Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#1
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:12

Ieri am inceput clasa a patra!

Cu sperante de mai bine, cu emotii, cu dorinte noi.

 

Aglomeratie puternica, am ajuns la 9, am plecat la 9.15 - atat a tinut deschiderea.

Doamna ne-a chemat la ora 11.00.

Pana sa ajunga doamna in curtea scolii, copiii ne au spus ca si in acest an vor invata tot de la 11 -15.00 deoarecedomana invatatoare mai are si clasa a doua.

 

Eu am reactionat, fiind an terminal ma asteptam sa inceapa la ora 8.00 sa termine la ora 12 maxim 13 ca sa le ramana copiilor si timp de studiu si de activitati extra scolare, 

 

 

Domana s-a suparat foarte tare pentru ca am indraznit sa spun ca nu este bun acest program pentru niste copii de 10 ani - mai ales pentru fata mea care are mici dificultati de invatare. Doar  doua mamci m-au sustinut, celelalte au tacut chitic, nu au avut nici o opinie.

 

Reactia doamnei a fost asa:

- este rautate din partea parintilor care sustin ca acest program nu este bun:

- scoala este mai importanta ca sportul;

- la copiii de  a doua nu ne gandim ca au si ei nevoie de invatatoare;

- sa se trezeasca de la 7 sa invete, ca daca intrau la opt cum era:

- ea a invatat in camin si a facut naveta si tot a ajuns cineva in viata

- nu va renunta la clasa a doua, pentru ca toti copiii de a doua au imbratisat-o, la a patra nu a imbratisat-o nimeni;

- cui nu-i convine sa si ia copilul de mana si sa plece.

- ii pare rau ca pe cine a ajutat cel mai mult a avut aceasta reactie - eu am simtit ca se refera la mine, dar nu stiu cu ce m a ajutat, doar ca a vorbit din cand in cand cu mine pe holurile scolii pentru ca nu face niciodata sedinte cu parintii.

 

Una din cele doua mamici a indraznit sa -i spuna sa lucreze mai mult cu copiii anul acesta si sa l scoata pe baiatul ei mai des la tabla. Am avut impresia ca l-a apucat de gat pe baiat (desi n a facut asta) dar atitudinea asta a fost, spunandu-i: Cum Alex nu te am scos la tabla, spune-mamei tale, nu te-am scos? Si copilul speriat bineinteles ca a dat din cap, ,,,da doamna da,,

 

 

 

Mi a lasat un gust foarte amar aceasta prima  intalnire in picioare in curtea scolii cu doamna, pentru ca nu pot sa o numesc sedinta si mi-am dat seama ca anul asta va lucra si mai putin decat anul trecut copiii, aceasta va fi forma ei de razbunare.

 

 

Am gresit insistand sa se gaseasca o cale de mijloc ca sa se schimbe programul acestor copii? - nu am adus in discutie ca ar fi obositor pentru un cadru didactic sa aiba 2 clase.Si copiii nu ar mai da randament, pentru ca s-a vazut diferenta de la a doua la a treia, nu a mai fost asa de motivata la a treia, trebuie sa o recunosc.

 

Sa o las asa cum a cazut si sa ma concenterz pe copil?

E putin probabil ca va mai face o alta sedinta cu parintii tot acest an scolar.

 

Care sa fie relatia mea cu ea in a  patra? Sa o evit? Dar cum? Eu tre sa stiu de copilul meu, pentru ca are dificultati si ea nu pune niciodata vazut pe teme, nu pune note in carnet, doar la sf anului, semestrului incheie mediile,


Editat de anuscha2009, 17 septembrie 2013 - 09:14 .


#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:18

Punctul tau de vedere a fost si este unul corect.

 

Ori mergi si ti-l sustii la director, la inspectorat smad ori cauti o alta invatatoare.

Cum este vorba de educatia copilului tau trebuie sa faci ceva.

Cum mai o invatatoare cu 2 clase? E legal? N-as crede.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:19

decat sa ai probleme tot anul scolar, poate ar fi bine sa iei in calcul mutarea la alta clasa sau scoala, unde copiii sa aiba program normal, de la ora 8...



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:21

viv, se poate. nepotelul meu a intrat anul trecut la clasa 0 (scoala in bucuresti). pentru ca d-na invatatoare avea si clasa a 4-a, cei de la clasa 0 au invatat dupa-amiaza, de la ora 12. deci femeia aia dimineata era cu cei de-a 4-a, dupa masa cu cei de la 0. pur si simplu anul trecut nu a fost suficient personal didactic, invatatoarea este una buna si cautata si, pentru ca li s-a garantat parintilor ca ii va duce pe copii pana intr-a 4-a, au acceptat solutia asta de compromis.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:26

Sunt chestiuni organizatorice. Cat despre clase - in general clasele mai mici sunt luate in prima linie fata de clasele mai mari. Asa cum ai reactionat ca la 10 ani sunt mici in egala masura cei de 8 ani sunt si mai mici. Decizia administrativa este una corecta. Pe de alta parte si eu consider ca dimineata de la 8-10 se poate invata acasa foarte bine exact ca la scoala. Sau intre 8-10 17-20 se pot face lectiile foarte bine in fiecare zi chiar cu o pauza intre 15-17 de somn/mancat...



#6
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:28

Urata reactie din partea invatatoarei. Eu nu as sta pe ganduri si nici macar nu m-as obosi sa caut intelegere la director ca sa gaseasca eventual invatatoare pentru clasa a II-a. As muta direct copilul la alta clasa sau chiar scoala. Acum zilele astea, urgent!



#7
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:30

Este usor de spus - ia copilu de mana si pleaca - problema nu cred ca este la mine, la fata mea, de ce sa plecam noi? Si nici nu exista o alta clasa a patra in scoala.

 

 

Nu se pune pbema de lipsa cadrelor didactice, tot se aminteste de asta, cand ea declara ca nu lasa clasa a doua si nici a patra.

 

 

A mai zis o chestie - ca la ea nu ne gandim, ca toata lumea fuge de clasa 0 ce sa faca ea la nu cu clasa 0?

Macar daca invatau de la 12 sau unu - tot era mai bine ca aveau juma de zi libera.

 

Ma rog, sa zicem ca puteam sa facem un compromis. sa-i acceptam ,,slabiciunea'' pentru clsa a doua, daca avea o atitudine mai empatica si fata de clasa a patra,

 

M a deranjat si atutudinea celorlalti parinti care nu au zis nimic de teama sa nu o supere pe doamna, sa nu se razbune doamna pe copii.

 

Eu singura nu vreau sa ma razboiesc cu doamna invatatoare, chir nu intentionez asta, dar nu vreau nici sa faca ea ,,legea'' ca e vorba de educatia copilului meu. 


Editat de anuscha2009, 17 septembrie 2013 - 09:30 .


#8
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:38

Nu numai ca e usor de spus, dar e si cel mai usor de facut. Verde in fata: invatatoarea aia e o nesimtita. Eu n-as sta la discutii, iar sa schimbi atitudinea ei, a celorlalti parinti, pe bune? Chiar vrei sa faci ceva sau doar povestim si noi pe-aici?



#9
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:48

Nu numai ca e usor de spus, dar e si cel mai usor de facut. Verde in fata: invatatoarea aia e o nesimtita. Eu n-as sta la discutii, iar sa schimbi atitudinea ei, a celorlalti parinti, pe bune? Chiar vrei sa faci ceva sau doar povestim si noi pe-aici?

Vreau sa fac ceea ce este drept de facut! si plecatul sa fie ultima solutie



#10
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:54

Nu esti realista. Ai un an la dispozitie, iar ea nu numai ca este foarte orientata pe interesul propriu dar are si nesimtirea sa pretinda de la voi sa lasati deoparte interesul vostru pentru a-l apara pe-al ei! Directiunea scolii ii permite asta. Ce crezi ca e drept de facut in situatia asta? Te intereseaza numai dreptatea sau vrei si o rezolvare favorabila pentru copilul tau?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -