Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 11


200 raspunsuri la acest subiect

#51
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:03

Va pup fete dragi :)

 

Azi a fost ziua cu chop - chop dupa cum ma rasfata sotul meu. A fost ok - aveam deja in minte povestea voastra cum ca doare, dar nu dureaza mult. Chiar asa a fost. Mi-a facut mai intai eco sa vada cum stam si apoi a procedat .... la EI.

Fusesem precauta si trisasem folosind cocktail-ul dat de Dr White inainte de ET astfel incat sa fiu cat mai relaxata si a fost ... acceptabil, ca la o HSG pentru cele care ati avut experienta, doar ca a durat mult mai putin. Dr T a fost f ok, a vorbit constant cu mine si a tinut o atmosfera relaxanta. In continuare ziua a fost normala, m-am plimbat, etc, durerea a disparut total la ~ 10 min dupa interventie, sangerare ff scurta - cateva picaturi, acum nu mai am deloc. Deci e un must do acceptabil.

 

Ploaiedevara chiar nu trebuie sa ai emotii, trebuie sa simti ideea unui concediu. In ceea ce ma priveste pe mine ma gandesc ca oricum si daca ma stresez tot nu pot imbunatati rezultatul, ca ceea ce puteam sa fac: vitaminizare, alegere medic, etc am facut... restul e concediu. Iar daca nu ma stresez si organismul meu va fi mai fericit si dornic sa primeasca o viata o noua. Sentimente frumoase.

Scriu de pe un laptop pitic, conexiunea e ok, doar ca e limitat nr de aparate conectate si atunci nu pot intra chiar oricand vreau eu.

 

Am verificat pe ici, pe colo, interventia care ma intereseaza pe mine nu se face in Ro. Inca nu am aflat pretul de aici - joi sper sa-l aflu, impreuna cu ce m-ai rugat tu Turqoise - tot atunci ar tb sa se rezolve dorinta ta, sa obtin "the objects".

 

Nelay multumesc pentru info ref prednol, vad ca ma impac ok cu el, nu m-am umflat deloc - chiar daca nu am scos sarea din alimentatie - ma uit la apa (Hayat 7 TL 2x8l) si aleg varianta cu mai putin sodiu si sunt mai atenta la mancare, dar totusi ... intr-o friptura/tocana pe care o mananc in fiecare zi e destul de multa sare.

 

Bebel sa stii ca si pe mine ma tenta H Harem, era nr 2 pe lista datorita micului dejun si piscinei. Doar ca m-am gandit ca nu o sa ma pot bucura de piscina, sa nu racesc acum, vreo inflamatie etc si am preferat sa stau mai safe. Inainte sa-ti faci rezervarea sa verifici totusi cu Semra daca ti se asigura transportul, sa nu ai surprize.

 

Lorelei, Carla va multumesc pentru info ref rubeola - m-am calmat intre timp, nu mai ma stresez.

Lorelei sa te bucuri de fetita ta si sa-i povestesti cum peste 1 an- 2  mami o sa-i mai aduca un fratior/surioara :)

 

Licorice ti-am dat PM, sa te interesezi cu atentie asupra subiectului.

Ref Prednison, nu am facut analizele ref NK, daca la ele te referi. Am primit doza de 16 mg, nu stiu cum a fost stabilita. Dar parerea mea este sa vb cu Dr White si sa-l intrebi daca poti sa-l iei, recomandari etc. Prednisonul e o chestie destul de serioasa cu care nu e bine sa te joci, iar eu consider ca e recomandabil ca medicul cu care faci FIV-ul  sa urmareasca posibilele efecte negative ale acestui medicament (costicosteroid). Tu decizi.

 

Despre ce am mai facut: duminica a fost o zi speciala de plimbareala. Dimineata am mers la cea mai apropiata biserica ortodoxa care era la 3 strazi de hotelul meu. Una cu slujba in lb greaca. F frumos. Au participat doar vreo 10 persoane, toti greci care se stiau bine intre ei si care m-au invitat la un  ceai si niste prajiturele la ei in curte. Am stat si am povestit mi-au dat multe indicatii, ce sa vizitez, etc. M-au trimis si in Kars (orasul care apare intr-una din cartile lui Orhan Pamuk daca l-ati citit) unde sunt o gramada de locuri "must see". Ideea ca m-am simtit ok, desi nu-mi venise inca jumatatea, m-am relaxat si am cunoscut oameni prietenosi.

Apoi m-am plimbarit cat mai aproape de faleza lor - sunt indragostita de zona Moda - e putin mai selecta, are ceva spatii verzi chiar pe marginea marii, si nu e asa mare agitatie ca in zona portului Kadikoy. M-am urcat pe cateva stanci (nu au stabilopozi) si m-am rasfatat cu marea si barcutele de agrement din zona. Am ajuns pana in zona numita Kalamis Marina, unde am luat pranzul si apoi lipa lipa m-am intors spre casa unde trebuia sa ajunga si sotul. La intoarcere mi-a mirosit a peste si asa am descoperit piata de peste  -frumoasa zona de incercat un peste proaspat, dar as merge dimineata, sa fie cate mai fresh. Si am incercat o miere asa de buna si diferite fructe uscate, ca seara nu-mi mai era deloc foame. Ce vreau sa subliniez este ca zona e prietenoasa cu fetele singure, cu ochii verzi, neacoperite. Sunt f multi turisti deci ma integram ok.

 

Va multumesc pentru toate gandurile frumoase, pentru ca va simt atat de aproape, nu va numesc mi-e teama sa nu omit pe cineva, dar sa stiti ca simt ca suntem o adevarata oaste de fete curajoase si hotarate sa devina fericite. Sincer nu am nici o teama pentru procedura si sunt fericita ca in aceste momente pot sa traiesc aceasta speranta frumoasa in suflet.

 

Daca aveti adrese de e-mail ale unor medici buni din Ungaria/alte tari carora credeti ca le-as putea scrie sa-i intreb despre problema mea cu "T shaped uterus" va rog sa-mi dati PM. Nu este acelasi lucru cu cel bicorn.

 

Daca aveti orice intrebari aici/PM si va raspund cu drag.



#52
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:03

Birmanutza..hai ca iti raspund eu..sunt de la vecinele "albe"..sper ca nu te superi ca "dau buzna"

Eu am facut laparo in ziua 9 a cm,mi-a clipsat ambele trompe-in mai putin de o saptamana eram ca noua...iar fiv am facut dupa 6 luni

laparoscopia a fost f usoara



#53
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:14

ELLA E cat ma bucur ca ne povestesti cum este pe acolo..ma faci sa visez cu ochii deschisi..abia astept concediul

Ref la Prednison am sa vb cu MR White fireste..intr-adevar corticoterapia poate avea multe reactii adverse..dar ma gandesc ca  doza de 16 mg...este foarte mica.

Te pup! Sa va relaxati si sa va intoarceti trei..patru...etc. [flo2] [soricel]



#54
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:15

licorice, multumesc de raspuns......te-am citit alaturi, la vecine...iti doresc succes.....6 luni trebuie sa treaca dupa operatie sau se poate sa faci fiv mai repede? [pup]

Vreaubebel, [flo2]

Ella, ce imi place starea ta de spirit....succes in continuare. 



#55
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:20

Birmanuta..nu stiu cat trebuie sa treaca..eu nu am facut mai devreme pentru ca ,intre timp, am schimbat medicul(din pacate nu Mr W m-a operat).

Primul dr mi-a dat ACO timp de trei luni si abia apoi m-a chemat la reevaluare-probabil ca in luna respectiva trebuia sa incep stimularea..

Nu m-am mai dus la "marele EL"..asa ca au mai trecut inca trei luni pana am inceput FIV-ul



#56
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:23

licorice, multumesc inca o data [flor] 



#57
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:41

Ella ma bucur ca a trecut si ziua asta cu bine si ca ai intalnit oameni buni si prietenosi.

 

Sa te bucuri in continuare de toate frumusetile si bunatatile orasului.

Te imbratisez si ma gandesc la tine cu  mare drag. [pup]

 

Pup toate turcoicele. [flor]



#58
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:47

Birmanutza, Lorelei te poate sfatui mai bine.Ea s-a confruntat cu un hidrosalpinx care , daca imi amintesc bine, a fost rezolvat de catre DR Tayfun.

 

Eu am facut o asltfel de interventie cu DR Albu dar , feeling-ul meu este ca acest hidrosalpinx nu a existat ci doar a vrut sa elimine riscul aparitiei lui.

Nu a putut sa imi faca laparoscopia usoara si pana la urma m-am trezit cu o laparoscopie clasica (taietura ca la cezariana) si peste 3 luni faceam fivul nr. 2.

 

Ai putea sa ii scrii chiar dr Tayfun sa vezi si opinie dansului.

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#59
Michelle_S

Michelle_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:51

Buna seara tuturor  [flo2]

 

Am scris pe acest topic cand ma pregateam pt FIV la Sibiu. A intervenit o problema personala si am amanat procedura.

Intre timp m-am decis pt Turcia.

 

I-am scris Semrei in dorinta de a ma programa pentru august. Mi-a raspuns ca doar sa tin cont ca in perioada 7-12 august e sarbatoare religioasa la ei. Din pacate astept menstruatia exact in acea perioada. Sa inteleg ca in acea perioada nu se lucreaza in clinica?

 

Multumesc celor care stiu si imi pot raspunde.

 

Tin pumnii celor care sunt in focuri sau se pregatesc sa fie!



#60
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:57

Buna Michelle! MA bucur ca s-a rezolvat problema pt care ai amanat FIV.

Cred ca Daniela a vrut sa te avertizeze ca in  sarbatoarea Ramadanului este f multa agitatie acolo, dar cel mai bine ar fi s-o rogi sa-ti explice exact in ce fel afecteaza aceasta sarbatoare programul de lucru al Dr. Tayfun si sa-i mentionezi ca tzii neaparat sa fii monitorizata de el pe intraga perrioada a procedurii.

Poate chiar nu va fi asa aglomerat la clinica avand in vedere sarbatoarea, iar Tayunelul ti se va dedica in intregime )) Doamne ajuta!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -