Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (25)


248 raspunsuri la acest subiect

#231
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:44

Carmen, Sophia incepuse sa aiba, de cand am bagat trei mese pe zi (fructe, legume si iaurt), doar doua mese  zilnice de lapte.Mananca lapte cand se trezeste de dimineata (240 ml - adica din 210 ml de apa si restul lp) si seara cand se culca.Aceeasi cantitate ii fac mereu dar de multe ori mai ramane in biberon. Deci la cresa nu mai papa lapte.Au la 9 micul dejun (cereale cu lapte, branza cu ceva...), la 11gustare de fructe, la 13.30 pranzul (legume si carne/ou/ficatel),la 16 gustare de iaurt. E cam cum era programul ei de acasa deci in privinta mancarii s-a adaptat repede.

Recunosc ca in privinta asta am fost foarte norocoasa - am stat linistita si la David cu gradinita si la ea cu cresa pentru ca am gasit din prima lucruri sa ne placa, sa nu fie de compromis si sa ni se para ca suntem peaceeasi lungime de unda cu oamenii de acolo. Si copiii s-au adaptat....David mai greu (dar era si mai mare [:)]. Mai am si eu noroc cateodata [;)]

 

Eu nu i-am dat peste inca dar l-as face la cuptor. Eventual cu putin ulei de masline sau putina apa. Eu nu am mai folosit laSophia steamerul (pe vremea lui David mi se parea ca avea gust de mancare de spital....) dar ce e de facut mai ''la abur'' fac la cuptor.



#232
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 10:51

Multumesc Oana,

Paul seara bea doar 180 ml lp (adica din 180 apa), dimineata pe la 05 doar 120 si peste zi inainte de fiecare somn cam 90 ml. Ma adaptez la cerintele lui, el bea mai putin si mai des. Aaaa, mai bea pe la ora 01 noapte 60 ml. Cel putin noaptea cand aude zgomotul ca agit sticla ridica mainile in aer cu ochii inchisi si dupa ce o atinge o prinde si o duce cu o viteza la gura de zici ca a furat-o [alcool] .

 

Declar ca nu am chef de nimic, e grav? [zirea]



#233
nu_mai_stiu

nu_mai_stiu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 12:49

Cred ca nu m-am facut f inteleasa in ceea ce am posatat pe aici...oricum inchei subiectul...fiecare le stie pe ale ei...si asa ca am zis prea multe,nu stiu ce a fost cu mine.De obicei imi vad de treaba mea.Probabil din cauza menstruatiei m-am agitat asa....mi-a venit azi :))))))

 

I-am luat lui Andreutz iaurt oly cu 5% si 10% grasimi.Oare care ar fi mai potrivit?Stiu ca mai era cineva aici cu iaurt oli,dar nu retin :(

 

Dimi a papat 2 caise,o nectarine,un sfert de banana si 2 biscuit hipp

La pranz avem galbenmus de ou cu broccoli,cartof,vad eu....

Seara iaurtul....

 

Off am o nunta la Bacau duminica si l-as lasa pe Andrei la mama.Nu stiu ce sa fac.Numai la asta ma gandesc. Nu imi e frica de zi ci de noapte.Sa nu ii vina dorul de tzitzi :D



#234
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 13:12

Andreea, poate nici eu nu am fost foarte explicita. Oricum nu cred ca e nici un conflict [:)]

Eu i-as da varianta mai grasa. Nu ii dau iaurt Oly, dar Napolact intre varianta de 3% si cea de 6% grasime, o aleg pe cea de 6 (iaurtul zdravan). Oly de 10% e iaurtul grecesc?



#235
nu_mai_stiu

nu_mai_stiu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 13:28

Da Oana,cel de 10% e iaurt grecesc,iar cel de 5% e cremos.Si eu i-am dat pana acum napolact,dar nu stiu de ce am simtit nevoia sa il schimb . [batcap]



#236
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 13:35

Uau ce s-a mai discutat pe aici. 

 

Oli, mercic de cafeluta, plusez cu caju crud, seminte de dovleac si niste kiwiot. Asa ma rasfat in ultimul timp, poate mai slabesc si eu nitel :)))

 

Carmen, eu la steamer fac doar legumele si fructele. Am incercat carnita si nu i-a placut. Sincer, nici mie nu mi-a placut mirosul carnii la steamer.  [:I] Carnita i-o dau de obicei facuta la gratar si maruntita, sau din ciorbita unde e cazul. Peste i-am dat o sg data, somon, care era facut la cuptor cu ulei de masline si pat de patrunjel cu zeama de lamaie deasupra. 

 

Si la noi se lasa cu al 7 lea dintisor. Azi noapte a plans o ora pe ceas. Nu s-a calmat nicicum. Cel mai rau a plans... ghiciti cand? Ei bine eu nu m-as fi asteptat! Cand il luam in brate parca aveam tepi pe mine asa plangea. In patut se ridica in fund, plangea si cand ma pregateam sa il iau in brate se punea singur pe burtica. In 2 secunde era iar in fund, apoi cand ma vedea iar pe burtica.  [zirea] Nu am inteles de ce... Dupa plimbat prin camera in brate, tzitzi, alintat, plans si iar alintat, a adormit. Aceea a fost singura trezire din noapte. 

 

Eu sunt pro alaptat, stat cu copilul, ca de aia ii avem. Insa, daca noi suntem stresati (obositi, nedormiti, vai de capul nostru) nu avem cum sa fim linistiti langa ei. Andreiuta, tu spuneai de exemplul cu pisica. Dar si pisica ii lasa sa planga (ca doar cand mergi pe strada cati cuti/pisicuti nu auzi jelindu-se) cat se duce dupa mancare. La noi nu e cazul ca nu (mai) vanam. Oana are dreptate cu miturile. Luca a papat (ca si Mateiut) doar san si ei sunt mai plinuti decat copilasii hraniti cu formula. 

Recunosc, sarcina a fost o perioada trista pt mine, cu multi nervi. A trebuit sa stau mult la munca, trageau de mine de parca nu vedeau ca sunt insarcinata, tipete zilnice de la care nu prea aveai cum sa te sustragi. Ce mai, idioti peste tot. 

In afara de mamele care efectiv nu pot fi numite mame, cred ca fiecare femeie este programata sa isi iubeasca puiul mai mult ca pe orice. Acele "mame" pt care era fain sa fie admirata ca si graviduta dar VAI acum nu mai am timp sa merg zilnic cu pretinile la shopping si sa stau 10h in oglinda... acelea NU sunt mame si o sa le doara in cot ca nu alapteaza (chiar daca au lapte), ca NU sta copilasul cum trebe in marsupiu, ca plange si sa NU il ia in brate. Nu stiu unde am vrut sa ajung cu asta... cred ca la un "banc" ca tot zicea Andreea de Anglia.

 

Am cunoscut aici un parinte ortodox (englez). Foarte vorbaret si simpatic. Imi spunea de sotia dansului, cum intr-o zi le-a auzit pe doua proaspete mamici cum discutau incantate despre cum isi adorm ele copii

A: Draga, stii cum il adorm eu? Ii pun gin in lapte. Stii cum adoarme? Imediat!

B: Uite ca la asta nu m-am gandit! Dar stii ce ii fac eu? Dau drumul la gaze, il tin un pic deasupra aragazului, cat sa ameteasca, apoi il pun patut si gata! E knock-out!

 

M-am uitat la parintele respectiv si i-am zis ca ... e banc, nu?! Aceeasi reactie o avusese si el cand i-a povestit sotia. Deci, fetelor, eu zic ca ... se poate fffff rau pt unii copilasi...

 

Despre acele support groups, da chiar exista. Exista nr de urgenta unde poti suna cand simti ca o iei razna, ca sa te calmeze cineva sa nu ajungi sa faci ceva copilului. Oricum englezii sunt flower power. Nici nu se uita cand le tipa copilasul. Merg mai departe si vorbesc cu pretina de langa ei. Meh. Nu generalizez. 

 

Hai ca nu mai stiu ce vroiam sa va zic...

 

Asa, Anca, am cautat in disperate pudra aia miraculoasa, este de la Ashtons & Parsons. Faza e ca nu s-a mai produs pt ca a fost preluata farmacia care le producea, au inlocuit masinile din productie si de abia de cateva lui au reluat productia. Pe Amazon unii vindeau ce mai aveau cu £30/20 pliculete. Jaf la drumul mare... Eu am gasit cu £5 la o farmacie online dar nu ma lasa sa cumpar mai mult de o bucata. Rationalizeaza si ei :))) 

 

Numai prostii v-am scris, triati si voi, sau sariti peste!


Editat de Kytana, 11 iulie 2013 - 13:38 .


#237
nu_mai_stiu

nu_mai_stiu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 14:03

Kytana, am citit tot mesajul tau cu mare interes, dar ultima propozitie m-a dat pe spate :)))) M-a busit rasul de l-am trezit pe Andrei...I-am dat suzi si a continuat visul.

barbatul meu e mare londonez....tot a comandat din londra....carutul Quinny a lui Andrei, 2 paturele, cardut pt patul meu sa nu cada, trampolina imensa, un spatiu fain de joaca cu leagan , tobogan...electrocasnice.....ce ti-e niste prafuri pt gingii :))))) O sa vb cu el poate avem noroc....
Stam si noi de pe o zi pe alta sa ne sparga al 4-lea dintisor.Cred ca saptamana viitoare face poc.

#238
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 14:33

Anca, ne luam de mana atunci, ca si la noi e toata gingia de sus bombata. Cred ca o sa iasa toti incisivii in curand.

Haha, Carmen, deci asa cu Paulica! Are chef baiatul de joaca! Las' ca-si aduce el aminte ce stia sa faca. Acum e preocupat sa invete altele.
Eu nu am olita.

#239
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 15:37

Buna,

 

eu am olita (de la Ikea) si il pun zilnic; nu stie ce sa faca dar a facut un pipi odata (evident ca din gresala nu ca ar sti ce face); stam si ne jucam in baie, el pe olita, eu langa el si invatam animalele pe care le avem pt apa. Evident ca nu are rabdare f multa si s-ar prinde de usa, de manerele de la dulapiorul de sub chiuveta etc si eu ii tot zic hai sa facem pipi...

 

Eu deja am inceput sa caut locatie si forme de tort pt partyul de un an ca imediat bate la usa si trebuie sa fiu pregatita. Nu va pricepe el mare lucru dar ii vor ramane pozele peste ani si ani....



#240
nu_mai_stiu

nu_mai_stiu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 21:13

Si eu am olita.Andrei a facut kk la olita de la 7 la 9 luni.Doar la olita.Cand vedeam ca se screme pac il puneam.Acum nu mai vrea sa stea si nici nu ma stresses.Nu l-am mai pus de vreo 2-3 saptamani.

Stiu ca nu e bine sa se insiste sau sa se lase copilul sa stea mult pe olita.'

 

Oare ce mai face Stela?Mirabela?

Pacat ca multe fete sau retras dupa ce au aparut bebeii.De exemplu patricia,lulutza,simonix,anidaz,lalu....Daniela bejan...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -