte mult.

 

Si in Uk scolile sint ultra aglomerate datorita emigratiei necontrolate si spuneau ca de prin 2015 copiii or sa invete in ture, de luni pina miercuri clasele 1-3 si de joi pina simbata clasele 4-6, deci mai naspa ca in Romania.



#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 10:50

Chiar am vrut sa ti trimit pm sa vad ce mai faceti... vestile nu s prea bune :( Imi pare tare rau ca aveti asa o invatatoare :(

Nu stiu ce as face in locul tau ...

Daca fetita ta vrea sa ramana aici, atunci sustine o si munceste tu cu ea mai mult acasa, organizati va bine si fiti pregatite dtpdv si va trece si anul acesta cu bine.

 

 

(In rest esti ok, sunteti bine ? [flo]



#14
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:02

Pai daca invatatoarea are aprobabrea directiunii si a inspectoratului (si asta poti afla destul de devreme, doar o vizita la directiune ar clarifica problema instant) atunci oricat de nemultumita ai fi, nu ti se rezolva problema.

 

Oricum, foarte ciudata alocare...in ce interval deci lucreaza cu cei de a doua, daca voi incepeti de la 11? Ca si la clasa I sunt 4 ore pe zi.

 

Referitor la atitudinea ei - victime gasim peste tot, a mai aparut inca una ce se jertfeste pentru copii - din pacate in afara de o reclamatie, nu stiu ce ai putea sa faci. Ar mai fi Solutia mutatului in alta clasa, dar daca spui ca nu ar fi de dorit nici pentru tine nici pentru fetita, n- o aplica.



#15
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:15

Anul acesta s-a schimbat directoarea si am crezut ca aceasta bnu va mai accepta doua clase la acelasi invatator, dar vad ca nu este asa.

 

Sigur ca sa voi face, voi munci eu mai mult cu ea.

Nu m-am gandit ca s ar putea sa fie o problema si faptul ca nu am apartine de o eventuala scoala la care mi am propus sa o duc. Eu vreau sa o mut din a cincea la scola sportiva.

 

 

Fiecare le stie pe ale lui, de aia m-am suparat pe doamna, ea cerea intelegere dar nu ofera. Daca copila iese la 3 la 5 trebuie sa fie la stadion si face o ora si jumate pana acolo, a mai zis sa repete sambata duminica, dar eu in weekend muncesc de la 10 ziua pna la 12 noaptea si singura nu fae, trebuie sa stau dupa ea.

M-a mai suparat foarte tare si lipsa reactue a parintilor - erau toti copiii afectati nunuami fata mea, daca eu as face petitii la inspectorat, presiuni asupra ei, daca sunt SINGURA ar reiesi ca EU si numai EU am o problema

 

Orarul nu este singura chestie care ma deranjeaza la ea - nu face sedinte, nu comunica cu parintii, nu corecteaza t6emele. fata mea este timida, odara cred ca nu a ajutat o sa depaseasca momentul. Ea a primit de la medicul ei neuropsihiatru recomandare de curricula adaptata, crde ca daca i as cere asa ceva ar sari in sus de 2 metri. si nici nu indraznesc sa aduc vorba si totusi nu pot sa stau in banca mea tacuta. Daca am fi mai multe voci am determina o sa se schimbe cred eu.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:18

Nu esti realista.  Te intereseaza numai dreptatea sau vrei si o rezolvare favorabila pentru copilul tau?

Si ce ar consta rezolvarea favorabila?



#17
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:39

Pai daca are aprobata structura asta de cursuri de catre directiune si inspectorat... indiferent ca iti convine sau nu, nu e o chestiune are sa aiba nevoie de "intelegerea" parintilor.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:41

anuscha, copilul tau trebuie sa fie prioritatea ta nr. 1.

daca la invatatoare, conducerea scolii, inspectorat - nu gasesti intelegere, nu primesti ce ti se cuvine (asta apropos de curricula adaptata), incearca s-o transferi la o alta scoala, eventual cu profil sportiv.

gandeste-te si asa : ok, faci scandal, reclamatii si petitii. sa zicem ca nu se rezolva, nu reusesti nici s-o transferi. cine va avea cel mai mult de suferit/pierdut ? exact, ai ghicit, copila ta, pe care invatatoarea o va privi ca pe "oaia neagra" a clasei.

ori iti faci dreptate pana la capat (timp,nervi,bani), ori cauti de azi s-o transferi in alta scoala. varianta 2 te scuteste de multe batai de cap...si ai, macar teoretic, posibilitatea ca al tau copil sa aiba un program normal de scoala, eventual poate obtii si curricula adaptata.

daca nici carte nu face cum trebuie/cat poate, daca nici la sport nu obtine rezultatele dorite, ce va face la terminarea clasei, si in viitor ?



#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:58

Anul acesta s-a schimbat directoarea si am crezut ca aceasta bnu va mai accepta doua clase la acelasi invatator, dar vad ca nu este asa.

 

Sigur ca sa voi face, voi munci eu mai mult cu ea.

Nu m-am gandit ca s ar putea sa fie o problema si faptul ca nu am apartine de o eventuala scoala la care mi am propus sa o duc. Eu vreau sa o mut din a cincea la scola sportiva.

 

 

Fiecare le stie pe ale lui, de aia m-am suparat pe doamna, ea cerea intelegere dar nu ofera. Daca copila iese la 3 la 5 trebuie sa fie la stadion si face o ora si jumate pana acolo, a mai zis sa repete sambata duminica, dar eu in weekend muncesc de la 10 ziua pna la 12 noaptea si singura nu fae, trebuie sa stau dupa ea.

M-a mai suparat foarte tare si lipsa reactue a parintilor - erau toti copiii afectati nunuami fata mea, daca eu as face petitii la inspectorat, presiuni asupra ei, daca sunt SINGURA ar reiesi ca EU si numai EU am o problema

 

Orarul nu este singura chestie care ma deranjeaza la ea - nu face sedinte, nu comunica cu parintii, nu corecteaza t6emele. fata mea este timida, odara cred ca nu a ajutat o sa depaseasca momentul. Ea a primit de la medicul ei neuropsihiatru recomandare de curricula adaptata, crde ca daca i as cere asa ceva ar sari in sus de 2 metri. si nici nu indraznesc sa aduc vorba si totusi nu pot sa stau in banca mea tacuta. Daca am fi mai multe voci am determina o sa se schimbe cred eu.

Mai tu ai mai avut subiecte cu nemultumirile fata de invatatoare si lipsa de reactie a parintilor. Intelege ca esti in situatia asta de rahat si ceilalti parinti nu vor sa deschida gura. Nu-ti ramane decat sa pleci incotro ti-o fi mai bine tie si copilului tau. Este cel mai usor lucru de facut, si poate singura actiune cu sorti de izbanda. In rest e lupta cu morile de vant si pierdere de vreme. Nu inteleg de ce astepti si te revolti ca ceilalti parinti nu fac front comun cu tine. E fiecare pentru el, nu-ti convine nu mai astepta sa deschida gura si ceilalti. Ca e drept sa aiba in vedere si interesul copiilor vostri, e drept, dar pe cine intereseaza?



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:10

E ultimul an acolo, gasiti voi doua o solutie, sunt sigura.

Cum are antrenamentele ?

Ce inseamna sambetele la voi ? Cat tu esti la lucru, nu o poti sfatui pe mess/skype ?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -