Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (14)


209 raspunsuri la acest subiect

#61
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:16

Arnnia, eu asa ador spanacul ca nu-mi pot inchipui ca exista cineva care nu-l suporta..Cred ca sigur o data pe saptamana fac ceva cu spanac: fie mancarica, supa, tarta cu spanac si cascaval, lasagne....etc...Poate si de asta nu am nicio carenta de fier in sange. Si pe sotul meu (care zicea el ca uraste spanacul), l-am convertit acum 11 ani..Si el mananca doar spanacul gatit de mine, la altii zice ca nu-i place (de fapt nici mie nu-mi place spanacul gatit ca la olandezi [alcool] , adica fara gust....insipid si inodor [:-)))] ).

Presupun ca ti-a dat medicul ceva pastilute pentru fier, daca nu consumi legume bogate in fier. Si fetita unei bune prietene de-ale mele a primit ceva pastilute de fier..

 

Eu nu dorm pe spate ca nu pot respira astfel, nu neaparat ca eram constienta de ce scrie Arnnia mai sus...Pe o parte pot dormi doar daca folosesc perna aceea speciala pentru alaptare in forma de covrig (o parte o tin intre picioare, cealalta in brate si usor sub mine/parte pe care dorm). Asa mi se pare foarte confortabil. Altfel nici nu m-as putea intinde pe o parte pentru ca protesteaza domnisorii...Si la mine e cam greu de ales partea pentru ca oricum m-as intoarce, in fiecare parte a burtii e un bebe [:)] .

 

Sper din suflet sa nu ma intalnesc cu cineva cu rubeola in urmatoarele saptamani (pana nasc). Dupa cum am zis mai sus, raman optimista si gandesc pozitiv...ca doar pe "puterea subconstientului" ma pot baza acum, altceva n-am ce face. Sa ma ascund in dulap nu pot ca nu incap [:-)))] .



#62
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:22

Arnnia, tu ai doar hemoglobina si hematocritul sub limita, sau si fierul? Eu le am doar pe primele 2, deci e pb de metabolism al fierului, ca ala e bine merci in limite. 

 

Mie mi-au dat sa iau Tardiferon fol pana termin de alaptat si dupa aia vedem ce se mai intampla. Cica in sarcina nu mai stam sa speram ca reglam din alimentatie (apropos de ce ziceai de spanac), mergem direct pe "nasturi" si-om vedea dupa aia. 



#63
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:23

Hello, eu ma trezisem dis de dimineata (la 5.55 a sunat ceasul hihi) ca aveam "spatiu" la Next VIP sales (in functie de cat de fidel client esti, ai voie sa intri in avans pe site, pana incep reducerile pentru toata lumea) si am cumparat una-alta. Nu am gasit tot ce ma interesa, altii au avut acces mai devreme :)) dar macar am luat o multime de sosete si tricouri smechere cu Star Wars si Angry Birds pentru la anul pentru jupan, si legginsi pentru bebelina (altceva nu ma interesa pentru ea, am "di tati"). Dupa aia m-am bagat la loc in pat, sa ma prind o tura de somn.

 

Si eu trebuie sa merg des la toaleta, noaptea macar o data-de doua ori (inainte sa raman gravida nu mergeam deloc, la prima sarcina doar o data, si asta daca ma culcam devreme), iar in timpul zilei aproape din ora in ora [help]  E drept ca fiind si atat de cald beau multe lichide, sau mai bine zis nu atat multe lichide, cat des si cate un pic.



#64
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:32

Am sub asa:  nr. eritrocite, hemoglobina si hematocrit iar fierul este la 50 - cand limita este intre 50 si 170. Metabolism al fierului, adica?

Nu am fost inca la doctor, peste 5 zile  mergem.

 

Deci nu se poate regla prin alimentatie....e bine si asa..ca m-am uitat pe lista cu alimente bogate in fier ..si in afara de pepene verde nimic de acolo nu prea mananc (mazare si alte lucruri verzi) sfecla o ador...dar nu se pune :P 

Nu imi spune de spanac... [batcap]

Danyce stai calma, nu te intalnesti cu nimeni cu rubeola! ok?

Perna de gravida este prietena mea sau prietenul meu (a mea are husa verde si tati ii spune castravete) 

 

Bendis felicitari pentru achizitii, ce harnicute sunteti..

 

poop



#65
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:48

Andra, se poate si mai rau [:)] . Eu merg la toaleta din jumate in jumate de ora. Noaptea de vreo trei ori. Si acuma-s rupta de oboseala...



#66
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 11:05

Ca norocu' de data asta (adica la sarcina asta) mi-au iesit bine analizele, adica stau bine cu fierul si nu trebuie sa iau suplimente. Data trecuta luasem parca din trimestrul 2 pana la sfarsitul sarcinii. Spanac nu prea mananc ca nu stiu sa il gatesc ca lumea, si trupetii mei nu sunt mari amatori, dar am grija sa includ in meniu carne, fasole, linte, legume gen broccoli ce contin fier.

 

Si eu folosesc o perna lunga pe post de perna de gravida, tot asa, mai intre picioare, mai la sustinut burta, altfel nu prea pot sa dorm.

 

Mersic  Arnnia, ce sa fac, profit de reduceri, ca totusi 50-60% discount nu e de colea. Saptamana asta oricum o sa fie una de stricat bani, sambata mergem sa luam dulapul cu sertare pentru hainele bebelinei, azi sau maine comand rotile pentru carucior, si tot saptamana asta am in plan sa comand ce imi trebuie "consumabile" pentru bagajul de spital. Ca uite deja sunt in saptamana 33, trece vremea! Luni duce sotul de acasa hainutele de baietel pe care le dam colegei lui, cea care ne-a dat hainutele de fetita, abia astept sa scap de cutiile astea, sa ma pot organiza cu ale mele, sa dau jos din pod cosuletul (vreau sa comand salteluta noua si pentru el, ca totusi, 4 ani in pod...) , sa spal husele la carucior si la carseat etc



#67
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 11:59

Si eu-s la fel cu reducerile. Profit din plin de ele...Aici sunt reduceri si de 70%, la unele magazine chiar si 3 produse la pret de 2 (din cele de la sales), deci ieftine de tot..Asa i-am luat si Almei deja toata garderoba de iarna..Pana in primavara e asigurata cu de toate, inclusiv cizme, palton (palton super frumos la doar 15 euro [alcool] ).

 

Pentru gemeni am cam de toate, doar gecute groase de iarna inca nu am, dar imi aduce sora-mea din Franta, de la Orchestra..Sunt superbe haintuele de copii de la Orchestra sau Okaidi in Franta (nu stiu daca voi cunoasteti magazinele astea)..La Orchestra se poate face un card cu discout de 50% pe toata perioada anului...Sora-mea si-a facut card de reduceri special pentru a ma ajuta pe mine si acum profit de orice vizita la ea sau a ei la mine si de fiecare data fac o lista cu ce vad pe situl Orchestra.fr.. Ea se duce si ia din magazin ce bifez eu pe lista sau comanda pe net ce nu gaseste in magazine. Cand sunt si reduceri de pana la 70% + inca 50% cu passul acela, chiar sunt preturile extrem de mici...Exemplu: sarafan de jeans pt Alma la 7 euro..absolut superb.

 

Azi sortez toate hainutele primite de la prietene, impreuna cu soacra...le pun la spalat si vad eu cine, cand le calca...ca eu sunt la fel de rapida ca melcul acum [clo]



#68
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 13:49

DarkBendis [:-)))] acum am vazut in mesajul meu anterior ....am vrut sa zic trim 3 de sarcina!

Ce mult imi place sa citesc de aceste pregatiri speciale in asteptarea minunatiilor.Abia astept sa ajung si eu acolo!!!

amnia – citit,documentat , sa traiesti!

Eu noaptea ma tot invart de pe o parte pe alta pt ca amortesc – deja !! – si cateodata ma mai pun si pe spate dar nu pentru mult timp.Inca pot,nu am senzatia ca nu pot respira.In afara de asta in timpul zilei am impresia ca bb-ii  misca cel mai bine,adica ii simt cel mai bine, atunci cand stau intinsa pe spate.

Bineinteles ca o sa evit de acum acest lucru.

mina dar ce zici de mine,am hemoglobina si hematocritul in limite si fierul sub limita?

 

Fetele ce fain ca puteti cumpara la preturi reduse,super,super !!!



#69
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 15:58

Esti tare, Wish, ce sa zic :). 

 

Eu diseara m-am cerut la cumparaturi in Constanta, mai munceste omu' dar se mai si distreaza, nu? :)) 

 

Of, ce miscacioasa e fata mea. Am fost acu la pranz la o terasa sa mancam si-aveam un tricou destul de mulat pe burta. Si-a apucat-o pe don'soara sa-si scoata fundu in evidenta, de ziceai ca burta mea e valurile Dunarii. Saracul chelner, era sa verse ciorba pe masa, cu ochii la cum facea burta mea, ne-am distrat copios.



#70
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 19:58

Cunosc senzatia, Mina! Si burta mea ia cele mai ciudate forme...de ambele parti. Sa vezi cand zici ca mi se imparte in doua: cand unul din bebelusi o ia la stanga si celalalt la dreapta si vezi doua fundulete, de cate fiecare parte unul. [clo] Mi se intampla asta si cand circul pe strada..


Editat de danyce, 11 iulie 2013 - 19:58 .



Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -