Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 13 voturi

Nu vreau sa alaptez!


280 raspunsuri la acest subiect

#251
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 16:14

Citat:
citat din mesajul lui anca_a Si da, am recitit si ai dreptate in legatura cu sucul de morcovi dat la 2 luni. Asa ca rectific: "doctora" aia nu e proasta ca noaptea e de-a dreptul idioata. __________________________ Children's advocate
Draga de Ancuta_a.... :). Si-a pus singura ghilimelele, ca sa nu se faca si ea de ras, cand o citi lumea la avertismentul ei :-))))). Ia uitati-va ce am gasit io pe net [bang]: http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/Diversificarea-alimentatiei-bebelusului-de-la-4-luni-133.asp Reluand ideea de mai sus, la 2-3 luni sunt recomandate sucul de morcovi, de mere, cel de portocale sau lamaie. Dupa 4 luni se introduce si pulpa de fruct, pasata bine, fara coaja. Piureul de fructe inlocuieste acum sucul de pana in patru luni. Se poate da si in amestec cu biscuiti. Incepand cu luna a patra, bebelusul poate sa manance si piersici. Coacazele, afinele, agrisele, pasate foarte bine, se pot da din luna a cincea, avand un bun efect antidiareic. Sucul de rosii, de struguri, pulpa de rosii si chiar visinele se pot administra de la 5 luni jumate. [soc] Sunt niste... sunt niste.... incepe cu "v" si se termina cu "e" [8D]. O fi site-ul Zi Doctorei? :)) edit vad ca nu am voie sa pun site-ul asta. E vorba despre utile copii. In viata voastra sa nu-l deschideti!
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#252
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 16:24

Citat:
citat din mesajul lui desiree
Citat:
citat din mesajul lui loryi1974 ....acuzatii ca unele mame folosesc biberonul ca sa o duca ele mai bine e cale luuuuuunga....
ba nu e nici o acuzatie..exact asta a declarat initiatoarea subiectului...ea singura, sincera,a expus aceasta motivatie pt a nu alapta.....[:)] si imi permit sa extrapolez putin: fetita: mami, de ce e cerul albastru? mami: lasa-ma fata ca nu am chef acu, tu trebuie sa intrebi ca sa iti creasca IQ-ul, si eu o sa iti raspund cand o sa vreau!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,doi anisori si un pic
Dupa cum am spus la inceputul postarii,nu cred ca ea a deschis subiectul la modul serios,dupa parerea mea, a vrut sa vada reactiile indignate.[:D] Refweritor la extrapolare,[alcool]

#253
anca_a

anca_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 16:46

A, deci de pe net stie "doctora unlimited" cum sta treaba cu diversificarea de la 2 luni... Ma gandesc cata greutate-i capata cuvintele cand pe birou zaresti pe langa patalamale, furaje si Capraru&co, monitorul ce straluce-n soare cu gugalul setat ca pagina de start.[8D] __________________________ Children's advocate

#254
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 16:54

loryi1974, mai exact care este problema ta in legatura cu postarea mea? Ca neuronul meu de gravida obosita functioneza mai greu si nu reusesc sa-mi dau seama ce te-a deranjat. Asta este parerea mea, in ceea ce priveste "avantajele" biberonului... si printre aceste asa zise avantaje se afla si faptul ca mama poate lipsi mai multa vreme de langa copil, dupa cum Liliana declara ca isi doreste. So? In plus, nu am acuzat pe nimeni, strict mi-am expus parerea... Ioana [gravi][fetita] 34+ si [zana] Rebeca http://community.web...user/bebeca2004 http://community.web.../user/Berecutza http://community.web...m/user/bebebeca

#255
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 17:27

Nu mai am nimic de spus la subiect, dar parca vad ca scriu o pagina...[:D] Am intrat pentru moderatoru' cu avertismentul. Eu inteleg ca trebuie sa combatem idei, nu persoane, dar, cu ghilimele sau fara, avertismentul tot nu-si are rostul, pentru ca nu e drept. A fost luat pe un forum unde exista subiect mare si lat de care doctori sa ne ferim, pai cred ca in aceasta ordine de idei, cam toti participantii la acel subiect ar trebui sa ia avertisment, nu? Pentru ca atunci cind recomanzi altcuiva sa se fereasca de un doctor (si acum, hai sa fim sincere, sint unii excelenti, nemaipomeniti, si altii... ori te impusti tu decit sa te duci la ei, ori iti vine sa faci acelasi lucru cu ei), cred ca numai de bine nu i-au vorbit, nu? De unde atita grija fata de o persoana necunoscuta aici si care intruchipeaza toti doctorii care nu-si fac meseria cum trebuie si isi incalca zilnic juramintul? E forum despre copii si ei sint primii afectati de lipsa de profesionalism si de cunostinte a unor medici si e dreptul nostru, ca mamici, sa-i aratam cu degetul si sa-i impuscam virtual. Daca avertismentul a fost dat pe drept, atunci propun inlaturarea emoticonului cu pricina... ca mie imi cam vine sa-l folosesc! PUNCT! Eu tot nu inteleg de ce atitea discutii in jurul acestui alaptat.[bang] Mi se pare normal sa fie ajutate fetele care vor sa o faca si intimpina greutati, nu mi se pare normal sa se ajunga la jigniri fata de cele care au incercat si nu au putut (chiar daca unele dintre ele au renuntat la lupta prea usor - mastita, asta e un subiect care merita discutat separat, eu am facut mastita dupa 4 ani si 4 luni de alaptat, la al treilea bebe, si am facut-o pentru ca nu am dat importanta la ceea ce stiam despre ea si cum poate fi prevenita... de ce? Pentru ca, ziceam eu, ca dupa atita alaptare, nu am cum sa fac asa ceva... si uite ca am facut, si m-am chinuit, dar nu am oprit alaptarea, pentru ca bebelusul din bratele mele nu avea nici o vina, lapticul e al lui si eu trebuia sa i-l salvez, reparindu-mi greseala). Iar fetele care nu vor sa alapteze, e dreptul lor, e copilul lor - dar nu cereti semnaturi, ca nu vi le dau. Fetelor, dragelor, motivele pentru care nu vreti sa alaptati nu sint serioase! Acum sinteti tinere si frumoase si stiu ca credeti ca asa veti ramine toata viata. Dar eu cunosc mamici care nu au alaptat o zi in viata lor (unele chiar din motivele enumerate de voi) si, cu toate acestea, la 40 de ani si, corpul lor nu este cu nimic mai presus decit al meu. Ideea este ca el tot se schimba, titzele tot atirna, burtica tot se face in majoritatea cazurilor, indiferent daca ai sau nu ai copii, indiferent daca ai alaptat sau nu. Numai ca atunci cind veti constata aceste lucruri (credeti-ma, maica, ca stiu ce spun[:D]), va fi prea tirziu sa va intoarceti si sa faceti lucrurile asa cum ar fi trebuit sa le faceti. Si pentru fetele care vor sa alapteze si le-a speriat discutia de aici, mai ales mesajele in care alaptarea este prezentata ca lucrul care le va distruge viata, si pe a lor si pe a copiilor lor: - un bebelus are nevoie de laptic pina spre doi ani, de care se poate, dar trebuie sa i se dea. Are si dupa aceea, dar pina in doi ani, acesta sta la baza alimentatiei. Eu am avut lapte suficient, stiu ca nu toate mamicile au (adica nu stiu, dar cred pe cuvint) si am alaptat pentru ca nu ma consider cu nimic mai prejos decit fabrica de lapte praf sau o vaca. Prima face lapte si ii multumesc pentru asta ca sa repare greselile naturii (pentru mamele care nu au acel laptic), iar a doua face lapte pentru puiul ei si surplusul il da la cine are nevoie. Daca eu il am, am considerat ca nu am nevoie de imprumuturi, folosim ce avem, ca de asta il avem. - metoda folosita de mine cu succes deplin a fost: alaptare la cerere inca din primele minute de viata (s-au nascut cu titza-n gura, cum mindru spune tati), alaptare exclusiva primele 6 luni, diversificare treptata dupa plus laptic la cerere, dar nu inainte de masa, ca sa fiu sigura ca papa (de aici malnutritia aia cu care ni se da peste bot), la 10-11 luni s-a incheiat tot si mincau singurei mincare de bebei (regim serios, fara nimic alergen, fara exagerari, fara fructe acide, fara sare, fara zahar... au mincat piure de bebe pina la doi ani si... nu m-am grabit nici o secunda, dau toata viata inainte sa manince de toate, dar un stomacel cum il cresti, asa il ai). Si cu independenta stam tare bine, mai bine decit doreste mami[:D], cu inteligenta la fel, mai ales cea emotionala... etc. Si in incheiere, ca nu mai revin, fetelor care spuneti ca nu vreti sa alaptati, e dreptul vostru si vi-l recunosc. Dar nu mai cautati motive, justificari, nu mai dati sfaturi si la altele. Am vazut ca i-ati bagat in oala si pe barbati, imi pare rau sa va dezamagesc si aici, dar am doua lucruri de spus si la acest aspect: - in primul rind, e trist sa va ginditi ca barbatul va place numai daca aveti sinii frumosi: astia nu tin toata viata! Si, cu alaptat sau fara alaptat, cu stat linga copil sau fara, daca e sa nu va placa, ei nu va plac oricum oricit de multe eforturi ati depune voi. Dar... sa stiti ca barbatii, in general, sint foarte mindri de progenituri, poate nu de la inceput, dar va veni cu timpul. Si eu zic sa aveti acordul lor scris in tot ceea ce faceti cu mostenitorii directi, ca sa nu aveti surprize! Unele se tem ca vor fi mai putin placute daca alapteaza si le vor atirna sinii, altele au fost mai putin placute tocmai pentru ca nu au alaptat progeniturile si au stat prea mult la cumparaturi... ori cum ai da-o, tot nu iesi bine, asa ca, mai bine sa fie copilul bine...[:D] Eu zic ca trebuie sa va cunoasteti tare bine masculul de acasa, ca sa evitati surprizele neplacute...[:D] - barbatii care vor deveni sau care au devenit tatici, daca nu se implica in maternitate cu trup si suflet (asta inseamna ca iubesc si sinii care dau lapte, dar sint in stare si sa renunte la tot ca sa dea biberonul la cerere) si care vin cu tot felul de pretentii absurde de la mama copiilor lui, au o problema. Asa cum o femeie devenita mama, va fi din acel moment intii mama si apoi femeie, mi se pare corect ca si barbatul devenit tata (la dorinta lui sau nu, odata ce l-a acceptat si traieste sub acelasi acoperis, s-a terminat![:D]) sa fie fin acel moment intii tata si apoi barbat. Si voi, noi femeile, sintem cele care trebuie sa-i educam, sa le deschiden ochii, nu sa le tinem isonul si sa acceptam critici de tot felul, actionind chiar impotriva copilului, ca sa nu sufere masculul. Daca tot vorbim de drepturi, apoi hai sa le cerem pina la capat![flo] Femeia devenita mama si barbatul devenit tata, sint o echipa in viata copilului, sint doi parteneri care si-au dorit un copil si care fac tot ce le sta in putinta sa-l creasca cit mai bine si frumos posibil. Deciziile, oricare ar fi ele, se iau impreuna si consecintele lor se suporta impreuna. Orgoliile personale nu-si au locul in aceasta ecuatie!!! CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)


#256
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 18:17

Voi nu v-ati plictisit?[alcool][alcool][alcool]

Naty
mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
Primul an al Iuliei...


#257
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 19:07

Io intrai sa trimit la reciclat moderatorul sau moderatoarea care dadu avertisment Denizelei. Fac o donatie cu ceva carti moderne de crescut bebeii ca sa se culturalizeze si reprezentanta DC. Si mai fac cadou un extras de lege in care se spune ca neglijenta si malpraxisisul ar trebui pedepsite. Ori in ochii mei sa recomanzi diversificare la doua luni poate nu baga dupa gratii un medic in US, dar ii suspenda dreptul de practica nitelus. [pk] Avertismentul ista fu un nou record de low in istoria crescutului de copii pe DC.

#258
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 19:57

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
loryi1974, mai exact care este problema ta in legatura cu postarea mea? Ca neuronul meu de gravida obosita functioneza mai greu si nu reusesc sa-mi dau seama ce te-a deranjat. Asta este parerea mea, in ceea ce priveste "avantajele" biberonului... si printre aceste asa zise avantaje se afla si faptul ca mama poate lipsi mai multa vreme de langa copil, dupa cum Liliana declara ca isi doreste. So? In plus, nu am acuzat pe nimeni, strict mi-am expus parerea... Ioana [gravi][fetita] 34+ si [zana] Rebeca http://community.web...user/bebeca2004 http://community.web.../user/Berecutza http://community.web...m/user/bebebeca
Si eu tot asa,adica mi-am expus parerea...So? Off-topic:Denizel nu merita avertismentul.

#259
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 20:30

nelia [pup]! mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08) http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#260
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 20:42

Woow, ce bine ma simt!!! [olala] Hai mai, nu mai dati importanta avertismentului meu! :) Cand e dat asa, absolut aiurea, e chiar cool sa il porti [:D]. O noua ocazie pentru mine de a iesi in evidenta, ocazie pe care o voi fructifica asa cum se cuvine [:-)))]. Mai nasol e ca nici acuma nu-mi pusera ghilimelele alea. Am facut si raport catre moderator [alcool]. Neste rai!! [:D] Nelia, foarte, foarte fain ai scris despre alaptare, echipa mamici-tatici, tot, tot! [flo]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -