Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.2

mamici burtici gravidute martie 2014 sarcina bebe

248 raspunsuri la acest subiect

#41
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 08 august 2013 - 10:34

Silvia, si mie tot fetita imi spune instinctul.  [soricel] Eu cred ca este totusi "dorinta", nu "instinct". Imi doresc fetita si poate daca ma gandesc la bebe ca la fetita, se intampla. [batcap]

 

La mine sa stii ca nu e neaparat dorinta... pentru ca nu pot sa spun ca imi doresc fetita, parca as inclina spre baietel, desi uneori ma gandesc ca si fetita ar fi asa frumos sa am. Deci nu pot sa spun ca as inclina cu precadere spre una sau cealalta [:)]



#42
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 08 august 2013 - 10:37

Eu am fost azi la eco si s-a vazut atat de bine. [il] Se vedea capsorul, corpul, inceputul de cordon ombilical. Mi-a confirmat doctorul ca este in grafic totul si ca nu este nici un motiv de ingrijorare. Mi-a dat si adeverinta sa o duc la serviciu. Astazi ii "servesc" [batetoba]  .

Felicitari pentru eco, si eu ieri cand am fost s-a vazut bine si a crescut muuult... se vad manutele si piciorusele... glumeam cu sotul ieri ca seamana cu el [:-)))] [:-)))] [:-)))]



#43
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 08 august 2013 - 10:40

Buna fetele, am asteptat cu nerabdare sa particip la discutiile astea si in sfarsit ma bucur ca reusesc sa o fac, sa impartasesc cu voi aceste clipe de neuitat.

Minunea cea mult dorita s-a implinit si pentru mine  [:)]

Astazi am 9 saptamani si 5 zile,sapt trecuta la 8 sapt si 5 zile am fost la ultimul ecograf,bebe avea 2.09 cm si inima ii batea atunci hotarata cu 174 batai/minut.

 

Ma simt foarte bine,nu am vomitat o data,usoare greturi dupa amiaza ,putina oboseala si atata ,sunt o norocoasa din acest punct de vedere,hormonii nu ma chinuie prea tare.

Urmatorul eco e pe 15 august,joia viitoare si deabia astept sa il revad pe bebe .

Vreau  sa va intreb gravidutze daca simtiti ca v-a crescut burtica si daca atunci cand va intindeti in pat simtiti usoare vibratii in uter .L-am intrebat pe dr de ce simt aceste vibratii si a zis ca din cauza ca creste uterul .Sunt curioasa daca voi le simtiti.

 

Sarcini usoare tuturor,bebei sanatosi si la termen va doresc ! 

 

DPN 8.03.2014

 

Bine ai venit si sarcina la fel de usoara pana la capat [flo2]

 

Eu da, simt ca mi-a crescut burtica, vibratiile de care spui nu le-am simtit, eu mai simt uneori si simteam in primele saptamani destul de des, impunsaturi sau usoare, usoare dureri cand intr-o parte cand in alta pe care le-am explicat tot prin cresterea uterului.



#44
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 08 august 2013 - 17:21

Bine ai venit Claris!

 

si eu simt ca s-a marit burtica si de cele mai multe ori simt ca o gretutate acolo. E uterul care si-a schimbat dimensiunile.

de abia astept sa treaca perioada asta cu greturi si sa pot reveni la sport...la sarcina anterioara am nascut intr-o marti (la peste 40 saptamani) si ultima data facusem sport sambata. Nu va ganditi la cine stie ce- miscari usoare, stretching, cardio la bicicleta eliptica..



#45
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 08 august 2013 - 20:26

Mda, nici eu nu ma simt prea bine, sunt niste senzații combinate, ba greata, balonare, ba durere ca de ficat/ fiere si cred ca am si putin reflux acid :(. Dupa 3 luni, as vrea sa ma apuc de înot, stiu ca se recomandă in sarcina. Voi ce știți despre acest subiect?

#46
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 08 august 2013 - 20:38

 Dupa 3 luni, as vrea sa ma apuc de înot, stiu ca se recomandă in sarcina. Voi ce știți despre acest subiect?

 

Inotul e foarte bun in sarcina. Uite aici mai multe idei http://www.fitpregna...enatal-workouts



#47
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 08 august 2013 - 20:50

 Dupa 3 luni, as vrea sa ma apuc de înot, stiu ca se recomandă in sarcina. Voi ce știți despre acest subiect?

 
Inotul e foarte bun in sarcina. Uite aici mai multe idei http://www.fitpregna...enatal-workouts



Foarte interesant site-ul! Multumesc, o sa-l "răsfoiesc" cap-coada :) .

#48
claris

claris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 09 august 2013 - 10:09

Cum imi pot si eu la semnatura burtica cu nr saptamanilor.nu gasesc..... [gravi]

 

Sanii cum ii mai simtiti,daca ar putea sa imi apuna cineva care are aproximativ  10 saptamani de sarcina.


Editat de claris, 09 august 2013 - 11:26 .


#49
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 09 august 2013 - 13:26

Bun regăsit! am fost și eu la dr.si avem un dpn:23.03.2014, și un embrion cu inimioara bătăioasa de 160 bătăi / min. ♥ Doamne - ajută!
Bun venit tuturor mămicilor noi din grup.
In legătură cu simțul sexului lui bb, la mine e foarte diferită această sarcină față de prima. Dacă la Andrei i-am zis medicului încă de la 9 săptămâni ca știu ca e băiat, acum habar nu am. .. ne dorim fetiță, am ales și numele, dar nu mai am presimțire. ..

#50
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 09 august 2013 - 14:23

gogoshika, felicitari pentru inimioara voinica! Sa fie bine pana la 40+

Ai DPN cu 2 zile inaintea mea, eu am pe 25.03

 

Te pup.





Etichetat si cu mamici, burtici, gravidute, martie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -