Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pentru bucuresteni si nu numai, nostalgie sau joaca de-a diferentele?


125 raspunsuri la acest subiect

#21
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 09:25

ADMIN, oamenii pozau asa pentru ca fiecare poza costa, si nu putin. Costa filmul, costa developarea, costa scosul pozei. Dintr-un film unele pozitii se mai stricau. Noi acum ne permitem sa facem mii se poze pt ca sunt practic gratis si avem memorie mare. Atunci se faceau 1-2 filme intr-un concediu, iar un film avea 30 si ceva de pozitii.

 

Intr-un fel nu e bine nici acum. Unii oameni in concediu sunt non-stop cu aparatul la ochi, nici nu mai apuca sa vada ceva, zici ca sunt in misiune de fotografiere. Acasa, printre miile de poze, o parte se pierd. Le descarca si le lasa naibii intr-un folder. Altii le posteaza undeva pe net, sute de poze, 4 poze consecutive din aceeasi pozitie, fara sa apuce sa aleaga cea mai buna varianta, samd. Nici prea mult nu-i sanatos.


Editat de lavi02, 10 iunie 2013 - 09:29 .


#22
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 15:15

Oana, jumatate din Ilie Opris exista si azi. Depinde in in care jumatate ai locuit. La fel din pictor Stefan Dumitrescu. Casa nostra/a bunicii a fost demolata in aprilie '89.
 
Rufus, mi-a facut placere sa citesc.
 
Este pe undeva atasata poza asta din '64? Mie tare imi place :), de necrezut, de altfel..:
 
der_spiegel_19641-theFword.jpg
 
P.S. Mirela, cu poza asta vad ca merge :).



#23
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:14

Mama a terminat facultatea in '63 si povestea ca, daca lucrurile ar fi ramas ca atunci, nici gand sa plece din tara...se imbraca doar de comanda (absolventa de facultate!), aveau reviste straine, Dej / Maurer incurajau micile afaceri (am un lapsus acum, nu-mi aduc aminte cum se numeau, poate ma ajuta Rufus) si tot asa.

 

Eu n-am apucat vremurile alea (sunt "decretel"), dar inteleg ca o luasem serios spre Vest...pana a venit vizita in China. Si s-a ales praful...



#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:19

 Dej / Maurer incurajau micile afaceri (am un lapsus acum, nu-mi aduc aminte cum se numeau, poate ma ajuta Rufus)

 

Mandatari?



#25
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:21

:)))) exact asta ma pregateam sa postez, dupa ce-mi sparsesem capul..da, asta era. Imi tot venea "concesionari".... [batcap]



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:31

Mandatari...i-a acceptat si Ceausescu o perioada, insa i-a desfiintat, cred ca marii prieteni l-au sfatuit asa. Culmea este ca China asa va ajunge in 2016 prima economie mondiala, cu un capitalism sub umbrela comunista.

Dar atunci nu dadea bine...



#27
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:42

Si mama la fel ... tot in 1963 termina facultatea ...si se pregatea sa "emigreze" din Piatra Neamtz intr-o garsoniera din Bucuresti [:)] .

 

Imi povestea ca se ducea la macelarie si ii cerea macelarului carne de sarmale ... si ala ii dadea, putin din aia, putin din aialalta [:)]  ...

 

Ma intreb cum o sa le povestesc eu copiilor mei ca stateam la cozi pentru mancare, ulei, zahar si aveam doar 2 ore de TV pe zi si eram atat de fericiti ..zau asa, eu si acum ma gandesc, oare ce faceam in timpul vacantelor, 3 luni pe an nu aveam scoala, nu lucram, nu faceam treaba in casa ... ce Dumnezeu faceam toata ziua ? Stiu, citeam mult ..dar e imposibil sa fi citit de dimineata de la 10:00 pana la 5:00 P.M. sa zic, cand cred ca ieseam afara ...

 

In fine, nu stiu daca asta e directia care se dorea acestul subiect, dar am luat-o pe aici gandindu-ma care este istoria generatiei mele ???



#28
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 14:35

ML, faina poza, n-as zice in veci ca aia, mai ales blondinetul din stinga, sint români.

 

Buflea, eu stiu ce faceam in vacanta. 2 saptamini la mare, 2 la munte si restul la bunici. Dormeam pina pe la 10. Sau, daca ma sculam mai repede, mergeam "in centru", la biblioteca, magazine, librarii. Dupa masa faceam lectii, citeam, mergeam la strand sau la cinema. Intr-un an, pe la 4, era difuzata "Arabela" si nu vedeai picior de copil pe strada. Afara la joaca ieseam tot asa, pe la 5 (nu mai repede ca sa nu deranjam vecinii!) si intram in casa cind se innopta.



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 15:31

pe vremea lui ceausescu nu erau emisiuni la tv la ora 4 (16). programul incepea la ora 19. doar duminica era emisiune tv in timpul zilei, album duminical sau cam asa ceva. eu asa imi amintesc...



#30
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 07:46

Marox, cineva comenta (la poza) ca ar fi fost copii de securisti. Nu stiu, poate...? cine isi permitea pe atunci motocicleta? Noi aveam un vecin cu motocicleta cu atas in '70 (mai avea el si alte chestii ... aparte....). Ne jucam cu fetita lui si ne lua si pe noi uneori (in papucii de casa :)) la plimbare pe strada.

 

Pe mine ma intereseaza anii '70. Venea postasul pe bicicleta, mereu vesel si fluierand. O lume disparuta :(, duse-s toate... casa bunicilor, strada cu piatra de rau, porumbeii vecinilor, "Frauleinurile" care mergeau ca ratele cu bobocii/copiii dupa ele, sasii emigrati, atelierul de palarii si centrul de paine din coltul strazii, nebunul Titi care aducea ziare, visinul in care ma dadeam in leagan, mamaiele saritoare, trandafirii bunicii cu borcan "in cap".

 

Oana, poate recunosti?...

 

http://www.panoramio.../photo/13346423

 

Eu da, in spatele gardului alb era vila Generalului Opris (exista inca, dar familia a vandut imediat dupa '89 parca). Cu fantana in parcul din fata iar "casa" cu turnulete. Vila -mai mica- din stanga avea o mimoza la drum (si da, acum imi amintesc ca partea de strada dinspre Sos. Oltenitei s-a demolat inainte de '89. Faceam plaja pe magazia bunicii :) si se vedeau  blocurile noi).

 

P.S. Uite si mimoza:

 

http://www.panoramio.../photo/13345046


Editat de ML, 13 iunie 2013 - 07:49 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -