Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014)

mamici gravidute februarie 2014 sarcina

311 raspunsuri la acest subiect

#261
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 09:51

Fetelor, eu am planuri mari azi! :)

 

Sarbatoresc 6 ani de casnicie si sunt in plin proces de preparare a unui deliciooos cheesecake [buca] Mniaaam!!!

 

Iar mai pe seara vom merge sa salvam Rosia Montana in Piata Universitatii [viki] [trombon] [si-eu] Mai vine cineva de pe-aici, de prin zona?


Editat de Aricioaica09, 15 septembrie 2013 - 10:01 .


#262
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 18:24

Vrem si noi reteta. te rugam!ti

 

Sa aveti o casnicie fericita multi ani de acum innainte! sa fiti sanatosi sa va cresteti copilasii! distractie placuta!

Ce as vrea si eu sa vin la Universitate. Noi numai plangem si ne emotionam de aici de departe.

Si noi am facut 6 ani anul asta. [:)]



#263
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 18:59

Fetele care v-ati inscris la inceputul odiseei, unde sunteti? Ne mai spuneti ceva de burticile voastre?Carla, Musette, Brandusa, hsnsyn, Anca, Florentina. Strig si eu prezenta. Daca eram prin ianuarie, februarie ziceam ca poate ati nascut. [:)]



#264
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:24

Fetelor, eu am planuri mari azi! :)

 

Sarbatoresc 6 ani de casnicie si sunt in plin proces de preparare a unui deliciooos cheesecake [buca] Mniaaam!!!

 

Iar mai pe seara vom merge sa salvam Rosia Montana in Piata Universitatii [viki] [trombon] [si-eu] Mai vine cineva de pe-aici, de prin zona?

 

Felicitari Aricioaica! Sa aveti multi ani frumosi inainte! [majoreta] Noi am facut 5 ani anul acesta, mai avem un pic  [:)] 

 

Eu nu am mers la proteste. Desi este o manifestatie pasnica, nu cred ca este ok pentru mine sa stau cateva ore in picioare, in aglomeratie. De obicei ametesc si mi se face rau..si sambata la cumparaturi mi se facuse tare rau, m-a luat durerea de cap  [batcap] 



#265
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:31

 Bune strudelele cu mere. Am avut si eu placinta cu mere de la mama iar azi mi-a adus salam de biscuiti si ciorba de perisoare. Ce bine e sa iti faca cineva de mancare [pk] Ma rog de parintii mei sa se mute mai aproape de mine. Sper sa se intample pana sa vina bebe [:-)))]

La mine s-au intos "piticii" [batcap] Ba simt intepaturi scurte la nivelul uterului, sunt f balonata, ba ma doare burta toata ziua (bine...sunt niste dureri "surde") sincer nu stiu daca din cauza ca sunt balonata sau e de la ligamente. Luni am programare la dr si o sa o zapacesc pe dr cu intrebarile care imi stau pe cap [soricel]

Ce noroc pe capul tau! Mai mai ca te invidiez  [soricel] sa ai asa ajutor de la ai tai. Eu fac totul singurica si cu un pic de ajutor de la al meu mister  [il] Sambata am facut o praitura de post cu foi de bulion, crema de gris si magium. Old style!  [yami]

Despre dureri nu stiu ce sa zic. Si eu am zilnic dureri, mai ales pe partea stanga, ca niste junghiuri. De obicei le simt dupa ce stau pe o parte (stanga de obicei) si imi schimb pozitia. In general, nu fac miscari bruste si am grija sa dorm pe o parte. Mai simt si alte dati mici intepaturi sau balonare, dar toate sunt chestii normale sarcinii (balonarea, dureri de ligamente, etc). Toate astea sunt fiindca ne creste uterul, dar si fiindca totul-inclusiv sistemul digestiv merge altfel decat stiam noi inainte.



#266
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:32

informatie pentru voi, gravidute DC:

 

iata lista sponsorilor de la Geanta Bebelusului  - pentru gravidute

http://comunitate.de...ditia-3-detalii



#267
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 12:34

Buna, fetelor! [flo2]

Aricioaica, felicitari pt aniversare! Sa fiti fericiti si sa vina bebe cu bine! :) [deziuata]

Romina, da, mama ma rasfata f mult :) Se plictiseste acasa si mereu ma intreaba ce vreau sa imi faca de mancare ;)



#268
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 13:10

Buna, fetelor! [flo2]

Aricioaica, felicitari pt aniversare! Sa fiti fericiti si sa vina bebe cu bine! :) [deziuata]

Romina, da, mama ma rasfata f mult :) Se plictiseste acasa si mereu ma intreaba ce vreau sa imi faca de mancare ;)

Nu as putea sa ti-o imprumut si eu un pic?  [soricel]  [flo2] Macar pentru cazurile de forta majora, gen "Azi nu am chef de nimic"  [clo] 



#269
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 14:32

Multumesc pentru urari, fetelor!

 

Romina, e bine sa tii cont de ceea ce-ti dicteaza organismul in sarcina in ceea ce priveste efortul...

 

Eu una am fost foarte incantata de cum au decurs lucrurile, a fost o atmosfera extraordinara! Am marsaluit la greu, s-a mers incet, cu ritmul sustinut de tobe si vuvuzele si scandari, toti oamenii erau pasnici si foarte civilizati si se simtea in aer un civism autentic, curat. Glumeam cu sotul meu si ziceam ca il facem activist de mic pe bebe :) De asemenea am vazut foarte multi parinti, cu copii mici, in carucioare, purtati, de mana... Fain, in concluzie!

 

Asa, si acum sa va zic reteta de cheesecake :) Va garantez, asa ceva de bun, mai rar! [grasa]

 

Ingrediente pt 8 portii (chiar daca sunteti 4, va recomand sa le faceti pe toate 8 ca sigur o sa mai vreti o portie [:-)))] ):

 

Stratul 1:

 

-100 g unt

-200 g biscuiti mai buni

 

Stratul 2:

 

-400 g crema branza (gen Philadelphia)

- 2 oua

- 100 g zahar pudra

- 1 lingurita esenta de vanilie

 

Strat 3:

- 400 ml smantana

- 50 g zahar pudra

- 1 lingurita esenta de vanilie (eu de data asta am incercat cu 1 lingurita de ulei de cocos in loc de vanilie si ai iesit deasemenea f bun, mai mergea un pic)

 

Topping: dulceata de fructe de padure (eu am avut dulceata de afine si a fost... divin)

 

Preparare:

 

Stratul 1:

 

- biscuitii se zdrobesc intr-un mojar pana se obtine un pesmet omogen

- se topeste untul la foc mic

- se amesteca 1 min pe foc untul topit cu pesmetul de biscuiti

- se tapeteaza fundul unui vas termoizolant cu aceasta compozitie, intr-un strat bine nivelat (eu folosesc un vas termoizolant mai intins, dar am incercat o data si unul gen castron si a fost ok - in functie de dimensiunile vasului se genereaza si dimensiunile straturilor)

 

Stratul 2

 

- desfacem crema de branza intr-un castron, spargem ouale, adaugam proportia de zahar pudra aferenta si lingurita de esenta de vanilie si mixam pana se omogenizeaza crema si devine catifelata

- se adauga compozitia in vasul termoizolant pestre primul strat, cu grija astfel incat sa nu amestecam cele 2 straturi, se niveleaza

- se coace la cuptor aproximativ 20 min, in cuptor preincalzit, flacara mica

- stratul de crema trebuie sa ramana alb-galbui

- e important sa se inchege bine, nu sa se rumeneasca

- se lasa la racorit

 

Stratul 3

 

- smantana + proportia de zahar aferenta + esenta de vanilie se amesteca intr-un castron cateva minute, pana se topeste zaharul

- cand tarta din cuptor s-a racit, se intinde ultimul strat deasupra, nivelandu-se

- se mai lasa la cuptor cam 10 min

 

- se lasa la racit apoi se pune la frigider aprox 8-10 ore (in functie de frigider se poate scoate si mai repede, eun-am mai rezistat si am scos-o dupa vreo 3 ore. n-am regretat :)) )

 

- cele trei straturi trebuie sa fie ferme, intregi la taiere.

 

Pofta buna!



#270
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 14:50

Multumesc pentru urari, fetelor!

 

Romina, e bine sa tii cont de ceea ce-ti dicteaza organismul in sarcina in ceea ce priveste efortul...

 

Eu una am fost foarte incantata de cum au decurs lucrurile, a fost o atmosfera extraordinara! Am marsaluit la greu, s-a mers incet, cu ritmul sustinut de tobe si vuvuzele si scandari, toti oamenii erau pasnici si foarte civilizati si se simtea in aer un civism autentic, curat. Glumeam cu sotul meu si ziceam ca il facem activist de mic pe bebe :) De asemenea am vazut foarte multi parinti, cu copii mici, in carucioare, purtati, de mana... Fain, in concluzie!

 

 

Am urmarit cu mare interes ce s-a intamplat aseara, am multi prieteni care au mers si mi-au povestit, am urmarit relatarile si pozele celor care au participat. Din pacate, tot nu cred ca pot participa duminica viitoare sau alta data pe perioada sarcinii la o astfel de manifestatie. Cred daca bebe nu mai este jos...asa cum a fost pana la 16 saptamani si chiar nu aveam voie, tot nu ma simt in stare sa stau atat in picioare si in aglomeratie.

 

Mi-as dori sa se schimbe ceva, ca vocea zecilor de mii de oameni si a celor care protesteaza si altfel sa fie auzita...chiar as vrea asta si ma intreb care vor fi concluziile acestei nebunii. In fine, raman cu intrebarile, frustrarile si nedumeririle  [batcap] 





Etichetat si cu mamici, gravidute, februarie, 2014, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -