Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.2

mamici burtici gravidute martie 2014 sarcina bebe

248 raspunsuri la acest subiect

#21
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:38

Alex, nu am baut ceai simpul de ghimbir, dar stiu ca e bun la digestie. Mai beau limonata facuta cu lamaie stoarsa + ghimbir ras + miere. Imi place gustul, iar in plus ajuta la raceli.
 
Ghimbirul in general are multi antioxidanti. Nu stiu daca este indicat in sarcina.




Hmmm...suna bine limonada aceea dar daca spui ca nu e așa recomandat, o sa intreb și medicul sau moașa sa vad ce părere au ei. Moașa mi-a recomandat brățara anti greața, acum nu stiu daca într-adevăr are vreun efect dar eu ma simt parcă mai bine cu ea la mână, o fi efectul placebo :).

#22
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:51

Ca sa completam listuta am nevoie de raspunsurile voastre:

 

AlexBzg, Sasha159, elenaburcus33, gogoshika10, Didinela, SilviaT - care este DPN-ul vostru?



#23
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:56

Ca sa completam listuta am nevoie de raspunsurile voastre:
 
AlexBzg, Sasha159, elenaburcus33, gogoshika10, Didinela, SilviaT - care este DPN-ul vostru?



AlexBzg : DPN 25 martie 2014, UM 19 iunie 2013.

#24
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 07 august 2013 - 14:49

Ca sa completam listuta am nevoie de raspunsurile voastre:

 

AlexBzg, Sasha159, elenaburcus33, gogoshika10, Didinela, SilviaT - care este DPN-ul vostru?

Eu o sa raspund luni la intrebarea asta, Vreau sa vad la eco ca totul e OK, si ca suntem in crestere. 



#25
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:32

salutare burtici de martie!



#26
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:33

Sasha, sa stai linistita. Si eu am patit ca tine, la 6 sapt si 3 zile mi s-a spus ca e un sac embrionar gol, dar de fapt era proasta aparatura. A doua zi am facut din nou ecograf si se vedea f bine embrionul, desi era mic.

Azi am fost din nou la medic. Am 9 saptamani de sarcina, bebe are 2,26 centimetri si inimioara bate cu 171 batai pe minut. Va doresc tuturor sa fiti asa fericite cum sunt eu azi!



#27
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:45

Ca sa completam listuta am nevoie de raspunsurile voastre:

 

AlexBzg, Sasha159, elenaburcus33, gogoshika10, Didinela, SilviaT - care este DPN-ul vostru?

 

18 martie 2014, abia azi am aflat cu siguranta :)



#28
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:54

Salutareee...

 

bun venit noilor mamici... sasha, iti doresc sa fie bine si sa vii cu vesti bune cat mai curand.

 

eu chiar acum m-am intors de la control... in sfarsit medicul mi-a spus ca suntem perfect  [pk]  inimioara bate cu 165 bpm, avem 2 cm, la 8 saptamani si 3 zile... am recuperat si decalajul care exista intre calculele mele si cele ale ecografului (cu o saptamana in urma de exemplu ecograful imi arata ca are 6 saptamani si 5 zile), deci suntem bine [pk] doar foarte mancaciosi [:)]

 

saptamana viitoare merg la recoltare pentru dublu test si la inceputul lui septembrie este programat screeningul de primul trimestru [ruga]  sa fie bine pana atunci

 

eu cu greturile tot asa, doar o senzatie ca ar fi, nimic disconfortant... la mine doar sanii sunt tot mari, cam durerosi, sutienele mi-au ramas mici, deja imi trebuie bluze noi ca imi stau cam toate fix la sani [smulgpar] si lipsa de energie, accentuata si de caldura asta insuportabila.. unde-i ploaia...... cand vineeeeeee [pl] 



#29
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 07 august 2013 - 16:12

Alex, ai DPN-ul odata cu mine si new life cred ca tot 25 martie are. Felicitari si sarcina usoara pana la 40+

Sasha, multa bafta la ecograf, sa vii cu vesti bune!

Stefiana si Silvia felicitari pentru vestile bune, sa dea Dumnezeu sa veniti mereu cu vesti bune si fericite de la ecograf! silvia, deci tu faci dublul test la ~ 9 saptamani? sau la 10+? Pe mine m-a chemat la dublul test si morfologia fetala de trim 1 pe la ~ 11-12 saptamani.

 

Cochonel, legat de ceaiuri, mie si cu cele de plante mi-e frica pt ca nu stiu ce efecte au. Cel de coacaze cred ca e ok, dar de cel de codite de cirese nu stiu/nu m-am interesat.


Editat de Arrya, 07 august 2013 - 16:16 .


#30
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 07 august 2013 - 16:26

Arrya, da, mie mi-a spus saptamana viitoare sa merg sa-mi recolteze sange pt dublu test... deci, ar fi cam 9 saptamani si ceva

 

mie acum abia mi-a dat si celelalte analize de facut, pana acum cred ca a fost si el la fel de rezervat ca mine [:)] 

 

aaaa, voi aveti vreo idee cu privire la sexul lui bebita? ma refer la instinct, pentru ca eu tot am impresia ca o sa fie fetita [:)]





Etichetat si cu mamici, burtici, gravidute, martie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -