Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

tot despre bunici si nepoti


101 raspunsuri la acest subiect

#21
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:32

marius, tot ea a spus ca ar putea in extremis o luna, ceea ce e gura de oxigen de care ar avea nevoie.

ela_04, intelegi ce vreau sa spun, nu, nu i-a stricat masina, a defectat sufletul copilului, a afectat relatia dintre ea si parintii ei, scuze daca exprimarea mea nu e chiar potrivita, nu stiu cum sa spun altfel... poate a vindeca ar suna mai bine...



#22
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:33

Oricum nu mai e secret ca stie jumate de forum, dupa 11 ani de concubinaj si 3 copii eu cu barbatul am decis ca ar fi cazul sa legalizam si noi relatia. Asa ca saptamana trecuta am depus actele si in cateva zile ne casatorim. Nu am anuntat pe nimeni asta (doar ce am postat pe forum) si am aranjat ca ambele bunici sa vina sau sa le aducem maine in bucuresti, cu tot cu nepoate su pretextul mutarii in casa noua (chiar si asa inchiriata cum e ea) si al schimbului de nepoate. Acum sunt un car de nervi vis-a -vis de mama si nu stiu cum e mai bine sa fac, sa merg sa ii iau nepoatele sa le aduc in bucuresti si apoi sa le trimit pe toate la soacra sau pe cele mici doar si cea mare sa ramana singura acasa (ea chiar vrea asta), sa o aduc si pe mama si sa o duc inapoi singura fara niciun nepot, sau sa o duc pe cea mare....
Mama nu e genul plimbaret, va trebui sa insit sa vina in bucuresti daca nu ii spun motivul real, si parca nu imi vine deloc sa insist!

#23
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:34

[flo2]  Am inteles io ce vroiai sa spui dar suna tare haios  [:)]



#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:37

marius, tot ea a spus ca ar putea in extremis o luna, ceea ce e gura de oxigen de care ar avea nevoie.

ela_04, intelegi ce vreau sa spun, nu, nu i-a stricat masina, a defectat sufletul copilului, a afectat relatia dintre ea si parintii ei, scuze daca exprimarea mea nu e chiar potrivita, nu stiu cum sa spun altfel... poate a vindeca ar suna mai bine...

In extremis... tocmai este "mai rentabil" ceva ce nu este "in extremis" asa ca ... teoria ramane teorie.



#25
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:41

Nu prea ai ce ultimatumuri sa dai, intr-adevar. Astea de fapt sunt solutii de compromis, in care accepti niste chestii ca nu ai incotro, sau nu vezi alta solutie. Problema e pana unde poti merge cu compromisul, cat de mult afecteaza pe termen lung.

E dificil, intr-adevar. Depinde de multe si pana la urma fiecare isi gestioneaza relatiile de familie asa cum considera.

Eu personal, prefer sa ma mai restrang la cheltuieli si sa platesc bona decat sa apelez la bunici, de exemplu. Nu ca ar fi extraordinar de disponibile si doritoare... Acu' fiecare isi stie situatia lui, uneori pur si simplu nu ai incotro.

In orice caz, pe mine m-ar deranja foarte tare sa imi intoarca soacra sau mama copilul impotriva, sa ma vorbeasca de rau pe mine si/sau pe sot in fata copilului, sa imi critice deciziile.



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:41

marius, tocmai de aceea am scris cum as proceda eu, daca as fi in aceasta situatie.



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:46

Mickyyy, eu as zice sa vezi acum, pe ultimele 5 saptamani de vacanta ce solutii "in extremis" gasesti, si sa va faceti un alt plan de bataie pentru anul viitor scolar, vacantale viitoare.

 

Neplacuta situatie, intr-adevar. Nu merita orice compromis, sa suporti orice, ca nota plata ca nu ai ce face cu copiii in vacanta.....



#28
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:49

Mickyyy, felicitari in primul rand! Sa aveti o viata lunga si minunata impreuna si sa va bucurati de copii!

Este intr-adevar o situatie speciala. Fa cum simti tu in legatura cu asta, dar cred ca dupa un timp ti-ar parea rau daca nu ar fi si mama ta de fata. Cred ca puteti lasa clarificarile dupa acest eveniment.

In ceea ce priveste copiii, daca fetita cea mare tot vrea sa stea singura acasa, de ce nu. Abia ii va fi soacrei mai usor numai cu doua.

Eu una as exclude complet sa le mai trimit la mama, sa le mai indoctrineze...

CorinaDani, ai dreptate, noi spunem cum am face noi, in sitiuatia respectiva. Fiecare decide pana la urma functie de situatia reala si de implicatiile in viata familiei lui.

 

Oricum, discutiile astea sunt bune. Vezi si din alte unghiuri, cu ajutorul celor din jur, lucruri care, poate, iti scapau. Te ajuta sa iti faci o imagine de ansamblu, dar decizia... nu o poate lua altcineva in locul tau.


Editat de carmencat, 07 august 2013 - 08:53 .


#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:58

Micky, incearca sa-ti tii supararea in frau, pana dupa casatorie. Pana atunci, cauta persoana/persoanele care sa stea cu copiii pt restul vacantei. De abia dupa aceea, spune-i clar mamei tale de ce nu esti de acord cu manipularile ei. Nu mai lasa cu ea nici macar un copil.



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 09:02

Nu prea ai ce ultimatumuri sa dai, intr-adevar. Astea de fapt sunt solutii de compromis, in care accepti niste chestii ca nu ai incotro, sau nu vezi alta solutie. Problema e pana unde poti merge cu compromisul, cat de mult afecteaza pe termen lung.

 

 

Asta e.... realitatea. Restul sunt doar .... hai sa....




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -