Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014)

mamici gravidute februarie 2014 sarcina

311 raspunsuri la acest subiect

#281
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 20:03

Buna fetelor,chiar daca nu pot sa intru pe forum prea des, citesc ce scrieti si ma bucur pentru fiecare in parte. Alexandra a inceput clasa pregatitoare, si programul pana la ora 12 ne cam incurca; noi nu avem bunici aproape si trebuie sa ne descurcam cum putem. Sper sa se revolve cu clasa de after-school pana saptaana viitoare; eu lucrez de multe ori pana dupa-masa tarziu si sotul meu lucreaza pe schimburi. Azi a intrat in saptamana 19 si mi-am facut programare la o echografie morfo-fetala pe 4 octombrie la Timisoara la President. Sper ca totul sa fie bine ! @ Claudia imi place tot ce-ai cumparat; acele body-uri cu inchidere laterala cu capse sunt foarte practice- mi-au ramas cateva de la Alexandra pe care nu m-am milostivit sa le dau si le-a pastrat. Acum ma bucur de ele ! In plus de cate ori trec prin magazine si imi cad ochii pe ceva ai cumpar. Saptamana trecuta a luat de la Lidl cadita de baie din aceea speciala pentru bebe cu suport pentru plan inclinat ( era in oferta ) ,normal culoarea roz ! Tot saptamana trecuta sotul a cumparat un cosulet Chicoo( tip scoica) - pe cel de la Alexandra l-am dat si a ramas dat ! Lista de cumparaturi e deschisa si probabil ca vizita la Timisoara va mai completa ceva.

M-au ingrozit stirile de la TV din ultimele zile cu bebicii nou nascuti care au decedat la cateva zile in spitale din motive inca neclare, cazurile de la spitalul din Hunedoara. Sa ne fereasca D-zeu de rau ! Va doresc ce imi doresc si mie o sarcina usoara si sa auzi numai de bine!



#282
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 21:36

Buna fetelor. Am avut ceva de recuperat de cand am lipsit.  Foarte frumoase cumparaturile pt bebe Claudia, abia astept sa incep si eu dar mai stau cumintica putin.......

Romyna si eu il simt de foarte putin timp, si foarte usor. De multe ori ma intreb daca e el sau altceva......nu stiu

Felicitari fetelor care au aflat culoarea carutului

Eu m-aam programat deja la morfologia fetala  pe 9 oct, sper sa decurga totul bine.



#283
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:06

Neata. Fetele, am facut Picassa album . Uitati va in PM



#284
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:15

Claudia, super lucrusoare ati luat. Si eu deabia astept sa cobor din pod sacii cu haine. Ma gandesc sa le sortez pe marimi sa stiu exact ce si unde gasesc. Pana si costume de iarna am vreo 4 noi. Dinalea la care se trage fermoarul bagi bebe si inchizi. Cu ghetute ,manusi ,gluga. Intr o bucata. Primavara sunt mereu la pret redus si am tot luat. Am zis ca s ok daca trebuie sa dau cadou, daca o sa fie fratele meu tatic....Acum am de unde alege.

Eu parca am simtit ceva luni seara dar sigura nu sunt. :(

Am dus fata la scoala, sotul pleaca la curte pt ca azi e liber, eu merg la munca.La noi este asa frig.... daca aveam dimineata manusi bine era. Am pus fata pe bicicleta si mi-a zis 'au mama, scaunul asta ma ingheata la buci" Vine iarna la noi sau ce?

Va pup ,o zi frumoasa!



#285
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 14:34

Buna fetelor! V-am tot citit din umbra, dar acum ca am terminat cu examenul o sa fiu ceva mai activa. Foarte dragute cumparaturile! Eu inca nu am cumparat nimic pt bebe. intentionam sa facem cumparaturile in noiembrie. Vor fi 3 targuri pt bebei prin zona si vrem sa mergem putin si in state sa vedem ce gasim pe acolo. In schimb mi-am luat cate ceva pt mine: un sutien pt sarcina/alaptat (super moale si confortabil : http://www.bravadode...ess-nursing-bra ), 2 perechi de pantaloni si 2-3 tricouri  (erau la super reduceri :))). Nu intentionez sa investesc masiv in haine pt mine, dar cate ceva tot va trebui. 

Noi suntem bine. Inca nu simt piticul si sunt foarte nerabdatoare. Pe 30 sept avem ecografia morfofetala si sper sa aflam ce culori sa cumparam :))

 

ps: eu nu am primit pm pt picassa



#286
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 15:45

Multumesc fetelor! De fiecare data cand ies ma uit dupa cumparaturi si pe net la fel,prefer sa iau cate putin pana la nastere sa nu se adune prea multe atunci...

Doamne, sper sa fie totul bine ,sa ajungem cu bine la termen...am vazut si eu la stiri si am mai citit pe net cazuri despre bebe strangulat la nastere cu cordonul,ce-am mai plans din cauza asta,sunt ingrozita de frica,dar am inteles ca nu facuse ecografie lu bebe inainte de nastere,ma gandesc ca poate asa vedea si ii facea cezariana,eu stiu...offff



#287
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 20:20

Seara buna, tuturor!

Foarte frumoase ;ucrusoarele, Claudia. Vad ca fiecare dintre voi a inceput incet-incet cumparaturile. Astazi am fost si eu intr-un magazin si am vazut muuuulte lucrusoare dragute dar parca nu am curaj inca sa ma apuc de cumparaturi [batcap]

Nici eu nu il simt inca pe bebe. Am 17 saptamani.

 

Fetelor, eu zic sa incercati sa nu va mai uitati la stiri ca sa nu mai vedeti problemele acelea cu copiii pt ca va fac rau. Eu cred ca sunt mai nesimtita asa... [soricel] pt ca, desi imi pare foarte rau cand vad astfel de intamplari, nu plang sau mai stiu eu ce... [batcap]



#288
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 10:42

Nici mie nu-mi apare nimic in PM...

 

Eu inca nu m-am apucat sa cumpar nimic, probabil ca imi voi face curaj dupa morfologia de saptamana viitoare... In schimb am o gramada de cunostinte pe stand-by care vor sa afle daca e sigur baiat sa fetita si sa il capatuiasca pe bb cu tot felul de gadget-uri si lucrusoare :)

 

Eu nu ma las intimidata de stiri de genul asta. Sunt perfect constienta ca nasterea are un procent de hazard dar am incredere in persoanele care ma vor inconjura in acele momente si mai ales am incredere in mine si in bebelus. Cumva simt ca stiu ce voi avea de facut atunci si ca stie si el, iar cei din jurul meu vor sti sa se asigure ca este totul ok si sa intervina in caz de urgenta.



#289
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 10:51

Cordonul ombilical in jurul gatului nu constituie o indicatie de cezariana per se. Este posibil ca la ultima ecografie facuta sa fie cordonul ombilical infasurat insa la nastere sa nu mai fie deloc. Si viceversa. Cunosc persoane care au nascut natural si fara probleme bebelusi cu tripla circulara de cordon. Conteaza insa lungimea cordonului, si aceasta nu poate fi masurata ecografic, insa daca se face o monitorizare corecta a travaliului si cordonul este prea scurt, acest lucru reiese in bataile inimii bebelusului, pe contractii. Cumva el incearca sa inainteze, dar nu reuseste si asta tensioneaza cordonul si il streseaza. Atunci se poate lua decizia unei cezariene "la cald" si rezultatul sa fie unul pozitiv. Deci problema nu este infasurarea cordonului cat prostul management al travaliului de catre personalul medical...



#290
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 19:41

Buna, fetelor! :)

 

Am gasit niste filmulete interesante despre alaptare (cel putin asa mi se par mie):

 

http://www.bbmic.ro/...espre-alaptare/

 

Fetele care au deja un copil ne pot spune cum li se par informatiile de acolo ;)





Etichetat si cu mamici, gravidute, februarie, 2014, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -