Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La Multi Ani Piersicute de iulie august ( 42 )


386 raspunsuri la acest subiect

#371
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 15:42

Bambina face ceva scene daca de exemplu ii iau din mana ceva ce nu are voie dar nu ma pun in mintea ei, o las un pic sa faca ce vrea si apoi uita ce vroia :))) bbii au memoria scurta :))

Se lasa pe vine si racneste ...

E ff simpatica ptr ca dupa ce suge baga tzatzi inapoi in bluza :)) se uita in ochii mei si da din cap a da

Editat de ilenutza, 27 august 2013 - 21:17 .


#372
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 15:44

Am gasit in Auchan bluze cu maneca lunga 7 lei ptr casa si pantaloni 100 % bumbac la hm gen colanti
La baieti le-am luat pijamale romanesti din bumbac cu 27 lei

M-am aprovizionat cu cerculete de la Organix, salvarea mea la drum cu masina

Puup

#373
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 27 august 2013 - 17:32

Salutare,

 

Roxy, ce boierie! te cred ca abia astepti sa mergeti la Punta Cana. Hotelurile Riu sunt superbe. Am vrut si eu sa rezerv la un Riu (Bambu), dar am fost nevoiti sa cump. biletele doar in ultimul moment asa ca am pierdut oferta. Din pacate ce am povestit despre aeroport se aplica tuturor turistilor,indiferent la cate stele merg.

 

Ada, e frumos Nectarelul si tuns cheliuta. Apropo fetelor, luminati-ma si pe mine, de ce se tund copii zero dupa motz? E vreun motiv legat de cresterea parului, creste mai des dupa aia? Eu nu ma indur sa il tund, asa greu I-a crescut.

 

Ile, haioasa bambina. Al meu dupa ce termina de supt, se uita tot asa in ochii mei, dar zice: nu, nu, adica gata nu mai vreau.

 

Eric nu e f bine dispus zilele astea. A inregistrat o cazatura din pat cu zgarietura pe spate. Ieri cand l-am luat de la gradi a inceput sa urle sa nu-l pun in scaun. Numai eu stiu cum l-am pus si ancorat. Scaunul n-are nimica, e ceva pe fond psihic, cred ca e derutat de multele schimbari mititelul. Vacanta, acasa, acum iar la gradi. Aseara cand am ajuns acasa nu m-a lasat nici sa-l dezbrac pe el nici pe mine si s-a pus pe supt cu disperare. se pare ca nu mai scapam de atasamentul asta excesiv.

Cireasa de pe tort, azi dimineata am renuntat sa-l fugaresc sa-i pun pampers, a fugit la ta-su in sufragerie si a facut caca si pipi pe jos...

El nu are nici o vina mititelul dar ceva il perturba, gresesc cu ceva. eu vreau sa-l fac cat mai independent, vreau sa-l intarc, el e tot mai atasat de mine. Dileme, dileme...

 

Nici lui nu-I mai vin mai nimic haine de iarna. Desi avem munti de haine, dar toate mici, tre sa le sortez iar.

 

Am uitat sa va spun ca la analizele facute in Dominicana, I-a iesit "anemie de lactatie". Uf un motiv in plus sa-l intarc. Tre sa vb. si cu pediatra lui sa vedem cum tratam. Acum studiez ce alimente contin mai mult fier, deocamadata il dau pe spanac, carne de vita...nu mai stiu.

 

Hai ca v-am impuiat capul. va pun si cateva poze, promise, restul pe picasa cand oi apuca.

 

Pupici, o seara buna.

Miniaturi atasate

  • punta_cana_aug_2013 (18).JPG
  • punta_cana_aug_2013 (33).JPG
  • punta_cana_aug_2013 (76).JPG
  • punta_cana_aug_2013 (67).JPG


#374
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 20:26

Fleur v-a folosit costumul uv?

Vrei sa il intarci? Poate il durea spatele de la cazatura si de aceea nu vroia in scaun...

Eu daca vad ca nu vrea ceva grn pus in scaun o iau in brate o plimb cateva minute si apoi iar incerc, copiii uita destul de repede :))
Si daca nu vrea dezbracat nu-i bai sa fac acel lucru putin mai tarziu

#375
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 27 august 2013 - 21:21

Buna seara!!

De ieri merge si Vlad singur, azi deja mergea jumatate de sufragerie! Asa ca acum il consider si pe el toddler, bebelus nu mai e de mult!!

Am citit cam tot, dar timpul pt a si raspunde nu mi l-am mai rezervat din pacate, asa ca profit acum (toata lumea doarme la mine) sa va urez La multi ani, piersicute ce ati sarbatorit in ultimele saptamani; sa va fie de bine concediile, cine a fost; adaptare usoara la serviciu, pt cine a mai revenit acum, si nu in ultimul rand sa ne revedem sanatoase toate si in capitolele ce vor urma, indiferent unde sunt ele si cum le cheama!

Multa sanatate si tuturor puilor, iar parintilor multa rabdare!

De acum urmeaza terrible twos, rabdarea va fi din nou incercata dar acum stim mai bine decat la inceput, ca toate trec, iar ce e greu vom uita treptat.

Fleur, mi-a fost dor de tine, ne-am gandit la tine si pe fb! Uite ceva care poate iti va placea: http://miriama.wordp...hidata-de-mama/

Si Vlad a stat prost cu fierul, eu l-am suplimentat (picaturi) si voi vedea in toamna cand repetam analizele, cum este. El nu bea niciun fel de lapte praf, inca e alaptat + solide, fara lactate.

Ile, ma bucur ca ai fost activa aici!

Letitia, sper ca esti bine, sper ca citesti!

Oli, acusi faceti si voi anisorul!

Roxy, te inteleg f bine cu serviciul/programul!

Carmen, Ioana, Maria, ma bucur ca mai gasiti timp pt forum!

Ioana, cand plecati?

Va pup pe toate, incerc sa intru mai des!

#376
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 27 august 2013 - 21:56

Ana, si mie mi-a fost dor de postarile tale. Felicitari lui Vlad pentru mersul singurel!

La noi se pare ca a inceput deja, cu anticipatie, the terrible twos. "Nu" este cuvantul preferat si n-ar fi grav, dar se impotriveste la tot mai multe. Si cand plange spune nu, dar asa, moale: "niu niu niu", ca iti frange inima. Copilul asta stie deja sa atinga toate corzile sensibile.

 

Apropo de ce mi-a raspuns Ilenuta, care este foarte practica si are solutii la toate :))...la E. este clar o pasa proasta, s-au adunat multe schimbari si poate ma simte si pe mine mai tensionata. Nu il durea spatele, ca dimineata a stat vesel in scaun. L-am lasat si eu cateva minute sa se linisteasca, voia doar sa mearga pe jos, dar acolo era parcarea de la gradinita si nu prea il puteam lasa.

Vreau sa il intarc demult, dar inca nu sunt capabila. Printre mai multe motive, cu 14 dinti in gura, ma musca cateodata de imi dau lacrimile. O face in joaca si rade.

 

Merci Ana pt link, il voi citi...la teorie sunt beton, oricum, dar cand vad cum cauta sanul nu ma simt in stare.

 

Am folosit cu succes in concediu costumatiile anti-UV la Eric. Sunt practice si se usuca repede, dar barbata-miu era de parere ca tin prea cald asa ca in ultimele zile l-am lasat fara, doar in maieu si pampers si palariuta bineinteles. oricum, pe plaja 80 % din bebei erau la pampers si atat la orice ora, ceea ce m-a mirat. Probabil pt ca erau multi europeni, mai relaxati. Aici e o fobie anti-UV. 

 

Ali, Leti, Oli, unde sunteti?


Editat de Fleurdelise, 27 august 2013 - 21:59 .


#377
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:32

Clay bine ai revenit

 

Fleur exact aceeasi senzatie am avut si eu cu UV ( am vazut un baietel la Mamaia) ca este prea imbracat.A merge la plaja este egal cu a sta cat mai dezbtacat ( in viziunea mea).eu am tinut-o si in pielea goala , la anul ii voi lua si slip sa nu se mai umple de nisip pe ici pe colo.

Eu o mai tin pe bambina in masina pe scaunul din fata tras aproape de volan sa se mai linisteasca.

 

[mata]



#378
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:38

de obicei o pauza de 15 minute este suficienta



#379
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 27 august 2013 - 23:18

Merci Ile de sfaturi. Ma duc sa-l recuperez. Sper sa nu avem circ pana acasa.



#380
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 28 august 2013 - 00:12

Fetelor, eu am avut o zi plina, barbatul in delegatie, eu smotru, scos copilul afara 3 ore, spalat copilul, iar de la 11 pana acum o groaza de maruntisuri. Dar am un tonus bun si Onuta la fel.

Fleur, nu te panica, atasamentul vine din prea multe schimbari. Mie in concediu mi-a stat ciorchine pe mine cu toata ca era fascinata si cerea afara. Dar oricum e normal sa fie inca atasat de tine. Oana de cand merge are momente, de cele mai multe ori, in care merge singura, dar are si momente cand ma ia de mana si ma plimba, cred ca din dorinta de a merge cu ea, de a sta cu ea. Oricum, acum mai fac si eu cate ceva ca se tine dupa mine si isi face de lucru unde sunt eu, in toata casa sunt jucarii, dar sunt interesante sertarele de la bucatarie....
Iar cand e obosita sau ii e foame ma prinde de picior si nu imi mai da drumu.....

La noi se spune DA, dar nu fara sens, vrei lapte Da, vrei afara Da, vrei la mama Da.....
Cand gaseste usa de la dormitorul mare inchisa bate la usa si zice Tata.

Nici noi nu mai avem lucrusoare bune de iarna trecuta, dar am primit si la turta si am mai luat si noi, dar nu mai stiam ce am. Le-am bagat la spalat si bine am facut ca uite se strica un pic vremea.....


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -