Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (25)


248 raspunsuri la acest subiect

#241
crivul

crivul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 09:53

Neata si de la noi.

 

Indraznesc si eu sa-mi spun parerea cu privire la cele discutate de voi. Sunt convinsa ca adevarul e pe undeva la mijloc si ca nu trebuie sa exageram si sa ajungem in nicio extrema.

Mi se pare exagerata promovarea ideii de nastere acasa, natural (am citit chiar de dreptul copilului de a se naste in mediul in care va trai), fara epidurala, fara nimic, ca doar asa e natural (si ce-i ca medicina a evoluat - noi trebuie sa revenim la origini), de cadita aia tubes in care copilul se simte ca in uter (pai nu mai e in ute, hai sa-l ajutam sa se acomodeze la viata extrauterina), de slingurile si marsupiile si mai stiu eu ce prostii in care copiii stau "natural" la pieptul mamei - chiar nu stiu de ce caruciorul ti se pare o cutie in care copilul sta singur si trist Andreea. Si cate si mai cate chestii nu aud in ultimul timp. Copiii trebuie sa invete in confortul casei lor, nu trebuie sa mearga la scoli etc.

Deasemenea, nu le agreez nici pe mamele care sunt indiferente si au posibilitatea sa se documenteze, dar prefera sa asculte sfatul mamei sa a vecinei de la 8, care asa a facut si uite ce copii mari si frumosi are.

Sa va dau exemplu de doua cazuri extreme ce le-am vazut eu in ultimul timp - de cand sunt mamica. Eram la strand, plin de lume si vad pe o patura doua femei si una in picioare, cu fata la strand in mijlocul lumii, alaptand copilul. Mi s-a parut o chestie deplasatta - adica hei, tu vezi ca eu alaptez in public? ok, si eu am alaptat in public, dar m-am retras sa avem putina intimitate. In cealalta extrema, vad la o prietena o poza pe facebook in care copilul de 4 luni manca biscuite cu ciocolata - si ea era mandra tare.

 

Dar, am invatat sa nu mai bag in seama chestiile astea... daca copilul e fericitit si mama e multumita de ceea ce face pentru puiul ei, e totul ok. Fiecare e cu conceptiile ei pe care nu le putem schimba. Nu mi se pare anormal nici sa doarma copilul in patut, nici cu mama in pat (aal meu doarme cu noi in pat), nici sa fie lasat sa planga uneori, nici sa fii 100% din timp langa el, ca doar mai avem si noi nevoie de relaxare si de o gura de aer proaspat, nici sa spui ca "ma sacrific pentru copil ca doar de-aia l-am facut si doar dureaza doar doi ani sacrificiul maxim". Eu una nu consider nici ca ma sacrific, ca doar n-am fact copil sa ma sacrific, dar mai ies si fara el in oras, la un film, la o poveste cu fetele.

 

Revin ca s-a trezit.

Nu ne sparam, da? E doar parerea mea



#242
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 13:54

Ola mamici,

 

Andreea, bine ca nu te stresezi cu olita, la varsta asta ei au mereu cate un regres, face papa apoi nu mai face, spune mama apoi pentru un timp nu mai spune, la fel e si cu olita, cel putin la mine asa a fost cu fetele. NIci eu nu ma grabesc sa cumpar, cred ca o sa il tin in scutec pana la scoala [pk] . Glumesc, evident.

 

Paulica e mort de somn dar nu vrea sa doarma, nu stiu prin ce minune sta putin in patut si se joaca (tocmai s-a ridicat si da semne de plictiseala). daca nu isi face primul somn la timp si cat are nevoie toata ziua e mofturos si ma termina pe mine [soricel] .

 

V-am zis ca fetele mele sunt plecate intr-in turneu pentru 2 sapt, vinerea trecuta ne-au scris cate o scrisorica si aseara am gasit-o in posta [deziuata]  [i] , a fost o mega surpriza frumosa, am si plans de emotie [q] . Asa ca, rabdare acum cu puiutii ca ei ne vor rasplati x1000 ori cand vor fi mari.

 

Mai e cineva fara nici un dinte?

Copilasii vostri cu ce jucarii se joaca? Pe Paul nu prea il intereseaza ceva in mod deosebit. II place catelul, dar cel viu din curte, in rest nu are nimic favorit.

Stela, Gabi, Mirabela ce mai faceti?



#243
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 14:39

Carmen, ce frumos din partea fetelor!

Maya doar de 2-3 zile are o jucarie la care rade si o smotoceste: un catel pe care il are de o luna si nu l-a bagat in seama pana acum. Cred ca i-am aratat eu prea multi catei pe-afara, ca avem prea multi! In rest, chiar vorbeam cu sotul, e pasionata de capacele de la borcane, casolete alumentare, cutia de calciu lactic (o zdrangane toata ziua). Mai nou cum prinde o jucarie incepe sa o zdrangane sa vada ce zgomot face. Are o girafa care o sperie. Cand o vede plange :/
Cutiile si tuburile mele de crema sunt de asemenea printre preferate, cablurile... ar linge la ele toata ziua. Numai "jucarii" scumpe!
A, si nu mai scap fara sa-i dau ce mananc eu. Arata cu degetul si face scandal sa-i dau. Asa ca biscuiti, inghetata si alte prostii am ajuns sa le mananc pe ascuns.

Alte noutati de la saltul asta: stie unde e ceasul daca o intreb (a invatat-o mamaie), daca o intreb unde e cutzu, se uita dupa el si mi-l aduce...

#244
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 14:43

Hello,

 

 Crivul - nu cred ca se supara nimnei aici pe nimeni doar ca ne spunem parerea; ca doar nu putem toti gandi la fel, important e sa alegem ce ne face pe noi si bebelusii nostri fericiti; si eu zic ca trebuie aleasa o cale de mijloc, sa nu exageram in nici o privinta. Si eu mai ies cu sotul meu fara Andrei, dar sa stii ca ma gandesc in permanenta la el si de ceva vreme am inceput sa il luam aproape peste tot cu noi si bunica e tare necajita. Dar de multe ori ma gandesc ca e bine chiar si pt el sa mai stea si fara noi 2 ore pe saptamana sa nu fie greu lui cand va trebui sa merg la servici. Stiu ca mai este mult pana atunci dar uite ca imediat trece anul si nu stiu cum. Mie nu imi place nici o secunda sa stau fara el, cand ma duc la masaj sunt ochii pe ceas sa treaca odata (stiu ca nu e bine si trebuie sa invat sa ma relaxez si eu) si am ales acum sa pun ora de masaj in timpul somului lui sa nu pierd minute pretioase cand e treaz. Pe de alta parte , zic acuma, ca nu as putea dormi cu el noaptea, ca nu m-as putea odihni. Ma bucur f mult ca inca doarme in patut; cand nu va mai vrea asta e ma voi adapta la el dar sper sa nu fie cazul.

Mi-a placut f mult cum povestea Carmen ca avea cu fetele o noapte pe saptamana in care dormeau impreuna, se uitam la filme etc. Asta mi se pare super fain. Deci, in concluzie, ce am citit pana acum in conceptul continuum e fain dar nu mi se potriveste f tare; iar faza cu alaptatul la cerere la noi nu ar fi mers; eu daca l-am pus la 4 ore la sa a mancat daca nu el nu cerea; l-am lasat o singura data 5 ore intre mese si nu a dat nici un semn ca ar dori; asa ca la noi a fost la program impus de mine; si acuma mananca f bine dar nu cere mancare. E pofticios si ar gusta din tot ce vede dar sa stea la masa si sa planga de foame niciodata....

 

Azi i-am luat cana cu pai si i-am dat sa bea apa; dimineata nu a stiut ce sa faca cu ea si s-a tot jucat, a molfait-o, a intors-o pe toate fetele si am lasat-o balta. Cand am revenit de afara si i-am dat-o din nou a baut apa ca si cum asta facea de nu stiu cand.

 

Carmen - nici Andrei nu are o jucarie favorita; am incercat sa nu i le mai dau toate odata; in fiecare zi cate 2-3 sa vad daca ii place ceva anume in mod deosebit. Nu s-a atasat de nimic, in schimb daca ar putea trage de clante, sa deschida dulapuri, sa se joace cu pet-uri goale .....dar sta si se joaca si cu cuburi (in sensul ca eu construiesc si el le strica, face doua doua cu ele, le cauta daca le ascund intr-o testoasa), se joaca cu mingea, cu telefonul de jucarie, etc dar putin si trece la altceva



#245
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 14:46

Oli - si Andrei arata ceasul pe perete, cu degetul, imi arata diverse animale de plush din casa, care unde sunt, becul, copacul, sunt f haiosi copiii astia ca imi arata si unele chestii pe care nu l-am invatat; dupa catei si Andrei se uita si daca e in brate ma impinge sa ii vada mai bine [:)]

 

Carmen - vai ce frumos din partea fetelor [flo2] [flo2] [flo2]



#246
VickyBebe

VickyBebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 14:49

Buna fetelor! Vad ca discutiile sunt din ce in ce mai interesante pe aici, asa ca vin si eu sa va spun parerea mea :)

Impartasesc parerile Oanei si a lui Crivul. Alex, din pacate nu a fost alaptat decat foarte putin si mai mult de alint...( pt mine) El pur si simplu nu voia san, urla pana cand se invinetea la san. La marele meu esec ( cum ii spun) au contribuit mai multi factori; am nascut in maternitatea din Sighisoara unde personalul, desi binevoitor, mi l-au indopat cu lapte praf, am dormit in total 10 ore intr-o sapt cat am stat in spital asa ca oboseala si-a spus cuvantul, ajunsa acasa am gasit lumea agitata ( soacra care s-a instalat la noi) toate astea m-au adus in pragul depresiei. M-am chinuit si l-am chinuit pe Alex cu sanul , el statea la san doar cand era satul pana cand am zis gata asta este nu o sa-l alaptez facem cum vrea el. Vreau sa va spun ca o parte din mine inca sufera ca nu l-am alaptat dar sunt fericita ca am un copil perfect sanatos, pana acum a avut o singura data rosu in gat. Deci intaresc ideea ca un copil alimentat artificial nu are neaparat imunitatea scazuta.
Fiecare copil este unic si cred eu ca cel mai nine este sa ne dam noi dupa el si orice mama simte ce e cel mai bine pt copilul ei. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit sau sa creez polemici, la urmatorul bebe sper din tot sufletul sa il alaptez caci acum cred ca stiu sa aplic teoria si in practica.

Va indragesc pe toate desi pana acum activitatea mea pe forum a fost pasiva si mi-a fost de mare ajutor ce am citit in cresterea puiului meu. Am luat tot ce am simtit ca e bine pt el.
Va pup si va imbratisez!

#247
sept.oct2012

sept.oct2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 07:03

poftiti la noua casuta, doamnelor  [:)] 

 

 CAPITOL NOU 


Editat de sept.oct2012, 13 iulie 2013 - 07:22 .


#248
sept.oct2012

sept.oct2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 07:26

scuze si aici... nu reusesc sub nici o forma sa pun link-ul la capitolul nou. 

KYTANA sau cine mai deschide capitole de obicei, va rog sa incercati voi sa corectati, eu incerc de vreo jumate de ora si degeaba.

 

merg la somn, sa aveti o zi buna!

 

va las un ceai de fructe  [:)]

 

Gabi

 

p.s.  [flo2]  scuze daca am creat un mess, intentia a fost buna dar nu inteleg de ce am probleme. scrieti, va rog, in capitolul 26, cel nou



#249
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 13:12

Uitati aici casuta noua. [flo]

 

Gabi, mercic de casuta! 


Editat de Kytana, 13 iulie 2013 - 13:12 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -