Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum motivati scolarii sa lucreze?

scoala

140 raspunsuri la acest subiect

#1
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 08:25

Baietelului meu scolar nu prea ii place sa lucreze. O face dar numai cand insist eu, cand stau cu el, de unul singur nu ar pune mana sa citeasca sau sa faca vreo problema de matematica. Cred ca toti copiii sint asa, asa eram si noi, e mai interesanta joaca. Voi cum ii convingeti sa lucreze?



#2
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 09:02

Din pacate metodele de convingere sunt de genul : daca nu lucrezi nu iesim in parc, nu ai voie la calculator, nu iti iau tableta la toamna asa cum ti-am promis.....

Si asa, cu greu abia citim cateva pagini pe zi. Marea realizare o dictare toata vara [batcap]  si 2 teste la mate.

 Sper ca din august, dupa concediu sa ne mobilizam mai bine [:)]

 Eu tin minte ca toata vara nu deschideam o carte sau un caiet asa ca ce pretentii sa am de la fimiu



#3
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 09:14

Da, asa si noi, imi amintesc ca si eu ma apucam de temele de vacanta abia inainte de scoala :) Dar tare mi-ar placea ca astia mici sa fie mai intelepti :)



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 09:50

In general nu prea am avut probleme speciale insa stiu cu precizie ca au avut de facut pe perioada de vacanta un numar de probleme la matematica si de lecturi de citit care au  fost facute, pentru ca daca in prima parte a vacantei le-am lasat libere, in a doua parte insa zilnic aveau de facut. Nu am promis nimic niciodata nu am amenintat cu nimic ca voi face sau nu voi face nu stiu ce, ca voi lua sau nu voi lua nu stiu ce.... mi se pare nonsens ca doar nu pentru mine invata ca sa ma simt obligat sub o forma sau alta. Ar fi culmea. Le-am spus sa dea drumul la teme si asta a fost.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 10:17

Incepem de maine. Pana acum a lalait o cu Fram, a mai avut un ultim capitol dintr o culegere de mate.

La noi mai amintesc de mersul la joaca, de ratarea de petreceri, dar a vazut pe pielea ei ce inseamna taraganat, cand se aduna 6 pagini de facut intr o singura zi, in loc sa fi facut cate 2 pagini pe zi [clo]

Nu vreau sa fiu absurda, pana la urma e vacanta, i am impartit cele doua cartulii rezonabil, de citit cate 5-6 pagini sau mai multe in fct de dispozitie pe zi, in weekend nu se munceste deloc.

Nici eu nu am cunoscut copil care sa prefere teme in loc de joaca [soricel]

Dar trebuie sa inteleaga ca e munca lor pt creierul lor [:)]



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 10:19

Aici nu se dau teme pt vacanta, vacanta este pt relaxare, nu pt teme. E adevarat ca au doar 5 sapt.de vacanta vara, deci nu pot uita asa repede ce au invatat. 

 

In rest, aici nu se cere sa se lucreze suplimentar, doar temele si gata. Nici nu ar avea dupa ce sa lucreze, ca nu au culegeri cu probleme. Eu i-am luat Marciei tot felul de carti cu exercitii (mate si germana) si cand are ea chef face. Daca insa o oblig, nu lucreaza. De citit, citeste in limite normale (cateodata mai putin, cateodata mai mult). Vrea insa sa mearga la liceu din clasa a -7a (a trecut in cl.a-5a...generala e aici de 6 ani), asa ca va trebui sa se pregateasca pt examen (au la scoala pregatire speciala pt liceu...de la ea din clasa, din 24 doar Marcia si inca 2 copii vor sa urmeze liceul...asta pt ca vor tb sa invete mai mult decat la scoala secundara si nu vor). Profesorii ne-au spus mereu ca pt copii e ft important sa petreaca mult timp afara si sa se joace (asta dupa ce au facut temele..aici daca merg fara teme facute, primesc o bulina neagra.....la 5 li se da avertizare, la 10 se cheama parintii la scoala....si trebuie sa faca ceva in folosul scolii...un fel de munca voluntara....mi se pare bun sistemul).



#7
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 12:15

Marcia, cat timp stau ei la scoala acolo? Au doar 5 saptamani vacanta de vara?



#8
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 15:07

Eu n-am probleme mari la capitolul asta, de fapt discutam exact ce si cat are de facut pentru ziua respectiva, si se grabeste sa termine ca sa poata trece la joaca.

Cred ca imi seamana, nici mie nu-mi vine sa ma distrez daca am treaba pe cap, prefer sa termin treaba si apoi vin distractiile.

 

Daca stie exact care e portia pe zi, si-o termina de facut, apoi...face ce doreste. Poate trebuie sa stabilesti cu el exact ce are de facut: cate exercitii, sau cate pagini, sau cat timp...cu cat mai repede le face, cu atat mai repede e liber la distractii.



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:08

Baietii mei n-au vrut niciodata sa faca in plus fata de ce le da doamna ca tema. Cred ca pot sa numar 3 dictari in clasa 1 ? Cu cititul... daca ar fi dupa ei nu ar deschide o carte. (Exceptie Jurnalul unui pusti pe care il stiu de de rost.). In timpul scolii fac doar teme. In vacanta, profit de caietele cerute de invatatoare si au portia de 4 pagini /zi - 2 de romana si 2 de mate. Nu pot lasa pentru ultima parte a vacantei deoarece atunci avem concediul si vom pleca si noi.



#10
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:33

Nu-l motivez. 

Are undeva in el informatia ca are tema pentru vacanta si asta e tot. Nu lucreaza in fiecare zi. Daca trec 4-5 zile si observ ca nu a facut nimic ii reaminstesc ca are teme si ca nu i-ar place sa se stranga un munte de pagini pentru ultima zi. Il intreb cum si-a propus sa le abordeze si discutam putin pe marginea solutiei lui. Daca e nerealista isi da seama singur, daca e realista il las in pace. 

Temele astea de vacanta au doar rolul de a pastra/fixa ce au invatat in timpul anului. Sa nu uite tot ce au construit. 

De citit citeste precum respira. Eu trebuie sa motivez serios o iesire din casa fara carte. Dar nu-mi pare rau.

Incerc doar sa-i imprim adanc ideea de echilibru. 

 

Daca nu la teme te referi, atunci pentru lucruri/informatii noi are o pasiune. Citeste/intreaba/experimenteaza. Uraste sa scrie. Asa ca il indrept catre desen, pictura, plastilina, framantat paine, :)), orice il ajuta sa-si intareasca muschii palmei. 





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -