Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Nu mai am incredere in mine.


94 raspunsuri la acest subiect

#11
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 13:41

Uite, eu m-am gandit acum mai bine, cum ar fi sa apari tu in parc cu fetita ta. Cu siguranta, daca ai sta retrasa (cu frica de respingere, poate), nimeni nu ar veni la tine sa intre in vorba (ca si cu oricine altcineva care sta retras), sa zicem, dar daca te-ai pune pe banca langa mine/noi (mamele cu care stau zilnic la supravegheat copiii) SIGUR nu te-ar indeparta nimeni si probabil ca am si intra in vorba daca am avea un subiect comun. Si sunt convinsa ca nici pe fetita ta n-ar respinge-o nimeni. De exemplu pe copilul meu nu l-au interesat niciodata parintii copilului cu care se joaca, decat atunci cand i s-au adresat direct lui - in parc se joaca cu toti copiii care au acelasi interese cu el, chiar si cu fetita cu SD (se dau pe leagan impreuna) sau cu alta "fata" (de vreo 16 ani) cu ceva retard mental (ea joaca fotbal cu baietii). Eu nu cred ca traiesc in alta lume, doar in alt oras, dar dintre amicii mei (cu vederi mai deschise, nu-mi plac mintile inguste) nimeni nu judeca dupa "defecte" fizice.

Eu cred ca problema e totusi la tine, faptul ca tu te simti stinghera/nepotrivita intre ceilalti oameni. Poate te simti si foarte repede lezata de curiozitatea/privirile oamenilor? Nu stiu cum sa ma exprim, poate, atunci cand cineva te priveste intr-un mod care tie ti se pare nepotrivit/jignitor/curios, ai putea sa tratezi situatia in mod detasat, glumet, ironic? (Haz de necaz, adica...). Incearca sa nu fii defensiva...

Bine, nu zic ca nu exista si persoane care trateaza cu ura/dispret tot ceea ce e diferit (mai ales la noi), dar acestia nu merita deranjul.

 

[flo2]



#12
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 13:51

uite un exemplu real de la mine: mie mi s-a spus (des) ca, fiind divortata, exista foarte putine sanse sa imi mai gasesc pe cineva, dat fiind 'statutul'. dar eu am gandit asa: "de ce as vrea sa imi petrec viata cu cineva care gandeste precum babele de la tara, de pe marginea santului?"

 

asa si tu, chiar nu are niciun sens sa ii iei in seama pe cei incuiati la minte. cum zice natalia_nica, nu merita nici macar 2 secunde de stres din viata noastra  [:)] . iar cei ce merita, te vor trata intotdeauna bine, ma rog, in functie de ceea ce dai si tu: dai ostilitate, primesti ostilitate, dai simpatie, primesti simpatie etc.



#13
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:33

E bine ca esti constienta de ele. Ce crezi ca iti mai lipseste ca sa te placa ceilalti? (intreb serios si astept si raspuns). 

 Nu stiu ce asteptari au altii de la mine fiindca indiferent ce as face si cm as proceda niciodata nimic nu e bine



#14
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:34

Asa - atunci ai grija sa nu procedezi la fel cu fiica ta. Apropos cum o cheama?

 

 

o cheama alexandra eleonora maria eu ii spun sandra ea is zice ,,sanda,,

 

Cu siguranta nu voi proceda asa.


Editat de blue_starr, 31 iulie 2013 - 19:42 .


#15
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:36

Cam cate persoane crezi ca exista acum in Romania (ca sa ne rezumam doar la Romania) care sa aiba o istorie ca a ta si care acum sa poata sa scrie despre ei/ele? Multe, putine?

 Cred ca putini au curajul dar ar trebui sa te intrebi ce mia dat curajul asta..si inca nu mi-am spus toata povestea e doar o mica parte, daca nu ma ambitionam singura cine stie ajungeam pe undeva internata la boli psihice.



#16
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:41

Uite, eu m-am gandit acum mai bine, cum ar fi sa apari tu in parc cu fetita ta. Cu siguranta, daca ai sta retrasa (cu frica de respingere, poate), nimeni nu ar veni la tine sa intre in vorba (ca si cu oricine altcineva care sta retras), sa zicem, dar daca te-ai pune pe banca langa mine/noi (mamele cu care stau zilnic la supravegheat copiii) SIGUR nu te-ar indeparta nimeni si probabil ca am si intra in vorba daca am avea un subiect comun. Si sunt convinsa ca nici pe fetita ta n-ar respinge-o nimeni. De exemplu pe copilul meu nu l-au interesat niciodata parintii copilului cu care se joaca, decat atunci cand i s-au adresat direct lui - in parc se joaca cu toti copiii care au acelasi interese cu el, chiar si cu fetita cu SD (se dau pe leagan impreuna) sau cu alta "fata" (de vreo 16 ani) cu ceva retard mental (ea joaca fotbal cu baietii). Eu nu cred ca traiesc in alta lume, doar in alt oras, dar dintre amicii mei (cu vederi mai deschise, nu-mi plac mintile inguste) nimeni nu judeca dupa "defecte" fizice.

Eu cred ca problema e totusi la tine, faptul ca tu te simti stinghera/nepotrivita intre ceilalti oameni. Poate te simti si foarte repede lezata de curiozitatea/privirile oamenilor? Nu stiu cum sa ma exprim, poate, atunci cand cineva te priveste intr-un mod care tie ti se pare nepotrivit/jignitor/curios, ai putea sa tratezi situatia in mod detasat, glumet, ironic? (Haz de necaz, adica...). Incearca sa nu fii defensiva...

Bine, nu zic ca nu exista si persoane care trateaza cu ura/dispret tot ceea ce e diferit (mai ales la noi), dar acestia nu merita deranjul.

 

[flo2]

 

Am inteles la ce vrei sa te referi, am incercat si varianta cu banca, dar nu merge ori ajung sa plec eu ori pleaca ele.

Ori sunt eu prea incuiata la minte desii nu cred asta consider ca ele sunt, am incercat si cu subiecte comune mereu ajung sa am o alta parere decat ele si nu le convine.

 

In ce priveste comportamentul si priviriile mai ciudate ale celorlalti nu ma deranjeaza pe mine atat cat ar putea sa o deranjeze pe fata mea..si asta zau ca m-ar durea daca fata mea sa-r simtii stanjenita de mine.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:48

 Cred ca putini au curajul dar ar trebui sa te intrebi ce mia dat curajul asta..si inca nu mi-am spus toata povestea e doar o mica parte, daca nu ma ambitionam singura cine stie ajungeam pe undeva internata la boli psihice.

SI daca stii ca putini sunt ca si tine cum poti sa spui ca nu ai incredere in tine? Gandeste-te: Eu Iza sunt printre putinele persoane care pot sa faca ceea ce fac. Nu multi ci majoritatea covarsitoare a oamenilor nu pot sa faca ceea ce eu fac. Unii nu pot nici macar sa conceapa ceea ce eu chiar pot sa fac.

Tu realizezi ca defapt esti una dintre persoanele care chiar au o putere imensa? 

Te-ai gandit un pic cum esti in realitate in comparatie cu mine sau cu cei mai multi oameni?



#18
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:51

SI daca stii ca putini sunt ca si tine cum poti sa spui ca nu ai incredere in tine? Gandeste-te: Eu Iza sunt printre putinele persoane care pot sa faca ceea ce fac. Nu multi ci majoritatea covarsitoare a oamenilor nu pot sa faca ceea ce eu fac. Unii nu pot nici macar sa conceapa ceea ce eu chiar pot sa fac.

Tu realizezi ca defapt esti una dintre persoanele care chiar au o putere imensa? 

Te-ai gandit un pic cum esti in realitate in comparatie cu mine sau cu cei mai multi oameni?

 

In realitate? Sunt doar un om prea singur cu un copil care peste ani isi va face viata ei, puterea care o am vine din dragostea pentru ea.



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 19:55

 Nu stiu ce asteptari au altii de la mine fiindca indiferent ce as face si cm as proceda niciodata nimic nu e bine

Ai idee ca in fiecare dimineata tu nu te trezesti ca sa faci cuiva pe plac? Nu este acesta rolul tau in viata sa faci cuiva pe plac. 

Exceptie Sandra.

 

Fa-ti tie pe plac. Si Sandrei. 

Ai cumva senzatia ca soarele va rasari mai repede sau va apune mai incet daca cineva va fi sau nu multumit ca i-ai facut pe plac?

Dai pariu ca ziua o sa treaca la fel?

Singura modificare pe care tu o poti controla este persoana ta si ceea ce tu faci sau poti sa faci.

In rest nu tine de tine.



#20
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 20:01

Ai idee ca in fiecare dimineata tu nu te trezesti ca sa faci cuiva pe plac? Nu este acesta rolul tau in viata sa faci cuiva pe plac. 

Exceptie Sandra.

 

Fa-ti tie pe plac. Si Sandrei. 

Ai cumva senzatia ca soarele va rasari mai repede sau va apune mai incet daca cineva va fi sau nu multumit ca i-ai facut pe plac?

Dai pariu ca ziua o sa treaca la fel?

Singura modificare pe care tu o poti controla este persoana ta si ceea ce tu faci sau poti sa faci.

In rest nu tine de tine.

 Tocmai ca nu incerc sa fac nimanui pe plac poate asta e si problema de fapt, mereu incerc sa imi impun punctul de  vedere, nu reusesc intodeauna si o fac doar cand e cazul dar totusi multora nu le convine. Si da Sandra e prioritatea mea si va fii mereu. Si stiu ca indiferent ce se intampla intr-o anume zi in definitiv toate trec la fel.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -