Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Unde doarme bebelusul ?

somn bebelusul doarme

24 raspunsuri la acest subiect

#11
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 23:56

Alma mea a dormit mereu in patutul ei, in camera ei, de cum am adus-o de la maternitate. A avut baby phone si asa ii auzeam orice scancet, fie ca eram jos in living, fie ca eram in dormitor..O luam cu noi doar cand ii ieseau dintii sau era bolnavioara si plangea mult. Astea au fost insa cazuri extrem de putine. Cred ca pot sa le numar pe degetele de la maini (asta in primul an)..

Normal ca ne mai trezeam cu ea in pat destul de des dimineata, asta pentru ca venea ea sa ne caute cand se trezea inaintea noastra (normal ca asta dupa ce a inceput sa umble [:)]  si s-a putut da jos din patut)..

 

N-am avut nicio problema cu d-ra, suntem foarte atasate una de alta, chiar daca nu am dormit impreuna cand era ea bebelusa..Sper ca si gemenii sa doarma fiecare in patutul lui, in camera lor.


Editat de danyce, 06 iulie 2013 - 23:57 .


#12
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 11:59

de ce nu ii pui pe amandoi intr-un patut dublu? 

 

Fiecare are camera lui, doar  de drag dormeam cu Bubulina mica, drag care a trecut cand mi-am dat seama ca daca nu are  [alap] in gura nu doarme pana tarziu in noapte asa ca am schimbat tactica, de la 6 luni seara papa si cand e adormita pe jumate o asez frumos in patut unde primeste pupic si un noapte buna apoi somn.


Editat de larasarit, 07 iulie 2013 - 12:06 .


#13
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 12:20

Larasarit, pentru gemeni le-am luat patuturi separate, insa le-am pus destul de aproape unul de celalalt. Impart aceeasi camera.

 

Nu stiu de ce, dar nu m-am gandit nicio clipa la un patut dublu.

Sunt si eu curioasa cum va fi in practica. Doar un fotoliu pentru alaptare mai imi trebui, altfel camera lor e gata.



#14
EdyPaty

EdyPaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 09:27

bubulina mea doarme in patut o mai iau cate odata dupa ce pleaca tati la servici langa mine in pat



#15
floareasoarelui

floareasoarelui
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:03

Fetitei noastre i-am luat un patut mic, portabil. Asa se invata sa doarma singurica, dar e mereu linga noi ( patul il aduc cu noi in dormitor, nu ma lasa inima sa o las in alta ca,era singurica:) ). cand va mai creste un picut, o lasam in cameruta ei.



#16
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 02 august 2013 - 18:32

Fie-mea doarme pe o salteluta pusa direct pe jos si i-am "asigurat" in totalitate camera... ma saturasem sa stau cu inima in gat ca pica din patul nostru sau ca se da cu capul de barele patutului ei. Asa e perfect. Am luat salteaua mai lunga, sa pot sa incap si eu pe ea si daca e sa se trezeasca si sa vrea sa plece in expeditie, poate sa plece sanatoasa ca n-am de ce sa-mi fac griji.

In deplasare doarme cu noi in pat.

Nu vad o necesitate in a-l invata pe copil sa doarma singur (nici noua nu ne place asta), dar a trebuit s-o mut la ea in camera pt ca o trezeam noi cu zgomotele noastre nocturne. Eu dorm primul ei somn in patul nostru, cuibusor de nebunii :)) apoi ma mut la ea. Si-asa imi place camera ei, pt ca am facut-o dupa gustul meu, iar eu n-am avut camera mea cand eram mica din lipsa de spatiu :)))



#17
ANNITTA_A

ANNITTA_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 05 august 2013 - 13:42

Buna! Strumfisorul meu doarme noaptea in patutul lui si ziua in patul nostru - deoarece adoarme in timp  ce mananca si daca il mut in patut se trezeste si nu mai adoarme. As vrea ca atunci cand mai creste putin(acum are 4 luni si 2 sapt), sa-l obisnuiesc sa doarma si ziua in patutul lui deoarece e un loc mai curat (mai steril) , nu sta decat el in patut si plus ca este ferit de pericole - in patul nostru(care este destul de mare),a inceput deja sa se  intoarca pe o partesi pe alta, s ase dea "de-a tavalucul" si  exista riscul sa cada si sa se loveasca, iar in patut acest lucru nu este permis  [:)] .  As vrea sa dorm mereu cu el in pat, sa-l mangai si sa-l imbratisez, dar imi dau seama ca nu-i fac bine -somnul este somn, atat pt el cat si pt mine,asa ca pana mai creste sper sa doarma in continuare in patut, care oricum este lipit de patul nostru.



#18
EdyPaty

EdyPaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 07 august 2013 - 09:17

da asa si bubulina mica ziua doarme unde apuca carut patu nostru dar noaptea in patutul ei asa lam obisnuit si pe baiat mie si mie mai usor nu dorm cu frica plus ca tati e obosit si trebuie a se odihneasca si el si e doarme foarte bine in patutul ei toata noaptea



#19
Diva_mom

Diva_mom
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 august 2013 - 09:17

buna. unde pot gasi in forum o zona despre amenajarea camerei copilasului? vreau sa fac o evaluare cu ce am nevoie ptr camera lui: patut, dulap, ce mai trebuie...? multumesc.



#20
Diva_mom

Diva_mom
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 august 2013 - 09:55

Buna. Vreau sa pun un purificator de aer in camera copilului, stie cineva daca trebuie sa stea undeva anume? sau poate oriunde? Multumesc





Etichetat si cu somn, bebelusul doarme

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -