Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mesajul toamnei

toamna

21 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 14:50

A venit sau nu a venit?

 

Ati vazut frunze uscate si v-ati dorit sa le calcati - asa cum faceati cand erati copil?

Miroase a toamna si a must? Va pregatiti pentru seri lungi de toamna?

 

Lasati aici un mesaj despre toamna :) [clo]  Acesta este mesajul toamnei ....

 

autumn.jpg



#2
mada27

mada27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 15:59

Toamna incepe cu dimineti racoroase, caderea frunzelor si formarea covorului multicolor care iti incanta privirea, continua cu vantul si ploaia care ne pregatesc pentru urmatorul anotimp IARNA.......dar pana atunci sa ne bucuram de frumusetea melancoliei si de recolta bogata de fructe legume benefica pentru noi , gravidutele

 

Va doresc  o toamna frumoasa, imbelsugata si numai bucurii !!!!



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 18:00

Ce imagine superba...insa pina acolo mai este...mai dureaza pina apar culorile toamnei si mirosul d emust!

 

Insa lumina s-a schimbat...e deja lumina d etoamna,asa blinda si racoroasa,frunzele ...am vazut deja galbene,ins anu ruginii.

 

Oricum anul asta am s avad toamna in Romania,cum n-am mai vazut-o de ani de zile!Cu must,pastrama si miros de frunze arse. [:)]

 

Dana



#4
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:06

nu a venit inca, dar o asteptam ! cele mai frumoase pasteluri doar toamna le aduce !



#5
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 22:21

Culorile toamnei nu au invadat inca frunzele copacilor, insa la plimbarea de seara am simtit miros de struguri, copiii au adunat mere, nuci si alune de prin livezile vecinilor ( inviati de vecini...pe vremea mea ne autoinvitam sau mai bine zis planuiam cate un atac la vreme de seara)...

Insa cerul si lumina soarelui sunt altfel, norii se scalda in lumina caramizie a apusului, razele soarelui nu mai sunt atat de sugubete au devenit blande si...parca mai intelepte :).

O toamna bogata tuturor.

Editat de Mirrin, 02 septembrie 2013 - 22:21 .


#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 17:39

Cri, cri, cri...toamna gri...

Nu credeam c-o sa mai vii!

Incepem scoli, cumparam uniforme si rechizite, ploua mult si stam zgribuliti, ziua e scurta, noaptea devine stapana, foc de frunze nu facem ca vine Politia comunitara, poate la tara, concediile s-au terminat, aglomeratie in oras de oameni si masini, terasele sunt pustii, incepe vantul, mai punem o haina pe noi, goana dupa muraturi, borcane de compot, zarzavaturi la congelator...

Pai asta-i toamna mult-asteptata? [:)]



#7
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:09

Citind comentariile cu covor multicolor mi-am amintit de compunerile din copilarie in care erau niste "expresii frumoase" de folosit.

La mine toamna inseamna asa: mirosul otetului de pe toata scara blocului, ca se pun muraturi... fumul de la copt diverse pentru zacusca, tot pe scara blocului...

Mamaie ar mai face din astea gospodaresti dar nu mai poate fizic si eu, urmasa demna a delivery-ului, nu am rabdare sa fac asa ceva. Imi place, mananc cu drag si cu pofta, dar nu fac. Poate lenea gospodareasca sare o generatie... zic si eu.

 

In plus toamna inseamna haine negre si gri pe strada. Parca se duce toata culoarea din lume in frunze si dispare din dulapuri. Toti trecatorii se ascund in pulovere maro si sub umbrele negre, trenchuri gri... De ce? sa zicem ca e o scuza cu noroiul... dar cei mai multi dintre oameni nici nu merg cu autobuzul, au masina proprie... si atunci?

 

Si imi mai place sa vad degetele murdare de iod de la nucile cojite cu mana... imi amintesc cu freca saraca mamaie la degetele noastre cu sare de lamaie, sa nu mergem ca ne-oamenii la scoala... dar tot ramaneam negre sub pielita aia de la unghii, oricat de adanc le taiam.

Mai zic daca imi amintesc.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:30

Am citit subiectul acu ` cateva zile dar n-am avut ce spune.

Toamna e gri si rece. Incerc mereu sa gasesc farmecul compunerilor, cum zice Eleni, dar ... nu o vad printre blocuri. Ma deprima la maxim cand zilele sunt scurte si cand ies din birou e bezna. Grrr [fri]

Azi ziua mi-a fost inseninata de un cadou superb, o umbrela uriasa curcubeu (multumesc prietenei mele Roxanaz ca s-a gandit la mine [il] ), asa ca parca astept totusi prima ploaie, sa colorez peisajul cu umbrela vesela [:)]



#9
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:37

Curcubeule....o umbrela identica mi-am achizitionat anul trecut, tocmai din acest motiv, sa-mi coloreze zilele mohorate. Copilului i-am luat cizme de cauciuc tot gen curcubeu....asa ca parca e nitel mai vesel! 

E frumoasa toamna, anul asta parca a venit cam repede....sau o fi din pricina faptului ca vara n-a fost chiar vara....asa ca eu zic...mai stai macar 1 luna, vii in octombrie ca eu atunci te astept.



#10
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:48

Eu nu vreau sa vina toamna. Vreau doar 2 anotimpuri: primavara si vara...si poate partea din iarna cu Craciunul. [:)]





Etichetat si cu toamna

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -