Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Unde doarme bebelusul ?

somn bebelusul doarme

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 12:51

Dezbaterea despre dormutul bebelusului aprinde intotdeauna atmosfera ... intre parinti ... asta pentru ca fiecare mamica e convinsa ca alegerea ei si numai a ei e cea mai buna (din parcare).

 

Despre unde trebuie sa doadma bebelusul avem aceste variante

 

- in patutul lui: Ritualul de somn al unui bebelus

- cu mama: Bebelusul ar trebui sa doarma cu mama pana la 3 ani!

- in patul parintilor: Cand bebelusul doarme in patul parintilor

- fara parinti: Dormitul cu bebelusul in pat prezinta riscuri

 

 

cum a functionat acest lucru la voi? Cine a dormit cel mai bine?

 

va asteptam la dezbatere [soricel]



#2
maria0408

maria0408

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:38

Fetita desi am spus ca o sa doarma doar in patutul ei a ajuns sa dorma cu mine. Motivele sunt diverse, mama obosita, copil cu dureri de la colici si care se trezea des noaptea, linistea pre care o aveam stiind-o langa mine etc. Oricum ar fi nu regret ca pana la varsta de 3 ani a dormit cu mine. Si acum la 4 anisori cand are chef de alint ma striga sa mai stau noaptea cu ea.
Baietelul are o alta fire, lui i-a placut sa doarma in patutul lui. Asta nu inseamna ca in zilele in care este bolnavior sau il deranjeaza dintisorii nu il iau langa mine sa il linistesc.
In concluzie, nu stiu care reteta e mai buna as zice ca decizia o iei in functie de cum iti cere sau il simti pe bebe, important e ca el sa fie fericit.

#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:48

decat sa te trezesti de n ori pe noapte sa faci drumuri in alta camera sau de la patul tau la cel al bebelusului, mai degraba dormi cu el. ma refer la alaptare.



#4
Kourtney

Kourtney

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.051 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 18:46

Eu sunt o viitoare mamica..si de pe acum imi doresc sa dorm cu bebele in pat, sa ne avem unul pe celalalt aproape. Daca nu incapem toti 3, scoatem sotul la plimbare..il culcam pe canapea... [hopsieu]  Nu glumesc. 



#5
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 22:36

Cred ca toate variantele sunt bune, dar alegerea se face in functie de felul parintelui de a fi, cat de bebelus e bebelusul, cate ore doarme pe noapte....

 

La primul meu baiat, a fost cam asa:

Primele 3 saptamani a dormit cu mine in pat, dupa care in patutul lui. Patutul lui fiind cu noi in camera. Se trezea sa pape laptic la fiecare doua ore, parca avea ceas :) a fost un pic greu, dar a trecut. De la sapte luni a dormit singur in patutul lui, si in camera lui, pt ca se trezea doar de doua ori pe noapte.

Pt noi a functionat asta foarte bine, iar eu si sotul meu ne-am dorit sa dormim impreuna si nu separat.

 

Acum cand va veni bb2, va dormi cu mine in pat cateva saptamani, dupa care in patutul lui care e in camera noastra. Cand vom simti ca e pregatit sa doarma in camera lui, vom face mutarea.

 

Eu nu cred ca e periculos ca o mama sa doarma cu copilul in pat daca asta simte si ii da liniste. Personal ma trezeam la fiecare miscare a mea sau a lui.

 

Eu merg pe ideea ca atunci cand e bebe mic mic (cateva saptamani) doarme cu mama, apoi in patutul lui, si la cateva luni cand e pregatit doarme fara parinti.



#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 01:14

Mi-a fost frica ca as putea sa ma intorc noaptea in somn si sa strivesc copilul asa ca am ales sa am patutul langa patul nostru in dormitor. Cand venea momentul alaptarii luam copilul si il puneam la san apoi il puneam la loc in pat. Am facut asta la ambii copii. La 2 ani i-am luat fetitei pat mare si am inceput sa o culc acolo. Acum la baiat fac la fel.

Nu stiu cat din temerile mele erau un real pericol insa stiu ca daca nu alegeam sa-i culc separat probabil ca mi-as fi petrecut toate noptile de veghe (doar de frica, copii mei au dormit lemn de la 3 luni ).



#7
Amy2010

Amy2010
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 16:04

Fetita mea a dormit pana la 1 an in patutul ei, la 1 an nu a mai vrut in patut si a dormit cu noi in pat. Acum are 2 ani si 8 luni si doarme ori cu amandoi ori doar cu unul dintre noi. Ea se mai trezeste o data pe noapte si bea lapte, rar sunt nopti fara sa se trezeasca.



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 08:21

Baietii mei acum sunt mari, dar au dormit intotdeauna in camera lor. Din prima zi, de cand au venit din maternitate, au avut camera lor si patul lor. In vacante, cand mai dormim impreuna in deplasari, pentru mine e un chin sa iau picioare in gura, sa scot maimutoi de sub coaste... Evident ca mi-e drag sa-i pupacesc, sa-i miros... dar dupa sa doarma fiecare in "cotetul" lui.  Probabil ca daca as avea suficiente camere am avea fiecare camera noastra, dar asa stam 2 cate 2. Baietii in camera lor, acum cu paturi suprapuse, iar eu cu sotul in patul nostru de 2 metri latime [:)] .



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 09:33

In principiu, bebelusii dorm unde se simt bine. In general insa, dorm unde vor mama si tata.



#10
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 13:26

La noi a fost asa  in primele doua luni  ziua dormea pe pieptul meu si seara dormea  pe tasu [:)]  ii placea foarte mult nul mai durea burtica ca avea colici,dupa ce sa mai marit dormea cu noi  si acum la fel  ii ieste frica de intuneric si dormim cu veioza aprinsa, nu mai pot dormi fara el mam obisnuit   sal simt linga mine are 5 ani e destul de mare . [:)] [flo2]





Etichetat si cu somn, bebelusul doarme

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -