Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 11


200 raspunsuri la acest subiect

#11
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 20:28

Hei, Ella, ma bucur ca dai asa repede de veste. Eram sigura ca iti va placea si Ist. si rodiile.

Acum strict parerea mea e sa nu te lasi pe mana altcuiva decat Tayfun pt rezolvarea probl uterului. Daca nu ti a recomandat niciun medic in Ro, cred ca habar nu au sa o faca.

Iar propunerea cu omuletii de zapada-rezolvare uter- ET mi se pare o idee buna. Nu i prea mare riscul daca dr zice ca i cauza de neimplantare?

Dumnezeu sa fie alaturi de voi si sa va ajute sa luati cele mai bune decizii.



#12
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:13

Nanne :)) da, ai dreptate, nu e bine daca ies diferente la nr decolari vs aterizari. Gata, scos plasture, eliberat locul...

 

Carla sa-ti fie de bine! Asta ca sa-ti amintesc urarea de bine, clasica la Sovata :) Sa stii ca e valabila info ca efectul terapiei de-acolo poate sa apara si peste 6 luni. Stiu cazuri - 2 una dupa 4 luni si alta dupa 6 luni au ramas insarcinate in conditiile in care incercau de 2-3 ani. Deci se poate. Cica imbunatateste si calitatea ovocitelor.

 

Bebel stiu ca din mesajul meu rezulta clar ca asta e cea mai buna solutie, dar judecand mai la rece, 1 - ar putea fi excesiv de scump - aflam luni si 2 - asta ar putea fi o cauza (a), alaturi de endometrioza, am un chistulet in unul din ovare, deci tesut poate sa mai fie si in alte parti (b), alaturi de ovocite de calitate f proasta ptr ca rezerva ov e fff mica (din nou nu dau cifre) © si atunci nu stim exact unde trebuie sa atacam. Mi-e teama de procedura asta asupra uterului - cauterizare, etc nu stim ce fel de celule se vor dezvolta apoi .... cum vrea Dumnezeu ... Oricum Dr T nu a accentuat deloc acest aspect, in sensul ca nici el nu e convins ca asta e cauza, e doar o mica posibilitate (dar e!), ca altfel nu ma chema luni pentru EI.

 

Aaaaaaa si nu v-am spus - ce se vinde la toate tarabele scoase in strada  - a la turci: masti de gaze - avand in vedere Taksimul ...

E ffff cald, nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie in iulie. Dar asta nu m-a oprit sa cer o patura de la receptie :))) ca la noapte nu se stie ...

 

Apropos de noapte, va pup, somn usor si multumesc :)



#13
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:19

Salutare turcoaice dragi!

Nu am mai scris demult,am mai citit pe ici-colo.Fata nu prea mi-a dat ragaz sa mai scriu pe forum.Am inceput diversificarea si este destul de greu caci am alaptat-o exclusiv pana la 6 luni si acum  accepta mai putin altceva.

Am citit acum povestea ta,Ella.Sa fie cu noroc aventura ta otomana si sa te intorci de acolo cu un bebe sau doi,cati vrea Dumnezeu!Ce sa zic,legat de histeroscopie,eu consider ca exista un soi de superficialitate in Romania.Nu cred ca m-as baza pe vreun dr sa faca aceasta procedura.Poate in Ungaria ar fi mai bine.Eu iti doresc sa iei decizia cea mai buna.

Ciuripica,anul viitor mergem dupa fratiori.Eu intentionez sa alaptez cat mai mult si va trebui sa intarc fata mai intai.Te citesc in continuare si te astept cu un beta mare! [pup]

Hatice,am citit eu bine ca ti-au venit rezultatele la analize?Se pare ca acum se stiu mai multe despre esecurile precedente si va urma FIV-ul cel norocos.  [flor]

Ploaie,Bebel,Dellya,Carla,mai aveti putin pana incepeti procedura ! [flo2]

Nanne,Cristina,Nelay,Amaradia,MBK sarcina usoara in continuare pentru fiecare dintre voi!Nu mai aveti mult pana la marea intalnire. [cri]  [huta]  [jongleur]  [japan]

Sper ca nu am omis pe cineva!

Pupici tuturor!



#14
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:20

Ella, ma bucur ca ai ajuns cu bine si ca te-a gasit repede in aeroport.

 

Scrie-i lui Albu un mail, referitor la forma uterului , vezi ce zice si el, daca a mai facut astfel de interventii, ce parere are..

 

Sa mananci bine, sanatos, citeste, plimba-te, mergi la shoping.

 

Hai ca m-am amuzat! [:D]  i-ai spus ca navalim toate in curand peste el?

 

Te imbratisez cu drag si iti transmit toate gandurile bune. [pup]



#15
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:35

Lorelei ce ma bucur sa te vad [flor] Anul viitor sa aduci acasa si un sultan sanatos.

Da, am primit rezultatele, Am un nivel al celulelor NK de 13.2, limita este de 15, dar Dr Tayfun vede un nivel cam mare.Cand o sa ma aflu fata in fata cu dansu, o sa vedem mai clar ce opinie are.

 

Am inceput si eu sa fiu mai atenta la alimentatie, sa mananc mai multe proteine.Desi au aparut visinile si nu cred ca ma pot abtine de la o prajitura cu visine, [:I]  nu sunt prietena cu zaharul, dar aluatul ma face fericita mereu. [:D]

 

[pup] toate sultanele viteze.



#16
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:49

Hatice,discuti cu Tayfun si cand ajungi acolo.Tayfun este sigur pe ce face,va avea o explicatie pertinenta legata de tratament.

A propos de FET,asta noapte am visat ca i-am spus sefei sa nu ma astepte prea curand la servici,ca sunt graviduta. [alcool]

O astept pe Turqoise sa povesteasca amanunte legate de FET.Cu aceasta cale,doresc sa o si incurajez,caci am omis in mesajul precedent. [:I]



#17
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 21:53

Mi-am mai amintit ceva nou - uitandu-se peste analize, chiar era fff atent, Dr T imi zice, dar ai Negative ptr Rubella? Si continua: majoritatea pacientelor lui au positive si ca daca ai negative, in mod normal, se face un vaccin/ceva asemanator cu 1 luna inainte de procedura de FIV, ptr imunizare. Se refera la 2 analize pe care le aveam facute mai demult (Rubela: Ac - lgG - Met. ELFA, ser Vidas unde la mine era 0.00 IU/ml, unde negative era  <10 si Rubela: Ac - lgM - Met. ELFA, ser Vidas unde la mine era 0.15, unde negative era  <0,8). Voi ati facut analiza asta vreodata, cum apare?

 

Acum e "cantarea" de seara si are asa o voce puternica .....

 

Lorelei chiar ma gandeam la tine aseara, cand mi-am ales ce carti sa-mi iau de citit la mine, si am luat si "Lorelei" a lui Ionel Teodoreanu - e asa de copilaroasa, cel putin in prima parte, imi place mult :)

Iti multumesc mult pentru gandurile tale si pentru ca esti alaturi de noi in continuare, chiar daca nu mai poti sa intri la fel de des ca inainte. Sa te bucuri de fetita ta si cand esti pregatita sa-i aduci un fratior sau o surioara, sa fie fericita impreuna cu prietenii ei de joaca.



#18
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 22:06

Ella, m-am uitat pe analizele mele din 2010.

Sunt facute la Medlife si scrie Reactive , la fel ca la Toxoplasma, deci am anticorpi.

 

Eu am avut in copilarie boala asta, am pisica deci la pachet si anticorpi.

 

Ti-ai facut injectia singura?

[flo2]



#19
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 22:14

Hatice eu stiam ca am facut toate bolile copilariei si chiar eram linistita si ma apropiam de toata lumea cu toate bubele astea. Si azi doar m-am luminat, trebuie sa am mare grija.

La ce injectie te referi? Cea pentru rubeola nu mi-am facut-o, ca azi am aflat ca trebuia, dar mergem mai departe fara ...



#20
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 22:18

nu..stimularea.Iti faci singura injectiile?

Eu mi le faceam la Medlife, de asta te intreb.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -