Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

România 2013


54 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 august 2013 - 16:56

Noi ne-am petrecut aproape 4 saptamani in Romania intr-un tur care a inceput in Bucuresti - a trecut prin Sibiu, Targu Mures - o stationare de 3 saptamani in Bucovina si inapoi in Bucuresti.

 

Ca in fiecare vara, am facut un tur de inceput in Centru Vechi al Bucurestiului ... si m-a dezamagit oarecum pentru ca am tot asteptat de ani de zile sa vad ca s-a terminat munca si ca in sfarsit e un proiect terminat ... Poate ca e imposibil acest lucru ... in fine, eu am remarcat multa mizerie pe stradutele din Centrul Vechi, persoane agresive care chipurile iti recomandau un restaurant ... si ... ca intotdeauna, mult fum ... se pare ca in Romania se fumeaza atat de mult incat nefumatorii sunt indezirabili si deranjanti. (despre o seara in Centru Vechi am scris aici Seara Biutiful in Centrul Vechi )

 

In rest ... Bucuresti-ul e un oras mare si atat. De multe ori ma intreb de ce nu se plaseaza Coloana Infinutului in Centrul Bucurestiului - la rondoul de la Universitate ... pentru ca ar fi ceva special in condiiile in care romanii se lauda cu Brancusi insa il pastreaza intr-o anonimitate provinciala la Tg Jiu ... pacat, ar fi un symbol al orasului care are un symbol cretin: Casa Poporului ceausist.

 

 Apoi, Am fost la Sibiu ... e un oras care nu te dezamageste ... centrul turistic e atat de altfel decat orice oras incat as dori sa fie capitala Romaniei ... in multe feluri, capitala actuala a Romaniei nu este decat un oras sudic al ROmaniei, fara sa aiba nimic din tot ceea ce este Romania ca tara ... Romania este o tara complexa  si extrem de frumoasa si e pacat ca turistii care ajung in Romania isi imagineaza ca Bucuresti-ul este reprezentativ pentru Romania...Si Brasov-ul mi se pare mult mai potrivit pentru a fi capitala Romaniei.

 

Am remarcat si eu multe steaguri romanesti in diverse locuri  ... si asta m-a bucurat pentru ca eu consider ca romanii ar trebui sa fie mai exteriorizati cand e vorba despre dragostea de tara ... din pacate comunistii si-au batut jos de acest sentiment si multi romani se tem ca devin putin jenanti daca isi declara dragostea FIREASCA  pentru tara lor.

 

Bucovina ... este pentru mine cea mai frumoasa parte a Romaniei - dar accept ca sunt subiectiva pentru ca acolo m-am nascut si copilarit... De cate ori ajung acolo ma tot minunez de peisajele de vis, de padurile umbroase ... de afinele si zmeura aromata pe care o vand taranii la colturi de drum... (niste poze din Bucovina am pus aici Bucovina 2013)

 

Ca in fiecare vara ... m-am rasfatat cu rosii si pepeni romanesti ... cred ca aceste 2 legume/fructe ar trebui sa faca parte din brandul de tara ... pentru ca sunt absolut speciale in Romania.



#22
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 august 2013 - 18:32

Un singur comentariu am de facut la postul de mai sus - strainii sunt absolut incantati de Casa Poporului, a 2a cladire dupa Pentagon ca dimensiune din lume; poate pentru noi reprezinta o perioada trista, dar pentru ei e absolut un "must see"...

 

Unde ati mancat pana la urma in Centrul Vechi?


Editat de A_Iulia, 27 august 2013 - 18:33 .


#23
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:20

 

 

In rest ... Bucuresti-ul e un oras mare si atat. De multe ori ma intreb de ce nu se plaseaza Coloana Infinutului in Centrul Bucurestiului - la rondoul de la Universitate ... pentru ca ar fi ceva special in condiiile in care romanii se lauda cu Brancusi insa il pastreaza intr-o anonimitate provinciala la Tg Jiu ... pacat, ar fi un symbol al orasului care are un symbol cretin: Casa Poporului ceausist.

 

 

Poate nu esti singura care s-a gandit la asta, insa Coloana Infinitului are de mai multi ani, niste probleme:

http://www.impacting...restaurare.html

 

http://adevarul.ro/n...008f/index.html



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:25

A_Iulia, am mancat anul asta la Zaraza si va implor sa nu dati banii acolo pentru ca nu merita.

 

Cristall ... ma bucur ca nu sunt singura ca gandste la fel ... oricum Coloana Infinitului trebuie restaurata si merita pusa in valoare ... ar putea fi simbolul acestui oras obosit - Bucuresti-ul ...

 

Iar daca e tot capitala Romaniei, ei bine, sa fie si Brancusi pe acolo pentru ca e un titan al culturii universale si e pacat ca nu aratam strainilor ca ne mandrim cu el ... A te mandri cu un artist de talie universala inseamna sa il si promovezi/expui  la maxim si la cote speciele  .., nu numai sa il revendici cand il lauda stainii...

 

[flo2]



#25
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:31

A Iulia ... mda, un turist poate fi incantat si de cea mai mare inchisoare si de cel mai mare carnat sau cea mai rotunda pizza ... De asta exista si turisti la Auswitz ... nu pentru ca e ceva frumos si inspirant ci pentru ca e un fel de chestie de care  poti povesti vecinului sau soacrei cand te intreaba ...

 

Insa simbolul unui oras ... la fel ca si Tour Eiffel pentru Paris ... merita sa fie ceva special si inspirant. [flo2]

 

Ca mai face din cand Opescu cate o chestie populista ... cea mai mare ciulama sau cel mai lung carnat ... asta nu sunt decat niste porcarii populiste de care nu pasa lumii civilizate. Insa a nu respecta un titan universal de talia lui Brancusi si a=l lasa in paragina la Tg Jiu, asta da ... numai romanii pot sa faca [batcap]



#26
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:45

Marox, se vorbeste nu repede, ci foarte repede. :) Iar diminutive folosite excesiv am auzit si eu. :)

 

Despre Bucuresti nu am impresii personale, pentru ca nu il stiu aproape deloc. O ruda din provincie, iesita cu prietenul la o terasa pe Lipscani, a avut neplacuta surpriza de a fi scanata de sus pana jos de cei din jur, iar impresia transmisa a fost de ... "nu corespunzi standardelor noastre". 

 

Bucurestiul a incurajat snobismul foarte mult.



#27
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:56

Nu stiu unde e zaraza... :( vi l-a recomandat cineva? Sau cum ati ajuns acolo?



#28
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:59

Ce imi place la Bucuresti: IKEA si multitudinea de muzee si galerii de arta. Si eu am un puternic sentiment ca nu ma potrivesc deloc, dar deloc in acest oras si de cate ori am drum acolo nu stiu cum sa fac sa ajung mai repede  acasa, la aer curat. Pur si simplu ma sufoca aerul din Bucuresti, este irespirabil. Si la propriu, si la figurat.


Editat de blackgirl0, 27 august 2013 - 20:01 .


#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 august 2013 - 20:02

E ciudat ce spui ... am remarcat ca numai in Bucuresti mi se umfla gleznele vara... si m-am gandit ca o fi de la poluare  sau nu stiu ce sa spun. Imediat ce lec din Bucuresti nu mai am aceasta problema.

Nu as putea locui in Bucuresti ... asta stiu sigur. Raman iremediabil indragostita de natura si o prefer in dauna luxului shopaholic [clo] .



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2013 - 20:05

 

Nu as putea locui in Bucuresti ... asta stiu sigur.

Nici eu...insa nici nu pot afirma ca m-a facut cineva sa ma simt(din priviri [:D] )ca nu corespund standardelor bucurestenilor.

 

Adica asta e o mare,mare,mare exagerare!

 

Dana




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -