Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

România 2013


54 raspunsuri la acest subiect

#11
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 august 2013 - 13:08

Rufus, dar n-a fost deloc rau in România, in general. Ne-am simtit chiar foarte bine. Mamaia a fost nota discordanta. Nu stiu ce ar fi trebuit sa se intimple, mie mi se pareau oamenii resemnati. Da' pina la urma si noi tot asa am fost, resemnati, si ne era lehamite sa cautam un alt hotel pt alte 2 nopti, fara sa stim daca gasim locuri si daca nu cumva cadem de lac in putz, cu un alt club.

 

Ligia13, sa stii ca am fost avertizata sa nu ma duc la Mamaia. Insa, cum spuneam, nu voiam sa stam o juma de zi in tren (de unde sa fi banuit ca s-a imbunatatit spectaculos circulatia?!). Pastrasem imaginea unei statiuni familiale, moderne, unde ai ce face. In contrast cu celelalte statiuni pe care le consideram neingrijite.  Or fi prejudecati din partea mea, nu neg. Despre dilema alegerii hotelului am scris inainte sa plec la "Know how". Si eram chiar sigura ca gasisem ceva corect. Numai ca am primit un mail, inainte sa plec, in care tipa de la agentie mi-a spus ca s-au dat camerele, nu dadusem avans. Maica-mea si-a pus antenele in functiune si rugat o cunostinta din Constanta sa ne gaseasca hotel. Domnul respectiv, la vreo 80 ani ,a batut Mamaia (nu in lung si-n lat ca mai aveam si pretentii-nu pe malul lacului si doar in zona centrala si sudica), i s-au facut si lui promisiuni si de-abia a gasit hotelul ala de 2*. A platit si avans, asa ca ce sa mai zic?!



#12
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 27 august 2013 - 13:56

partea de sud si centru in Mamaia a fost dintotdeauna aglomerata si galagioasa.... de acu 12 ani, de cand am fost noi ultima data :) Noi am stat la vremea respectiva, adica vreo 3 ani la rand, in Mamaia Nord, unde a fost mai linistit. Nu stiu cum este acum, am renuntat de mult, mergem numai la Mangalia, Saturn, 2 Mai...

Ingrid si Cristi 10 ani

#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2013 - 14:07

E prima oara cand aud de folosirea diminutivelor, o sa incerc sa fiu atenta sa vad daca chiar asa e si mi-a scapat mie aspectul :))
Farmacii, daaaaa....enorm de multe, apar ca ciupercile dupa ploaie, eu's tare suparata ca au inchis macelaria mea preferata, care chiar era mereu full ca sa deschida farmacie acolo, in conditiile in care la nici 10m distanta mai era una, iar la 200m, peste strada, inca 2.

#14
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 27 august 2013 - 14:14

:)) diminutivele eu le aud de cel putin 15 ani, cred ca suntem atat de obisnuiti cu ele ca nu le mai bagam in seama, de la celebrul "platouash" (cu mancare) pana la balonash, pantofiori, gentutza, palariutza. Imi amintesc prin anul doi de facultate ca m-am rastit la o colega: ea ii tot dadea cu  "palariutza" in sus, "palariutza" in jos si era o palarie cu boruri din alea imense, de nu i se vedea juma' de fata cand si-o aseza pe cap. 

 

Vorbitul rapid cred ca e ceva raspandit in toata lumea caci avem atata de multa informatie si atat de putin timp. 

 

Iar farmaciile sunt clientul principal al caselor de asigurari de sanatate - cam 80% din banii cheltuiti de casa de asigurari se duc la farmacii (asa se duceau acum 4-5 ani, dar nu cred ca s-a schimbat mare lucru), asa ca da - e o afacere infloritoare.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2013 - 14:16

 

 

(Farmacii multe? Asta da dreptate celor care spun ca romanii consuma medicamente dupa ureche si, deci, in prostie. Asa ca-i o afacere rentabila, ca n-ar fi 5 intr-o intersectie)

Clar ca e rentabil(probabil ca orice mai primeste subventzie de la papa stat...e rentabil inca,zic si eu ca nu-s sigura...dar altfel nu-mi explic)ca altfel n-ar fi abundentza.

 

Dar bancile nu vi s epar ca sunt multe?Foarte multe,cu sedii si chiar filiale destul de luxoase si mutlzi angajatzi,vorba lui Marox.

 

Eu am vazut in orasul meu,pe o raza de...hai sa spun 1,5 km patratzi,undeva la vreo 9 banci,asta spus asa din ce-mi amintesc acum...ca atunci n-am stat sa le numar!

 

Dana



#16
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2013 - 14:27

Da, si banci sunt multe, doar ca diferenta intre banci si farmacii e ca bancile au inceput sa se inchida, pe cand farmaciile continua sa se inmulteasca.

Eu in cartier pe o distanta de 3 statii de tramvai n-am nicio banca si doar un bancomat, in schimb am peste 10 farmacii! Ce-i drept, inainte de prima statie de tramvai, in intersectie, sunt tot vreo 10 banci, inghesuite pe o distanta de cateva sute de metrii!



#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 august 2013 - 14:43

Ha, ha! Exemple de pe forum: siropel, baita, papica, laptic...Mi-am adus aminte de unul de la coafor: bretonel ("Mai tai din bretonel?")

 

Ingridnen, asa ma gindeam si eu, ca o fi mai liniste in nord, desi nu voiam acolo ca nu cunosc si prea departe de centru fara masina. Insa jandarmul ala, cind m-am plins de zgomot, m-a intrebat daca se zgiltiie patul. Am crezut ca face misto. Da' nu, era serios, a zis sa fiu multumita, ca in nord se zguduie patul din cauza muzicii din cluburi. [fal]

E ciudat, pentru un francez, sa vada atitea farmacii, asta pt ca in Fr nu se dau oricum autorizatiile de instalare, e o farmacie la un anumit numar de locuitori.

 

Si, asa cum a spus cineva inainte, sint o puzderie de banci. Uimirea mi-am manifestat-o acum 5 ani, atunci rasarisera precum ciupercile dupa ploaie (sau ca balariile din gradina mea in timpul vacantei!), acuma mi se pare ca s-au mai rarit.

 

Aaaaaaaaa, cum de-am uitat [batcap] ? Cazinourile si salile de joc!!!!!!!!!



#18
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 august 2013 - 15:15

Citindu-te, Marox, parca imi vine sa-mi fac curaj sa merg in vizita. Eu nu am mai fost de 7 ani si dupa parerea de atunci, inca nu am curaj sa o duc pe Victoria :) desi, daca nu a socat-o Cuba si Rep. Dominicana, probabil ca nu o va soca nici Romania :)



#19
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 27 august 2013 - 15:40

si cabinete stomatologice la fiecare parter de bloc :) culmea ca nu gasesti un loc liber daca ai o urgenta, decat peste o saptamana...

Ingrid si Cristi 10 ani

#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 august 2013 - 15:52

Marox, la ce hotel din mamaia ai stat? De curiozitate...

Intr-adevar, prin nordul statiunii este mai ok




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -