Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014)

mamici gravidute februarie 2014 sarcina

311 raspunsuri la acest subiect

#301
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:32

Maria cu siguranta ai sa te descurci, iar cand il vei primi in brate te vei indragosti de el. Eu cred ca toat avem temeri din astea, dar e normal.



#302
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 18:25

Buna seara! [hia]

 Ma primiti si pe mine, am scris cateva mesaje la inceput apoi am disparut ca magaru"n ceata. [:I] [:I]

Vad ca ne-am adunat mai multe, asa imi plac subiectele cumparaturi de  hainute, ecografe, primele miscari ale bebeilor, asa imi dau niste emotii si bucurie!

[biz]

La mine misca cam de o saptamana mai bn, prima miscare am simtit-o la 16 saptamani apoi abia dupa o saptamana au inceput miscari constante in fiecare zi! [il] [il] [il]

 

Culoarea carutului o sa o aflu saptamana viitoare abia astept sa vad ce este, in functie de asta vad ce cumparaturi trebuie sa fac, daca va fi fetita am o multime de lucrusoare si hainute de la Anda fetita mea de 2,5 ani. in schimb daca va fi baiat o sa cumpar hainute carut. [biz] [biz] [biz]

 

Fetelor voi mai aveti greturi?

 

Va pup si mai intru maine sa vad ce ati mai palavragit! [mata]



#303
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 18:26

Si eu m-am uitat pe paginile altor "burtici" sa inteleg care e treaba cu deschiderea unui nou capitol dar nu m-am prins. Am inteles cum sa faci inca unul atunci cand ai cel putin unul... cred batutincap.gif  Plus introducerea aceea cu DPN-urile tuturor e simpatica...

 

Legat de patuturi si lucrusoare, am vazut ieri in mall vitan o carticica interesanta cu poze si explicatii destul de amanuntite - Masajul bebelusului. M-am hotarat sa mi-o cumpar, ieri nu aveam cash la mine :)

 

Eu am un patut promis de la cumnata-mea, dar nu prea ma trage inima sa il instalez, parca vad ca o sa devina depozit de haine. Noi ne-am hotarat sa-l luam cu noi in pat, inca de la inceput. Cred ca si puii de om, ca orice pui de altfel, dorm mult mai bine si mai linistiti langa mama. Sotul are o varianta de back-up de somn, in cazul in care e musai si musai, in viitoarea camera a copilului. Acolo o sa mutam si calculatorul pentru o vreme. Cred ca e important ca cel putin in primele luni de viata bebe sa fie in imediata mea apropiere. E bine pentru satisfacerea nevoilor lui primare, dar va fi simplu si pentru mine ca nu trebuie sa bajbai prin camera sau prin casa sa-l alaptez atunci cand cere :)

 

Tot in aceasta idee, am vazut pe piata un tip de patuturi, de co-sleeping, gen:

http://www.almadido.com/#Acasa.A

 

Dezavantajul mi se pare insa ca sunt destul de micute, si dupa ce bb ia in lungime... ce-i de facut? De-asta zic ca tot patul nostru il vad optiunea ideala momentan.

 

Voi ce parere aveti despre co-sleeping?



#304
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 19:54

crisicar, scoica este scaunul de masina al bebelusului. il scoti din spital in scoica,pui scoica in masina si o fixezi cu centura. In casa este la fel de practic. Pozitia in care sta bb e ideala si poti sa l cari peste tot cu tine( la bucatarie sa te vada cand gatesti, la dus cand o sa ai timp sa te mai speli [alcool] , dinastea)

Eu sunt pentru co-sleeping si asa este si planul nostru doar ca noi avem pat de doua persoane. Fix doua persoane. Ce facem? cumparam acum pat pentru noi? Mi-ar placea. sa am loc sa ma intind fara sa ma lovesc [batcap], fara sa primesc coate in fata si palme cand dorm. chiar nu stiu cum o sa facem. cred ca in patutul ala poate sa doarma pana la 3 luni. Cred.

Ce bine ca simtiti bebeii. Vreau si eu.



#305
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 08:08

Bine ai revenit, Mary! the more, the merrier! [flo2] 



#306
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 13:26

Fetelor voi unde il simtiti pe bebe? La mine se simte la linia chilotului cel mai des, foarte rar pe langa buric. Oare e normal sa se simta asa?



#307
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 14:20

Onitzi, si eu tot acolo am simtit. Asta daca o fi fost bebe si nu altceva [soricel] Pe langa buric nu am simit nimic.



#308
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 14:40

Buna fetelor! Vad ca simtiti pe aici diverse. Noi am faut astazi 19 saptamai, dar bobitza mica nu vrea sa dea niciun semn... spre disperarea mea. Abia astept sa vin aici sa va povestesc cum facem tumbe.

 

In dimineata aceasta am mers la medicul de familie pentru moitorizarea lunara. Ne-a masurat, cantarit, luat tensiunea si palpat. Pana acum suntem foarte bine, analizele(urocultura) de lun atrecuta a iesit foarte bine. Apropo de infectii, mi-a spus ca in afara de infectia urinara mai exista o bacterie care nu provoaca infectia urinara, dar poate fi depistata in urina pe parcursul sarcinii. a zis ca sut medici care dau tratament si medici care nu dau tratament, totul ramanand la alegerea doctorului. Acum nu stiu in ce fel afecteaza aceste bacterii bobitzele din burtici.

 

Va doresc o zi superba si ma bucur ca ati fost asa active in ultimele zile! Pupici tuturor  [flo2] 



#309
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 14:57

Romina, nu-ti face probleme ca nu il simti pe bobitza. Asa cum spuneam mai sus, nu sunt convinsa ca ceea ce am simtit este bebe sau altceva. O sa avem timp destul sa il simtim. Toate la timpul lor [flo2] Felicitari pt rezultatele bune de la monitorizare!

 

Mary, bine-ai revenit! Te asteptam cu vesti despre culoarea carutului :)

 

Geluk, multumesc pt info despre scoica!  Noi avem un pat f mare (1.80/2.00) dar nu stiu daca as avea curaj sa il pun pe bebe sa doarma cu noi. Tu ai avantajul ca esti la bebe doi si stii cum sta treaba. Voi lua de soacra mea un patut mic, oval, pe rotile (este un patut de cand era sotul mic :D) si il voi pune langa pat (are insa dezavantajul ca este mai inalt decat patul nostru). Apoi, dupa cateva luni il voi muta pe bebe in patutul celalalt, in camera lui. Cam asta este planul meu dar ramane de vazut atunci. [:-)))]  [:-)))]



#310
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 19:27

Buna!

Onitzi eu simt miscarile la bebe undeva la mijloc, intr-o parte, daca mangai zona aia cand stau intinsa imi da gionturi! [il] [il]





Etichetat si cu mamici, gravidute, februarie, 2014, sarcina

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -