Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de cap in prima zi de scoala


108 raspunsuri la acest subiect

#21
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:11

anuscha, copilul tau trebuie sa fie prioritatea ta nr. 1.

daca la invatatoare, conducerea scolii, inspectorat - nu gasesti intelegere, nu primesti ce ti se cuvine (asta apropos de curricula adaptata), incearca s-o transferi la o alta scoala, eventual cu profil sportiv.

gandeste-te si asa : ok, faci scandal, reclamatii si petitii. sa zicem ca nu se rezolva, nu reusesti nici s-o transferi. cine va avea cel mai mult de suferit/pierdut ? exact, ai ghicit, copila ta, pe care invatatoarea o va privi ca pe "oaia neagra" a clasei.

ori iti faci dreptate pana la capat (timp,nervi,bani), ori cauti de azi s-o transferi in alta scoala. varianta 2 te scuteste de multe batai de cap...si ai, macar teoretic, posibilitatea ca al tau copil sa aiba un program normal de scoala, eventual poate obtii si curricula adaptata.

daca nici carte nu face cum trebuie/cat poate, daca nici la sport nu obtine rezultatele dorite, ce va face la terminarea clasei, si in viitor ?

Fiecare cu norocul lui



#22
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:13

 Eu vreau sa o mut din a cincea la scola sportiva.

 

 

Pai si nu poti sa o muti de acum la scoala sportiva?

nu au acolo cls de a 4?



#23
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:13

E ultimul an acolo, gasiti voi doua o solutie, sunt sigura.

Cum are antrenamentele ?

Ce inseamna sambetele la voi ? Cat tu esti la lucru, nu o poti sfatui pe mess/skype ?

Esti o scumpa, sambata, duminica lucrez la un hipermarket si nu avem voie nici cu telefoane mpbile



#24
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:16

Am inteles. Eu cred ca daca vei vorbi cu ea serios va intelege si va incerca sa lucreze si singura si va fi bine. Decat sa o iei tu seara si sa o tii noaptea la lucru ... mai bine face singura.

La antrenamente e ok, va putea ajunge ?



#25
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 14:01

Cu cand citesc/aud ca copilul va fi pus intr-o lumina proasta sau ca va fi privit "nustiucum", ca va suferi pentru ca mama/tata/bunica/oricine a incercat sa schimbe "cursul apei", anormal de altfel, simt ca-mi explodeaza capul de nervi.

In aceiasi situatie am fost eu cu fata mea, pana la urma am mutat-o a clasa paralela, care invata dimineata.

Nu vreti sa stiiti cu cati nervi si batut la usi degeaba, am reusit.

Copilul primeaza!! NU invatatoarea, nu bona, nu afterschoolul.

Muta fata, nu mai sta pe ganduri, poate alta clasa de a 4 a invata dimineata, din aceiasi scoala sau la alta, aproape de casa.

 

Motiveaza-ti cu atentie cererea si sustine-o si cu antecedente, daca exista.

Ca sa nu mai spun ca trebuiau sa va anunte macar cu cateva zile lucratoare inainte de inceperea scolii, de aceasta schimbare.Nu e normal sa va puna in fata o situatie de acest gen fara un anunte in prealabil.Noi stiam din iunie, daca nu, chiar mai de mult ca va invata dupa-amiaza. Fetita mea e in clasa a 3 a acum

Noi, parintii, chiar daca nu stim, avem destule drepturi in a ne sustine copiii si orice, dar orice motiv este important pt a muta copilul de la o clasa la alta sau o scoala la alta. 

Eu iti spun ca daca nu va avantajeaza acest program, adica sa-si desfasoare normal toate activitatile, cea de invata sport, pictura, etc, ce faceti voi, nu ai nici un motiv sa faci concesii. Care o sa se rasfranga tot asupra voastra ca si familie, un program haotic, obositor.

Cel putin la noi asa ar fi fost!!


Editat de Mada, 17 septembrie 2013 - 14:02 .


#26
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 14:05

 

Oricum, foarte ciudata alocare...in ce interval deci lucreaza cu cei de a doua, daca voi incepeti de la 11? Ca si la clasa I sunt 4 ore pe zi.

 

 

a 4 ora e in general cu alt profesor, relige, sport, lb straina, de aceea au doar 3 ore cu invatatoare pe zi.



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 14:25

Asta ma mira si pe mine, cum de termina invatatoarea cu elevii la ora 11... O fi asa cum a zis Mada...

 

Am inteles ca nu mai exista o alta cls paralela de a 4-a, deci nu are unde s-o mute in aceeasi scoala. Decat la alta scoala

 

Anusca, poate ai putea sa o muti la acea scoala cu profil sportive inca de acum.... nu s-ar putea?



#28
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 15:08

Cu cand citesc/aud ca copilul va fi pus intr-o lumina proasta sau ca va fi privit "nustiucum", ca va suferi pentru ca mama/tata/bunica/oricine a incercat sa schimbe "cursul apei", anormal de altfel, simt ca-mi explodeaza capul de nervi.

In aceiasi situatie am fost eu cu fata mea, pana la urma am mutat-o a clasa paralela, care invata dimineata.

Nu vreti sa stiiti cu cati nervi si batut la usi degeaba, am reusit.

Copilul primeaza!! NU invatatoarea, nu bona, nu afterschoolul.

Muta fata, nu mai sta pe ganduri, poate alta clasa de a 4 a invata dimineata, din aceiasi scoala sau la alta, aproape de casa.

 

Motiveaza-ti cu atentie cererea si sustine-o si cu antecedente, daca exista.

Ca sa nu mai spun ca trebuiau sa va anunte macar cu cateva zile lucratoare inainte de inceperea scolii, de aceasta schimbare.Nu e normal sa va puna in fata o situatie de acest gen fara un anunte in prealabil.Noi stiam din iunie, daca nu, chiar mai de mult ca va invata dupa-amiaza. Fetita mea e in clasa a 3 a acum

Noi, parintii, chiar daca nu stim, avem destule drepturi in a ne sustine copiii si orice, dar orice motiv este important pt a muta copilul de la o clasa la alta sau o scoala la alta. 

Eu iti spun ca daca nu va avantajeaza acest program, adica sa-si desfasoare normal toate activitatile, cea de invata sport, pictura, etc, ce faceti voi, nu ai nici un motiv sa faci concesii. Care o sa se rasfranga tot asupra voastra ca si familie, un program haotic, obositor.

Cel putin la noi asa ar fi fost!!

W singura clasa de a patra din scoala, e cea mai aproape scoala de casa



#29
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 15:22

Am inteles. Eu cred ca daca vei vorbi cu ea serios va intelege si va incerca sa lucreze si singura si va fi bine. Decat sa o iei tu seara si sa o tii noaptea la lucru ... mai bine face singura.

La antrenamente e ok, va putea ajunge ?

La antrenamente da, ca sunt in cursul saptamanii si de la birou ies la 4.

 

 

Nu vreau sa o mut in a patra, scoala sportiva e destul de departe de noi si de la anu as vrea sa mearga singura cu autobuzul, atunci va avea 11 ani.



#30
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 15:23

a 4 ora e in general cu alt profesor, relige, sport, lb straina, de aceea au doar 3 ore cu invatatoare pe zi.

asa este




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -