Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pentru bucuresteni si nu numai, nostalgie sau joaca de-a diferentele?


125 raspunsuri la acest subiect

#11
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 17:27

Daaa, era mult mai mult stil in anii 60. Acum comoditatea e de baza.



#12
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 17:43

[:)]  Femeia moderna...pierduta printre rafturile mollului... bombardata de stiluri si culori...a uitat care este stilul ei propriu...al fiecareia.

E mai simplu si comod in uniforma. 



#13
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 00:17

Si totusi, domnul din poza 1, ar purea fi tatal meu ...iar doamna in blugi din poza 2 as putea fi eu. E clar ca suntem doua generatii diferite, dar totusi e doar o generatie intre noi, deci nu asa de mult ...si vorba adminului, cate istorie, cate modificari, ce societati diferite ...

Daca ma duc pe drumul filozofic al Adminului, as putea sa spun ca daca la nivel individual fiecare are dramele si bucuriile lui, la nivel de generatie, viata parca sta la fel. Fiecare are o istorie in spate...oare exista vreo generatie in care nu s-a schimbat nimic ?

#14
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 18:24

domnul din prima foto o fi una si aceasi persoana cu batranul cu sacosa de piata care a coborat din 336-le din a doua foto..... [ilp]

 

ps. am editat, pentru ca la prima vedere, din unghiul in care vedeam poza sacosa aia de piata parea baston


Editat de nadaflorilor, 08 iunie 2013 - 20:00 .


#15
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 18:26

in 64 nu se conducea din dr, dar acolo avea loc incasatorul


Editat de nadaflorilor, 08 iunie 2013 - 18:27 .


#16
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 16:18

Acu vreo 3-4 ani, Sabina, parca, posta pe forum un link catre blogul lui Alex Galmeanu. Am descoperit incintata pozele Bucurestiului anului 1964. Am citit si comentariile si supozitiile cum ca fotograful ar fi Henry Kissinger. Un alt link m-a purtat catre poze din 1986, in alb-negru si de calitate inferioara. Totusi, una din poze e antologica...o coada!!! O coada din epoca de aur, la un magazin alimentar, probabil, pare din Obor. A avut mare curaj cel care a fotografiat-o.

 

Acum am citit din nou comentariile si am vazut din nou pozele. M-a apucat o nostalgie teribila de Bucurestiul anilor 80. Si mi-am dat seama ca eu nu am poze de atunci. Avem poze de la munte si mare, de la serbari, petreceri, scoala, dar nu cu orasul. Imi pare enorm de rau ca taica-miu n-a fotografiat cartierul in care stateam, Cauzasi, si care a fost demolat in 85.

 

Voi aveti poze de atunci? Nu vreti sa le postati aici?



#17
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 22:01

Voi aveti poze de atunci? Nu vreti sa le postati aici?

Si eu mi-s nostalgica. Si fara poze de atunci (ha, ha, am doua facute de mine -alb/negru- in '83 sau '84 cu Chris Norman si Terry Uttley (Smokie, daca si-i mai aduce aminte careva) la Hotel Bucuresti. M-am dus cu inca 3 colege sa iau autograf dupa concert).

De fapt, la fel ca si tine imi doresc sa gasesc undeva poze cu zona demolata in primavara lui '89 de pe Sos. Oltenitei, zona Opris Ilie/ Pictor Stefan Dumitrescu, vis a vis de Parcul Tineretului. Cunoaste cineva?



#18
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 23:15

Atunci s-a demolat zona? Ca tot de acolo mi-as dori si eu niste poze:))), am locuit pe Opris Ilie:)) pana in 1978 si parca stiam ca s-a demolat mai demult, mai inainte '89.



#19
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 06:08

Da, ce idee buna sa cautam pozele noastre mai vechi. Din pacate parintii nostri aveau alt stil de fotografiat. Aparem noi in toate pozele! Nu pozau prea des peisaje si nu exista cultura fotografica actuala. Eu uneori pozez de la brau sau cu zoom maxim sa surprind oameni fara sa stie ca sunt fotografiati. Pozez elemente de pe cladiri in loc de cladire, s.a.m.d.



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 07:17

1964 a fost apogeul "domniei" lui Dej, care avea sa moara anul urmator.

Aud multa lume nostalgica dupa anii 80, sa vedeti nostalgie dupa anii 60, 70. Buflea are dreptate, fiecare are o istorie a lui in spate.

Totusi, se pare ca perioada 64 a fost una din cele mai prolifice si apreciate perioade, poate in afara de perioada "micului Paris" pentru Bucuresti, cand s-a investit masiv in arhitectura, o arhitectura cu care ne mandrim si astazi.

Au urmat primii ani cu Ceausescu, care a continuat avantul din inertie si s-a intins pe cel putin 10 ani de dezvoltare. Sigur, cu alte idei...

In 1964 nu erau incasatori in troleibuze [:)] . In spate era o masuta "de taxare". Cu bilete la sul (asa, ca hartia igienica) si un dispozitiv in care bagai bani pentru bilet, cu maneta de care trageai ca banul sa cada intr-o cutie. Te urcai, bagai banul si luai un bilet. Nu imi aduc aminte cand au aparut taxatorii, probabil ca spre anul 1970, cand n-or mai fi fost rentabile biletele "la liber". Unii (nu, eu nu...) bagau nasturi, sa se auda cum cad in cutie [:)]  Taxatorii? Pe acelasi loc cu aparatul de pana atunci, femei de obicei, cu ochi ageri si guraaaaa....nu puteai face blatul neam! Si fundul era vestit...din moment ce banii mergeau "din mana in mana pana-n fund la taxatoare" Atunci se mergea la greu cu transportul in comun, masini personale mai rarut si cine le avea mergea in concediu cu ele.

Linia 84 din poza initiala exista si astazi. Pe acelasi traseu.

Nu poti explica, poti doar relata altora cum se traia atunci. Nu, nu erau uniforme...era eleganta, era destindere, bunavointa. Lumea se plimba, se distra, nu avea griji cu mancarea sau cu locuitul. Mai tarziu Ceausescu a aglomerat orasele. Si in anii 60 venea lumea in Bucuresti...insa numarul era mic, iar pretentiile la fel. O camaruta modesta era suficient. Doar pentru dormit, caci altfel nu ajungeai acasa. Ca acum la mare, in concediu. [:)] Mobila se "purta" cu modestie, iar combinele cu congelator de azi erau reprezentate de un racitor cu gheta, pe care o cumparai dimineata odata cu ziarul, sticla cu lapte si bagheta proaspata.

Mie imi place cum arata acum Universitatea. Nu e ca in proiectul initial, e o modificare pentru economisire de bani...nu se mai putea sufla cu masini parcate claie peste gramada, mai era putin si se catarau pe statui. Imi pare rau ca au disparut martisoarele...de cand ma stiu ma duceam acolo sa ma aprovizionez. Nu-i mai lasa.

Poze? O sa caut, insa asa cum s-a spus, nu se fotografiau cladiri si zone...ci personaje.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -