Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

tot despre bunici si nepoti


101 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:58

Sunt intr-o mare dilema, am mai povestit pe aici una alta despre mama mea, dar acum chiar a sarit calul si nu stiu cum e mai bine sa fac. Stiu ca oricat as incerca sa ii explic ca sunt copiii mei si nu e treaba ei sa se bage unde nu ii fierbe oala, tot nu va intelege, asa ca singura solutie e sa nu ii mai las in vacanta la ea.
Le baga in cap numai si numai prostii si singura ei ocupatie e sa ii manipuleze, sa le explice ce parinti ratati au ei si ce noroc au cu o bunica , care ii iubeste atat de mult. Orice decizie de-a mea care nu ii convine ei le-o serveste copiilor ca model de asa nu in viata, iar eu ma lupt apoi ani de zile cu prejudecatile pe care le baga mama lor in cap.
Nu spun ca deciziile mele sunt corecte 100% sau ca mama greseste in totalitate, dar nu sunt de acord sa imi manipuleze copii. E ceva ce nu ii convine in deciziile mele, sa discute cu mine, nu cu ei!! Dar nu intelege si nici nu recunoaste ca ar fi facut asa ceva.
Mijlocia care e cea mai atasata de ea are deja o gramada de idei preconcepute. Nu mai vrea sa mearga in vacanta absolut deloc la ceilalti bunici ca nu au bani ca mamaie sa-i faca poftele si au si casa mica si curte ingramadita. E doar un exemplu, sunt multe altele de genul.
Tot ce are mama pe suflet contra mea i le transmite fetei ca sa ma "certe" ea, pentru ca vede ca nu reactioez asa cum vrea ea la "sfaturile" ei. Am avut o discutie cu mijlocia in seara asta de-mi venea sa ma urc in taxi si sa ma duc sa o aduc acasa, si sa nu mai calce pe acolo in viata ei. Despre proprietatii, mosteniri si chirii!! Mama e foooarte dezamagita si suparata pe mine ca am ales sa ma mut in chirie si sa imi vand casa (care oricum nu era a mea, ci a bancii pana as fi achitat toate ratele), dar in loc sa discute cu mine sau sa ma ajute alege sa intoarca copiii impotriva mea cu replici de genul "las ca o sa ajungeti voi in strafa, da eu nu ca pe mine ma ia mamaie"!! Copil de 8 ani, care nici macar nu stie ce e aia ipoteca sau chirie!!
Una peste alta, nu stiu ce sa fac, impulsul de moment e sa nu ii mai dau nicio sansa, imi iau copiii de la ea si gata, rup relatiile. Apoi ma gandesc ca e singura (divortata) iar eu sunt unicul ei copil, si parca nu merita asta! Dar copiii mei merita oare sa fie indoctrinati si manipulati de mici doar pentru ca nu e in stare sa ma manipuleze pe mine??

#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 august 2013 - 22:06

Micky, nu stiu ce ar trebui tu sa faci, dar eu nu mi-as mai lasa copiii la bunica, ce ii manipuleaza in detrimentul familiei mele. Si i-as spune clar ce ma deranjeaza.

As rupe legaturile numai daca ar continua cu intrigile, jucandu-se cu mintea copiilor mei.



#3
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 06 august 2013 - 22:15

Imi pare rau ca ti se intampla asta.

Eu mi-as asculta instinctul si m-as duce sa imi iau copiii.

I-as spune mamei asa: mama, te iubesc foarte mult si te respect, am trecut multe cu vederea de-a lungul timpului in speranta ca vei ajunge sa ma respecti si tu si sa putem avea o discutie de la adult la adult. De data asta ai depasit orice limita. Nimic nu iti da dreptul sa imi strici relatia cu copiii mei. Nimic nu scuza ce ai facut. Asa ca pentru binele copiilor mei si al familiei mele, si chiar si pentru binele relatiei noastre viitoare iau copiii acasa acum. Din acest moment nu vor mai veni la tine in vacanta fara noi, nu vei mai sta singura cu copiii, nu vei mai vorbi cu ei decat in prezenta noastra. Imi pare foarte rau, ma doare foarte mult ca m-ai determinat sa iau aceasta decizie.

Iar copiilor le-as spune ca din pacate si oamenii mari mai gresesc. Bunica a gresit foarte mult discutand cu ei despre lucruri care nu ii privesc. Daca au ceva sa intrebe sa ma intrebe pe mine. Eu ii asigur ca am luat in calcul toate posibilitatile si am luat cea mai buna decizie in ceea ce priveste casa si securitatea noastra financiara. Iar in legatura cu faptul ca bunica ar putea lua vreun copil la ea, asa ceva nu se va intampla. Suntem o familie si ramanem o familie indiferent ce se va intampla.

 

Eu asa as face.

Mult succes indiferent ce hotarasti sa faci.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 06 august 2013 - 22:17

chiar asa, nu le mai lasa acolo asa perioade indelungate

 

in plus cand vin acasa, poti sa ai tu discutie de pe pozitia ta si sa explici abordarile tale.

 

si io am avut discutie cu copilul meu, ca bunica ii explica ca tre' sa se faca avocat sau doctor sa aiba bani multi.

 

i-am explicat ce face un doctor, de face un avocat si l-am intrebat daca crede ca s-ar simti bine facand asa o meserie. si asa ne-am lamurit cum e ca nu doar banii sunt importnati. si ma tot tin de capul lor sa le intre bine in cap ideea ca exista multe creiterii dupa care se ia o decizie, nu doar cel financiar.



#5
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 06 august 2013 - 22:44

Io cand aud de faze de-astea ma bucur ca maica-mea nu tine musai sa-si vada nepotii.  [:)]

Acum... nu stiu ce sa-ti spun... tu ai si tu niste planuri pt vara asta, daca aduci fetele acasa "cu taxiul" o sa le dai pe toate peste cap si in plus o sa iasa scandal cu lacrimi si vorbe dureroase. 

Eu fie cand vine bunica cu copiii ii bag pe toti in sedinta... direct ca asa e felul meu. Fie pe rand. La 8 ani ... e greu dar poti sa-i explici ca asa se intampla la batranete... ca prioritatile vietii se schimba cu fiecare etapa, iar la batranete te gandesti mai mult la averi, mostenirii si toate cele. Insa voi acum sunteti intr-o etapa in care importanti sunt copiii etc. Nu stiu daca merge dar ai putea incerca. 

Cu mama nu stiu ce sa-ti spun, ca eu cu stilul meu direct o cam dau cu mucii in fasole cum se zice... 

Oricum multa rabdare!  [flo2]



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 august 2013 - 22:57

Mickyy, am tot citit despre ideile mamei tale la adresa voastra.

Este evident ca nu este de acord cu nimic din ceea ce faceti...dar sa-ti intoarca copiii impotriva ta (si a sotului) este grav. Pur si simplu nu se face.

Asa ca nu simti prea multe remuscari daca vrei sa o raresti, as zice ca e chiar necesar. Nu, nu te repezi acum...voi aveti ceva treburi de rezolvat, plus casa noua...nu mai e mult din vacanta. Dar semnalul e tras.

Iar cand vei avea ocazia, spune-i direct mamei tale ca da, te mahneste neincrederea ei in actiunile tale...dar montarea copiilor impotriva parintilor sau a altor neamuri este pur si simplu lovitura sub centura si este de neconceput. Si nu ai de gand sa tolerezi asa ceva, indiferent de consecinte.



#7
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 august 2013 - 06:33

Maine merg sa iau copii, oricum aveam asta in plan. Dar planul era sa le iau pe cele mici si sa i-o las pe cea mare, iar cele mici sa mearga in vacanta la soacra-mea. Insa acum sunt total debusolata, sa mai rabdb o luna cat mai e vacanta, in ideea ca raul oricum a fost facut, si apoi sa pun punct vacantelor la ea, sa o las tot pe mijlocie ca sa nu o strice si pe cea mare (care nu prea vrea la mamaie), sa nu ii mai las niciuna?!
Mijlocia nici nu vrea sa auda de mers la ceilalti bunici, eu una as face un efort cumva sa le duc la soacra-mea pe toate, o luna o rezista ea cu ele daca o ajut eu financiar. Sau sa o tin pe cea mare acasa, singura si sa le las pe cele mici dincolo....
Mama nici nu concepe ca greseste in abordarile pe care le are fata de copii, da ce, le-am mintit eu cu ceva?? A incercat o viata sa ma manipukeze pe mine incercand sa ma determine sa ii fac mizerii tatalui meu dupa ce a plecat de acasa (si continua sa incerce si in prezent), nu i-a mers, dar le-a gasit pe cele mici, numai bune de manipulat si de facut mizerii in locul ei (ca nu doar impotriva noastra le intoarce, ci si impotriva tatalui meu, bunicul lor, care pentru ele nu exista ca bunic ci doar ca "sursa de bani" - aici nici tata nu s-a agitat sa aibe vreo relatie mai speciala cu ele, s-a limitat la cateva vizite pe an si trimis bani la ocazii speciale).
Si mai e o chestie, daca ea joaca murdar, sunt tentata sa ii raspund cu aceeasi moneda. Am calea perfecta sa o lovesc acolo unde o doare mai tare, la imagine si la ce crede gura targului despre ea, sa o ranesc asa cum face ea de ani de zile cu mine. Intrebarea e - se merita sa ma razbun asa josnic? Saptamana asta are loc un eveniment "surpriza" la noi, si voiam sa o aduc sa participe. Nu stie despre ce e vorba asa ca nu va insista sa vina in bucuresti, dar va fi extrem de ranita dupa ce va afla ca am facut-o "pe ascuns", fara sa ii spunem nimic.
Sa ma transform intr-un om.josnic, sa ii platesc cu aceeasi moneda, sau sa ii arat ca se poate si altfel, chit ca nu va intelege de fapt mesajul. Plus ca imi e teama acum ca aducand-o in bucuresti va iesi scandal si va strica momentul, pentru ca nu stiu cat pot rabda eu sa nu comentez nimic legat de ceea ce face.

#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:36

Si inca ceva, a reusit sa o invete pe mijlocie ca totul se rezuma la bani in viata, ai bani, esti mare, n-ai bani, esti un nimeni. Pai mamamie are bani sa imi faca toate poftele, voi nu aveti bani niciodata (chit ca poftele facute de mamaie inseamna dulciuri de proasta calitate de la magazinul din sat, cu aceeasi bani eu ii cumpar 2-3 chestii ok iar mamaie ii aduce o punga plina de nimicuri, dar la copil primeaza cantitatea), mamaie are 2 case (vila si apartament cu 3 camer), voi stati cu chirie, pai cum sa cred eu ca ce faceti voi e bine?? Bine e cum face mamaie. Ca ea, copil fiind, nu vede unde a dus-o pe mamaie avaritia si alegerea principiilor de viata gresit (traieste singura, fara prieteni, doar cu o sora in varsta, intr-un sat mic, la tara, ca e scumpa viata la oras, si se plange mereu ca nu are acces la magazine, spitale, farmacii, baie, etc, dupa divort nu si-a refacut viata desi avea posibilitatea - cum sa aduc eu un strain sa imi manance averea, si-a indepartat singurul copil, si nu face altceva decat sa se planga printre altele va si-a sacrificat toata viata pentru mine iar eu sunt o nerecunoscatoare).
Cum sa ii explic eu copilului ca bunica greseste, fara sa procedez ca ea?? Cand el e convins ca pamantul se invarte in jurul averii iar cine nu face avere e un ratat? Cum sa ii explic ca banii nu aduc neaparat fericirea, ca mamaie cu toti banii si aveea ei e un om de mii de ori mai sarac decat noi, sufleteste vorbind??

#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:47

Toate discutiile acestea cad pentru ca.... este vacanta si nu ai ce sa faci cu copiii. Pentru ca in realitate nu ai o solutie pentru copii. Ca e mama, ca e soacra.... in spate ai o problema tehnica. Ce fac copiii azi, dar maine dar marti dar joi? Raspuns? Nu stiu.

 

Corect?



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:52

Micky, intreaba-ti soacra daca poate sa-ti tina copiii pt tot restul vacantei.

Iar, pe viitor, nu mai pune baza pe ajutorul mamei tale; pretul platit de tine si copiii tai este mult prea mare.

Explica-le, pe intelesul lor, de ce mamaie greseste si nu o mai lasa singura cu ei.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -