Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 11


200 raspunsuri la acest subiect

#31
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 11:38

Ploaiedevara vreau si eu reteta de supa de linte, te rog.

Mersi! [flo]

 

Eu nu am mai gasit visine dar am cuparat avocado, azi-maine il prepar.Am mancar saptamana asta si o salata cu avocado, castraveti, rosii, patrunjel, taiate marunt-marunt.A fost foarte buna.

 

Va pup pe toate. [flor]



#32
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 11:53

Hatice, cred ca ce mi-a adus soacra-mea era reteta de ciorba de fasole, dar in loc de fasole pusese linte.

Oricum, foarte gustoasa cu patrunjel proaspat. Cauta pe net ca-s o groaza de retete...am vazut si supa crema de linte [yami] 

Imi place la nebunie avocado dar pe la noi prin supermarket-uri am gasit numai niste aia trecuti...



#33
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 16:06

Ella am stat si am cujetat. pai daca forma uterului poate fi un impediment in evolutia sarcinii, nu mai luam in calcul implantarea de care dr din ro nu se leaga, de ce nu a zis nimeni stop, hai sa rezolvam problema intai ??? mi-am amintit de sotia unui amic care avea o prob cu uterul (probabil uter infantil) si stiu ca a tras destul pana a reusit sa tin o sarcina pana la final. pe vremea aceea eram o pustoiaca si nu am intra in amanunte. Acum ma gandesc ca ar fi bine, daca dr T considera necesar, sa elimini orice ar putea sa reduca sansele de reusita. Si mie imi spusese ca e posibil sa congelam embrionii daca endo nu o sa fie cum trebuie pt et.

Da, "piloatele" de pe cursele Tarom pe relatia Istanbul sunt super !

Pupici la fete



#34
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 21:28

Ella,nici eu nu am avut rebeola.Exista un vaccin care l-ai fi putut face inainte de procedura,dar asta nu garanteaza ca tu nu vei face rubeola,ci doar ca vei face o forma mai usoara in cazul in care contactezi virusul.Eviti si tu copiii mici dupa ce ramai graviduta,cam de la cei de gradinita,cresa si clasele mici ai putea lua.E pacatoasa in sarcina,si mie mi-a zis dr de vaccin,dar dupa ce ramasesem si nu il mai puteam face.Spor la intepat si productie frumoasa!



#35
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 22:07

Buna seara, fete! [flo2]

Ella, ce ma bucur ca ne dai de veste asa de repede! Te asteptam in continuare cu noutati. [pup]

Va pup pe toate, Noapte buna si somn linistit. 



#36
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 08 iunie 2013 - 22:44

Hatice, eu fac supa crema de linte.In mare, reteta pe care am luat-o de pe net e cam asa:

2 cepe, 2 morcovi, 1 radacina pastarnac, 1 ardei gras rosu, condimente: sare, piper, chimen, nucsoara , boia de ardei, cativa catei de usturoi. Se taie legumele cubulete, se calesc, apoi se adauga lintea inmuiata in prealabil (eu o las la inmuiat cu o noapte inainte de a gati, in medie folosesc cam 250 g linte rosie la o supa  ) , condimentele, rosii pasate la conserva sau suc de rosii si supa de legume sau de oase, de carne, etc . Se lasa la fiert la foc mic. Cand lintea e moale , scurg supa intr-un vas, apoi pasez continutul cu blenderul. Adaug cate putina supa, o pun pe foc sa mai dea un clocot si opresc focul. O servesc cu iaurt, iar daca e post, cu patrunjel proaspat si suc de lamaie. Mie imi place mult.    

Si mai fac un soi de pateu de linte cu naut: pun cantitati egale de naut si linte la inmuiat, (nautul are nevoie de mai mult timp pentru hidratare), le fierb, le blenduiesc bine de tot, adaug ceapa calita, cateva linguri de ulei, 2-3 catei de usturoi pisat ,piper, sare, alte condimente ce imi cad in mana si patrunjel proaspat. Pasta rezultata o mancam pe felii de paine prajita. Reteta este preluata de la o colega. O data am imbunatatit aceasta reteta cu ceapa verde, usturoi mai mult, marar si mult patrunjel, am format bile pe care le-am tavalit prin seminte de susan si le-am copt in cuptor...un soi de falafel, dar buuuunnn...... 

Nu sunt mare gospodina  si la ora asta exprimarea mea s-ar putea sa lase de dorit, dar sper ca ti-am fost de folos...macar un pic.

Fug la somnic [nani] 



#37
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 07:36

Buna dimineata intregului harem,

 

Birmanutza, multumesc mult. [pup]

Le-am salvat si le voi incerca si eu.

 

O zi frumoasa, odihnitoare tututor turcoiacelor dragi.Va pup pe toate. [flor]



#38
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 09:50

Buna dimineata, turcoaice frumoase! [flo2] Sa aveti o duminica linistita [flu]

Ella, bafta maine la EI, sa ne spui cum a fost [:)]

Dupa cum va spuneam am luat biletele de avion, dar s-ar putea sa am parte de o mica nesincronizare a ciclului cu ce-am planificat eu, asa ca poate ar trebui sa fiu la Istanbul cu cateva zile inainte de 9 iulie.

In cazul acesta, m-am gandit sa merg eu in cea de-a 2-a zi, sa iau tratamentul si sa ma intorc in tara in aceeasi zi, urmand sa mergem amandoi pe data de 9.

Intrebarea mea pentru fetele care au facut mai des naveta Buc.-Istanbul cu avionul (Qiao sau nanne, cred), este posibil sa iau tratamentul in geanta de mana din avion fara sa am probleme?

 

Birmanutza, suna bine ce ne-ai dat tu acolo...Hatice, sa ne spui cum ti-au iesit daca incerci retetele [flo2]


Editat de ploaiedevara, 09 iunie 2013 - 09:56 .


#39
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 09:59

ploaiedevara eu am avut numai bagaj de mana si am avut la fiecare tura fiole/seringi de Gonal, Cetrotide, Menopur, seringi simple, ace fara nici o problema. Ba chiar la intoarcere am facut Clexane in toaleta, inainte de imbarcare.

Oricum, ti se da medicamentatie care sa iti ajunga pana la urmatoarea monitorizare.



#40
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 10:09

Qiao, [flor] multumesc frumos!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -