Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 11


200 raspunsuri la acest subiect

#41
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 12:04

Ella,mult succes maine!

Am vazut ca ai in schema Prednison..stii cumva de ce?Ti-a facut analize de imunitate?Stii cumva in ce doza se da (  pe/kg corp???sau cum).

Eu am endometrioza si ma gandeam sa iau si eu in procedura de FET insa nu stiu in ce doza..am sa vb cu Dr W..dar daca e reticent si la asta ..nu stiu ce sa mai zic.

Parca as incerca pe "barba mea" .

Ti-am trimis si un PM [flo2].



#42
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 19:56

Buna seara, fetele! [flor]

Ella, mult succes maine la EI. Din ce ai povestit , injectiile se pot face la clinica? Daca ar fi asa, as scapa de un mare stres...abia sa imi fac clexane singura....

Hatice, cu placere pentru retete. La supa cred ca se mai pot adauga si alte radacinoase si am auzit ca se mai foloseste un condiment pe nume turmeric. Despre linte se zice ca trebuie sa schimbi apa la fierbere, ca la fasole. Cand fac pateu, schimb apa, dar la supa nu. La chiftelute am uitat sa scriu ca folosesc si miez de paine inmuiat sau faina ca sa lege compozitia si oua, eu le-am facut in post si nu am pus. Imi amintesc ca am vrut sa le prajesc dar mi se imprastiau in tigaie. Asa ca am mai pus niste faina si pana la urma le-am copt. Daca le incerci vreodata, sper sa iti placa.   

Ploaiedevara, multumesc pentru aprecieri.

Va pup pe toate [pup]  si va doresc o saptamana cat mai usoara. 



#43
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 20:19

Va pup si eu pe toate si va urez o saptamana frumoasa si buna! [flor]

 

Ella maine sa afli doar vesti minunate. [flo]

 

Birmanutza, azi am fost sa ma uit de mixere verticale, in mintea mea iti trebuie asa ceva pentru supa crema.Urmeaza sa  il cumpar si incerc si eu supa de linte.

Eu am incercat de revelion o salata de linte, linte verde, si am ramas surprinsa ca a fiert foarte repede.Tu ce tip de linte folosesti? [flo2]



#44
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 20:38

Hatice, pentru pasat am un soi de mixer vertical, cu tel, cu blender si inca un instrument ...l-am primit cadou, nu e de mare firma dar isi face treaba binisor...bine, cand am vrut sa maruntesc nautul, incepuse sa imi sara din castron in toata bucataria ..m-am dumirit la timp si l-am amestecat cu lintea si nu a mai luat-o la fuga.....am folosit pana acum linte maro si rosie, de fiecare data am luat ce am gasit....mai greu pe la noi cu chestii de astea bio ...cea rosie fierbe cam in 30 -40 de minute, cea maro parca un pic mai mult..... ziceai ceva de o salata de linte? daca nu se supara fetele ca divagam de la subiectul acestui topic imi spui si mie cum ai facut-o ? 

Multumesc anticipat! [flor]    



#45
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 21:00

Birmanutza, nu a fost buna..am luat 2 guri si am aruncat-o.CItisem ca e bine sa mananci rodii si linte de Revelion si m-am conformat. [pup]



#46
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 08:42

Ella nici eu nu am anticorpi antirubeola. Mi s-a recomandat si mie vaccinul acum vreo 3 ani. Am citit foarte mult despre acest vaccin si parerile fetelor care s-au mai confruntat cu problema asta. Am hotarat sa nu-l fac din mai multe motive:

 

- momentan nu se gaseste la noi decat inpreuna cu alte vaccinuri (adica impotriva altor boli ale copilariei, pe care eu le-am facut) si e acel vaccin controversat care poate da multe efecte secundare(imi scapa acum numele)

 

- unele din fetele care s-au vaccinat au repetat anticorpii si tot negativi au iesit, deci au facut degeaba vaccinul ca nu s-au iminizat  [batcap]

 

- unele pareri spun ca pana la un an poate sa reziste in corp virusul de la vaccin, deci sarcina nu e recomandata numai dupa un an de la vaccinare

 

Toate astea m-au facut sa aleg sa nu-l fac. bineinteles trebuie mare atentie in sarcina sa nu contactezi boala. dar ma gandesc ca daca in 30 ani nu m-am ferit deloc si nu am facut-o, e putin probabil s-o fac in sarcina cand am cat pot de multa grija: nu circul cu mijloacele de transport in comun, evit copiii mici  [:)]

 

In legatura cu transferul parerea mea e ca trebuie sa te gandesti bine in functie de cati embrioni obtii. Daca nu sunt foarte multi (de vreo 3 transferuri) mai bine mia asteapta si congeleaza tot. Incearca sa rezolvi problema cu uterul (la noi sau in Ungaria) poate chiar la Tayfun cand o sa aveti bani. Daca zici ca rezerva ta ovariana nu e foarte mare, mai bine pastrezi embrionasii si ii transferi cand ai cele mai bune sanse.

Multa, multa bafta!!!! [pk]  [pk]  [pk]  [pk]



#47
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 13:09

Ella iti dorec un concediu ovule multe si de calitate si dorinta ta sa se indeplineasca. [alap] ( ce-mi place emoticonul)

[flo2]  [pup]

Lorelei  ma bucur ca ti-ai facut timp sa ne scri. Sa-ti traiasca fetita si astept cu nerabdare sa ne povesteti cand a spus prima data mama.

 

[pup]  toate mamicile,  gravidutele si viitoarele gravidute si va doresc o saptamana minunata.



#48
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 18:51

Buna seara, fete scumpe! [flor]

Hatice, deci sa nu incerc salata de linte.... [batetoba]

Ella , cum esti? [pup]

Despre mine....am fost azi la doctor...testul pap e ok dar, dupa ce ma parasise vreo 3 ani, m-a vizitat iar candida.... asa ca 12 zile am tratament, printre care si spalaturi.....ooffff...urasc spalaturile intravaginale.... [xx(]

Insa nu acest lucru ma ingrijoreaza...ci faptul ca trompa mea dreapta este suspecta......doctorul crede ca ar putea fi un mic hidrosalpinx care cica nu ar afecta o viitoare sarcina.....si ca nu ar fi obligatorie repetarea hsg .....ar fi a treia oara pentru mine, ultima in septembrie 2012......e, dar eu ma impac cu gandul ca nu e risc pentru sarcina.....m-am hotarat deja sa fac hsg dupa ciclul urmator, dar oare nu fac rau si atatea hsg -uri?

Daca se descopera hidrosalpinx, atunci solutia ar fi laparoscopie pentru clipsarea trompei..... 

ce vreau eu sa va intreb, daca ati trecut prin asa ceva: 

1. in ce perioada a ciclului se face aceasta operatie?

2. sunt ceva dureri de luat in seama dupa?

3. cat timp trebuie sa treaca de la operatie pana la fiv?  

Va pup pe toate [pup] si va doresc o seara frumoasa.



#49
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 18:55

mult succes tuturor! [flo2] [flo] [floare3]



#50
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 19:02

Ella asteptam vesti bune. Cum a decurs EI si ce ai mai stabilit cu Tayfunelul? Sa fii o closca ouatoare !

Birmanutza imi pare rau ca afli vesti rele de trompa, din ce stiu eu hidrosalp. scade sansele de implantare.

Cri ma bucur sa te "revad". Pup perechea de bebei!

Nelay, Kinder pup si "surpriza" ta!

Am reusit sa negociez pt hotelul Harem 15 nopti 1100 euro cu md si parcare. Voi ce credeti face rau o tura de bazin pe zi in perioada stimularii sau sa ma limitez in a l admira pe sot balacindu-se?

Va pup cu drag pe toate, fara nicio exceptie!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -