Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

România 2013


54 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 august 2013 - 20:25

Cum mi s-a parut România dupa 3 ani in care n-am mai fost acolo? Unele lucruri s-au schimbat, unele in bine, altele au ramas la fel, altele, din pacate, in rau.

 

Astept sa-mi spuneti, voi care traiti in România sau ati venit ca turisti, ca si mine, daca ma insel: lumea vorbeste mai repede? Ori am devenit surda (se poate si asta), ori vinzatorii si chelnerii sint platiti la debitul verbal.

 

Am mai inregistrat o tendinta: folosirea cu nemiluita a diminutivelor - punguta, supica, bluzita...

 

Am vazut steaguri românesti in vitrine sau pe balcoane si, ca sa fiu sincera, mi-a placut. Citeam undeva ca de-abia prin 2006 cind a fost campionatul mondial (?) de fotbal nemtii au avut curajul sa atirne steagul national la ferestre si au inceput sa afiseze ostentativ patriotismul. Inseamna ca si la noi românii incep sa fie mindri de ei.

 

Bucurestiul mi s-a parut in continuare un oras dinamic, activ, coplesit dar nu molesit de caldura. Oamenii ies in parcuri, terasele sint pline. Am apreciat amenajarea parcurilor, zonele de joaca sint fabuloase, la fel si aparatele de fitness. Stiu, erau si acum 3 ani, insa din fericire s-au mentinut.

 

Zona Universitatii, Piata Amzei au fost renovate si sint curate. Blocurile, desi culorile te lasa un pic perplex, arata mult mai bine ca acum citiva ani. Am mincat cu prietenii la o terasa, Picadilly, pe linga Piata Alba Iulia, era foarte frumos amenajata si ne-am simtit excelent. Am nimerit (asta-i cuvintul) si la Casa Doina de pe Kiseleff si am cazut pe spate :-))

 

N-am mai vazut Dacii 1300, cel putin nu in Bucuresti. La Mamaia, da, cu numar de provincie. Si multe soferite. 

 

Am intilnit vinzatori si vinzatoare foarte amabili. Da, nu mai e un mit, ci realitate. De fiecare data am fost salutata politicos de casierele din supermarket-uri, inainte sa salut eu. La aeroport, iar contrar a ceea ce am putut citi cu alte ocazii, functionarii amabili si destinsi, au glumit cu copiii, ne-au urat "Bineti ati venit" si "Drum bun". Asa ceva nu mi s-a intimplat niciodata in Franta, bine nici nu sint francezii renumiti pt amabilitatea cu turistii.

 

Cumnatul meu a fost siderat de multitudinea de farmacii. Eu ma intreb cum reusesc sa-si plateasca angajatii, in fiecare farmacie am vazut intre 2 si 4 vinzatori si rar un client in fata mea. De asemenea, ma gindesc cit o sa reziste patiseriile, numai in zona Sincai sint vreo 4 sau 5.

 

Pentru mine, care stau la tara, e a naibii de bine sa am magazine la parterul blocului, fara sa fac kilometri - magazin de haine, notar, coafor, cosmetica, farmacie, dentist, butic in care poti cumpara o sticla de apa la 10 seara daca ai nevoie.

 

Ciinii vagabonzi - din pacate, da, mai exista si pacat ca nu se face ceva pentru ei. Si pentru oamenii care sint obligati sa se fereasca de ei.

 

Magazinele s-au infiintat si desfiintat intr-o veselie. Acum 5 ani mai exista Eva. Acum 3 ani am descoperit o librarie. In 2013 nu mai era librarie, asa ca nu m-a mai interesat. Din fericire libraria de la coloane mai exista si cea din Romana de linga cinema studio. Cred ca singurul butic care a implinit 15 ani de existenta, si m-am bucurat ca mai traia, era "Dada", de linga Piata Amzei. In Unirea a fost imposibil sa ma orientez, este atit de farimitat in standuri si standulete ( na, ca m-am molipsit cu diminutivele!), cu intrarile blocate in cele 2 aripi, fara plan, incit m-a obosit si am iesit repede. Mult mai aerisit si mai civilizat este Mall-ul de la Big.

 

Am fost sa-mi vad liceul, Nicolae Balcescu. Pe cind facea cumnata-mea poze, a iesit dintr-una din cosmeliile alea rapciugoase o puradea de vreo 3 ani, goala pusca. Cum se poate, mey, ca in mijlocul Bucurestiului, linga unul dintre cele mai cunoscute licee, unde zica-se, invata elita, sa fie pastrate casele alea si populatia aferenta?!!

 

N-as vrea sa inchei pe o nota negativa, dar cu adevarat, singurul lucru care m-a enervat, a fost muzica de la mare. Am scris si la topicul lui Rufus, despre turism, ce-am patit la Mamaia, cum ne-au otravit noptile cu nesimtirea lor proprietarii de cluburi. Pina la urma nu sint ei cei vinovati, ci aceia care le-au dat autorizatia, le-au dat voie sa raga muzica pina la 5 dimineata, in fiecare noapte (nici macar nu era in week-end), in imediata apropiere a hotelurilor. Si sa faci reclamatie si jandarmii sa-ti raspunda ca ei nu pot face nimic, decit sa le dea amenda, dar ca milionarii de patroni nu se sinchisesc!!!

 

A, si a mai fost o chestie care pe mine m-a socat: felul vulgar, grobian, in care discuta unul de altul, presedintele si primul ministru.



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 august 2013 - 21:50

Foarte interesante impresiile tale, multumim!



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 26 august 2013 - 21:52

Frumoasa poza in cuvinte ...
Am plecat si eu spre casa azi ... După 4 saptamâni in România,
Mâine revin cu impresii aici :)

#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 august 2013 - 22:21

Ce tare e aia cu diminutivele ....imi aduc amibte de anul trecut de la mare ca asa este ...mai ales in restaurante : paharutz, vinutz, sarica, peshtisor ...etc

#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 26 august 2013 - 22:32

banutzi...asta m-a marcat pe mine foarte tare. [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Dana



#6
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 26 august 2013 - 22:48

banutzi...asta m-a marcat pe mine foarte tare. [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Dana

[:-)))]  [:-)))] 



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 27 august 2013 - 00:13

Marox, ai remarcat destul de bine, cam asa este, cum spui tu...

Eu traind zi de zi, nu constientizez asa de bine aceste schimbari, insa citindu-te, imi dau seama ca asa este...

 

Farmaciile ma exaspereaza si pe mine, frate, multe mai sunt. Noi avem in intersectie nu mai putin de 5 farmacii, iar daca iei sa mai strabati strazile in linie dreapta (laturile intersectiei, in lung), pe distanta mica , mai dai peste inca vreo 3-4 [fri] La ce or trebui atatea????



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 27 august 2013 - 09:16

Nu numai farmaciile sunt din abundentza,dar si bancile si ...nici nu stiu cum sa le numesc,birouri de firme de telefonie mobila.

 

Dana



#9
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 27 august 2013 - 09:17

Marox, daca veneai la Brasov ...

- nu mai auzeai lume vorbind repede ...nici macar la chelneri

- nu auzeu diminutive ..desi acu ca mi-ai atras atentia o sa fiu mai atenta in jur, ca m-ai facut curioasa

 

Sa alegi sa mergi la Mamaia , cu copii..n-a fost prea insiprat din partea ta! Daca ne intrebai pe aici pe forum...iti spuneam sa nu faci asta!

Si sa alegi hotel de 2 stele la mare , iarasi a fost un pic lipsa de informare din partea ta!

Insa eu stiam doar sa te sfatuiesc unde sa nu te duci, nu unde sa te duci , pentru ca eu nu am mai fost la mare la noi de 20 ani ! Dar am vizitat ...un pic Costinestiul, Mamaia , Eforiile ..in drum spre Bulgaria!

 

Apropo de Dacii vechi ..si eu la un mom dat credeam ca au disparut! Aveam copilul mic si singurele mele plimbari prin tara erau Brasov-Bucuresti-Sibiu-Cluj...Si nu mai vedeai Dacii!

Si fac greseala in 2010 sa merge la Herculane (eu fusesem avertizata, dar am zis ca "nu se poate" ). Ma rog, atatea Dacii din alea vechii nu mai vazusem de 10 ani! Era plin de oameni in varsta , veniti cu Dacia lor din 1900toamna...

Apoi ne-am reluat plimbarile prin tara si am vazut ca Romania nu e Brasov-Bucuresti [:)]



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2013 - 12:43

Pana la urma...nici n-a fost forte rau, asa-i? [:)]

 

(Farmacii multe? Asta da dreptate celor care spun ca romanii consuma medicamente dupa ureche si, deci, in prostie. Asa ca-i o afacere rentabila, ca n-ar fi 5 intr-o intersectie)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -