Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

tot despre bunici si nepoti


101 raspunsuri la acest subiect

#11
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:54

Marius, nu cad neaparat, pot apela la solutia de forta majora sa le aduc acasa si sa le las singure, pot sa ma dau peste cap si sa renunt la a-i mai mobila camera Malinei si sa platesc o bona o luna de zile, pot sa le duc la soacra-mea....

#12
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:58

Daca o sa-i platesti cu aceasi moneda tot tu o sa te simti aiurea dupa un timp... iar daca vrei sa-i arati ca se poate si altfel... nu rezolvi nimic oricum. 

Nici cu discutiile nu o sa faci mare branza dar macar o anunti ca sti si ca nu iti place abordarea ei.

Nu renunta la camera Malinei! Nu e cinstit!  [:)]



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:04

Tocmai a spus ca soacra nu poate/nu rezista/nu..... mai mult de....  corect?



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:06

Marius, nu cad neaparat, pot apela la solutia de forta majora sa le aduc acasa si sa le las singure, pot sa ma dau peste cap si sa renunt la a-i mai mobila camera Malinei si sa platesc o bona o luna de zile, pot sa le duc la soacra-mea....

Ceea ce nu o sa faci pentru ca .... logic



#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:11

Problema cea mai mare este ca orice solutie as adopta prin care o iau pe mijlocie de la mamaie ea o va vedea ca pe o pedeapsa, ca pe un rau care i-l fac intentionat si dupa mintea ei fara motiv.
Pot sa le las la soacra, ii va fi greu dar o luna se va descurca. Soacra sta in aceeasi curte cu cumnata, care e casnica si are si ea o fata de-o seama cu Malina. Trei adulti (2 bunici si cumnata) fac fata la 4 copii, dar ma simt eu aiurea sa apelez la cumnata, ca soacra singura cu 3 o luna nu cred ca rezista.

#16
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:13

Eu nu i-as mai duce nici un copil. Nu, nu i-as lasa-o pe mijlocie, pe principiul ca tot a defectat-o. Cu atat mai mult nu as mai lasa-o deloc si as incerca sa o repar, in timp, poate si cu ajutorul unui psiholog.

Spui ca ai un eveniment surpriza. As avea discutia cu ea despre faptul ca intoarce copiii impotriva parintilor, absolut de neacceptat si ca nu o sa le mai las la ea singure, cu multumiri pentru tot ce a facut pana acum, dar totusi, nu pot risca legatura cu copiii pe termen lung. Si as mai anunta-o ca o perioada o sa ne vedem mai rar. Si atat. Nu cred ca as risca sa imi strice evenimentul, mai ales daca este foarte important pentru mine.

Daca soacra ta poate tine fetele, toate, cu un mic ajutor financiar... poate este o solutie buna. Nu ar costa la fel de mult ca o bona.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:20

 

Daca soacra ta poate tine fetele, toate, cu un mic ajutor financiar... poate este o solutie buna. Nu ar costa la fel de mult ca o bona.

 

Pai a tot spus ca soacra nu rezista, nu poate.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:25

offf...grea viata ai, miky...

eu, daca as fi in locul tau, i-as da mamei un ultimatum : fie isi tine ideile pentru ea si nu mai indoctrineaza copiii, fie va retrageti ambasadele si nu-si va mai vedea nepoatele decat sporadic si exclusiv in prezenta voastra sau a unuia dintre voi.

daca ar fi sa aleg, intre mizeriile si manipularea mamei si efortul financiar supraomenesc de a plati bona, eu una as alege fara ezitare varianta a doua. m-ar saraci la buzunare, dar ar salva sufletul si mintea nevinovata a copilelor. da, fetitele ar suferi o perioada, nu ar intelege ce se intampla, dar cu explicatii pe intelesul lor, cu mult tact si rabdare se mai poate indrepta ce a stricat mama ta...



#19
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:25

 

Eu nu i-as mai duce nici un copil. Nu, nu i-as lasa-o pe mijlocie, pe principiul ca tot a defectat-o. Cu atat mai mult nu as mai lasa-o deloc si as incerca sa o repar, in timp, poate si cu ajutorul unui psiholog.

 

 

Nu inteleg...i-a stricat maica-sa masina??  [:-)))]



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:32

offf...grea viata ai, miky...

eu, daca as fi in locul tau, i-as da mamei un ultimatum : fie isi tine ideile pentru ea si nu mai indoctrineaza copiii, fie va retrageti ambasadele si nu-si va mai vedea nepoatele decat sporadic si exclusiv in prezenta voastra sau a unuia dintre voi.

daca ar fi sa aleg, intre mizeriile si manipularea mamei si efortul financiar supraomenesc de a plati bona, eu una as alege fara ezitare varianta a doua. m-ar saraci la buzunare, dar ar salva sufletul si mintea nevinovata a copilelor. da, fetitele ar suferi o perioada, nu ar intelege ce se intampla, dar cu explicatii pe intelesul lor, cu mult tact si rabdare se mai poate indrepta ce a stricat mama ta...

Ultimatum dai cand iti permiti asa ceva. Sa fim seriosi una este sa tot dam cu cuvinte in sus si in jos pe u n forum si alta este ce putem face in realitate concret sau mai exact ce nu putem face

.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -