Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum motivati scolarii sa lucreze?

scoala

140 raspunsuri la acest subiect

#11
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 14:13

Si fiecare e diferit. Ai mei prefera 5 exercitii la mate dar sa nu-i pun sa citeasca 3 pagini.



#12
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 14:21

al meu a descoperit cititul in clasa a 3-a. Dar nu ce le da invatatoarea, ci numai ce-i place lui....a inceput cu Jurnalul unui pusti (tocmai am luat vol.7), a citit mai multe carti de Roald Dahl, acum are ceva cu "Vacanta de cosmar".

Avem si noi caiete de vacanta, dar abia a facut cateva pagini din ele. Nu stiu daca le va termina pana cand incepe scoala, in ritmul asta.

Din pacate, si la noi functioneaza doar constrangerile: nu mergem, nu cumparam etc etc

 

Ingrid si Cristi 10 ani



#13
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 15:08

Nu am folosit niciodata constrangerile, e ca si cum l-as plati ca sa isi faca temele. Din fericire, pana acum a invatat din experienta, a vazut singur ca daca nu sunt gata temele nu are timp de distractii. Are un mare rol si invatatoarea, al meu isi face temele nu de frica ei ci din respectul pe care i-l poarta, nu exista sa nu faca ce a zis doamna. Singura constrangere la noi e cu tenisul, i s-a explicat f clar ca tenisul vine dupa scoala, daca neglijeaza scoala nu va mai avea timp/disponibilitate pt tenis. Punct.

Cu cititul stam bine, umbla cu cartea in buzunar si citeste si in tramvai.

#14
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 16:17

"Jurnalul unui pusti" este traducerea cartilor Diary of a wimpy kid ? ...daca DA si al meu le prefera, sunt dragute, am citit si eu una. Nu prea sunt educative, din contra, pustiul ala e mereu nemultumit si sacait de parinti, de peofesori, ii uraste pe tocilari ...e mediul lor.

Am zis le prefera pentru ca de fapt nu le-ar citi nici pe alea ...al meu ar sta afara toata ziua si ar bate mingea ...este foarte atletic, ar juca orice sport in care se alearga. Este si foarte competitiv ...nu joaca de placere, joaca la castig ...de ex la tennis nu ii place sa joace asa fara scor, el cand joaca ceva, trebuie sa fie un meci cu puncte si el primul...am ceva ingrijorare cu asta pentru ca nu-i lasa si pe altii sa castige, este cam bully si in general copiii care nu ii fac fata, se indeparteaza de el.

#15
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 08:14

Da, e Jurnalul unui pusti. Si mai exista si etapa a 2-a ceva cu "Gimnaziul, cei mai nashpa ani de scoala". Asteptam sa scoata ceva si cu liceul [batcap] .



#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 08:21

Eu am o mare problema cu jurnalul asta si sper sa nu ramana copiii mei neinvatati sa citeasca fara "opera" asta, ca eu nu o sa le-o cumpar.



#17
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 08:40

Eu i-am recomandat sa o imprumute de pe la colegi ca eu nu dau bani pe asa ceva :)) 



#18
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 09:45

noi tocmai datorita Jurnalului am descoperit cititul :) ce m-am luptat cu alte carti, a fost horror. In afara de revista Garfield nu-i placea nimic.

A primit si Hobbit-ul de Craciun, a reusit sa-l citeasca, desi mie mi s-a parut cam dificil.

 

Ingrid si Cristi 10 ani



#19
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 iulie 2013 - 15:02

La ce-i place si mai ales ii iese fara sa simta el un mare efort, nu trebuie sa insist, le face fara sa-i spuna nimeni nimic. Desen, bricolat, matematica, jocuri logice din diverse reviste ... sunt gatate primele. Dar cand e vorba de citit ... avem de insistat. La pian ... daca ii place cantecul, si incepe bine studiul lui .. e calare pe clape 2 ore. Daca s-a poticnit de la inceput sau i se pare ca e greu ... sa nu vada pianul.

Cel mai greu insa mi se pare sa-l conving sa mai faca ceva nou, indiferent de materie. De exemplu, nu au terminat tabla inmultirii anul asta, au facut doar pana la 6, dar pentru ca de la anu mergem la alta scoala, trebuie sa fie pregatit si sa o termine. SI desi ii place matematica si nu depune eforturi vizibile ... si trecerea la 7 a fost usoara ... pana reusim sa lucram ... trage de timp, face fitze, ... pana la urma imi pierd rabdarea si aspresc vocea sau ridic ochii in cer si stie ca a cam exagerat.

Dar singur sa-l vad ca zice ca a gatat temele si ca dupa aia se duce la joaca ... inca n-am trait-o. Dar mai am destui ani de scoala in fata, inca sper.



#20
OrianaAlina

OrianaAlina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 24 iulie 2013 - 18:54

Sunt multe tehnici prin care un scolar poate fi motivat sa lucreze insa acestea cer multa implicare din partea parintilor.

 

In privinta lecturii de exemplu se pot organiza cercuri de lectura in familie. Fiecare membru citeste o pagina si pe urma impreuna discuta despre ceea ce a citit.

 

Apoi, cand discutati cu elevul despre scoala este foarte important sa-l intrebati despre ceea ce a invatat nu ce note sau calificative a primit. Redand cu propriile cuvinte, el va retine mai usor lectiile.

 

Discutati cu al dumneavoastra copil despre propriile experiente din scoala si cum obisnuiati dumneavoastra sa abordati lectiile. Manifestati entuziasm in legatura cu anumite subiecte si poate acesta se va transmite si copilului. Totul tine de forta argumentelor dumneavoastra.

 

Complimentati copilul de fiecare data cand isi face temele corect. Asa ii va creste stima de sine si dorinta de a repeta experienta.

 

Puneti-i intrebari si incurajati-l si pe el sa le puna si sa faca conexiuni intre lectii si evenimente din viata reala.





Etichetat si cu scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -